De betrouwbaarheid van de 'Guide to Greener Electronics'-lijst van Greenpeace ligt uit diverse hoeken onder vuur. Zo stellen critici dat de milieugroepering onvoldoende onderzoek heeft verricht. Greenpeace ontkent dat.
In de recentste lijst eindigde nieuwkomer Nintendo direct op de laatste plaats, omdat de website van het bedrijf te weinig informatie aan consumenten zou verstrekken over de milieubesparende maatregelen die het it-bedrijf hanteert. De producten van het bedrijf zijn echter niet onderworpen aan een laboratoriumanalyse om het gebruik van giftige stoffen al dan niet vast te stellen. Ook de beoordeling van Microsoft is uitsluitend op basis van de beschikbare documentatie van het bedrijf gebaseerd. Een redacteur van ArsTechnica vat de kritiek samen met de stelling dat Greenpeace 'lui' is geweest bij het opstellen van de lijst.
Kim Schoppink, campagneleider giftige stoffen van Greenpeace Nederland, reageert tegenover Tweakers.net nuchter op de kritische geluiden: 'Wij nemen wel degelijk steekproeven, soms door ons eigen laboratorium in te schakelen of door producten voor onderzoek naar het onderzoekslab van Eurofins in Denemarken te sturen.' Schoppink geeft wel toe dat Greenpeace de ranglijst voor een groot deel baseert op informatie die de bedrijven zelf openbaar maken: 'We hebben bij diverse fabrikanten gezien dat een dergelijke aanpak juist heel goed werkt.'
Door het openbare karakter van de ranglijst zouden bedrijven als Sony en Nokia hun producten inmiddels zonder broomhoudende vlamvertragers produceren. Door Microsoft en Nintendo nu ook op de lijst te plaatsen, hoopt Greenpeace deze elektronicafabrikanten te prikkelen om snel tot actie over te gaan op milieugebied.
Greenpeace krijgt ook kritiek dat het zelf geen lijst aanbiedt met milieuvriendelijke stoffen waarvan wetenschappelijk is bewezen dat ze veelgebruikte giftige stoffen in het productieproces kunnen vervangen. Schoppink reageert voorzichtig: 'Een computer bestaat uit duizenden componenten, we kunnen niet alles gaan bekijken. Toch kan het vaak wel; cfk's zijn uiteindelijk ook verdwenen uit koelkasten, hoewel de industrie eerst aangaf dat dat onmogelijk was.'
De ranglijst wordt overigens niet alleen bepaald op basis van de omgang met giftige stoffen. Greenpeace zegt bij het opstellen van de driemaandelijkse lijst ook te kijken naar het interne recycle-beleid, het vrijwillig innemen van oude apparatuur en, uiteraard, de informatievoorziening aan consumenten.