Facebook heeft een bedrijf in de arm genomen om in berichtgeving Google en Apple zwart te maken, om zo de aandacht af te leiden van de eigen problemen. Dat blijkt uit een uitgebreid achtergrondverhaal van The New York Times.
Facebook-oprichter Mark Zuckerberg vatte de kritiek van Apple-directeur Tim Cook zo persoonlijk op dat hij het management van Facebook heeft verboden iPhones te gebruiken, meldt The New York Times in een uitgebreid verhaal, waarvoor de krant meer dan vijftig betrokkenen heeft geïnterviewd. De reden van Zuckerberg was officieel dat veel meer Facebook-gebruikers Android-telefoons hebben dan iPhones.
Bovendien huurde het bedrijf in oktober 2017 Definers Public Affairs in, een bedrijf dat met NTK Network een conservatieve nieuwssite in handen heeft om negatieve berichtgeving over concurrenten te verspreiden. Dat gebeurde dan ook; NTK belicht in diverse artikelen negatief over Apple-directeur Tim Cook, zoals in dit artikel over mensenrechten en deze over privacy. De artikelen van NTK bereiken ook grotere conservatieve nieuwssites zoals Breitbart.
Het verspreiden van negatieve berichten over concurrenten is al lang bekend als pr-strategie in tijden van crisis, maar tot nu toe was er geen bewijs dat Facebook dat had gedaan. Ook heeft het bedrijf diverse andere strategieën gehanteerd in de nasleep van het Cambridge-schandaal eerder dit jaar. Zo overtuigde het bedrijf het Amerikaanse Congres en Huis van Afgevaardigden bij een hoorzitting niet alleen Facebook-topvrouw Sheryl Sandberg uit te nodigen, maar ook gelijkwaardige getuigen van Twitter en Google. De zoekgigant weigerde, waardoor de meeste aandacht uitging naar die weigering en niet naar de inhoud van de hoorzitting. Volgens de krant was dat een bewuste strategie.
Facebook betwist dat het via Definers artikelen over concurrenten heeft laten verspreiden. Sandberg en Zuckerberg weigerden zich te laten interviewen voor het artikel. De juridische hoogleraar en tevens bedenker van de term 'netneutraliteit' Tim Wu pleit in zijn deze week verschenen boek The Curse of Bigness voor het opsplitsen van bedrijven als Facebook, Amazon en Google, omdat ze dankzij hun grote politieke en maatschappelijke invloed een bedreiging vormen voor de democratie.