Economieën waar de geproduceerde goederen en diensten veelal intern worden afgenomen (zoals Griekenland, Spanje, Portugal etc.) zijn gebaat bij een hoge rente, zodat ze hun staatsschuld weg kunnen inflateren.
Het tegengentelde op het eerste oog, maar het is complex voor zover ik het zelf begrijp.
Eerst een abstracte uitleg, dan een lang voorbeeld. Dat lange voorbeeld is echter wel nodig om de crux aan het einde te begrijpen.
Door het bijdrukken van geld werk je inflatie in de hand. Dit betekent dat je een groter risico loopt als je iemand geld wil lenen. Hierdoor vraag je meer rente.
Door het bijdrukken van geld, komt er meer geld, is er uiteindelijk minder vraag naar geld. Als er minder vraag naar geld is,
daalt de rente.
Praktijkvoorbeeld
1) Een Griek verdient tyisch €16 per uur; voordat Griekenland in de Europese Unie zat konden ze niet zo makkelijk geld lenen.
2) Griekenland komt bij de Europese unie, kan nu zeer makkelijk veel geld lenen; dat is aantrekkelijk. Ze raken al snel verslaafd aan krediet, net als een Amerikaanse bedelaar die makkelijk 10 credit-cards kan aanvragen. Die gaat daarna natuurlijk overal maximaal lenen, zonder zich ooit druk te maken over terugbetalen.
3) In deze stap, lenen een Duitse bank (Deutsche Bank) en Franse bank (Societe Generale) een equivalent van "3 miljard uur Grieks werk", dus gelijk aan €48 miljard, aan Griekenland. De Grieken moeten nu in de toekomst 3 miljard uur werken voor de Duitsers en Fransen.
4) De Grieken zijn niet kredietwaardig! In de slechte dagen moest Griekenland 10% rente betalen op staatsleningen, dus ze moeten nu 3,3 miljard uur werken voor de Fransen. De Grieken kregen een lening van een equivalent aan 3 miljard uur werk in stap 3, moeten 3,3 miljard uur ervoor terugwerken; dus de Duitse / Franse bank krijgen 300 miljoen uur Griekse arbeid
gratis. Die nemen ze alvast op als "bezittingen" in hun boekhouding.
Conclusie: Hoe hoger de rente, hoe meer uren de Grieken gratis moeten werken voor de Duitse / Franse banken. En hoe hoger de rente, hoe meer uren de Duitse / Franse banken gratis
krijgen.
Hoe kan Griekenland hieronder uit komen?
Stel, ze hadden hun eigen Drachme, gefingeerde wisselkoers: 10 Drachme / Euro.
Dus de schuld was niet €48 miljard, maar 480 miljard Drachme. Dan laten ze die Drachme 20% minder waard worden - door bijdrukken van Drachmes en bijbehorende hoge inflatie. Hun loon stijgt - door inflatie - van 160 Drachme per uur naar 192 Drachme per uur. Maar hun schuld aan de Fransen / Duitsers blijft 480 miljard Drachme! Die schuld wordt niet geïndexeerd voor inflatie; de lonen wel.
Hoeveel uur moeten ze nog werken voor de Fransen / Duitsers: De schuld gaat van 3,3 miljard uur naar ca 2.7 miljard uur! Hierdoor
verliezen de Duitse / Franse bank - op papier - 600 miljoen uur aan Griekse arbeid.
Maar dat kan niet, want Griekenland zit in de EU. Zij kunnen niet
zelf geld bijdrukken, om hun schuld genoteerd in uren af te laten nemen! Dat moeten ze (samen met Spanje, Italië, Portugal) door de ECB laten doen! Hoe krijgt de ECB het voor elkaar dat er meer geld wordt 'geloosd' op de markt: Creëer vraag naar extra geld! Hoe creëren de Zuidelijke landen "vraag naar extra geld", dus een hogere inflatie, waardoor hun schuld genoteerd in arbeids-uren afneemt?
Welnu, maak het aantrekkelijk om niet-bestaand computer-knop-geld te lenen! Lage rente dus; iedereen kan dan makkelijk geld lenen om een huis kopen. Daardoor stijgen de huizenprijzen, en wil nu iedereen een huis kopen, want "die worden toch altijd meer waard". Dus nog meer vraag naar extra geld!
Wat ging er helaas fout: Griekenland moest onderhand meer uren terugbetalen dan ze konden werken de komende halve eeuw.
Societe Generale en Deutsche bank waren kennelijk al enigszins door de belasting-betaler uit de brand geholpen door hun regeringen tijdens het begin van de krediet-crisis. Maar nu hadden ze 3,3 miljard uur aan Griekse arbeid op hun balans staan, en geven de Grieken aan, dat ze dat allemaal niet kunnen terugbetalen! Stel, ze kunnen maar 2,7 miljard uur arbeid teruggeven, gelijk aan wat ze onder de Drachme hadden gekund.
Gevolg: Deutsche Bank / Societe Generale verliezen op papier 600 miljoen uur "Griekse arbeid". Dus die banken worden minder kredietwaardig, en een stapje dichter bij insolvabiliteit. Althans op papier. Er zijn nu twee opties:
a) De Grieken nog verder uitpersen, maar dat is eindig. Vanwege de oneerlijke verdeling tussen arm en rijk in Griekenland, is het zo dat de "hardwerkende armere Grieken" onderhand niet
nog harder kunnen werken zonder om te vallen; en de rijke Grieken stoppen massaal hun Euro's in andere landen in kluizen. Veilig voor de rijke Grieken, maar ontoegankelijk voor de Duitse en Franse banken.
b) Bailout. Laat de Europese belastingbetaler lekker opdraaien voor die 600 miljoen uren! Weet je wat, zelfs de Nederlanders, Polen, Letten, en dan gelijk ook maar de Portugezen, Belgen, Ieren en Spanjaarden die het zelf al moeiljk hadden, laat die maar ervoor zorgen dat de balans van Deutsche Bank weer goed is! Stappenplan:
b1) Jezelf tot systeembank laten bombarderen. Als Societe Generale / Deutsche Bank / ING omflikkeren, dan flikkert zogenaamd ons hele systeem om. Zit er morgen geen geld meer in de pinautomaten; medicijn en etenstekorten, lege supermarkten, anarchie, relllen,
taxi-chauffeurs uitbetalen in pakjes sigaretten, de hele reutemeteut.
b2) Geef de Grieken de schuld van de tweede bailout van Deutsche Bank / Societe Generale! Geld gaat van Nederland / Portugal / Polen via Athene voor 90% rechtstreeks naar Frankfurt en Parijs. Althans, volgens
het evangelie volgens Varoufakis*, maar ik ben bang dat hij gewoon gelijk had.
En vervolgens gaan zichzelf dom gedragende volksmenners
als Wilders (maar was ook Rutte) roepen dat er geen Euro meer naar Griekenland mag. Welnu, dat was wel een van de ergste leugens jegens het Nederlande volk ooit. We betaalden helemaal niet aan de Grieken; ga maar in Griekenland kijken, die "werkende" mensen daar zijn nog steeds arm; de rijken daar hebben inmiddels een nepgras-dak op hun zwembad liggen. Wat ik van de mensen hoor die er pas waren, ligt het land nog steeds in puin. En kijk daarna maar eens in Frankfurt; naar de wolkenkrabber van DB - en de auto's met chauffeur die ervoor staan. Ik weet het, ik dwaal af, maar als je je daar niet kwaad om maakt, waarom dan nog wel?
Nu de gewetensvraag:
-Wie hebben er geprofiteerd van de lage rente?
Anno 2007 waren dat landen als Griekenland, maar ook Portugal, Spanje, Italie en Frankrijk. De Grieken / Cyprioten leefden op te grote voet, in weelde. Onder andere omdat ze met uit Duitsland geleend geld allemaal Mercedessen, BMW's, tanks en oorlogsmaterieel
uit Duitsland konden kopen.
Wie profiteerden er uiteindelijk van? Toch de Duitsers zelf misschien:
-300 miljoen Euro Griekse arbeid gratis en voor niets.
-Export van Duitse producten naar Griekenland, terwijl die Grieken eigenlijk helemaal niet die Duitse producten konden betalen,
-Als de Grieken de 300 miljoen uren niet kunnen terugbetalen, laten ze er gewoon de hele Europese Unie, dus inclusief de Nederlandse belastingbetaler voor opdraaien. En geniepig als de Duitse banken zijn, geven ze er de Griekse bevolking de schuld van; en wij hebben oerdomme politici die die Duitse bank-propaganda en leugens zonder pardon napapegaaien, en het Nederlandse volk ophitsen tegen de Grieken.
Maar wacht even, als Deutsche Bank bijna failliet gaat, vanwege de schuldencrisis (maar ook ING en ABN eigenlijk wel). Omdat niet-kredietwaardige partijen bij hun tegen lage rente teveel geld lenen, dat ze niet kunnen terugbetalen. Zou het dan toch niet beter zijn voor Duitsland en Nederland, als de rentes hoog waren; zodat DB / ABN hun geld alleen zou uitlenen aan zij die het zich kunnen veroorloven?
* Quote -> So when Merkel was faced with Deutsche Bank going bust, she handed over 500 billion Euros to a few German banks. ... Eight months later, another phone call came to the chancellor saying, "Now we have to give them another such sum because the Greeks are going bust, and if the Greeks are allowed to go bust, then the Irish will go bust, the Portuguese will go bust, the Spanish will go bust, the Italians will go bust, and then there's nothing we can do to save Deutsche Bank."