Hoofdcategorieën
Device Settings

WoW-bot schendt auteursrecht van Blizzard

Door Arie Jan Stapel, woensdag 16 juli 2008 12:20
Submitter: bobwarley, views: 20.760

Een Amerikaanse rechter heeft in een zaak tegen de maker van een WoW-bot beslist, dat het laden van een programma in het werkgeheugen van een computer is onderworpen aan de beperkingen van het auteursrecht.

Glider logoMichael Donnelly had een programma gemaakt dat het multiplayerspel World of Warcraft automatisch kan spelen, een zogenaamde 'bot', en bood de software voor 25 dollar aan op internet. Er bestaan veel bots voor WoW, maar de Glider-bot van Donnelly ergerde WoW-maker Blizzard Entertainment in het bijzonder omdat hij zeer geavanceerd is. Zonder menselijke tussenkomst kan de bot urenlang het karakter van de speler besturen en goud en ervaringspunten verzamelen. Gebruikers van de bot hebben hierdoor een groot voordeel op andere spelers.

In 2006 sommeerde Blizzard Donnelly te stoppen met de verkoop van Glider en alle winst die hij ermee had behaald af te dragen. Donnelly weigerde dit en de zaak kwam voor de rechter. Blizzard claimde dat met Glider het auteursrecht op WoW wordt geschonden. Dat zou gebeuren doordat de gebruiker het spel naar het werkgeheugen van de computer kopieert, wat in strijd is met de gebruikslicentie die iedere vorm van automatisch spelen verbiedt. Ook beschouwde Blizzard Glider als een middel om technische beperkingen op de toegang tot auteursrechtelijk beschermd werk te omzeilen.

De mogelijkheid dat het in het werkgeheugen laden van een programma een schending van het auteursrecht kan zijn, maakte veel mensen ongerust, omdat dit de rechten van softwaregebruikers sterk inperkt. Public Knowledge, een groep die zich sterk maakt voor het terugdringen van het auteursrecht, had daarom een steunverklaring voor Donnelly ingediend. Dat mocht niet baten, want rechter David Campbell uit Arizona oordeelde maandag dat Glider wel degelijk inbreuk maakt op het auteursrecht van Blizzard, zo bericht Ars Technica. Over de andere claims, zoals de schending van het omzeilingsverbod, kon de rechter niet meteen een beslissing nemen. Hier zal een jury tijdens een later te houden zitting over oordelen. Ook de hoogte van de schadevergoeding wordt dan vastgesteld, tenzij Blizzard en Donnelly voor die tijd een schikking treffen.

Volgende 12:38 Economische Zaken investeert opnieuw flink in technologie
Vorige 11:57 Sandisk introduceert write-once-geheugenkaarten
Advertentie

Reacties

«  1  2  3  4  »

Zolang ze die bot maar uit de lucht halen, da's echt irritant voor mensen die echt spelen..

Agreed; bots zijn kut, ik heb echter wel bij mijn vragen op welke gronden dit nu gebeurd. Je mag een programma niet in je werkgeheugen laden ?!

edit: ik lees op ArsTechnica dat het niet geladen/gekopieerd mag worden in het ram omdat Glider de EULA niet respecteerd. Toch een rare constructie zo.

[Reactie gewijzigd door ThE_ED op woensdag 16 juli 2008 12:33]


Glider laad wow, wat dus niet mag.
Normaal laad wow zichzelf, doordat je em dubbelclicked en start.

Heel aparte regeling.

Maar dan laad het OS het systeem en dus laad WoW zich zelf niet dat is nog steeds een inbreuk op het auteursrecht athans als deze rechter gelijk heeft maar ik heb het idee dat deze meneer weer eens een is van de tijd dat computers nog van het leger waren en gewoone mensen hier niets mee te maken hadden.

Een jury moet de beslising nemen of er spraken is van het omzeilen van een copier beveiliging... hoe gaan ze dat dan doen deze mensen woden zo van de straat geplukt hebben geen enkele technische kenis en al helemaal geen idee wat WoW of een WoW bot is.

Het is weer een duidelijk voorbeeld waarom rechtspraak in technologie gerelateerde zaken zeker niet door een jury gedaan hoort te worden en ook niet door zo maar een rechter gedaan kan worden. Een rechter moet zijn rechtspraak kunnen onderbouwen iets wat de goede man die deze uitspraak heeft gedaan niet kan, iets wat heel makelijk af te leiden is aan de uitspraak.


Dat een bot slecht is is een heel ander verhaal, maar dat Blizard hier ook op een andere manier iets aan kunnen doen.

Je hebt onder de licentie het recht om kopieen te maken (naar het werkgeheugen), *mits* je de licentie respecteert, waarin dus wordt verboden om met bots te werken. Aangezien Glider het programma kopieert naar het werkgeheugen terwijl het een bot is breekt men dus de licentie.

Als ik het zo lees dan is de oplossing voor Glider simpel; geef de gebruiker de verantwoordelijkheid om WoW te laden i.p.v. dit te doen vanuit de bot.

Of laat de gebruiker het zelf doen door te zeggen dat hij een bat file moet maken waarin eerst glider en dan wow gestart worden.

Dat gezegd zijnde: liever geen bots in online games. Eens je op level gekomen bent, verdien je gold met hopen, als je er maar wat tijd in wilt stoppen. Ik kreeg dikwijls te horen in de guild dat "item X veel te veel gold kost", of "waarom moet een epic flying mount zo duur zijn". Tja, als je iets goed wilt, moet je ervoor werken. Da's niet anders in een MMORPG vind ik.

Het bat file verhaal gaat niet op, het is essentieel voor de werking van de bot om wow binnen het eigen geheugen bereik te laden zodat wow bestuurd kan worden vanuit glider.

Dat hoeft niet, andersom kan ook. Je kunt namelijk prima je eigen code in het geheugen van een ander proces injecteren.

Glider laat je toch ook met dubbel klik?

Dan is ook de vraag met wine of VM + windows

Wine was ook het eerste waar ik me zorgen om maakte, als het starten van een programma op een systeem 'waar het niet voor bedoeld is' tegen een EULA is kan ik op eens spellen waar ik wel geld voor betaal niet meer legaal spelen?

wine is een emulgatie-laag en doet verder niks met het spel
Lijkt me niet dat blizzerd een probleem met wine zou hebben

je hebt er tenslotte geen voordeel door

Ik neem aan dat je emulatie-laag bedoelt, en in dat geval heb je nog geen gelijk. Wine staat voor Wine Is Not an Emulator. Maar lees dat anders hier maar : http://en.wikipedia.org/wiki/Wine_(software)

Blizzard wil zoveel mogelijk betalende spelers hebben. Bots verpesten de sfeer waardoor mensen die geen bots gebruiken kunnen afhaken. En verder kun je met zo'n bot 24 uur per dag gold/experience farmen. Waardoor je sneller door de content gaat, waardoor je misschien eerder jezelf verveelt en afhaakt. Verder vindt Blizzard het niet fijn als opeens heeel veel mensen 24 uur per dag online zijn. Dat gaan de servers niet trekken.

Volgensmij laad windows WoW bij normaal starten. Windows kan gewoon werken zonden WoW. Met deze bot is het anders, deze bot laad WoW, of geeft Windows de opdracht WoW te laden. De Bot werkt niet zonder WoW in het geheugen, waardoor de Bot WoW dus nodig heeft om te functioneren. Hierdoor integreer je WoW in de Bot.

De situatie zou anders zijn als WoW de Bot als een Plugin laad. Dan wordt de Bot een onderdeel van WoW en niet andersom. De Bot kan dan wel niet werken zonder WoW, maar WoW heeft de Bot niet nodig en de Bot is niet nodig voor WoW.

Agreed; bots zijn kut, ik heb echter wel bij mijn vragen op welke gronden dit nu gebeurd. Je mag een programma niet in je werkgeheugen laden ?!
waarschijnlijk staat het hier tamelijk sumier, in werkelijkheid zal het verbod geformuleerd zijn als "het programma in het werkgeheugen laden waar WoW actief is, ten einde de programma code van WoW te beinvloeden."

Ik denk dat het echt zo is dat Glider niet WoW mag starten. Als de gebruiker zelf WoW start dan is Glider waarschijnlijk niet fout. Er zijn namelijk zeer veel applicaties die ingrijpen op lopende processen en ik denk niet dat je dat makkelijk kunt verbieden anders hadden we daar wel meer over gehoord. De licentie is namelijk gebasseerd op auteursrecht en daardoor beperkt tot de programma code die geschreven is door Blizzard. Over de code geschreven door anderen hebben ze niets te zeggen.

Of het makkelijk is om Glider zo aan te passen dat hij ingrijpt op het lopende proces i.p.v. dit proces zelf te starten weet ik niet.

Inderdaad. Als ze er achter komen bannen ze die account gelukkig al wel. Maar ja die Glider kun je ook niet zo maar detecteren geloof ik.

Maar goed dit soort dingen verpesten het spel wel aardig. AH prijzen.

Toch vreemd dat zo'n bot het spel kan verpesten... Goud zoeken wordt voor jou toch niet minder leuk omdat iemand anders het met een bot kan? Maar ja ik begrijp de lol van WoW sowieso niet dus ben waarschijnlijk niet in staat hierover te oordelen...

Ik zal het proberen simpel uit te leggen. In het spel heb je een Auction House daar zet je dan bijv. een Epic Zwaard in voor 1000G. Dan komen er 20 players met een droppen allemaal 2 van die zwaarden erin voor 100G gedwongen moet jij ook je prijs omlaag doen kortom je verdient er geen barts meer mee.

Hoop dat het zo simpel genoeg is :P

En voor de WoW spelers dit was een voorbeeld... het zal heus niet zijn dat er 30x hetzelfde Epic zwaard in AH staat :P eerder stacks of netherweave cloth.

Hmmm verkeerde conclusie die je trekt!

Het gaat hem erom dat iemand Goud creeërt in zijn offtime. Hierdoor heeft hij meer geld om uit te geven. Iemand zet een zwaard online voor 1000G degene met de bot koopt dit op zonder probleem. Wat gebeurt ernu iemand heeft gezien dat dat zwaard verkoopt voor 1000G hij zet het online voor 10000G degene met de bot ow nog een zwaard ik heb toch geld genoeg ik koop het.
Voila normale gebruikers moeten nu immens veel geld betalen voor bepaalde items.
Deze kopen geld bij farmers ==> nog meer geld in omloop de prijzen van items blijven stijgen omdat het gold zelf niets meer waard is!

Daarom dat Blizzard het goud vernietigt als ze iemand ontdekken dat geld gekocht heeft.

Oftewel het fenomeen inflatie waarbij de eerlijke speler de dupe is. Het is een beetje zoals zwartwerkers: zij verdienen meer geld dan ze infeite mogen verdienen, terwijl de staat de door zwartwerkers misgelopen taxen omhoog haalt bij eerlijke werkers die dus infeite de taxen van de zwartwerkers meebetalen. Waardoor eerlijke werkers een verlaging in hun koopkracht zien terwijl de zwartwerkers een stijging zien.

De andere kant van het verhaal is wel dat je lekker goedkoop aan zo'n zwaard kan komen :P. Aleen het idee dat sommige mensen goud verdienen zonder er iets voor te doen is moeilijk te verteren. Plus die bots kunnen gigantisch in de weg zitten als je ergens aan het farmen bent.

Het wordt andere spelers weldegelijk onmogelijk gemaakt om goud en andere materialen te verkrijgen als er een bot op die plek aanwezig is. Deze steelt namelijk continue *automatisch* de creatures die jij *op de ouderwetse manier* af wil maken om materialen te krijgen.

Ze zijn trouwens wel makkelijk herkenbaar omdat ze altijd een vast patroon volgen en zich overduidelijk niet gedragen als normale spelers.

Het is gewoon een slinkse en luie manier om onder het farm/grind mechanisme van het spel uit te komen waar andere mensen wél de moeite en tijd nemen om hun spul bij elkaar te krijgen.

Misschien kun je het vergelijken met een auto race waarbij één wagen met alle technische snufjes (zoals vol automatische versnellingsbak en traction control) zijn rondjes maakt en één wagen waarin dit niet zit.

Eerlijkheid en gelijkwaardigheid zijn ver te zoeken.

Tja, waar ligt de lijn. Een bot of een chinees inhuren om het spel voor jou te spelen.
Als je wil cheaten lukt het je toch altijd wel ...

Ten eerste is het inhuren van die chinees net zo goed verboden volgens de EULA aangezien je je inlog gegevens niet mag delen met anderen.
Ten tweede gebruikt die chinees ook gewoon Glider om het spel voor jou te spelen, dat doet hij echt niet zelf.

Beide gevallen zijn bannable offense.

De chinezen in de documentaire die ik erover gezien heb speelden wel degelijk zelf. Daar kwamen geen bots aan te pas. Ik denk ook niet dat zo'n bot je zomaar tot het hoogste level kan brengen..

gewoon een soort vnp / rdp sessie, jij logt in en zei spelen 'm uit....

Ga dan maar goed research doen, want als ej wilt kan die bot dat wel!

Schending van de EULA kan ik me nog voorstellen, maar schending van het auteursrecht zou alleen kunnen wanneer de bot het spel aanpast, niet speelt.

Er zullen wel weer een hoop dollars van eigenaar verwisseld zijn om tot deze uitspraak te komen...

Auteursrecht heeft twee hoofdrechten:
- het verveelvoudigen van een werk en
- het openbaarmaken van een werk.

Hier gaat het om het eerste: het programma maakt een verveelvoudiging van het werk zonder toestemming van de auteur. Alles waar de auteur toestemming voor geeft staat in de gebruikslicentie (EULA). Blizzard heeft haar toestemming blijkbaar geclausuleerd zodat dit gebruik er niet onder valt. De rechter concludeert dus nu dat de bot een illegale kopie maakt van het WoW programma.

Sommige stromingen in het auteursrecht vinden het maken van een kopie in het werkgeheugen van een computer geen verveelvuldiging in de zin van de auteurswet, onder andere omdat de kopie noodzakelijk is om gebruik te kunnen maken van de software. Deze discussie kun je nog veel verder doortrekken: als je een router in je netwerk hebt waar illegaal software wordt gedownload maak je ook kopieen van die software. Misschien in het verwerken van de pakketten wel meerdere keren.

Deze discussie maakt duidelijk dat het auteursrecht is bedacht in een tijd dat computernetwerken en computers nog niet bestonden. De manier waarop het wordt toegepast is niet altijd even rechtlijnig, of soms te rechtlijnig.

Overigens zou je nog kunnen verdedigen dat niet de maker van de bot de kopie maakt, maar de gebruiker. Alleen loop je dan tegen de beperking dat de bot er voor gemaakt is en niet op een andere manier kan werken.

Dan nog, de maker van deze software begaat die overtreding niet, de speler die van deze software gebruikt maakt wel.
Vergelijk t maar met wapens als we toch in de US zijn, bij een moord word niet de fabrikant maar de schutter veroordeeld. Grappig toch dat als het op software aankomt de Amerikanen ineens andersom denken.
En dat vermenigvuldigen van een werk is natuurlijk klinklare onzin. Dan zou vista namelijk ook de EULA schenden met zn pre-caching.
Lang verhaal kort, moet blizzard maar s reageren op meldingen van botspelers. Vaak genoeg bots aangemeld bij GM`s om ze vervolgens nog maandenlang op dezelfde plek tegen te komen.

En hoe zielig ben je als je dit soort software koopt, waarschijnlijk hetzelfde watje wat de ebay lvl 70 chars koopt. Maar goed, een mietje zijn is niet strafbaar.

Hmmm,

En hoe zit het dan met plugins/addons?

Die worden door Blizzard zelf ontworpen, het lijkt me niet dat je je eigen auteursrecht kan schenden.

Wrong, die komen uit de community.

Plugins en addons worden dus niet door Bliz ontworpen.

Sterker nog, ze hebben WoW redelijk opengesteld voor auteurs van addons, en de taal waarin dat gebeurt (LUA dacht ik uit m'n hoofd) is goed gedocumenteerd.

Ik vraag me zelfs af of WoW zo'n harde kern van fanatieke spelers had gehad, als dat niet mogelijk was. De serieuzere spelers van high-level dungeons stellen het verplicht dat je bepaalde addons hebt draaien, waarmee het mogelijk is om als team beter te performen. Je kunt in 1 oogopslag zien hoe kwaad een boss op individuele teamleden is, hoe de health van je teamgenoten is, etc.

Plugins worden geladen door wow.
Plugins laden wow niet.

Lijkt me een redelijk groot en duidelijk detail.

het verschil zit hem er hier in. dat plugins worden toegestaan door de UELA van WoW.
een bot niet


ik weet niet hoe dat zit met WoW, maar als je op een gegeven moment je 4e of 5e character aanmaakt, lijkt me het herhalen van dezelfde dingen om lvl 80 te halen op een gegeven moment saai worden. Dan is 't ergens wel begrijpelijk dat mensen bots gaan inzetten waardoor ze lvl1-70 niets zelf hoeven te doen.

Dus meer als hulpmiddel om snel en zonder al te veel moeite content beschikbaar te maken die je wel leuk vindt

Daar ben ik het niet mee eens, je kunt simpel 5-6 characters levelen tot level 60-70 en voor 80% niet de zelfde quests doen, alleen al van level 1-40 is dat al heel simpel en daarna ook nog wel te doen, en als je een spel saai vind dan ga je toch een ander spel speelen :X

En dan ben je level 70 en kan je je class niet fatsoenlijk spelen omdat je geen ervaring opgedaan hebt. Juist door het levelen, met om de paar levels nieuwe abilities waar je dan weer mee oefent, kan je echt goed worden met die class. Oefening baart kunst. Iemand die met een bot level 70 is geworden hoef ik niet in mijn guild.

Het doel van het spel is nog altijd je character levelen.... niet een lvl 70/80 character hebben... lijkt mij tenminste, ik beleef lol aan het levelen zelf... daarom doe ik ook al 3 maanden over m'n 67 rogue :p

er zijn ook mensen die op deze manier bvb 50 characters tegelijk spelen, en het verzamelde goud verkopen op internet, of mensen helpen levelen voor een vergoeding

eh... het verschil is dat je met patience geen geld (en dan heb ik het dus over écht geld, harde dollars of euro) kan verdienen. Door zo'n bot automatisch wat bepaalde monsters te laten doden kan je na verloop van tijd flink wat items verzamelen die je voor echt geld kan verkopen aan andere spelers.

Jezelf voor de gek houden is 1 ding, maar WoW is multiplayer, en je verpest het voor de rest.

Je geeft jezelf een oneerlijk voordeel door items/geld te verzamelen waar anderen voor werken, en je ontneemt anderen de kansen om dezelfde items te verzamelen.

Je kunt een bot programmeren om elk plantje in een bepaald gebied te verzamelen, maar het duur minuten voor die plantjes weer teruggegroeid zijn, en ontneemt andere spelers dus kansen om die plantjes te plukken.

Een bot gebruiken is niet "vals" spelen omdat de bot ook hetzelfde kan als elke andere speler (minder eigenlijk)

Het enige voordeel hiermee is dat je niet achter je PC hoeft te zitten om toch te vorderen in game, maja naar mijn mening ben je dan wel echt verslaafd. :9

[Reactie gewijzigd door m_grondijs op woensdag 16 juli 2008 13:41]


aan scripters en mensen die bots gebruiken heb ik echt een hekel.
maarjah als ze geen bots mogen gebruiken huren ze wel een chinees in voor 25 dollar.

Of ze kopen een character van lvl 60-70 met een meuk goud voor 100 Euro.....

Blizzard claimde dat met Glider het auteursrecht op WoW wordt geschonden. Dat zou gebeuren doordat de gebruiker het spel naar het werkgeheugen van de computer kopieert, wat in strijd is met de gebruikslicentie die iedere vorm van automatisch spelen verbiedt.
Ik hoop echt dat hier het een en ander verloren is gegaan in de vertaling, want als dat verboden is, hoe kun je dan uberhaupt ooit nog een stukje software uitvoeren?

Door in de EULA vast te leggen dat het wel mag voor eigen gebruik oid.

EULA in Nederland is niet rechtsgeldig.
Blizzard is ook al eens aan mijn deur geweest dus ik kan het weten -_-

vertel eens meer daarover? vind het wel intressant :) (of heb je wel een NDA moeten tekenen, die wel rechtsgeldig is ? ;))

[...]

Ik hoop echt dat hier het een en ander verloren is gegaan in de vertaling, want als dat verboden is, hoe kun je dan uberhaupt ooit nog een stukje software uitvoeren?
uit de uitspraak:
Blizzard alleges that users of WoW are licensees who are permitted to copy the copyrighted game client software only in conformance with the EULA and TOU, and that when users launch WoW using Glider, they exceed the license in the EULA and TOU and create infringing copies of the game client software.
Dkt. #10 ¶¶ 80-83, 91-92. MDY is liable for contributory copyright infringement, Blizzard claims, because it materially contributes to this direct infringement by Glider users. MDY allegedly does so by developing and selling Glider with the knowledge that Glider users will create infringing copies.
Je zal dus in de EULA van het spel moeten kijken wat men precies bedoelt. Ik heb het spel niet, dus geen idee. Overigens geen idee waar TAU voor staat, EULA ken ik wel.

[Reactie gewijzigd door Shark.Bait op woensdag 16 juli 2008 14:11]


ToU zijn de Terms of Use :)

En maar goed ook.
Het is juist dankzij dit soort dingen dat ik gestopt ben met WoW.
Mensen die gaan slapen en na school en 14 uur later gaan ze weer spelen hebben ze weer 500+ gold erbij zonder wat te hoeven doen.

Een normaal iemand met een sociaal leven maakt gewoon bijna geen kans meer tegen dit soort spelers.

Was Blizzard ook niet hard bezig om mensen die dit gebruikte te bannen ?

Was Blizzard ook niet hard bezig om mensen die dit gebruikte te bannen ?
Ja, maar het probleem is dat bot-programmeurs ook steeds slimmer worden, en het lastiger wordt om een bot te onderscheiden van een normale speler.

Net als met virussen, het blijft kat-en-muis.

Ik ben de naam van het spel even kwijt maar dit soort praktijken is al veel langer aan de gang en werd in een wat ouder spel al afgevangen door te gaan praten met mensen.
Hoe slim een bot ook is, hij zal niet een gesprek kunnen voeren met een Blizzard medewerker.

http://www-ai.ijs.si/eliza-cgi-bin/eliza_script

even inbouwen in je bot ;-)

kan je ook met medespelers lachen - eliza is niet moeilijk te verbeteren en te zinspelen op wow. wow is ook een redelijk straightforward game

... en het lastiger wordt om een bot te onderscheiden van een normale speler
Is er dan nog wel een probleem? *shruk*

Dus het afspelen van een liedje is copyright infringement? (aangezien het daarvoor in het RAM wordt geladen)

pff...nee, natuurlijk niet. Liedjes kunnen zichzelf immers niet afspelen, ze hebben een programma nodig. Maar op zich is de vergelijking wel weer door te trekken naar het gebruik van samples. Om delen van een nummer in je eigen nummer te gebruiken heb je toestemming nodig (lees: geld betalen...) van de oorspronkelijke maker.

Nou ik denk dat evert_ wel een punt heeft. Als ik mijn CD's pf mp3 afspeelt via bv. Mediaplayer dan zal deze toch mijn geheugen gebruiken. Deze kopie (ookal is deze van tijdelijke aard) kan gezien worden als inbreuk op het auteursrecht.

Het is maar net wat je beschouwd als een illegale kopie.

Dat die kopie van tijdelijke aard is, maakt niet uit. Alles dat in het werkgeheugen wordt opgeslagen is van tijdelijke aard. Als de computer wordt uitgezet is het al weg, en als de bot wordt uitgezet (wat toch ooit gedaan moet worden omdat de speler dan zelf wil spelen) is het ook al weg. Dat is dus net zo tijdelijk ;)

Dus het afspelen van een liedje is copyright infringement? (aangezien het daarvoor in het RAM wordt geladen)
Voor een digitale versie van een liedje heb je ttoch ook auteurrechten afgedragen (hoop ik).
Je hebt dan dus juist een licentie om het liedje af te mogen spelen

vervolgens verhuisd de bot maker zn bedrijfje naar china, en niemand die er meer wat tegen kan doen
«  1  2  3  4  »

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.

Volgende 12:38 Economische Zaken investeert opnieuw flink in technologie
Vorige 11:57 Sandisk introduceert write-once-geheugenkaarten
VNU Media logo Hosted by True

© 1998 - 2012 Tweakers.net B.V. - Alle rechten voorbehouden - Contact - Jouw privacy - Algemene Voorwaarden

Uitgever van:

Website van het jaar 2011