Telenet en Fluvius gaan samenwerken voor snellere glasvezeluitrol in Vlaanderen

Telecombedrijf Telenet en netbeheerder Fluvius hebben een niet-bindende intentieovereenkomst ondertekend om samen een infrastructuurbedrijf op te richten. De nieuwe samenwerking moet ervoor zorgen dat er sneller glasvezelverbindingen beschikbaar komen in Vlaanderen.

De twee bedrijven hebben in het afgelopen jaar onderhandeld over de samenwerking en maken nu bekend dat ze een niet-bindende samenwerkingsovereenkomst hebben ondertekend. In deze samenwerking wordt een nieuw bedrijf opgericht onder de naam NetCo, waar bestaande internetnetwerken van de twee bedrijven worden ondergebracht.

Op dit moment exploiteert zowel Telenet als Fluvius een eigen netwerk in delen van Vlaanderen. Samen zeggen ze heel Vlaanderen en delen van Brussel te kunnen bedienen. Het is de bedoeling dat op het netwerk van beide bedrijven flink geïnvesteerd wordt om glasvezel beschikbaar te maken. In andere delen blijft het NetCo-netwerk gebruikmaken van coax om snellere internetverbindingen te kunnen aanbieden.

Telenet en Fluvius willen in het voorjaar van 2022 een volgende stap zetten in de samenwerking. Dan moet er een bindende overeenkomst komen. De bedrijven geven aan dat ze tot die tijd niet verder zullen communiceren over de samenwerking.

Door Robert Zomers

Redacteur

29-10-2021 • 15:22

47

Submitter: maveq

Reacties (47)

47
47
30
3
0
11
Wijzig sortering
En niet onbelangrijk, dit netwerk zou open moeten staan voor 3e partijen:
NetCo wil een netwerk met volledig open toegang exploiteren en verwacht van bij de start een hoge benutting dankzij de bestaande klantenrelaties van Telenet en het incrementele verkeer dat de wholesale partners genereren
Klinkt leuk en de telenet kabel is nu al open o.a voor orange. Helaas is de prijs die orange moet betalen dermate hoog dat orange er weinig meer kan verdienen, sterker nog geld op moet toeleggen.

Dus leuk een open netwerk maar hoe open is open als de prijzen te hoog zijn om goed te kunnen concurreren. Dat zie je in Nederland al bij glasaanbieders. Bieden ze via kpn netwerk glas aan is een abbo stukken hoger dan via een echt onafhankelijk open glasnetwerk.
Vandaar dat ik het ook maar vermeld, en geen jubeltoon aansla... Ze zullen de prijzen voor derde partijen inderdaad goed betaalbaar moeten maken, maar wie weet komt er met Fluvius als mede-eigenaar van het netwerk een mogelijkheid hiertoe...

Het zou geen kwaad kunnen in elk geval :+
Dat is afwachten geblazen maar als telenet mede-eigenaar is schat ik de kans klein in dat het betaalbare toegang zal worden. Telenet wil haar duopolie met Proximus graag in stand houden en de telecom schoothond in België doet ook niet veel.
Als dit effectief een ander bedrijf is dan zal Telenet ook veel moeten betalen aan dit bedrijf en zullen hun marges beduidend lager liggen.
Zou kunnen maar als ze het samen doen zal dat wel meevallen. Ze zullen niet voor niets mede investeren.
Bedankt dat je eerlijk bent over Nederland! :) Normaal komen hier regelmatig reacties van mensen (veelal Belgen) die denken dat het hier beter geregeld is, terwijl dat inderdaad helemaal niet zo is.

[Reactie gewijzigd door TheVivaldi op 23 juli 2024 12:38]

Waar kan ik meer info vinden over het netwerk dat Fluvius momenteel exploiteert in Vlaanderen? Dat is het eerste dat ik er van hoor..
Fluvius (ook al onder het oude EANDIS als INFRAX) biedt al meer dan 20 jaar professionele glasvezelverbindingen aan. Op het werk gebruiken wij die (dark fibre) voor verbindingen tussen verschillende sites. Zowel Agentschap wegen en verkeer van de Vlaamse Overheid als Telenet maken op sommige plaatsen gebruik van Fluvius glasvezel.

Daarnaast zijn ze dus een tijdje geleden gestart met enkele proefprojecten waarbij ze glasvezel bij de mensen thuis brengen. Systeem is hierbij hetzelfde als bij Fiberklaar: geen GPON, maar iedere klant heeft een dedicated fibre tot het overnamepunt. Op dit overnamepunt wordt jouw glasvezel gepatcht in de operator van jouw keuze.
https://glasvezel.fluvius.be/
Ik vermoed dat zij een eigen netwerk hadden en dit ook open hebben gesteld voor andere bedrijven/operatoren. Nu zien zij de kans om dit netwerk nog verder te gebruiken.
Tot voordat de telecomoperatoren volop met glasvezel begonnen in België, had bijvoorbeeld de Belgische spoorwegen het grootste glasvezelnetwerk van België. Naast elk spoor ligt/hangt wel glasvezel. Dit netwerk stond ook open voor andere partijen.
Is dat niet het BelNet netwerkt? of is dat ondertussen ook een samenwerking met Fluvius?
Belnet heeft geen glasvezel maar huurt dark fibre van andere operatoren.
Nee ze zijn een eigen netwerk aan't uitbouwen, meer en meer wijken zijn ze glas ringen aan't aanleggen. :D
Fluvius had al een eigen netwerk voor distributie van elektriciteit (oa. Dataverbindingen naar transformatorcabines).
Dit is nadien uitgebreid met een model voor fiber to the home, meer specifiek last mile verglazing, dus fiber doorheen je oprit tot binnenshuis. Bedoeling is nu om beide in nieuw bedrijf onder te brengen.
Voor gemeenten was er een internet aanbod bij ex-infrax. Moeilijke situatie: in bepaalde gebieden heeft ex-infrax toegang tot een deel van de coax frequenties, gemeenten konden dan bepaalde internetdiensten afnemen, voor GIS applicaties was fiber wel noodzakelijk omwille van bandbreedte restricties.
Een deel van Fluvius (ex-infrax) heeft een eigen kabelnetwerk die gebruikt wordt door telenet voor internet en digitale televisie. Dit coax netwerk wordt ook gebruikt voor internetverbindingen tussen de gemeentes en hun diensten (in eigen beheer).

[Reactie gewijzigd door tsjarlie op 23 juli 2024 12:38]

Infrax gebruikte zelfs al glasvezel om internetdiensten aan te bieden aan diverse gemeenten. Zelfs bepaalde scholen konden daarvan gebruik maken. In tegenstelling tot de rest van Vlaanderen is de coax in Infrax-gebied inderdaad nog steeds eigendom van Fluvius.
Het netwerk dat fluvius beheert is het gas- en elektriciteitsnetwerk.
Interessante keuze voor de uitrol
Genk, Gent, Antwerpen kan ik snappen, Diksmuide en Poperinge :?
Aanleg in landelijkere gebieden is dikwijls eenvoudiger en dus goedkoper. Goed dat ze die ook meenamen in hun proefproject.
Misschien woont de CEO of zijn maitresse in Diksmuide he.
je zal er niet ver van zitten vermoed ik, snel eens gekeken in de raad van bestuur, de voorzitter (infrax) is de burgemeester van Diksmuide
Fluvius is een intercommunale. Wat betekent dat dit bedrijf is opgericht om tussen gemeenten samen te werken(Gemeenten in vlaanderen) en de gemeente zijn ook de aandeelhouder van Fluvius.
karl Vannieuwkerke woont in Diksmuide. En ik woon ook in Diksmuide .Dus kan het goed gebruiken.
Niet alleen dat maar ook echt glasvezel zoals @forzaracing ook al zegt.

Daarnaast willen ze ook speler worden op vlak van 5G. Het is de bedoeling dat lantaarnpalen uitgerust worden met 5G antennes. Daarom niet allemaal maar toch een groot deel.
Als je bedenkt dat België het best verlichte land ter wereld is/was, is er een enorme kans daarvoor.
Proximus is hier momenteel in Wetteren glasvezel aan het leggen. Beter gezegd: fiberklaar is hiermee bezig. Deze is voor 51% eigendom van een investeringsmaatschappij en 49% van Proximus. Opmerkelijk is dat deze open gesteld is voor andere partijen. Ik ga bv bij multifiber aansluiten aangezien die een pak goedkoper zijn dan Proximus en vast IP-adres geven.

Ik ben wel benieuwd hoelang dit gaat duren. Fluvius is onlangs verplicht hun gis-applicatie (iets dat steden/gemeenten gebruiken met info uit kadaster) stop te zetten omdat het niet tot hun kerntaken behoord. Dit is bezwaarlijk wel een kerntaak te noemen ook al hebben ze op bepaalde locaties al veel glasvezel liggen (naar quasi elke wijkkast voor electriciteit ligt er glasvezel).

Ik ga er niet mee lachen als volgend jaar Telenet/fluvius de straat weer open leggen om een 2de glasvezel te leggen. Ze zijn hier nu 2 weken bezig en nog maar één kant van de straat is gedaan.
Ik ben wel benieuwd hoelang dit gaat duren. Fluvius is onlangs verplicht hun gis-applicatie (iets dat steden/gemeenten gebruiken met info uit kadaster) stop te zetten omdat het niet tot hun kerntaken behoord. Dit is bezwaarlijk wel een kerntaak te noemen ook al hebben ze op bepaalde locaties al veel glasvezel liggen (naar quasi elke wijkkast voor electriciteit ligt er glasvezel).
Fluvius is een nutsbedrijf dus glasvezel hoort daar gewoon bij. Bovendien heeft Fluvius nieuwe inkomsten bronnen nodig want het is al paniek bij de gemeenten dat ze niet zoveel gaan kunnen cashen in de toekomst(alhoewel ik dat betwijfel).

https://www.tijd.be/polit...t-gemeenten/10319398.html
Het netwerk van Proximus is altijd al open geweest voor derden. Hoe denk je dat een ISP als edpnet anders kan bestaan? Reeds ten tijde van ADSL had je al keuze op het kopernetwerk, en ook op de glasvezel van Proximus blijft dat zo.
De straat en riolering wordt hier sinds het voorjaar heraangelegd, toen ik informeerde of er ineens glasvezel kwam: Nope… daar wachten ze waarschijnlijk mee tot de straat goed en wel heraangelegd is. Inmiddels heeft de straat voor mijn oprit al 8x open gelegen en einde werken is nog niet in zicht.
Ben ook benieuwd. Ik heb in Wetteren ge-preordered bij edpnet.
Is multifiber niet via fluvius ook? Ik zie snelheid van 500/500 bijvoorbeeld. Dit profiel was dacht ik niet mogelijk bij proximus fiber. Alle resellers bieden max 500/100 aan. En ik dacht dat Proximus ook de profielen zelf bepaalt.
Nee hoor, op fiberklaar.be zie je de providers waar je op kan instappen. Proximus zelf heeft verschillende profielen: 350/30, 500/50 en 1000/100. Bij multifiber ga ik 500/500 hebben voor €44.95 en dan nog €20 voor tv alleen bij Telenet (de vrouw wil nog traditioneel kunnen kijken). Toch een stuk minder dan de €84 die ik nu betaal bij Telenet voor 200/20. Akkoord daar zit nog vaste telefonie bij maar die wordt misschien 1x per maand gebruikt dus die gaan we niet missen
Proximus biedt zelf inderdaad verschillende profielen aan. Maar bepaalt ook de profielen die de resellers kunnen gebruiken. Daarom vroeg ik mij af of multifiber ook het fluvius fiber netwerk gebruikt gezien het 500/500 profiel. Als ik bij fluvius kijk staat daar multifiber. Jammer genoeg nog heel beperkt in beschikbare regio's. https://glasvezel.fluvius.be/kies-helemaal-vrij-je-provider
toch weer bizar een eigen glasvezel netwerk. Proximus is ook bezig met de uitrol van hun eigen netwerk.
Waarom, juist meerdere aanbieders zorgt voor concurrentie. 1 aanbieder zorgt dat de prijzen hoger blijven en vertraagd innovatie. Juist in België is dat toch hard nodig als een van de weinige landen met soms nog datalimieten op de vaste verbinding.
Je kan ook 1 kabel leggen die wordt geopend voor meerdere partijen. Nu hebben we een wildgroei aan kabels op de gevels. Voor glasvezel was het logisch dat je zowel de telefoonlijn van Proximus en de kabel van telenet had maar als ze dezelfde technologie gebruiken is dit imho onlogisch.
Proximus gebruikt GPON op z'n glasvezelnetwerk. Welke technologie gebruikt Fluvius?
Tijdens een informatieavond van Fiberklaar, waarvan Proximus deel uitmaakt, werd gevraagd of er GPON werd gebruikt en het antwoord was neen.

Er wordt dan ook 1000/1000 Mbps aangeboden op dat netwerk.
Dat vermoeden heb ik ook.
- Voor 45€ per maand heb je 500/100Mbps bij Edpnet (Proximus fiber)
- Voor 55€ per maand heb je 1000/200Mbps bij Orange (Fluvius netwerk)
Leuke theorie, maar als je naar Nederland kijkt levert tmobile over het kpn netwerk 100mbit en over het eigen netwerk 1gbit voor hetzelfde geld.

Bij Freedom zie je nog beter het verschil in kosten per netwerk. Dan kan het in theorie open zijn, maar de verschillen zijn meer dan 10euro per maand per operator. En dan is keuze tussen 2 glasvezel leveranciers opeens erg fijn.
Het nadeel is dat ze met hun uitrol altijd in dezelfde streken beginnen. Groot deel van het land zit zonder terwijl een klein deel ineens keuze krijgt uit meerdere aanbieders. En ook dat is niet goed voor de concurentie uiteindelijk. Niet dat ze in Belgie echt moeten vrezen voor concurentie want met 2 netwerken verdeelt men gewoon de klanten over de twee bedrijven zonder elkaar tot de bodem te beconcureren.
Laat maar komen! Hopelijk ook snel in Belgisch Limburg.
Telenet kennende zullen ze hun prijs ook wel uitrollen ….
op zijn minst maal 2
nu max is 500mbit voor normale gebruikers, Dus 1gbit moet 2maal zoveel kosten dan.

nu even serieus scholen kunnen 1gbit glasvezel krijgen bij proximus (als hij er ligt) voor 160€ met backuplijn en sla.
dus verwacht u ook maar in die grote orde maar dan zonder backuplijn en sla.
Ik heb toch echt al enkele maanden 1Gbit bij Telenet. Wel op coax. Best wel tevreden van, maar de upload zou natuurlijk wel sneller mogen.
Bij Epdnet kan je anders Fiber nemen (indien beschikbaar) aan € 45 (tijdelijk aan € 40) per maand voor een 500/100Mbps verbinding. Ze gebruiken de Fiber van Proxymus.
https://www.edpnet.be/nl/thuis/internet.html
Of een business PRO een € 65 (ex btw) 500/100Mbps verbinding met Vast IP en 4G backup inbegrepen.
https://www.edpnet.be/nl/business/internet.html

Of bij orange indien beschikbaar een 1000/200Mbps voor € 55 (40€ fiber + 15€ boost optie) Zij gebruiken Fluvius
https://www.orange.be/nl/producten-en-diensten/home-fiber

[Reactie gewijzigd door bugcyber op 23 juli 2024 12:38]

Hou mijn hart al vast voor de implementatie van deze verbindingen in fluvius gebied. Is nu bij coax aansluitingen een drama om alles op tijd in orde te krijgen. Administratief projectmatig is het alsof je met een overheid aan het praten bent zelfs al bestel je alles via Telenet.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.