Twitter geeft vanaf volgende week geen gratis toegang meer tot api

Socialemediabedrijf Twitter geeft derden vanaf volgende week geen gratis toegang meer tot de api. In plaats daarvan kunnen ontwikkelaars alleen betaald toegang krijgen tot de api van de dienst. Clients van derden werken al weken niet meer.

Het ontwikkelaarsaccount van Twitter zegt dat het de gratis toegang tot v1.1 en v2 van zijn api vanaf volgende week zal blokkeren. In plaats daarvan komt er een basale betaalde toegang tot de api via een abonnement. De details daarvan geeft het bedrijf niet.

De Twitter-api was afgelopen jaren in gebruik voor thirdpartyclients, maar dat gebruik heeft Twitter afgelopen maand al verboden. Ook gebruiken onder meer studenten en wetenschappers de api voor onderzoek op basis van grote aantallen tweets. Ook gebruiken ontwikkelaars de api voor onder meer bots die statusupdates of weersinformatie geven.

De stap lijkt ingegeven door het nieuwe beleid van Twitter om meer in te zetten op betalen voor het gebruik. Twitter zet sinds de overname door Elon Musk ook meer in op abonnementen voor reguliere gebruikers.

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

02-02-2023 • 09:28

123

Reacties (123)

123
121
64
4
0
29
Wijzig sortering
Ik gebruikte twitter om het lokale niews makkelijk te kunnen volgen, met een client die geen suggesties in de feed neerzette en zonde reclame. Nu deze client het bij mij niet meer doet ben ik terug naar de oiude vertrouwde RSS-feeds met een feedreader.
Highlight je hier niet eerder waar Twitter misgaat? Ik kan me goed voorstellen dat Twitter niet zit te wachten op third party clienten die ads verwijderen, immers dat is hun bron van inkomsten. Maar tegelijkertijd zullen er ook wel projecten zijn die gebruik maken van deze api die wel van toegevoegde waarde zijn bij Twitter.

Dus in plaats van iedereen de toegang tot de api te ontzeggen tenzij betalen, zou een slimmere api/overeenkomst meer gepast zijn. Daarnaast kan ik me ook goed voorstellen dat er genoeg hobbyisten/ontwikkelaars zijn die iets willen proberen en helemaal niet bereid zijn om te betalen dus dit geeft ook nog eens een onwenselijke barriere.

Het lijkt dan ook dat Twitter constant geplaagd is met ad hoc beslissingen die zelden echt doordacht zijn. Ik ben geen ontwikkelaar, ik sta niet aan het hoofd van een sociaal media bedrijf, maar zelfs voor mij is dit moeilijk uit te leggen.
Twitter gokt op meerdere paarden voor haar omzet. Veel bedrijven gebruiken Twitter voor haar klantenservices. Hun klanten service systeem maakt dan gebruik van de API.

Als klantenservices stoppen met het gebruik van twitter, neemt de waarde van het sociale netwerk af.
Niet alleen klantenservices, ook de media, journalisten etc. zijn er als de kippen bij op Twitter.

Zodra de API eruit ligt, zal (naar mijn verwachting) een zeer grote groep binnen het bedrijfsleven afhaken en ergens hoop ik dan zelfs dat ze niet weer in een excuusje van PsycoMusk trappen en vervolgens terugkeren en doen alsof er nooit iets gebeurd is.

De afgelopen maanden heeft Musk verdomd goed laten zien waartoe hij in staat is, waartoe? Simpel! Tot het nemen van ondoordachte beslissingen waar hij toch echt een hele grote groep mensen (bedrijven) mee kan hebben en met die macht (hoe groot of kleine ook) kan hij blijkbaar niet om gaan.
Als ik een applicatie maak voor die tegen een API zou praten. Wat jaren en jaren lang gemotiveerd is voor de leverancier van de API.

Als dan zonder aankondiging en een fatsoenlijke aanloop tijd de API dicht getimmerd is. Gaat er bij mij niet in.

Ik snap dat Musk de "leechers"(in zijn ogen) aan wilt pakken. Echter denk ik dat de groep geavanceerde Twitteraars, ook handig genoeg is om via de normale wegen onder ads uit te komen.

Een ding die ik van meerder power users hoor is niet dat ze de externe dingen gebruikte om geen ads te krijgen. Maar omdat het gewoon veel fijner werkt.

Buiten dat heeft Twitter ook echt wel iets gehad aan de externe tools, want die hebben wel eens zelf dingen bedacht die later ook in Twitter zelf komen.
Of dat Twitter geplaagd is door te lang uitstel van dergelijke beslissingen? Het lijkt erop dat ze nu rijkelijk laat zijn. Zowel qua eigen financiën, als qua in hoeverre 'men' bereid is met Twitter zaken uit te werken, is de gelegenheid er niet echt meer.
Het lang uitstellen is inherent aan bijna 80% van je personeel ontslaan.
Aan wat voor projecten denk je als je het hebt over gratis gebruik maken van de API maar wel toegevoegde waarde hebben voor Twitter? Wat voor waarde zouden die toevoegen?

Ik snap ook niet wat je onder een 'slimme' overeenkomst verstaat, het klinkt mij alsof je via een omweg toch nog gratis toegang wil creeren, hoe zal dit dan niet massaal misbruikt gaan worden? Als je als hobbyist niet bereid bent voor je hobby te betalen, blijven er heel weinig hobbies over.

Sowieso is dit allemaal toch een hele onzin discussie? Een bedrijf als Twitter runnen kost geld, en net als bij ieder bedrijf moet de klant gewoon betalen: door advertenties te kijken of door een abo te nemen.

Als de klanten dat niet bereid zijn om te doen, dan voeg je blijkbaar niets/niet genoeg toe en heb je dus geen bestaansrecht. (dat ik hoe ik persoonlijk Twitter zie, maargoed, de enige sociale media waar ik op zit is Reddit)
Ik snap ook niet wat je onder een 'slimme' overeenkomst verstaat
Je zou in de gebruikersovereenkomst van de API gewoon het tonen van de advertenties kunnen verplichten. Toon je ze niet dan wordt je afgesloten. Denk dat de ontwikkelaars van de 3th party apps dan wel reclame gaan tonen.
Om vervolgens een app te maken die een webpagina toont en dat men daar op werkt en dan een adblocker gebruiken, om te zorgen dat ze als nog geen ads te krijgen.

Als men geen ads wilt krijgt men geen ads. Genoeg wegen voor. Zeker als met webapps of iets dergelijks werkt.
Om vervolgens een app te maken die een webpagina toont en dat men daar op werkt en dan een adblocker gebruiken, om te zorgen dat ze als nog geen ads te krijgen.
Dan voldoet de app toch niet aan de voorwaarden, en kan je het op basis daarvan alsnog blokkeren. Daarnaast gaat het hier om apps die de API's gebruiken, en niet om apps die de webinterface van Twitter tonen. Als Twitter niet wil dat gebruikers add blockers gebruiken, dan moet je die gebruikers blokkeren. Dat is tegenwoordig prima mogelijk. Geef de gebruikers een keuze: gratis met adds, of betaalt zonder adds. En app ontwikkelaars kunnen dit verschil ook prima inbouwen.
De waarde van een sociaal netwerk kun je uitdrukken in het aantal interacties tussen de gebruikers. Dus API-clients die voornamelijk (geautomatiseerd) berichten toevoegen dragen wel degelijk bij aan de waarde van Twitter. Zodat volgers van die geautomatiseerde accounts via geautoriseerde clients die tweets kunnen lezen en je ze dus advertenties kunt serveren. Ik volg zelf diverse accounts (met name van nieuwsmedia) die tweets plaatsen met linkjes naar artikelen. Als die accounts stoppen wordt Twitter een heel stuk minder interessant voor mij als gebruiker.

En oh ja, ik beheer een site waar automatisch tweets worden geplaatst wanneer bruggen open en dicht gaan. Die plaats ik via de API. Ik verdien niets met de site dus ik weet nog niet of ik voor gebruik van de API zal gaan betalen. Dat zou jammer zijn voor de duizenden volgers van de bruggen-accounts die ik beheer.
Het aantal interacties heeft volgens mij niet direct met waarde te maken, interacties (tweets) kosten geld maar leveren zelf niets op.

(De interacties of meer interacties trekken natuurlijk wel de gebruikers aan die reclames kijken. )

De enige inkomsten van een sociaal medium naast reclame heeft zijn abonnementen, als die al aangeboden worden. Een enkele (re)tweet zelf is niets waard, of het nu Musk is die de beurs op zn kop zet, of een brug-tweet van jou.
Als ik je advies mag geven: Twitter heeft een eigen alternatieve client genaamd Tweetdeck die exact dit doet: https://tweetdeck.twitter.com/

Deze client gebruik ik zelf al jaren op mijn desktop clients, en ik denk dat ik pas Twitter zal stoppen te gebruiken als ze deze client ook uitzetten.

[Reactie gewijzigd door nzall op 23 juli 2024 09:11]

Dit is voor mij de enige client die nog werkbaar is. Op Android word ik gek van die %^&(*-app met alle reclames, aanbevelingen, algoritmische tijdlijn, etc. Ook de web-app is verschrikkelijk. Ik gebruikte Talon, maar sinds de API er uit ligt gebruik Twitter nauwelijks meer op mobiel.

Ik was graag bereid te betalen voor Twitter, want ik vond het ook wel raar dat ik geen enkele reclame zag met Talon en Tweetdeck. Maar nu dit schip aan het zinken is, heb ik ook geen zin meer om er muntjes heen te brengen.

Ik heb de afgelopen maand meer spam in m'n DM gekregen dan de bijna 14 jaar daarvoor.
Hoezo is het schip aan het zinken door geld te vragen voor gebruik van de api? Het lijkt me eerder dat ze duidelijk maken dat als je EN via een eigen client wil werken om EN minder last te hebben van waar ze inkomsten uit genereren om het gratis te houden je dit kunt verwachten. Je kan nu eenmaal niet van twee walletjes eten en dan verwachten dat je zelf geen moeite hoeft te doen.
De grap is echter dat Tweetdeck dat door Stephan wordt genoemd al in 2011 is overgenomen door Twitter.
En het maakt het klagen dat het een zinkend schip is als excuus om niet te willen betalen er vooral treuriger mee. Krijgen wat je minimaal wil en dan is het alsnog niet goed. Dan lijkt het niet te gaan om willen betalen of dat twitter iets levert wat gewenst is, maar om hoe dan ook maar het bedrijf af te willen branden.
Klopt. En ik vind het jammer dat Twitter niet de afgelopen 12 jaar de moeite heeft genomen Tweetdeck integraal onderdeel te maken van het verdienmodel. Het is een onbetaalde dienst voor 'heavy users' zonder ads en dat is natuurlijk onhoudbaar.

@kodak Ik had dolgraag willen betalen (met een abo, advertenties of een combinatie ervan), maar nu niet meer. De moderatie is dramatisch verslechterd en veel van de personen die ik volg zijn een stuk minder gaan tweeten. Sinds de overname is een deel overgestapt naar Mastodont, een nog groter deel is minder gaan tweeten sinds het afsluiten van de API.
en zonde reclame
En waarom je dat Twitter dit besluit genomen heeft :+
Dat lijkt me een vrij onpopulaire maatregel, alleen al omdat er stiekem best veel webdevelopment demos en tutorials zijn rondom de twitter API.

Het voelt een beetje als een stap terug. Een korte-termijn visie waarbij op korte termijn een klein deel gaat betalen en de rest wegloopt.

[Reactie gewijzigd door Gamebuster op 23 juli 2024 09:11]

Vergeet niet dat het om een verdienmodel gaat.
als er nu 100 gebruikers niet betalen en straks 10 wel en 90 vallen er af wordt twitter wel minder populair, maar er wordt wel geld verdient.
De vraag is alleen ofdat die 10 blijven betalen als de populariteit achteruit gaat.
als er nu 100 gebruikers niet betalen en straks 10 wel en 90 vallen er af wordt twitter wel minder populair, maar er wordt wel geld verdient.
Het probleem is dat die 90 die afvallen opeens geen content meer maken en/of geen clients meer die worden gebruikt om content te plaatsen. Er zit een heel groot verschil tussen 360 miljoen gebruikers en 36 miljoen gebruikers.

Het is echter zo dat op veel van dat soort social media platforms (inclusief Tweakers.net) een klein kader zorgt voor een significant aandeel van de content. Als die 90% zwaar dat kader raakt is de schade nog veel groter.

Dus het is niet zo simpel als het verdienmodel aanpassen, als dat direct ook het contenrcreationmodel raakt.
Precies; ik ben "1 van die 90". hoewel niet veel content gebruik ik Twitter wel voor het automatisch doorgeven van statusinformatie voor een dienst gerund door vrijwilligers. Best wel veel subscribers op dat account, maar als er voor betaald moet worden, is het de moeite niet. En dus verdwijnt er content.

Overigens kijk ik zelf al niet meer op Twitter sinds mijn 3rd party client niet meer werkt. Dus hebben ze eerst het aantal afnemers van de content terug gebracht (en daarmee ook een deel van de gebrachtte content), nu doen ze hetzelfde met de brengers van bulk content, waardoor ook weer het aantal actieve gebruikers gaat afnemen.

Effectief gaan ze dus een vliegwil nog even een flinke extra zet geven.
Ik sluit me hier helemaal bij aan.

Ik heb jaren lang FOSS en Linux dingen op Twitter gepost (via onder andere Linux Clients).
Maar heb zelf het besluit genomen om niks meer op Twitter te posten maar alleen nog maar op Mastodon omdat ik het genomen besluit niet steun.

Musk zou het ook kunnen oplossen door in de (Gratis) API de advertenties te tonen. Maar de keuze om gelijk maar alles wat niet van jou is te blokkeren kan ik me niet in vinden.

Er zijn Ontwikkelaars ook afgestapt van Twitter hierom bv:
https://twitter.com/CawbirdClient/status/1616513423994458133

Naar mijn in de schiet hij zichtzelf vooral in de voet maar we gaan het zien.
Ik zit lekker op mastodon me ding te doen :) trouwens voor technische mensen is daar misschien nog wel een groter bereik. Ik heb op Twitter 110 volgers in 14 jaar tijd, binnen 4 maanden op Mastodon 73.
En post(e) op beide dezelfde tweets/toots.
Inderdaad ik zie wel raakvlakken in jouw verhaal met de gefaalde plus-artikelen hier op tweakers, waar ze gelukkig ook op terug gekomen zijn.
Klink een beetje als het Amerikaans korte termijn denken, snoeihard de 80/20 regel toepassen en niet denken aan de nevenschade. Het enige wat telt is dat het afgelopen kwartaal er goed uit ziet en de prognoses voor komend kwartaal ook positief zijn (of er een goede verklaring is voor verliezen en er liggen plannen om dit om te buigen) Zolang er geld binnen blijft komen en er maakt het de aandeelhouders niet veel uit als het over een paar jaar omvalt.
Je kan je ook afvragen of de content die gecreëerd wordt überhaupt wel wenselijk is.

Twitter is in principe een sociaal medium, dus zo erg vind ik dit niet. Marketeers en merken moeten meer doen met advertenties en minder met subjectieve manipulatieve automatisch gegenereerde rotzooi aankomen.

Voor wetenschappers en studenten die nu klagen heb ik ook niet veel begrip voor. Als je een wetenschappelijk blad wil lezen moet je er ook voor betalen en voor veel data moet ook gewoon betaald worden.

Als het echt nodig is of wenselijk dan kunnen scholen of wetenschappelijke instellingen een abbonement nemen en aan hun studenten / werknemers geven.
even om dingen duidelijker te zeggen want ik vind je uitleg nogal vaag verwoord,

als je beweerd dat op platforms zoals twitter ongeveer 5% van de gebruikers, 95% van de waardevolle content creëert dan ben ik het volledig met je eens, als is dat op een site als tweakers hopelijk nog wel wat minder.

Ik denk dat je er dan ook wel vanuit mag gaan dat die 5% aan gebruikers ook over-vertegenwoordigd zijn bij alternatieve twitter-clients ze hebben zich immers in het platform verdiept en willen zo goed mogelijke content leveren.

wat je dan krijgt is dit... hoeveel data verbruiken deze users voor hun eigen consumptie, en hoeveel reclame loopt twitter mis door het gebruik hiervan.

en als nog belangrijkere vraag, hoeveel mensen kijken naar de content van deze mensen en krijgen daardoor juist wel reclames te zien. vooral om deze laatste stap snap ik het gedoe van twitter ook totaal niet.

in plaats van dat je clients aanpakt zou je users moeten aanpakken... dat wil zeggen verban dan het gebruik van de api voor alle niet twitter-pay2win users... je wilde toch zo graag mooie features om mensen een abo af te laten sluiten..? per-account based toegang tot de api...

api open voor iedereen maar heb je geen abo kun je uiteindelijk gewoon niet inloggen... dat doet (of deed) spotify ook... je kon dan lange tijd alleen inloggen op je auto-radio, of op je custom client als je premium had.

aan de andere kant: laat twitter vooral zo doorgaan, misschien dat we dan ooit misschien tóch wel een fediverse krijgen...
Het ligt ook geheel aan de prijs. Veel bedrijven bieden gratis api toegang voor bijvoorbeeld 5k API requests per maand. Zodat er wel gratis apps ontwikkeld kunnen worden. Zodra apps noem eens wat 100k requests per maand gebruiken kun je ervan uitgaan dat er geld mee verdient wordt. Je betaalt toch ook voor het Amazon EC2 gebruik? Ik zou het niet vreemd vinden als ze zeggen, tja als je 100k requests per maand wilt gebruiken voor een applicatie waar je geld mee verdienst is Twitter gewoon een resource net zoals EC2 instances dat zijn. Ik vindt het niet heel raar of "niet kunnen" dat ze een abbonementsvorm gaan invoeren als je de API gebruikt voor je eigen verdienmodel. Het zou netjes zijn als ze wel een gratis API abbo aanbieden voor ontwikkeling of prive gebruik. Daarnaast is natuurlijk ook de prijs een ding.
Als je een 100k versie kunt krijgen voor 10 dollar per maand en een 1M versie voor 50 dollar per maand zie ik echt niet in wat daar mis mee is. Applicaties die 100k tot 1M requests per maand nodig hebben kun je er vergif op innemen dat er gewoon grof geld mee wordt verdient. Waarom zou Twitter gratis hun diensten als resource voor jouw verdienmodel moeten aanbieden?
Vergeet niet dat het om een verdienmodel gaat.
als er nu 100 gebruikers niet betalen en straks 10 wel en 90 vallen er af wordt twitter wel minder populair, maar er wordt wel geld verdient.
De vraag is alleen ofdat die 10 blijven betalen als de populariteit achteruit gaat.
Als dat ongeleid projectiel wat zich CEO noemt zo aan de gang blijft zullen er misschien zelfs geen 10 zijn die überhaupt willen betalen. Twitter is de afgelopen maanden flink in opspraak geweest en Musk heeft inmiddels wel laten zien dat Twitter niet langer het platform kan en zal zijn wat het ooit geweest is.
Je lijkt alleen te vergeten dat een groot deel van Twitters content automatisch geplaatste berichten zijn van, bijvoorbeeld, Tweakers en verscheidene andere nieuwsbronnen. Die berichten zijn nu plots allemaal betaald. Dat is ronduit absurd.
Misschien onpopulair maar naar mijn mening niet meer dan logisch. Waarom zou je als verliesmakend bedrijf miljoenen (zo niet miljarden) API calls gratis toelaten? Ze vegroten wel de load van je infrastructuur waar je dus kosten door maakt. Vervolgens verlies je ook nog eens advertentie inkomsten omdat mensen gebruik maken van 3rd party clients.

Klinkt als een lose-lose situatie voor Twitter, dus niet meer dan logisch dat ze dat aanpassen.
Dat is ook zo maar iets eerst gratis weg geven en dan ontnemen wordt (terecht) nooit in dank afgenomen. Los van dat het van de andere kant gezien logisch is of niet.

Daarnaast voelt het nu alsof men gebruikt is om twitter groot te maken want dat gaat veel sneller en meer kans op succes als iets gratis is.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 23 juli 2024 09:11]

"If a product is free, you are the product." is hier wel van toepassing dan ;)
Eens in veel gevallen zou ik dat liever zijn dan betalen. Maar dat zal per persoon verschillen.

Wel betalen is overigens ook nog eens geen garantie dat je niet alsnog het product bent ;)
Precies. Twitters product is de userbase. Dit konden ze voorheen altijd verkopen aan adverteerders.

Dit omdraaien naar het platform is het product en dit verkopen we aan de gebruikers is een model waarvan ik verwacht dat ze snel instorten. Adverteerders houden van betalen voor een audience. Maar gebruikers houden niet van betalen voor social media. Al helemaal Twitter. Twitter blue is niet alleen onpopulair, mensen lachen je vaak zelfs uit als je ervoor betaalt.
Als de API gebruik van Twitter makkelijker maakt voor de superusers, is twitter in feite het ontwikkelen van die tools aan het uitbesteden door de API open te zetten.

Denk bijvoorbeeld aan tweetdeck of hootsuite: voor nieuws outlets, journalisten en andere social media bedrijvsn zijn deze tools onmisbaar om twitter effectuef te gebruiken. Als de API wordt dichtgegooid wordt de business case voor deze apps slechter, en wordt de business case voor het gebruik van twitter slechter. Of Twitter moet zelf deze tools gaan ontwikkelen (kost geld), of de gebruikers moeten meer betalen (vermindert de gebruikers en de aantrekkelijkheid om deze apps te ontwikkelen) .

Die superusers maken veek van de content die gebruikers naar het pkatform trekken, en daarmee de omzet voor twitter genereren.

Het verhaal is dus niet zo simpel, en bedrijven hebben vaak moeite om kosten effectief dit soort tools te ontwikkelen voor een kleine maar belangrijke groep gebruikers. Indie developers zijn daar vask wel toe is staat, omdat ze zich kunnen specialiseren en minder overhead hebben.
Waarom zou je als verliesmakend bedrijf miljoenen (zo niet miljarden) API calls gratis toelaten?
Het gaat hier ook om API calls voor twitter clients. Dit zijn APIs die gebruikt worden door gebruikers om tweets te lezen, net als je browser. Waarom zou een HTTP call via een API geld moeten kosten en een HTTP call door een browser niet?

Ik snap dat er ergens geld verdiend moet worden, maar door het API af te schermen maak je twitter opeens een veel minder toegankelijk platform.

Merk ook op dat er nog steeds advertenties en betaalde abonnementen zijn. Je betaalt dus bijv. al voor twitter gebruik en dan kan je alsnog geen custom clients gebruiken. Had het dan zo gedaan dat alleen betaalde gebruikers de APIs kunnen gebruiken bijv.

[Reactie gewijzigd door Gamebuster op 23 juli 2024 09:11]

Waarom:

Als je groot wil zijn als social platform dan wil je het gebruik ervan vergroten.

Dingen achter een paywall zetten zorgt ervoor dat heel veel mensen (die geen geld hebben) geen gebruik kunnen maken van jou feature.

Wat veel beter werkt is rate-limiting voor gratis accounts, zodat beginnende developers (zonder geld) geen dingen teveel gebruiken.
Hoeveel groter is de load in vergelijking met de site/app van Twitter zelf?
Waarom zou je als verliesmakend bedrijf miljoenen (zo niet miljarden) API calls gratis toelaten?
Omdat API Calls het een stuk goedkoper maken voor een tent, wat denk je dat je aan performance, traffic etc. kwijt bent als al die toko's die nu gebruik maken van de API's om hun content te op Twitter te plaatsen?

Of je nu één API Call (request) doet om iets te plaatsen of heel wat calls (requests) doet om een hele website inclusief alle extra content te laden, dat kan toch echt flink wat performance gaan kosten incluis traffic.

Ik denk zelf alleen dat een grote groep bedrijven van Twitter zullen gaan afstappen. Twitter is vandaag de dag niets meer dan een onbetrouwbaar platform waarvan de CEO niet meer weet wat hij nou eigenlijk wilt. Misschien nu dan eens eindelijk de doodsteek voor Twitter ?
Waarom zou YouTube miljoenen gratis video's toelaten?

Dit *is* een groot deel van de content van Twitter. Geautomatiseerde posts.
Twitter is een communicatietool. Dat staat of valt met het aantal en soort gebruikers.
Ik zit b.v. op WhatsApp niet omdat ik dat allemaal zo geweldig vind, maar omdat ik min of meer gedwongen werd door mijn omgeving. Als andere gebruikers afhaken omdat zij een of andere API gebruikten die nu dus spontaan niet meer werkt, wordt het voor mij als advertentie-consumer ook minder spannend om op Twitter te zitten. Als het aantal deelnemers afneemt kan dat vrij snel tot een sneeuwbal effect leiden, waarbij Twitter volledig kan instorten of alleen nog door bepaalde niches gebruikt wordt, b.v. vanwege spectaculair goede inhoud op het gebied van "paddenstoel-verzamelen".
Ik denk dat deze maatregel voornamelijk genomen is om de groei van Mastodon af te remmen. Met crossposters viel redelijk gemakkelijk goede content te delen met Mastodon, waardoor het op termijn steeds meer loont om over te stappen op Mastodon. Dat is nu stopgezet, waardoor hij hoopt dat Mastodon uitsterft.

En als dat is opgelost, dan kan hij de algoritmische duimschroeven aandraaien om het publieke debat binnen de media naar zijn hand om te zetten. Ik heb al namelijk twee keer een soort van "schokgolf" gemerkt waarin binnen het nieuws alleen nog maar nieuws werd voorgeschoteld dat in het Russische/MAGA/FVD-straatje past, maar dat heeft hij in beide gevallen al na een halve dag moeten terugdraaien (mits mijn observaties kloppen natuurlijk).

Ik ga eens kijken of ik een handigheidje kan verzinnen dat ik maar als het ware ga tweeten vanaf Kladblok, zodat ik op die manier zelf de controle heb waar het voor mij het makkelijkste is om te posten. Musk gaat namelijk niet voor mij bepalen wat mijn wereldbeeld hoort te zijn, daar ga ik zelf over.
Dat lijkt me een vrij onpopulaire maatregel, alleen al omdat er stiekem best veel webdevelopment demos en tutorials zijn rondom de twitter API.
Vergeet ook niet school- en afstudeeropdrachten die nu van het ene op het andere moment ineens stuk gaan zonder dat ze te fixen vallen (behalve ervoor betalen natuurlijk, maar dat ga je als student niet doen voor een opdracht).
Dat hangt weer helemaal af van de soorten abbo's die ze gaan invoeren. Echt heel veel API aanbieders bieden betaalde API toegang aan, en hebben een tot noem eens wat 1000 requests per maand gratis aan. Dus zo'n probleem hoeft het echt niet te zijn.
Dat hangt weer helemaal af van de soorten abbo's die ze gaan invoeren. Echt heel veel API aanbieders bieden betaalde API toegang aan, en hebben een tot noem eens wat 1000 requests per maand gratis aan. Dus zo'n probleem hoeft het echt niet te zijn.
Verschil is wel dat veel van die bedrijven ook echt enige meerwaarde hebben en geen achterlijke CEO aan het roer hebben die lukraak wat onzin uitkraamt, besluiten neemt en daardoor flink in opspraak komt.

Ergens voel ik nu een voorbeeldje komen als "Google" met z'n snippets van nieuwsberichten, maar in zo'n geval wordt vergeten dat naast dat dit gebeurde er niet een CEO was die heel socialmedia land op z'n kop zette.
Aan de andere kant, je project laten afhangen van de veranderlijke voorwaarden van een commercieel bedrijf dat al maanden in het nieuws is om z'n turbulentie en grote wijzigingen die het doorvoert zonder pardon is wellicht niet de slimste keuze 🙃.

En voor projecten die vanuit docenten zijn opgedragen en dus geen keuze hadden neem ik aan dat die docenten ook een oplossing of alternatieve opdracht gaan komen om dit op te vangen.
Bijna alles wat twitter doet lijkt kortetermijngefocust, niet heel gek gezien Musk het bedrijf met een miljard rente/aflossing per jaar heeft opgezadeld (waarbij het bedrijf normaal gesproken überhaupt maar heel net aan soms winst maakte).

Daarnaast zie ik het ook wat cynischer in, nu wordt controleren/onderzoeken hoeveel (meer) rommel en desinformatie er op twitter staat moeilijker.
Want? De bedrijven die grote hoeveelheden data controleren op feiten en desinformatie doen dat gratis in hun vrije tijd? Het controleren van desinfo, zeker als ze dat via API's doen, zullen in veel gevallen bedrijven zijn die dat ook gewoon tegen betaling doen. Dat is hun verdienmodel. Nu moeten ze betalen voor de miljoen API requests die ze per maand doen om hun eigen verdienmodel in stand te houden. Zo werkt te wereld. Ze betalen toch ook voor de amazon servers/ datacenter locaties waarvan ze gebruik maken om heel Twitter af te zoeken naar desinfo. En als het wel particulieren zijn die gewoon berichten factchecken die ze tegenkomen, dan hebben ze ook geen API nodig.
Daarnaast als ze ook gewoon een gratis <2500 calls per maand abbo aanbieden is er helemaal niets aan de hand. Iedereen die meer gebruikt kun je van uit gaan dat ze daarmee geld verdienen, dan is het niet meer dan logisch dat de Twitter API gewoon gezien kan worden als een resource voor hun verdienmodel, evenals hun datacenterserver of amazon instances.
Het zou een goeie ontwikkeling kunnen zijn voor allerlei bots/partijen die dit gebruiken bv. propaganda, reclame, politieke-targeting. Dat kan dan niet meer op een anonieme manier of wordt een stuk lastiger.

Musk heeft dat ding gekocht om er geld mee te verdienen c.q. het waardevoller te maken dan die 44 Miljard die het hem gekost heeft...
API vervangen met een puppeteer of een andere headless http library, en verder gaan, dit is niet eens een snelheidsdrempel voor bots.
Het zou een goeie ontwikkeling kunnen zijn voor allerlei bots/partijen die dit gebruiken bv. propaganda, reclame, politieke-targeting. Dat kan dan niet meer op een anonieme manier of wordt een stuk lastiger
Het plaatsen van advertenties of tweeten van berichten is ook d.m.v. een API niet anoniem en gewoon te herleiden naar de geen die de App gecreëerd heeft. En zelfs dan nog, men neme een random mobiel nummer (op internet circuleren genoeg diensten waar je gratis een mobiel nummer kunt gebruiken voor het ontvangen van SMS berichten), men meld zich aan bij Twitter via TOR of een VPN en voila... anoniem en het plaatsen van ads en tweets (ook propaganda) is een feit.

Met het sluiten van de API voorkom je dat nog steeds niet.
Verschil met nu is dat er betaald moet worden en dan krijg je een herleidbare bron...
Nogal. Ik volg Twitter al helemaal niet meer sinds mijn tweetcaster het niet meer doet. Minder slimme beslissing denk ik.
oke, wij gebruiken de api veel voor het automatisch doorgeven van de uitslagen van onze voetbalclub.

Nou ja, exit twitter dan maar.
Exit Twitter, enter Mastodon. Kun je ook een eigen instance draaien bijvoorbeeld. Best wel handig gok ik, ook voor die toepassingen
Niemand gebruikt Mastodon. Dus ik hou het wel bij de website van de club.
Snel op te lossen door: “vanaf nu de uitslagen via Mastodon” meid je aan voor de meest recente uitslagen.
Nee, wij melden gewoon: "vanaf nu alleen op de website".
Dat is ook een prima oplossing.
Als we mensen gaan verplichten om over te stappen naar Mastodon voor het zien van de score van de voetbalclub, dan kunnen we die toch beter op de website zetten?

Die score deel je waar de mensen zitten, niet andersom. Dat werd op Twitter gedaan want Twitter was populair, maar Mastodon is dat nog niet.
Lijkt me interessanter om dan 'vanaf nu de uitslagen via de website' te communiceren, hebben mensen weer een reden minder om op social media te hangen. Mocht Mastodon ooit interessant worden dan kun je altijd nog daar gaan kijken.
Voetbal.nl app kunnen mensen die geïnteresseerd gewoon hun favoriete amateurclubs en teams toevoegen voor de uitslagen. Waarom naar elke (amateuristische) website van de clubs surfen.

Edit: of natuurlijk gewoon de website van voetbal.nl. Alles van alle clubs in een oogopslag neer te zetten.

[Reactie gewijzigd door onecht op 23 juli 2024 09:11]

Voetbal.nl is enkel competitie. Wij houden alles bij (russtand, doelpuntenmakers enz.) en plaatsten direct na de wedstrijd de uitslag ook automatisch op twitter. Meestal staat de uitslag al op de site (en twitter) als de teams nog niet eens van het veld zijn. De wedstrijdzaken app van de KNVB wordt pas veel later ingevuld aangezien de scheidsrechter dat moet regelen.

Het leuke is, in de voetbal.nl app kun je ook je club-tweets tonen. Onze uitslagen zijn sneller via de club-tweets te zien dan via voetbal.nl

O ja, de website voetbal.nl is de halve zaterdag niet te bereiken want te druk.... Die website werkt alleen goed door de week 8)7

[Reactie gewijzigd door HansvDr op 23 juli 2024 09:11]

Ah oké, daar mag een gemiddelde club een voorbeeld aan nemen. Complimenten dan.
Het leuke is, in de voetbal.nl app kun je ook je club-tweets tonen. Onze uitslagen zijn sneller via de club-tweets te zien dan via voetbal.nl
Leuk, maar wat is precies het nut hiervan?
Het nut is dat we de data in onze eigen database opslaan i.p.v. bij de KNVB en dus nu al meer dan 20 jaar statistieken bij houden, en dat we de data kunnen tonen waar we willen.

Dat we die uitslagen sneller tonen dan de KNVB is voor de thuisblijvers of spelers van andere teams leuk, die zijn zo snel op de hoogte.

En dat we dat ook via twitter doen is omdat dat veel gebruikt wordt. (Maar als we voor de twitter api moeten gaan betalen stoppen we daar dus mee)
Ook goed, boeit mij natuurlijk heel weinig waar mensen hun score vanaf halen.

Lijkt me alleen raar om die score aan te gaan bieden op Mastodon 'want Twitter kan niet meer' terwijl de gebruikers niet op Mastodon zitten. Dat er een centrale plek is is natuurlijk alleen maar mooi.
Twitter (of eender welk ander sociaal medium) is een aanvulling op een platform zoals een website en geen vervanging daarvan :/
Maar die aanvulling is alleen relevant omdat mensen al op Twitter zitten en het dus makkelijk is om het daar ook aan te bieden, je gaat niet naar Twitter terwijl je doelgroep daar niet zit.

Hetzelfde geldt dus ook voor Mastodon; mocht de doelgroep naar Mastodon gaan dan is het mooi om daar (ook) die informatie aan te bieden, maar het heeft weinig nut om dat te doen als ze daar nog niet te vinden zijn.
O, daar heb je gelijk in hoor. Mijn eigen sportvereniging heeft daarom ook Twitter (en Facebook en Instagram). We vergroten ons bereik er aanzienlijk mee en trekken er meer publiek mee naar onze website doordat mensen kunnen doorklikken.
Je hebt gelijk, voor elke wissewasje krijg je al een app voorgeschoteld. Supermarkt, zorg en of auto verzekering. Afval kalender en noem maar op.
En intussen merk je dat je gebruikers overstappen op een andere site. Niet Mastodon, niet jouw site.
Ooit gebruikte ook niemand twitter.
Je zou ermee kunnen experimenteren, kijken of mensen geinteresseerd zijn.
Maar misschien dat het voor een lokale voetbalclub inderdaad een beetje te klein is.
Maar ik kan me voorstellen dat veel mensen ook opzoek gaan naar alternatieven nu twitter z'n api dicht gooit
Het is pas de moeite waard als vele mensen het gebruiken. Wij zijn geen trendsetter als clubje maar trendvolger
Het wordt tijd dat RSS weer overal terugkomt.
Kan je een RSS feedje eraan verbinden, kunnen mensen toch automagisch een berichtje krijgen.
Op zo'n manier gaat niemand het gebruiken, nee.

Wat was er met de club site mis in eerste plaats trouwens?
De clubsite? niets. Twitter is gewoon wat extra's. Vroeger ook nog een facebook koppeling erbij gehad maar die API toegang veranderde zo vaak dat we daar mee gestopt zijn. Binnenkort dus ook met Twitter
Mastadon gaat het ook niet worden hoor. Servers kosten geld, en dat moet op een gegeven moment terug verdient worden. Dan kan je als hobbobest een servetje draaien, maar bij meer dan 5 bezoekers per dag gaat die ook plat
Zal natuurlijk eerst 'vrijwillig' zijn (denk serverboosts van discord), tot het moment je betaalde 'hubs' (of weet ik hoe die dingen moeten heten) krijgt, extra services/notificaties bij 'premium' toegang.

Al vind het ik ergens niet te vergelijken, of eerder apart, het gaat hier enkel om de api naar 3rd party clients, niet de directe toegang tot. Je kan twitter zelf (app of website) gewoon bezoeken, bekijken, lezen, etc, maar het zijn enkel de 3rd party clients die blijkbaar nu moeten gaan betalen.

Misschien ben ik de 'simpele' twitteraar, website/app werkt meer dan genoeg, ik zie hier ook verder weinig problemen in. Die paar 'advertised' tweets pik je er zo uit, skip je gewoon, en weer rustig verder.
Niet alleen de clients. Ook gewoon geautomatiseerd posten van diverse info.
Raspberry Pi kan je rustig 10tallen mensen op kwijt anders, dat is het leuke aan decentralisatie.
Juist, to zo ver het volgen van de oorlog op Twitter. Want elk oorlogsfimpje zit achter een login lock en ik ga echt Twitter mijn gegevens niet geven.
Zie dat ook vaak dan wil ik iets kijken oh het is op Twitter nu moet ik inloggen. Dan kijk ik wel niet daaaagg. Net als hier met die artikels waar je je adblocker voor uit moet zetten. Dan lees ik ze wel niet of ergens anders.
ik vraag me gewoon af hoe tweakers volgens jou dan wel geld zou moeten verdienen,

je betaalt er niet voor, je kijkt geen reclame en je bent (als ik naar je profiel kijk) ook nog niet zo lang lid dat je echt al hele reviews, oneindig veel bijdragen of andere content hebt gegenereerd...

en als je al bij tweakers zo gaat, waar men expliciet geen trackers van oa google meer gebruikt (behalve dan voor de video's) hoe ga je dan wel om met andere bedrijven.

ik blijf me elke keer verbazen over hoe sommige mensen het idee lijken te hebben dat het internet gratis is..
Ik betaal voor een aantal nieuwssites omdat die plus artikelen echt de moeite waard zijn en er diep journalistiek onderzoek aan vooraf is gegaan. Maar dat plus hier sloeg nergens op, soms een A4-tje tekst veelal copy/paste en daar moest je dan voor betalen.

Plus Tweakers verdient geld aan de pricewatch, vacatures en nog andere dingen.

Hoe dan ook is het nieuws hier veelal copy/paste met vooral veel Apple om kliks te genereren en dat is voor mij niet de moeite waard om de adblocker uit te zetten.
Het probleem van iedereen op internet is/was dat het altijd gratis was. Je kon met reclame je geld verdienen, dus kon je een willekeurige knip-plak site opzetten. De versnippering is compleet. Waar je bij wijze van spreken eerst op 2 sites je nieuws haalde, is het nu 15; met een enorme overlap.
Hetzelfde zie je bij streaming, eerst zijn er gouden bergen en nu gaat de prijs omhoog en worden series per algoritme gecanceld.

Ik zit al vrij lang op Tweakers, en heb daar veel gebruik van gemaakt toen het nog meer hobby-ish was. Nu is het steeds professioneler en dus ook minder aantrekkelijk. De incentive om er voor te betalen is er gewoon niet. En om te whitelisten ook niet. Noem me een soort passieve lurker. Doet z'n ding tot het volledig achter een betaalmuur verdwijnt... en dan mis ik het misschien ook niet eens.
Tja hoe onpopulair/merkwaardig ik de ontwikkelingen rond twitter ook vind is een gratis API waar bedrijven jouw platform kunnen ‘inzetten/verkopen’ in een eigen tool/platform en daarmee vervolgens ook je eigen inkomsten mislopen best raar…

Er zijn tuurlijk zat gratis stukken software maar ook daardoor loop je eigen inkomsten toch mis

[Reactie gewijzigd door ultimasnake op 23 juli 2024 09:11]

Lijkt me de verkeerde keuze. Snap dat er geld verdient moet worden maar dit zal wel weer miljoenen gebruikers gaan kosten omdat je ze de toegang gewoon wegneemt.
Die gebruikers leveren niks op, dus wat maakt dat uit?
Dan komen ze met een periode van een week, zonder nog informatie te hebben over de opzet. :/

Ik volg veel media die geautomatiseerd hun nieuws plaatsen, en ik maak er ook gebruik van om nieuwsberichten te posten. Ik denk dat ze met deze maatregel ook veel sites de nek omdraaien, die via Twitter bereik hebben.

Het was misschien beter geweest als ze dit kon de onderverdelen in Media en sociale contacten.

Heeft Elon al een polletje gestart?

[Reactie gewijzigd door AW_Bos op 23 juli 2024 09:11]

Wellicht een wat domme vraag, maar zal dit dan ook het definitieve einde betekenen voor alternatieve cliënts zoals nitter.net wat tot op heden nog altijd prima werkt?

Ik lees zelf eigenlijk manier alleen maar af en toe wat op Twitter als ik er via een discussie/link eens op terecht kom, maar vooral op je telefoon is het tegenwoordig niet meer te doen met fullscreen popups of je toch geen account wilt maken die amper weg te krijgen zijn. Nitter is daarbij een uitkomst om gewoon te kunnen lezen zonder poespas.

[Reactie gewijzigd door !mark op 23 juli 2024 09:11]

Tja, ze gaan dan dus ook alle nieuws / facts gerelateerde bots hiermee om zeep helpen.

Ik zelf heb een bot https://twitter.com/EPrijzen die dagelijks de inkoop energie prijzen laat zien.

Ik verdien er niks mee (dat is ook niet de insteek) en twitter laat wel advertenties zien tussen de bot tweets dus ze zouden er aan kunnen verdienen.

Als het geld gaat kosten gaat mijn hobby projectje op zwart, gaan zo'n 3500 volgers niet zo tof vinden denk ik maar het is niet anders.

Jammer.... oh well.... twitter lijkt op een dead-end anyway.
Clients van derden werken al weken niet meer.
Ik had er met 'Fritter' kort last van dat bijvoorbeeld de tijdlijn niet meer kon worden geladen etc. Echter een week later, zonder de app te updaten, werkte het toch weer en het werkt nu nog altijd goed... maar zal volgende week dan wel volledig op zwart gaan ben ik bang.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.