Apple moet 13 miljard euro aan belasting terugbetalen in Ierland. Dat bepaalde het Europese Hof van Justitie dinsdag. Met de uitspraak komt een juridische strijd tot een einde die al sinds 2016 voortsleept.
Het Europese Hof van Justitie bepaalde op dinsdag dat Ierland illegale belastingvoordelen had gegeven aan Apple. Daarmee wordt het oordeel van de Europese Commissie uit 2016 onderschreven. Die stelde dat de EU onvoldoende had vastgesteld dat Apple een selectief voordeel genoot door de Ierse belastingafspraken. De nieuwe uitspraak is definitief; Apple kan niet in hoger beroep gaan.
De kwestie gaat terug tot de jaren '90, toen dochterbedrijven van Apple in Ierland belastingafspraken maakten met de Ierse overheid. Dit gaf Apple aanzienlijke belastingvoordelen voor de winsten van zijn dochterondernemingen Apple Sales International en Apple Operations Europe. Deze regelingen bleven van kracht tot 2014.
In 2016 oordeelde de Europese Commissie echter dat deze afspraken onrechtmatig waren. De Commissie eiste dat Apple 13 miljard euro aan achterstallige belasting moest terugbetalen. Hoewel een lagere rechtbank in 2020 nog in het voordeel van Apple oordeelde, heeft het Europese Hof van Justitie nu de oorspronkelijke beslissing van de Commissie bekrachtigd.
Apple zegt in een verklaring tegen Reuters dat het bedrijf ontevreden is met de uitspraak. “De Europese Commissie probeert de regels met terugwerkende kracht te veranderen en negeert dat, zoals vereist door de internationale belastingwetgeving, onze inkomsten al werden belast in de VS”, aldus de techgigant. Margrethe Vestager, Eurocommissaris voor Mededinging, noemt het besluit op sociale media 'een grote overwinning voor Europese burgers en belastingrechtvaardigheid'.