Vervoersbedrijven en providers KPN en Vodafone beginnen maandag een proef, waarbij mensen kunnen inchecken in het ov met hun smartphone in plaats van een ov-chipkaart. De proef moet uitwijzen of de smartphone een goed alternatief is voor de ov-chipkaart.
Om in te checken bij de poortjes en palen van de vervoerders heeft de smartphone ondersteuning voor nfc nodig. Daarnaast is een nieuw soort simkaart vereist die een beveiligd onderdeel bevat voor communicatie met de back-end van Trans Link Systems. KPN belooft dat deze simkaarten vanaf januari in de winkel liggen. In- en uitchecken is ook mogelijk als de telefoon uitstaat.
Gebruikers kunnen de simkaart koppelen aan een bankrekening en het systeem van de ov-chipkaart, waarna ze kunnen in- en uitchecken via nfc op de smartphone. Bijbehorend is er een SmartOV-app voor het weergeven van de reishistorie en het saldo, maar deze speelt verder geen rol bij het in- en uitchecken. Bijkomend voordeel van de app ten opzichte van een ov-kaart is volgens de organisaties dat de gebruiker kan zien of hij ingecheckt is of niet.
De proef Smart-OV begint maandag met honderd klanten die automatisch opladen hebben aanstaan op hun ov-chipkaart. Trans Link Systems, de samenwerkingsorganisatie achter de ov-chipkaart, doet de proef samen met KPN en Vodafone. Vodafone breidt zijn eigen app Wallet uit met de functionaliteit, KPN gebruikt de SmartOV-app. De providers zijn nodig voor het verstrekken en activeren van de simkaarten. Vervoerder Arriva testte enkele jaren geleden een systeem met smartphones ook al.
Het is niet de enige manier waarop vervoerders kijken naar manieren om aanvullende methoden voor in- en uitchecken bij ov mogelijk te maken. Zo denken ze onder meer naar over inchecken met bankpassen, die vaak nu ook al over een nfc-chip beschikken. Verder denken ze na over een systeem met bluetooth-locatiebepaling, waardoor in- en uitchecken helemaal overbodig wordt, al zal dat pas ver in de toekomst te realiseren zijn.