Hoofdcategorieën
Device Settings

OM: plaatsen ed2k-links is openbaarmaking

Door Olaf van Miltenburg, woensdag 19 mei 2010 22:14, views: 12.737

In de hoger beroepszaak tegen de beheerders van Shareconnector en Releases4u stelde het Openbaar Ministerie dat het plaatsen van edonkey-links als een openbaarmaking moet worden gezien. Het OM verwees hierbij naar civiele jurisprudentie.

Woensdag vond na eerder uitstel het hoger beroep van de strafzaak tegen de beheerders van de eDonkey-sites Shareconnector.com en Releases4u.net plaats. In de zaak zal de rechter zich mogelijk voor het eerst inhoudelijk uitspreken over de rechtmatigheid van het publiceren van hashlinks die het downloaden van bestanden op  eDonkey- en bittorrent-netwerken mogelijk maken. In 2007 oordeelde de rechter dat de beheerders met het beheren van de websites geen inbreuk op auteursrechten pleegden en niet hadden deelgenomen aan een criminele organisatie. Het OM ging hierop in hoger beroep, waarop opnieuw medeplichtigheid aan inbreuk op auteursrecht en deelname aan een criminele organisatie ten laste werd gelegd.

Het OM heeft nieuwe munitie gevonden in de uitspraken van de civiele zaken van Brein tegen Shareconnector. Toen luidde het vonnis dat de beheerder onrechtmatig had gehandeld, omdat het plaatsen van de hashlinks een openbaarmaking vormde en internetgebruikers hielp bij het illegaal uitwisselen van bestanden via p2p-netwerken.

Volgens de advocaat van de beheerder van Shareconnector, Job Hengeveld, zal de rechter de civiele jurisprudentie echter niet mee laten wegen: "Je kunt niet zomaar onderdelen van een civiel vonnis doortrekken naar een strafzaak. Om iets strafbaar te maken wat het eerst niet was is meer nodig, een wetswijziging bijvoorbeeld. De feiten in deze strafzaken vonden bovendien in 2003 en 2004 plaats. Toen was die betreffende jurisprudentie er nog niet eens." Volgens Hengeveld zou de advocaat-generaal zelf gesproken hebben van een proefproces.

De verdediging van de eDonkeysites maakte volgens de advocaat zelf 'gehakt' van een onderzoek van Brein dat het OM aanhaalde en dat antwoord moest geven op technische vragen van de rechtbank: "Het onderzoek is volgens ons slecht uitgevoerd en onvoldoende onderbouwd. Het OM leunt volgens ons veel teveel op de stellingname van Brein." Dat onderzoek werd aanvankelijk als deskundigenonderzoek gepresenteerd. De advocaten van de verdachten maakten hiertegen bezwaar omdat het door een jurist van Brein was opgesteld. Het Openbaar Ministerie zou het onderzoek nog wel aangehaald hebben tijdens de zaak, maar de relevantie gebagatelliseerd hebben. Een nieuw rapport opgesteld door Johan Pouwelse, een deskundige op het gebied van p2p-technologie van de TU Delft, legde tijdens de zitting meer gewicht in de schaal volgens de advocaat: "Pouwelse toonde bijvoorbeeld aan dat 70 tot 75 procent van de gebruikers wel degelijk de uploadfunctie uitzet."

Het OM eiste uiteindelijk een taakstraf van honderd uur en twee maanden voorwaardelijk voor de beheerders. De strafzaak zal op 9 juni vervolgd worden en op 23 juni volgt de uitspraak van de rechtbank van Den Haag.

Volgende 22:31 Chrome-browser krijgt App Store
Vorige 21:26 Google geeft licentievrije WebM-videoformaat vrij
Advertentie

Reacties

«  1  2  »

Nounou, ze zijn er dus flink tegenaan aan het gaan. The pirate bay moet ook al op zijn hoede zijn... Verder vind ik de straf nog nieteens zo heel erg. Ik had eerder een hele hoge geldboete verwacht ofzo?

Ikzelf zet ook altijd de upload functie uit, ik ben dan altijd bang dat er bestanden op het net kunnen komen waarvan ik liever heb dat die toch mooi op mijn PC'tje blijven staan (:

Off-Topic: the piratebay is trouwens zeer traag nu ;o

[Reactie gewijzigd door warhunter6 op woensdag 19 mei 2010 22:20]


Blijkbaar is er een inhaalslag, al die lui die nogsteeds via TPB downloaden moeten hun verloren 24 uur inhalen.

(of ze hebben gewoon een verkeerde hosting uitgezocht)

Ikzelf zet ook altijd de upload functie uit
Asociale leecher.
ik ben dan altijd bang dat er bestanden op het net kunnen komen waarvan ik liever heb dat die toch mooi op mijn PC'tje blijven staan
Als je zo'n programma niet kunt instellen moet je er niet mee spelen.

Iemand die iets doet om binnen de wet te blijven opereren asociaal noemen? De maximumsnelheid aanhouden terwijl al het overige verkeer te hard rijdt is zeker ook asociaal?

Het peer-to-peer netwerk kun je zien als een sociaal netwerk, het bestaat alleen zolang mensen hun upload aan hebben staan voor de andere downloaders. Als jij gebruik maakt van dit netwerk, maar niet zorg draagt aan het bestaan ervan, dan ben je asociaal bezig ja. Dit staat los van wat de wet zegt over uploaden.

Om te reageren op je vergelijking. Sommige plaatsen staan 30KM borden (bv van wegwerkzaamheden), maar iedereen rijdt 50KM/h, als jij dan als enige wel 30KM/h rijdt ben je ook hier weer asociaal. Sterker, als je dat tijdens je rij-examen doet (het verkeer ophouden), dan zak je gewoon.

asociaal: zich ~ gedragen zonder rekening te houden met anderen

[Reactie gewijzigd door Dinamitci op donderdag 20 mei 2010 02:10]


Om te reageren op je vergelijking. Sommige plaatsen staan 30KM borden (bv van wegwerkzaamheden), maar iedereen rijdt 50KM/h, als jij dan als enige wel 30KM/h rijdt ben je ook hier weer asociaal. Sterker, als je dat tijdens je rij-examen doet (het verkeer ophouden), dan zak je gewoon.
en hieronder
Dat kan je wel asociaal noemen ja. Als jij als enige langzamer gaat rijden ben je een gevaar op de weg. Daar krijg je ongelukken van. Het is het veiligste als iedereen ongeveer even snel gaat.
Hebben jullie ooit gehoord van zo'n grappig wetje genaamd "wegenverkeerswet"?
Ik weet niet waar jullie dergelijke onze vandaan halen dat je harder mag rijden omdat iedereen dat doet? te hard is te hard en zeker bij wegwerkzaamheden. Sterker nog, van mij mogen ze de boete 300% verhogen bij wegwerkzaamheden, de heren staan daar vaak met eigen gevaar voor het leven te werken.

Oh en die examinator wil ik nog wel eens spreken als hij iemand laat zakken op 30 rijden bij werkzaamheden als iedereen anders 50 rijd. Want het gedrag van de overige 50 rijders is JUIST asociaal. zich ~ gedragen zonder rekening te houden met diegene die de weg voor je repareren.

[...]

en hieronder

[...]


Hebben jullie ooit gehoord van zo'n grappig wetje genaamd "wegenverkeerswet"?
Ik weet niet waar jullie dergelijke onze vandaan halen dat je harder mag rijden omdat iedereen dat doet? te hard is te hard en zeker bij wegwerkzaamheden. Sterker nog, van mij mogen ze de boete 300% verhogen bij wegwerkzaamheden, de heren staan daar vaak met eigen gevaar voor het leven te werken.
Het is offtopic, maar denk er wel om wat je hier zegt. 90% van de tijd is er bij 'wegwerkzaamheden' niemand aan het werk, maar kunnen wel jouw 300% hogere boetes worden geind...
Oh en die examinator wil ik nog wel eens spreken als hij iemand laat zakken op 30 rijden bij werkzaamheden als iedereen anders 50 rijd. Want het gedrag van de overige 50 rijders is JUIST asociaal. zich ~ gedragen zonder rekening te houden met diegene die de weg voor je repareren.
In mijn ervaring is het gedrag van examinatoren volkomen onvoorspelbaar.

Als die wegwerkers de borden die een snelheidsbeperking aangeven weghalen zodra ze stoppen met werken en weer neerzetten zodra ze beginnen wil ik me er best aan houden. Nu trek ik me er alleen iets van aan als ik ook echt wegwerkers zie of als ik weet of zie dat ze staan te flitsen.

mijn schoonbroer is vrijgesproken geweest omdat hij 90 reed op zondag waar er een bord van 90 stond voor wegwerkzaamheden.
Met het argument dat er op dat geen werkzaamheden waren, dus het bijhorende bord niet kon gelden.

mijn schoonbroer is vrijgesproken geweest omdat hij 90 reed op zondag waar er een bord van 90 stond voor wegwerkzaamheden.
Waar was hij oorspronkelijk voor beboet dan ?
Voor het zich aan de maximum geldende snelheid te houden ?

Wetten kunnen conflicteren.

Er zijn veel wetten waar je je als automobilist aan moet houden. In je voorbeeld houden we het simpel:
1. Snelheid (maximum)
2. Veiligheid (voor jezelf en anderen)

Het houden aan de maximumsnelheid kan tot overtreding leiden van de 2e wet. Het houden aan de 2e wet kan weer tot overtreding leiding van de 1e wet....

hoe is het dan in Nederland geregeld?

We handelen naar de geest van de wet. Dit wil zeggen dat we een bepaald waardeoordeel aan de situatie en de gevolgen hangen. In de genoemde situatie zal veiligheid (doel) boven snelheid (middel tot doel) worden gesteld.

Dus ja: Je mag best die examinator opzoeken maar die zal je hetzelfde vertellen.

Wil je een simpler voorbeeld dan mag je ook deze gebruiken:
- Mag je iemands ramen ingooien? Nee... duh!
- Maar wat als iemands huis in de fik staat en er is iemand bewusteloos binnen?

Ik hoop niet dat jij dan de brandweer gaat tegenhouden omdat je vindt dat brandweermensen ook geen dingen mogen slopen. ;)

Off-topic,

als een huis inbrand staat moet je zeker geen ramen ingooien, dat zorgt er alleen maar voor dat de brand zich sneller uitbreid doordat deze meer zuurstof krijgt.
Het is maar dat je het weet.
( slecht voorbeeld dus ) ;)

[Reactie gewijzigd door Thc_Nbl op donderdag 20 mei 2010 09:41]


Geen slecht voorbeeld, je maakt alleen een denkfout ;)

Natuurlijk is het doel van het ingooien van de ruit om naar binnen te gaan en die persoon eruit te halen.

(lucht toevoegen aan vuur is geen goed idee. Maar als je de keuze moet maken tussen een mensenleven of het minder snel afbranden van een huis dan hoop ik je niet blijft staan kijken)

En om het dan simpel te houden: de maximumsnelheid is er om de verkeersveiligheid te vergroten.

en toch heeft dina gelijk. het gaat hier niet om of dat het illegaal of legaal is.

je neemt deel aan iets wat zeer grijs gebied is. en door een maas in de wet als "legaal" bestempeld wordt. je weet eigenlijk al dat het illegaal is als je gewoon na denkt. daar gaat het niet om.

hij bedoelt te zeggen dat het asociaal is in de ogen van de community om wel van jan en alleman dingen te downloaden maar niet vervolgens iets terug geeft.

samen delen samen spelen is volgens mij de enige regel die p2p online houd.
als iedereen niks zou delen dan kun je fluiten naar je snelheid en content.

of dat hij door dit illegaal gedrag door jou als asociaal bestempeld wordt is wat anders als de manier waarop hij het gebruikt.

en over die auto snelheid. mij is geleerd dat je beter kunt meerijden met het verkeer. als alles ophouden. ookal rijd de rest 10km te hard. en ik heb nog wel 3agenten in de familie :P een boete zul je nooit krijgen voor je aan de snelheid houden. en zakken voor examen ook niet denk ik.

Moet je gewoon zorgen dat je een paar TB aan legaal te sharen spul (linux distros ed) hebt om te uppen ;) ben je niet associaal, en ook niet illegaal bezig

je weet eigenlijk al dat het illegaal is als je gewoon na denkt
Het gaat er bij 'illegaal' niet om wat je denkt, maar wat er in de wet staat. Dat is namelijk waar de legaliteit van iets vastgelegd wordt (en waar de wetgever onduidelijkheid achter laat, voegt de rechterlijke macht duidelijkheid toe in de vorm van jurisprudentie).

Verander 'illegaal' door 'moreel onjuist' en je hebt gelijk.

Bij wegwerkzaam heden in de USA worden snelheidsboetes automatisch verdubbeld.

Iemand die iets doet om binnen de wet te blijven opereren asociaal noemen? De maximumsnelheid aanhouden terwijl al het overige verkeer te hard rijdt is zeker ook asociaal?
Dat kan je wel asociaal noemen ja. Als jij als enige langzamer gaat rijden ben je een gevaar op de weg. Daar krijg je ongelukken van. Het is het veiligste als iedereen ongeveer even snel gaat. Iedereen die wel eens een oud omaatje op de snelweg is tegengekomen dat met 50 voort tuft weet dat.

Als je op een p2p netwerk zit is het wel zo netjes om de bandbreedte die je gebruikt van anderen ook weer terug te geven door zelf te uploaden. Dat is op p2p netwerken gewoon sociaal protocol, je er niet aan houden is dan dus asociaal. Ik heb de 700MB grote ubuntu-10.04-desktop-i386.iso ook braaf in mijn seedlijstje staan (is ook helemaal niet verboden), ik heb sinds ik het heb gedownload al 2,58GB geüpload (share ratio 3.75). Nine Inch Nails - The Slip heb ik ook in mijn seedlijstje staan, maar daar heb ik pas 529MB van geüpload (ratio 0.56) dus die moet ik voorlopig nog blijven seeden. Als ik niets zou uploaden zou ik het p2p netwerk alleen maar belasten en da's niet zo netjes. Als iedereen dat deed was het zo afgelopen.

[Reactie gewijzigd door W3ird_N3rd op donderdag 20 mei 2010 04:44]


Het is het veiligste als iedereen ongeveer even snel gaat. Iedereen die wel eens een oud omaatje op de snelweg is tegengekomen dat met 50 voort tuft weet dat.
[zeikwijf] Je moet ook minimaal 70 rijden op de snelweg, oma is dus niet alleen asociaal maar ook strafbaar. Dan is opeens een heel ander verhaal. [/zeikwijf]

offtopic:
Er is geen minimum-snelheid. Want wat doe je met een file op de snelweg? Wat doe je in dichte mist? Iedereen dwingen onveilig hard te laten rijden? Wat doe je met een centimeter ijzel zoals een paar maanden terug?

Het voertuig waarmee je de snelweg opgaat moet legaal 70 per uur kunnen rijden. 'Hinder' veroorzaken mag, mist je de hinder minimaliseert, en gevaar veroorzaken niet. Oma wordt van de weg gehaald omdat ze geen oranje zwaailichten en rood/witte borden voert. Die 180 ton zware stoomketel op een oplegger mag helemaal legaal met 10 km/h over de A9. 's Nachts of in het weekend en met voldoende begeleiding.

Oma op pakken, opsluiten. Bij herhaling preventief gaan ruimen. Als het bij gezonde beesten kan, kan het bij gevaarlijke bejaarden ook.

[...]

[zeikwijf] Je moet ook minimaal 70 rijden op de snelweg, oma is dus niet alleen asociaal maar ook strafbaar. Dan is opeens een heel ander verhaal. [/zeikwijf]
Bullsh!t, als de borden 50 aangeven ben je dat VERPLICHT als max aan te houden.
Iedereen die dan nog 90 of harder rijdt is in mijn ogen een potentiële moordenaar.

Ook alleen maar als er een rode rand om de snelheid heen zit (nieuwe borden), die zonder (oude borden) zijn volgens jurisprudentie een verzoek en geen gebodsbord.

Binnen de wet? Wat je zegt is een grijs gebied, want je download iets van een ander waarvan je redelijkerwijs kan aannemen dat die het dus illegaal upload....(al zal het mij een rotzorg zijn, maar dat is een ander verhaal)

en gevaarlijk, net als met 80 over de linker baan rijden, - kun je hele vieze ongelukken mee krijgen...

Er is ook zoiets als anticiperen, dat wil zeggen dat het toegestaan is om harder te rijden dan de maximale snelheid om zo de doorstroming te bevorderen.

Nee dat is niet toegestaan.

Onzin
Er is ook zoiets als anticiperen, dat wil zeggen dat het toegestaan is om harder te rijden dan de maximale snelheid om zo de doorstroming te bevorderen.
Hoe halen mensen dit soort onzin in hun hoofd.

Ik ben het wel met je eens. Als je software of media gaat stelen, moet je ook andere mensen van jou laten kopieeren. Downloaden zonder uploaden is gewoon misdadig!

Ikzelf zet ook altijd de upload functie uit, ik ben dan altijd bang dat er bestanden op het net kunnen komen waarvan ik liever heb dat die toch mooi op mijn PC'tje blijven staan
Het grootste voordeel van een kopie verspreiden is dat jij nog steeds je bestandjes hebt ;) Daarom heet het ook kopieren.

Een onderzoek van Brein deskundig? Ok, mischien dat wel; het is hun vakgebied. Maar of het ook volledig onafhankelijk is valt te betwijfelen. Ze verdienen er immers bakken met geld mee. Ik vind het maar raar dat dit onderzoek gewoon wordt meegenomen in deze rechtszaak.

Wat ik echt onzin vind is dit: (geld trouwens voor alle rechtzaken in NL)
"Hij verwees hierbij naar civiele jurisprudentie"

Wat betekend dat de wet niet duidelijk is, maar één rechter ooit heeft bevonden dat iets zo is. (wat dus een interpetatie, zowel goed als fout is van de wet).

Edit:

Een onderzoek van Brein is misschien deskundig, maar zal altijd een beeld geven wat aan hun voorwaardes voldoet, deskunig, misschien onpartijdig zeker niet.

[Reactie gewijzigd door Kevinp op woensdag 19 mei 2010 23:08]


Een onderzoek van Brein deskundig? Ok, mischien dat wel; het is hun vakgebied. Maar of het ook volledig onafhankelijk is valt te betwijfelen.
Brein is niet onafhaneklijk. Ze zijn een soort van reclame bureau van WC-eend.

Ah, dan hebben ze waarschijnlijk teveel van dat spul gesnoven :+

Tsja, een hashcode is min of meer vergelijkbaar met een bestandsnaam. Je kunt er een file mee identificeren.
Die laatste is laatst ook al verboden verklaard, dus in die zin is dit ook een logische gevolgstap.
Echter is het de vraag of het noemen van een identificatie van een file gelijk gesteld mag worden aan openbaarmaking van copyrighted werk.

Ik vraag me echt af hoe krom men het recht gaat trekken om dit recht te praten en ik hoop dat de rechters eindelijk eens een gezonde kijk op de digitale wereld gaan krijgen.
Dit is namelijk niet echt houdbaar.
Zometeen mag je al geen domeinnamen meer noemen.

Dit standpunt van het ministerie is enorm schadelijk voor de vrije meningsuiting en marktwering. Als ik nu namelijk zeg dat er een film is die heet 'film' en die je tot je kan nemen in iets dat heet een 'bioscoop' kan je nu veroordeeld worden voor het openbaarmaken van die film. Dus vanaf nu mag er niet meer geadverteerd worden voor films, muziek en dergelijke, en mogen er ook geen posters, cd-hoezen in winkels, en dergelijke gepubliceerd worden. Ook is het nu verboden om voor een verkoper toe te geven dat een bepaald creatief werk zich in het gebouw bevind. En natuurlijk mag er niets meer gepubliceerd worden en mag niemand meer praten over wat dan ook waar copyright op zit.

@Wody,
Even voorop stellen dat ik helemaal niet persé op de lijn zit van het openbaar ministerie, zie ik toch wel dat er een groot verschil zit tussen jouw voorbeeld en het bezwaar dat er is tegen het openbaar maken van de links e.d.

Het gaat er niet om of je een titel noemt of er reclame voor maakt, het is gericht op het meewerken aan of vergemakkelijk van het verkrijgen van beschermd werk op een wijze die de uitgever niet bedoeld heeft en waar in ieder geval geen verrekening voor gegeven wordt. Ieder filmuitgever is natuurlijk blij met reclame voor dit werk en leveren er graag posters voor.

De vrije meningsuiting is dan ook niet in geding. Het gaat hier om de grens tussen "downloading niet strafbaar 'verspreiding wel". En in hoeverre wordt er meegewerkt aan verspreiding. Of is het noemen van plaatsen waar evt. wat verspreid wordt ook al verspreiding? Of niet?

Misschien is het in de oude wereld te vergelijken met als je wist dat er op de parkeerplaats van disco X uit een kofferbak CD's gekocht konden worden. Als je dan actief ging werven of in ieder geval actief uistraalde dat ze via jou naar de goede auto konden komen, dan was je betrokken bij heling bijv.
Als je gewoon net als andere bezoekers van die disco eigenlijk wel wist dat dit op het parkeerterrein gebeurde maar er verder niet aan deelnam, dan was je nergens bij betrokken.

Maar zeggen dat je film X gedownload hebt mag niet. Zo simpel is de vorige rechtzaak. Zo goed als onhoudbaar dus.

Zeggen dat ik via P2P film-x (vul wllekeurige film in) gedownload heb zou niet mogen.

Zeggen dat je film X op plaats Y kan downloaden mag niet. Zeggen dat je film X gedownload hebt wel. Klein maar toch wel belangrijk onderscheid

Ok, als je dus gelijk hebt (even vanuit gaan) dan krijg je straks ipv een site die aangeeft wat waar onder welke naam te vinden is een site wat er te vinden is, waar zoek zelf maar uit. En dat zou dan wel mogen?

Als de site de boel zo cryptisch omschrijft dat je er geen zier aan hebt, dan zou het wel mogen.

Maar als we het bv over nieuwsgroepen hebben, dan is het wel of niet vermelden welke groep het precies over gaat niet relevant. Met elke search engine voor usenet zoek je immers over alle groupen tegelijkertijd. Dus zolang de naam waaronder het gepost is bekend is kun je het makkelijk vinden.

En dan mag het dus niet.

Het gaat er niet om of je een titel noemt of er reclame voor maakt, het is gericht op het meewerken aan of vergemakkelijk van het verkrijgen van beschermd werk op een wijze die de uitgever niet bedoeld heeft en waar in ieder geval geen verrekening voor gegeven wordt. Ieder filmuitgever is natuurlijk blij met reclame voor dit werk en leveren er graag posters voor.
Dat een uitgever iets niet zo bedoeld heeft, geeft hen nog altijd het recht niet om het geld dan via rechtzaken e.d. dan alsnog op te eisen. Een auto is ook niet bedoeld om er te hard ermee te rijden, maar dat kan toch ook? :?

Dat recht krijgen ze echter via de wet.

In de wet staat duidelijk dat grootschalige verspreiding van beschermd materiaal zonder toestemming verboden is.

Een ed2k hash link is een nog minder nauwkeurig verwijzing naar een bestand dan een normale link in een HTML pagina.

Je kunt het natuurlijk ook overdrijven he. Je snapt toch hopelijk zelf wel wat hier bedoeld wordt en waarom het gaat of moet ik hierbij een welbekende uitspraak aanhalen als "Ben jij nou zo dom, of ben ik nou zo slim" ?

Jij bent zo dom ;) Het gaat er namelijk niet om wie wat wel of niet snapt. Als er jurisprudentie komt waaruit blijkt dat het verboden is om te verwijzen naar een link, dan kun je erop wachten dat dit ook weer doorgetrokken gaat worden. Jaren geleden hadden we al rechtszaken over deep links, die bleken uiteindelijk niet verboden. Dat gaat allemaal weer op de helling als blijkt dat een verwijzing een nieuwe openbaarmaking is.

Sterker nog, het hele www kan hieronder bezwijken. Als een link wordt gezien als een nieuwe openbaarmaking, dan mag jij op je weblog ook niet meer verwijzen naar krantenartikelen of foto's zonder daar eerst toestemming voor te vragen.

Kijk, en dat maakt jou zo dom "Sterker nog, het hele www kan hieronder bezwijken. Als een link wordt gezien als een nieuwe openbaarmaking, dan mag jij op je weblog ook niet meer verwijzen naar krantenartikelen of foto's zonder daar eerst toestemming voor te vragen."

Je lijkt maar niet te begrijpen dat je appels met peren zit te vergelijken, je kunt geen vergelijking maken tussen (deep)linken tussen sites en het (deep)linken naar illegale content.

Of is het in jou ogen ook terecht als ik letterlijk alle creditcard gegevens van mensen weet te bemachtigen en dit online plaats op een website? Ik ben niet schuldig hoor, ik plaats ze alleen online! Dat jij of menig ander deze gebruikt is hun probleem.

Puur juridisch heeft de advocaat van edonkysites gelijk. Binnen het strafrecht geldt het legitimiteitsbeginsel. Wat wil zeggen: je kunt niet veroordeeld worden voor een feit dat je hebt begaan in het verleden wanneer het op het moment niet in het wetboek van strafrecht als strafbaar is gesteld. Of om het nog anders te zeggen: je kunt dus niet met terugwerkende kracht worden veroordeeld.

Dus tja, leuk en aardig dat in een andere zaak de civiele rechter heeft vastgesteld dat iets kan worden aangemerkt als openbaring. Als de feiten in de strafzaak daarvoor zich afspelen heeft het juridisch gezien niks er mee te maken.

Is dat zo? Als openbaarmaking in het verleden al strafbaar was en de rechter vind dat dit openbaarmaking is ben je toch gewoon strafbaar? Men heeft het niet over andere wetgeving, hooguit over een verschuivende interpretatie van diezelfde wet.

Dat klopt, dat staat er ook niet.

er staat dat hij niet kan refereren naar het feit dat een andere rechter het openbaarmaking vind omdat het zich in het verleden heeft afgespeeld. De rechter zal dus zelf de wet moeten interpeteren, en dan de conclusie trekken.

Dat + dat wil het strafbaar gesteld worden het vastgelegd moet worden in een artikel binnen het wetboek van strafrecht. Daar moet je niet voor bij de rechter zijn, maar bij de wetgevende macht m.a.w. de regering. Zij dienen dat dus toe te voegen aan de bestaande artikelen van het wetboek van strafrecht d.m.v. een wetsvoorstel.

Wat de civiele rechter heeft uitgesproken kan natuurlijk wel als jurisprudentie dienen voor de rechter die zich over deze zaak moet buigen. Maar dan kan hij dit hoogstens meewegen in zijn overweging, hij zal de afweging echter moeten maken op basis van zijn eigen interpretatie van wet + jurisprudentie + de situatie zelf. Vervolgens komt ie dan uit tot een conclusie wat de aanleiding zal zijn voor zijn uitspraak.

Dus als de verdediging een lijst met ED2K links op papier zet en aan het OM geeft in de rechtzaal, dan kan het OM direct zeggen om welk materiaal het gaat? Of is dat slechts een terzijde?

Nee, maar deze ED2k zijn wel een cruciale schakel in het p2p proces. Ik kan begrijpen dat ze daardoor medeverantwoordelijk zijn voor 'het faciliteren van copyrightschending' als je die ED2K links massaal gaat aanbieden.


Dit MOET en GAAT minimaal tot de hoge raad lijkt mij.
Dat is maximaal hoor, hoger dan de hoge raad is er hier in NL niet. :)

Het Europese hof kan de HR weer overrulen.

Ik bedoel dat ik verwacht dat dit tenminste daar eindigt en dat wij/zij/jullie/zullie en hullie niet maar ff de strijd opgeven. Hoewel het wel gaat om het OM (dat ongelimiteerde financiële resources heeft) en Brein etc (welke dus ook ongelimiteerde financiële resources hebben) het effect is dat dit soort gasten wel de mogelijkheid heeft om elke muggescheet alsnog weer een rechtszaak of kort geding of hoger beroep of whatever kunnen beginnen.

Hoe bizar is het eigenlijk dat er met geld van de belastingbetaler (het OM) geprocedeerd wordt tegen een groot deel van de belastingbetalers (die ooit iets gedownload hebben).

Brein heeft (gelukkig) wel een beperking van financiele resources.

Denk dat Brein meer geld te besteden heeft dan het OM... De hele mediabusiness zit hier achter. En als je alleen al ziet wat onze grote vriend Arnie verdiend heeft aan retkoD eD jiB wuorV neE tmoK...
"AMSTERDAM - De honderd rijkste Nederlanders (tot 40 jaar) zijn goed voor 1,95 miljard euro. Op de lijst, opgesteld door Quote, staan miljonairs die zelf hun vermogen hebben verdiend. Investeerder David Slager staat bovenaan met 270 miljoen euro. Ook modellen en sporters doen het goed.
Reinout Oerlemans is nummer twee op de lijst. Hij zag zijn vermogen, mede dankzij het succes van de film 'Komt een vrouw bij de dokter', toenemen tot 73 miljoen euro."

Dat zegt al genoeg...

[Reactie gewijzigd door ManiacsHouse op donderdag 20 mei 2010 09:22]


Hoe komt dat toch dat iedereen zo druk maakt over artiesten in zo'n lijst, terwijl niemand zich drukt maakt om de sporters. (met name voetballers)

Terwijl tegelijkertijd voetbalclubs massaal gesteund worden met overheidsgeld omdat ze anders failliet gaan aan de hoge salarisen....

Hoe bizar is het eigenlijk dat er met geld van de belastingbetaler (het OM) geprocedeerd wordt tegen een groot deel van de belastingbetalers
Simpel toch. Het OM protesteert namens alle belastingbetalers tegen die belastingbetalers die zich niet aan de wet houden.

Nu is de grote vraag hoe gaat google dat doen. Google staat vol met links naar illegale content , gaat het om daar iets aan doen ?

Google bevat geen ed2k-links, hooguit links naar ed2k-links.Het grote verschil met ed2k-links is dat die naar een zeer specifiek bestand wijzen, terwijl de links op google dat niet doen, wat nu achter het linkje http://www.tweakers.net zit kan 5 minuten later helemaal anders zijn.

Tevens kun je een ed2k-linkssite niet vergelijken met google. Google is een indexer van alle content welke denkbaar en relevant kan zijn voor één ieder. Een ed2k-linkssite is puur gebouwd om deze links (verwijzingen) aan te bieden.

Dat zal best, maar google is ook heel specifiek te gebruiken:
Tik maar eens in bij Google

"Led Zeppelin" intitle:index.of mp3 -html -htm -php -asp -txt -pls

Hoe zou je dit dan classificeren? Strafbaar of niet? Moeten ze deze mogelijkheid
om te zoeken eruit slopen? Ben ik strafbaar omdat ik dit hier post? Moet google
zowiezo geen mp3 bestanden indexeren, omdat hoogstwaarschijnlijk het merendeel
van alle mp3 die online staan illegale kopieen zijn? Klinkt mij allemaal heel vreemd
in de oren, maar ik denk dat Brein die redenatie wel ziet zitten...

Klopt, en dan nog is het niet specifiek het doel van google om op die wijze te zoeken naar dergelijke content. Dat het mogelijk is, is een feit.... het zegt echter niets over google. Google is een search engine (zoekmachine) d.w.z. dat je er dingen kunt zoeken. Het is dus niet zoals een ed2k-site specifiek voor zoekopdrachten van auteursrechtelijk beschermd materiaal.

Zoals een eerder voorbeeld in één van mijn berichten, ben ik ook strafbaar als ik creditcard gegevens online ga plaatsen op een site zonder dat ik die gegevens zelf werkelijk gebruik? Ja! Het aanzetten tot het plegen van strafbare feiten is even strafbaar als het plegen ervan. Het delen van auteursrechtelijk beschermd materiaal is strafbaar, het mogelijk maken tot het delen en verwijzingen ernaar is dus mede strafbaar. Mede strafbaar wordt in veel rechtzaken ook wel gezien als "criminele organisatie" mede omdat het veelal een overvloed aan gebruikers betreft die onderdeel zijn van het geheel.

Serieus, we moeten met ons allen besparen omdat we in een crisis zitten.

Ik stel voor dat de overheid ASAP een verkoopdienst laat opzetten op internet waar alles legaal voor een normaal bedrag gedownload kan worden. Scheelt weer rechtzaken = kosten. Daarnaast kan brein 90% van de mensen wegdoen omdat het dan wel goed geregeld is.

Daarnaast de btw op de nummers...

We kunnen de krediet crisis en het gedoe over illegaal downloaden enkel de baas als we het eens goed regelen. (ik verwacht dat dit lukt... "When money goes the way of the dinosaurs" ~ capt. Picard )

Ik ben altijd wel blij verrast door de voorvechters van privacy en de vrijheid van meningsuiting hier op Tweakers. Op 1 of andere manier valt de aandacht in topics die echt gaat over deze zaken meestal wel mee. Dan komen er wel wat reacties, maar echt populaire nieuwsberichten of topics? Nah

Totdat het nieuws gaat over filesharing, en dan vooral degene die worden gebruikt voor illegale software en voor muziek/films. Dan komen de voorvechters van de vrije meningsuiting met bosjes naar buiten. Je zou er bijna iets achter kunnen denken? Maar dat zal natuurlijk wel niet.

De privacy, de vrijheid van meningsuiting en natuurlijk de vrije verhandeling en verrijking van onze cultuurproducten (waarvan 99% hier alleen consumeert en niks bijdraagt, maar dat terzijde) is natuurlijk veel belangrijker, dan de angst dat men straks opeens zou moeten betalen voor zijn spullen.

Mocht je het willen weten,
ik ben tegen het EPD, vingerafdrukken massaal in een database, tegen de massale opslag van data en tegen de kilometerheffing.
Dat heb ik ook allemaal allang naar buiten gebracht hier op tweakers. Je zou er inderdaad wat achter kunnen zoeken, namelijk dat ik wel gesteld ben op mijn privacy.

Hier is weer een mooi stukje "hoe koop ik mijn recht", net zo lang doorprocederen totdat je een keer een voor jou gunstige uitspraak, om dat dan ineens als het leidinggevende stuk jurisprudentie te gaan beschouwen. En het OM loopt er als schoothondjes achteraan. Te belachelijk voor woorden om civielrecht in 1X door te trekken naar het strafrecht.
Van Brein kan je zoiets verwachten, maar het OM hoort beter te weten.
En ze gaan waarschijnlijk vreselijk op hun bek en dat is dan weer een deuk in hun toch al niet al te beste reputatie.
Turkse mensensmokkelaars vrijaf geven voor geboortes, mannen 10 jaar van hun leven roven voor een moord op een stewardes die ze niet hebben gepleegd.
Ik denk dat voor het OM wel wat belangrijker verbeterpunten en strafzaken zijn als een paar 1en en nullen op het internet dacht ik.

Oh en voor je over mijn downloaden begint, vanmiddag nog een bluray gekocht van Ember. (en ja ik dl ook wel s, ben geen heilige maar ook geen zware crimineel zoals Brein en cohorten je wil doen geloven)
De privacy, de vrijheid van meningsuiting en natuurlijk de vrije verhandeling en verrijking van onze cultuurproducten (waarvan 99% hier alleen consumeert en niks bijdraagt, maar dat terzijde) is natuurlijk veel belangrijker, dan de angst dat men straks opeens zou moeten betalen voor zijn spullen.
Onze cultuur heeft zich prima gered zonder clubjes als brein of grote platenmaatschappijen. Voor de meeste muziekanten is de grootste bron van inkomsten optredens, net als vroeger (als in troubadours etc).
De platenmaatschappijen beginnen inderdaad claims te leggen op onze cultuur met belachelijke acties zoals moeders aanklagen omdat prince op een radio is te horen in een youtube filmpje. Of een supermarktmedewerkster lopen bedreigen omdat ze staat te zingen onder haar werk 8)7

[Reactie gewijzigd door arbraxas op woensdag 19 mei 2010 23:36]


Artiesten die betaald worden voor hun moeite is niet meer dan logisch en het gros van de mensen zal het hier mee eens zijn. Hoeveel dit zal zijn zal altijd wel een twistpunt blijven. Ik ben ook voor het download verbod op commerciele rechtsbeschermde werken. Maar besef wel degelijk dat dit ook voor een groot deel van de mensen geen aanleiding is om hun downloadgedrag aan te passen. Dan nog ben ik onaangenaam verrast.

Punt is dat een organisatie net zo lang rechtszaken aanspant totdat ze een keer eentje in hun voordeel hebben en dat willen gebruiken om het downloaden van films/muziek illegaal te maken terwijl dat in Nederland vooralsnog (binnen bepaalde grenzen) is toegestaan. Daarbij werkt het OM dus ook mee en in die zin kan je zeggen dat ze niet geheel onafhankelijk zijn en wel erg veel samenwerken met een organisatie die commerciele bedrijven vertegenwoordigd. De beargumentering van het OM is niet sterk en puur juridisch gezien valt idd die jurispredentie niet mee te nemen. Waarom ze hiermee dan toch in hoger beroep zijn gegaan is dan wel raar.

Ook is het gevaar aanwezig dat je aan het begin staat van een hellend vlak want de beredenering dat ED2k hashes strafbaar zouden zijn omdat het helpt bij het downloaden heeft veel meer impact dat je op het eerste gezicht zou denken. Want wat is helpen iets gemakkelijker te maken?
Zijn dan meteen alle ED2k links verdacht? Zijn links naar ED2k links dan ook maar verdacht en moeten die door alle searchengines gefilterd worden? Mag alle p2p dan maar niet meer want daar wordt toch alleen maar illegaal gedownloaded?

Ik ben altijd wel blij verrast door de voorvechters van privacy en de vrijheid van meningsuiting hier op Tweakers.
Mooi toch ? En dat iedere keer weer.
De privacy, de vrijheid van meningsuiting en natuurlijk de vrije verhandeling en verrijking van onze cultuurproducten is natuurlijk veel belangrijker,
Zekers. Privacy en meningsuiting gaan mij boven alles, zo mogelijk. Als mij geen muziek meer aangeboden mag worden, stop ik direct met downloaden. Maar zo lang het mag van de wetgever is er geen ander die mij er van weerhoudt. Het mag, en wat jij of wie-dan-ook er denkt maakt mij niet onrustig. Het mag. Doen dus.
..veel belangrijker dan de angst dat men straks opeens zou moeten betalen voor zijn spullen.
Betalen ben ik mee gestopt. De kasten zijn vol en de portemonnee leeg. En toen kwam er internet ! Hoera.
«  1  2  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 22:31 Chrome-browser krijgt App Store
Vorige 21:26 Google geeft licentievrije WebM-videoformaat vrij
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011