AI-dj-functie van Spotify komt uit in Nederland en België

Spotify heeft de AI-dj-functie nu ook uitgebracht in België en Nederland. De functie weet naar welke muziek de gebruiker graag luistert en speelt op basis daarvan muziek af. Een AI-stem vertelt ondertussen kort iets over de muziek en de artiest.

De dj-functie verschijnt als een DJ-knop op het startscherm van de Android- en iOS-app. De functie is ook te vinden als afspeellijst. Spotify zegt dat de functie vanaf woensdag voor Nederlandse en Belgische gebruikers beschikbaar is, al lijkt de functie nog niet bij iedereen actief te zijn. Vermoedelijk gaat het om een gefaseerde uitrol.

Spotify noemt de functie een 'gepersonaliseerde AI-gids' die je muzieksmaak kent en op basis daarvan nieuwe muziek afspeelt. Het kan gaan om muziek waarnaar de gebruiker jaren geleden veel luisterde of om nieuwe muziek. De gebruiker kan ook aangeven zin te hebben in een bepaald genre. Door op de DJ-knop te drukken gaat de functie opnieuw nadenken en andere muziek afspelen.

De functie gebruikt ook een AI-stem die iets vertelt over de muziek en de artiest. De teksten zijn deels gebaseerd op generatieve AI van OpenAI en deels op menselijke input. De functie werkt vooralsnog alleen in het Engels en Spaans en is alleen beschikbaar voor Premium-abonnees. Begin 2023 introduceerde Spotify de functie in Noord-Amerika.

Spotify AI dj

Door Hayte Hugo

Redacteur

18-03-2026 • 14:37

36

Reacties (36)

Sorteer op:

Weergave:

De functie gebruikt ook een AI-stem die iets vertelt over de muziek en de artiest.
Dat is wel echt wat ik mis met streaming vs radio. Op de radio noemen ze in ieder geval (vaak) de naam van het nummer waar je net naar hebt geluisterd en soms haken ze kort in op de actualiteiten (rond die persoon, of gebeurtenissen in de wereld) maar als je via streaming luistert heb je (tot nu toe) maar te raden naar wat je hoorde.

Ik mis overigens ook (nog steeds) een functie om elk uur naar het laatste nieuws te luisteren.
[...]

Ik mis overigens ook (nog steeds) een functie om elk uur naar het laatste nieuws te luisteren.
Daar zou ik ook zeker gebruik van maken.
Dacht even dat je sarcastisch was, maar bij nader inzien: je hebt dan radio, zonder reclame, geen gepraat over andere zaken en je krijgt niet steeds dezelfde muziek te horen...klinkt wel als een goed idee. Ik ben nog een radioluisteraar, maar op het werk zet ik meestal nu Kink 90's op. Geen muziek die eindeloos herhaalt wordt, maar geen nieuws idd.
En vooral; je kunt zelf kiezen welke muziek je (niet) hoort. Ik luister graag naar de radio omdat er doorheen wordt gepraat, maar de programmering bij de NPO is 's avonds vaak verticaal (thema/genre per avond) en niet elke avond staat mij elke keer even veel aan (en dat is juist wanneer ik naar streams ga luisteren en het gepraat weer mis).
Dat is wel echt wat ik mis met streaming vs radio. (...)
Gelukkig is er (nu nog) keuzes, want juist omdat er geen extra 'geratel' is, luister ik liever naar de streams...

[Reactie gewijzigd door 86ul op 18 maart 2026 14:55]

Niet alleen het geratel, maar het lijkt ook wel of alle DJ's het zelfde in het leven staan, het zelfde goed vinden (buiten de muzieksmaak) en het zelfde afkeuren. Begint voor mij steeds onnatuurlijk over te komen en doet me steeds meer denken aan staatsradio. Vroeger (Curry, Jensen, Beelen) mocht het lekker schuren en waren er DJ's die expirimenteerden. Mooi dat ik het meegemaakt heb, zal wel weer één of twee decenia duren voor dat, dat terugkomt ben ik bang.

Gelukkig zijn er nog wel podcasts waar het nog mag schuren.Download die dan maar voor in de auto. Muziek moeten we er maar bijdenken.

[Reactie gewijzigd door GigaHenk op 18 maart 2026 20:21]

Die functie mis ik ook. Of de AI DJ ook een aantal voor mij boeiende RSS feeds geven en deze tussen de muziek als leuke info mee geven.
Ik zie meteen toch ook een risico op 'gekleurd' nieuws. Is een partij als Spotify een betrouwbare bron voor onafhankelijk nieuws. Elk medium heeft z'n voorkeuren en waarden die doorschemeren in berichtgeving, maar opnieuw een globale speler die massaal nieuwsberichten en beperkte of biased context hieraan meegeeft is potentieel een instrument van massamanipulatie.

Zelfs als spotify dit aan een 'onafhankelijke partij' zou overlaten, hoe onafhankelijk is die dan écht als je bestaan grotendeels an een megapartij als Spotify wordt gekoppeld?

Een openstelling van de app waar lokale partijen hun gesproken nieuwsberichten kunnen pushen via een API en je als gebruiker zelf kan instellen welke partij je beluistert, zou een mooiere oplossing kunnen zijn.
Dat is ook de oplossing die ik in gedachten had. Het NOS zou bijvoorbeeld hun laatste uitzendingen via een RSS feed beschikbaar kunnen stellen. 538 doet dit al.
En bij mij is dat juist een reden om de radio al heel lang nooit meer aan te zetten: dat domme gewauwel van "DJ's" (eigenlijk meer een presentator, ze draaien zelf geen muziek, dat doet de computer voor ze) tussen de muziek door, en de irritante extra onderbrekingen zoals reclame en nieuws. En deze functie maakt het nog eens erger door de stem niet van een echt persoon te laten zijn maar dom gewauwel uit een LLM.
Ik luister juist liever geen radio om dat irritante gebabbel niet te hoeven horen. Voor het nieuws zijn er naar mijn mening ook betere plekken, maar goed dat is ieg iets met inhoud. Ik kan me voorstellen dat je dat mist.
Er is een verschil tussen luisteren naar Skyradio (vooral muziek, "veel" reclame, maar verder alleen "normaal" nieuws), 538 / QMusic (veel praten, af en toe muziek, "veel reclame", nieuws gaat alle kanten op) of NPO Radio 1 (alleen maar praten, uitgebreide nieuwsbulletins, "reclame").

Als je het nieuws van een bron naar keuze zelf kunt integreren met Spotify, is er keus genoeg.
Doorgaans doe ik het nieuws handmatig aan het eind van de dag. Vind het bovendien ook fijn om even de krant te bekijken voor wat achtergrond. Maar ieder heeft zijn ritueel natuurlijk.
Je had wel op een gegeven moment een dagelijkse playlist met nieuws tussendoor (volgens mij van nu.nl) maar dat is er weer uit lijkt het
Ik luister juist naar Spotify om niet naar het domme geblaat van de DJ's op de radio te luisteren :+
Inderdaad, ik ook. Ik wil alleen muziek horen, verder niets.
Haha. Ja inderdaad.

Nu moet ik zeggen dat ik (relevante) achtergrond informatie over nummers en artiesten wel weer ontzettend interessant vind.
Het zou super zijn, als er een optie is om dit 'commentaar als tekst getoond kan worden ipv gesproken.
Zoals de lyrics zeg maar.

Weet iemand hier iets meer van?
Zijn er al mensen hier die de feature hebben ben wel benieuwd. Zelf heb ik hem helaas nog niet.
Ik dacht eerst dat je zelf muziek kon gaan mixen dmv AI in Spotify O-)

Wel zag ik een AI shuffle functie die voor mij nieuw is, die schoof opeens muziek naar vorigen dat niet in m'n afspeellijst stond. Daar was ik minder blij mee, dat dit standaard aan stond.

Wel leuke feature, waarvan ik mij afvraag of je dit niet ook met een "ouderwets" algoritme had kunnen oplossen. Ik ben er niet op tegen, en wie weet ga ik dit gebruiken om makkelijker nieuwe muziek te vinden in m'n favo categoriën!
Die is er al een tijdje, ik heb hem volgens mij alweer een jaar, maar inderdaad heel irritant dat die zomaar aangezet wordt in je playlists. Ik was daar ook helemaal niet blij mee.

[Reactie gewijzigd door Zwarte_os op 18 maart 2026 14:59]

Ik heb ondervonden dat die "smartshuffle" precies gesponsorde muziek verkiest. Ik kan naar een playlist van mij luisteren dat bv. 90s rap is en dan ineens hoor ik espresso van sabrina carpenter ertussen.

Vind het idd een leuk idee dat ik wat nieuwe muziek hoor maar de keuze van liedjes is meestal minder. Ben benieuwd wat de "DJ" gaat doen
Urgh, ok dat maakt het wel veeel minder aantrekkelijk dan. Bedankt voor de waarschuwing!
Als ik van mensen argumenten hoor over hoe prima ze het vinden dat alle menselijkheid in dit soort dingen wordt vervangen, waar leggen we voor onszelf de grens dan?

Zouden we het prima vinden om in een wereld te leven met enkel contact met robots?
Jammer dat een Europees bedrijf kiest voor een plat accent als het Amerikaans. Ik had liever de stem in Brits-Engels gehoord. Is persoonlijk natuurlijk.
Een toggle voor welke taal + een vinkje om het gepraat in en uit te schakelen in de dj modus lijkt me gewenst.
Als dat de enige DJ stem is - laat dan maar zitten, wat een ellendige station voice. Ik vind de uitleg in "Inside the making of the DJ" ook al erg naar. Voorlopig dus een Radio zender maken van een song of playlist en klaar.
Gatver, een Amerikaanse stem..
Welke data gaat er naar openAI toe, en kan ik dat ook blokkeren?
Ik heb de beta al vaker gebruikt, maar het is vooral een mix van liedjes die je al vaker hebt geluisterd en als je net geen zin hebt in een bepaald genre en liedjes weg drukt (“ volgende” ) dan wijzigt de stijl nog net, maar wat het dus niet doet, wat radio wel doet: Echt iets nieuws voorschotelen.

Ben dus geen hele grote fan van de feature. Dit soort algoritmes zijn allemaal slecht in het verbreden van muziekhorizon, wanneer je dit zou willen. Natuurlijk heb ik ook vaal gewoon zin in artiest A of stijl B, maar soms heb je meer een doe maar wat gevoel en dan zou zo’n AI DJ dat juist moeten kunnen. Ik vind dat het dat niet (goed) kan.

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn