Intel heeft een samen met QuTech ontwikkelde testchip met 17 qubits aan het Delftse onderzoeksinstituut geleverd voor quantumonderzoek. De testchip is voorzien van een nieuwe architectuur en een nieuwe verpakking waardoor er meer qubits op de chip passen.
Door de nieuwe architectuur is de chip onder meer betrouwbaarder en ontstaat er minder interferentie tussen qubits door radiogolven, meldt QuTech. Elke verstoring is een probleem bij het werken met qubits, omdat dit zorgt voor gegevensverlies. Bovendien moet de gebruikte verbindingstechniek tien tot honderd keer meer signalen naar en vanaf de chip toelaten dan het geval zou zijn bij een chip die gebruikmaakt van wirebonding.
De toegepaste materialen en ontwerpen zouden Intel verder laten opschalen naar integrated quantum circuits, waarbij grote hoeveelheden qubits op een chip geïntegreerd zijn. De huidige chip maakt gebruik van een ball grid array en is voorzien van gouden connectors om een verbinding mogelijk te maken. Hij is geschikt voor gebruik tot 10 millikelvin. QuTech wil met de chip onderzoek doen naar individuele qubits en naar hun gedrag bij verstrengeling.
Intel en QuTech werken sinds 2015 samen aan onder andere supergeleidende qubits, cryogene elektronica, interconnects en de architectuur van een quantumcomputer. IBM presenteerde in mei een prototype van een quantumprocessor van 17 qubits, die aanwezig zal zijn in zijn aankomende IBM Q-systemen.