AMD heeft donderdag zijn Shanghai-serverchips geintroduceerd. De op 45nm gebakken quadcoreprocessors zijn volgens de fabrikant 35 procent sneller dan de Barcelona's, terwijl ook het energieverbruik omlaag is gebracht.
De introductie van Shanghai moet op alle fronten beter verlopen dan de ronduit slechte start die Barcelona vorig jaar maakte. Die serverchips arriveerden te laat, waarna de beruchte tlb-bug nog eens extra roet in het eten gooide. De nieuwe Opterons zijn in ieder geval volgens schema verschenen, waarmee de doelstelling van AMD al ten dele is behaald.
Het belangrijkste doel voor AMD is echter om het aan Intel verloren marktaandeel op de markt voor serverprocessors terug te winnen. De verbeteringen ten opzichte van Barcelona beginnen bij het productieprocedé: de 45nm-procestechnologie maakt hogere kloksnelheden en lager verbruik mogelijk. De fabrikant heeft verder de L3-cache met 200 procent vergroot naar 6MB en er is ondersteuning voor ddr2-800-geheugen toegevoegd, waar Barcelona het met ddr2-667-ondersteuning moest doen. Ten slotte is Shanghai voorbereid op de komst van Hypertransport 3.0, dat een bandbreedte van 17,6GBps belooft, maar dat pas in het tweede kwartaal van 2009 daadwerkelijk arriveert: dan pas verschijnen chipsets die deze technologie ondersteunen.
Vooral de prestaties per watt zijn flink verbeterd, benadrukt AMD. De Barcelona-processors die op 2,4GHz en 2,5GHz lopen, hebben een acp van 105 watt, terwijl de nu geïntroduceerde Shanghai-chips kloksnelheden hebben van 2,3GHz tot 2,7GHz en deze combineren met een acp van 75 watt. In het eerste kwartaal van 2009 moeten de eerste 45nm-quadcores in de HE- en SE-lijn volgen, die over een acp van respectievelijk 55W en 105W beschikken.
Model | Kloksnelheid | Acp | Prijs in dollars |
---|---|---|---|
Opteron 8384 | 2,7GHz | 75W | 2149,- |
Opteron 8382 | 2,6GHz | 75W | 1865,- |
Opteron 8380 | 2,5GHz | 75W | 1514,- |
Opteron 8378 | 2,4GHz | 75W | 1165,- |
Opteron 2384 | 2,7GHz | 75W | 989,- |
Opteron 2382 | 2,6GHz | 75W | 873,- |
Opteron 2380 | 2,5GHz | 75W | 698,- |
Opteron 2378 | 2,4GHz | 75W | 523,- |
Opteron 2376 | 2,3GHz | 75W | 377,- |
Uit benchmarks van Anandtech blijkt dat de Opteron 2384 met een kloksnelheid van 2,7GHz zich prima staande kan houden tegenover de Harpertown E5472 van Intel, die op 3GHz loopt. Tegenover een 2,3GHz Barcelona konden bij sommige benchmarks, nadat was gecorrigeerd voor het verschil in kloksnelheid, nog steeds prestatieverbeteringen van 10 tot 15 procent waargenomen worden. De nieuwe Opterons blijken op alle fronten de zuinigste chips. AMD kan echter zijn borst natmaken voor de komst van de Nehalem-serverchips, die begin volgend jaar in productie gaan. Deze Gainestown-processors brengen Quickpath-interconnects, een geïntegreerde geheugencontroller en Hyperthreading naar de serverchips van Intel. AMD zal de strijd met deze chips eind 2009 een nieuwe impuls geven met de introductie van Istanbul, een platform voor serverprocessors met zes cores.
