Hoofdcategorieën

'Politie breekt in op computers van verdachten'

Door Arie Jan Stapel, zondag 18 mei 2008 13:43, views: 34.721

De raad van hoofdcommissarissen heeft bevestigd dat de Nederlandse politie geregeld via internet inbreekt in computers van verdachten, om te zoeken naar belastend materiaal.

SpywareOm binnen te dringen in pc's gebruikt de politie programma's die zich verbergen in het systeem en het mogelijk maken om via internet alles te bekijken wat er op de machine gebeurt. De hele harde schijf kan gelezen worden, chats kunnen worden gevolgd en het is zelfs mogelijk om via de webcam en de microfoon te zien en te horen wat er bij de computer gebeurt.

Om de spioneerprogramma's te installeren gebruikt de politie verschillende methoden. Soms heeft de verdachte niet alle beveiligingsupdates geïnstalleerd, zodat zijn computer via een achterdeurtje toegankelijk is. Een andere mogelijkheid is het sturen van een mailtje waarin het programma is verstopt. Ook kan men een usb-stick ergens achterlaten in de hoop dat de verdachte die vindt en het programma draait.

De politie is erg enthousiast over deze opsporingsmethode, mede omdat de klassieke methoden minder effectief worden. Veel mensen bellen tegenwoordig via internet, zodat telefoontaps minder opleveren. Natuurlijk kan ook internet afgetapt worden, maar internettelefonie via Skype is gecodeerd, en de politie is niet in staat deze codering te kraken. Inbreken via internet heeft ook als voordeel dat het niet noodzakelijk is om het huis van de verdachte te betreden.

De vraag of deze opsporingsmethode wettelijk gezien wel door de beugel kan, is iets waarover de deskundigen van mening verschillen. Omdat computerkraak niet expliciet in de wet wordt genoemd als toegestaan opsporingsmiddel, vinden sommigen het illegaal. Anderen zijn weer van mening dat de verruiming van de opsporingsbevoegdheden in de nieuwe Wet Computercriminaliteit het juist wel mogelijk maakt.

De rechter zal hierover uiteindelijk de knoop moeten doorhakken. Er zijn echter nog geen zaken voor de rechter gebracht waarin bewijs is gepresenteerd dat middels computerkraak is verkregen. Het College Bescherming Persoonsgegevens wilde nog geen reactie op geven op de nieuwe opsporingsmethode, zo bericht Het Parool.

Spyware

Volgende 15:20
Vorige 11:52

Reacties

«  1  2  3  4  5  6  7  »


Ze zijn begonnen met het ophangen van telescreens, en mensen met webcams helpen er aan mee ;)

Het grootste deel van de nederlanders heeft niets te verbergen. Dit is niet een argument om ze te controleren. In tegendeel: Het grootste deel van de nederlands hoeft niet gecontroleerd te worden, omdat zij niets te verbergen hebben!!!

Uit het nieuws bericht kan ik ook opmaken dat het alleen op windows werkt. Heeft iemand hier meer informatie over?

In tegendeel: Het grootste deel van de nederlands hoeft niet gecontroleerd te worden, omdat zij niets te verbergen hebben!!!
en logischerwijs door te trekken naar: het grootste deel van de Nederlander mag niet gecontroleerd worden omdat ze niets te verbergen hebben.

Ik erger me altijd aan mensen die zeggen dat ze niets te verbergen hebben en antwoord ze altijd met de vraag waarom ze dan de deur op slot doen als ze naar het toilet gaan.

Nederland is een politiestaat geworden. De bevolking beseft dit niet maar we staan wat vrijheid betreft heel laag op de internationale ladder. Een vergelijkend onderzoek toonde aan dat de Stasi in oostduitsland niet mocht wat onze dienders inmiddels wel mogen.

En het einde is nog lang niet in zicht. Zolang iedereen gelooft dat we in een vrij land leven vinden we het kennelijk allemaal best maar als je ziet hoe hard het de laatste tijd allemaal gaat zou elke weldenkende nederlander toch moeten beseffen dat dat vrije land binnenkort voorbij is.

In elk geval wens ik ze veel succes met het binnendringen van mijn netwerken

Heb je misschien een link naar dit onderzoek? Ik zou het namelijk wel willen lezen.

Lees maar eens verkiezingsprogramma's over privacy enzo. Ik heb voor school een(klein) onderzoek gedaan naar de privacy van jezelf op internet, en de betreffende wetgeving.

Het meest schokkende was dat de politiek:
1. geen antwoord gaf op vragen (wat sowieso al onbeschoft land duurt voordat je antwoord krijgt).
2. ze geen inzicht geven die verder gaat dan de 2 regels in het verkiezingsprogramma
3. ze het onderwerp in het verkiezingsprogramma proberen te vermijden.

Dus ja met wat mailen en googlewerk kan je zelf tot die conclusie komen, en is het triest gesteld met onze "vrijheid".

Verder klinkt did als het installeren van een trojan, wat mij niet echt een goede manier is van bewijs leveren, maar is het verspreiden van een virus.

Vrijheid & privacy worden hier boven mij wel erg door elkaar gehaald zo te merken, je mag 'n hoop!

Het zal nog blijken of de illegale praktijken achterhaald worden..
Pas dan kun je spreken aan inperkingen m.b.t privacy :9
@a fly: tja, daar zorgt men tegenwoordig anders zelf ook wel voor hoor..
daar heb je geen vergeetachtige/corrupte ambtenaren apparaat voor nodig.

[Reactie gewijzigd door rj1093]


Dat klopt. Zelf doe ik hier in beperkte mate aan mee. Via een whois op een van m'n domeinen kan je redelijk wat gegevens achterhalen. Als anderen mijn leven interessant genoeg vinden om alles uit te zoeken, zijn ze daar vrij in. De mensen wiens mening ik aantrek (lees: vrienden en familie), weten dit vaak toch al.

Persoonlijk ken ik niemand die zijn belastings voor iedereen toegangkelijk maakt via internet ;) Ene minister in Italië dacht daar toch echt anders over ;)

'De overheid' mag mij controleren op elke manier die ze willen, en hoevaak ze willen, als elke burger hetzelfde recht krijgt om dit bij hen te doen. Omdat ze dit nooit zullen toestaan i.v.m. staatsgeheimen, hoef ik het ook nooit toe te staan dat ik buitensporig veel gecontroleerd wordt.

terug on-topic:

De politie staat niet boven de wet. Het blijft gewoon computervrede-breuk, tenzij ze toestemming hebben van een ¿rechter commissaris?. Er is een uitzondering hierop, maar die geld alleen voor de aivd, en daar zijn dacht ik ook voorwaarden aan verbonden.

Volgens mij zijn ze zo afhankelijk van elkaar dat er niet veel verschil in zit, zonder privacy is er namelijk geen vrijheid.

Niemand zit te wachten op een strengere maatschappij, dus waarom zou je het opnemen in je verkiezingsprogramma? Mensen hebben veel liever termen zoals "minder criminaliteit, lagere belasting, ..."

Je kan op dat vlak de vergelijking leggen met de zakelijke PR, geen enkel bedrijf zal de negatieve kanten van zijn product opnoemen en er alles aan doen om er een antwoord op te geven als de vraag wordt gesteld.

Groen Links en D66, de enige echte liberalen van Nederland, zijn wel een positieve uitzondering op dit gebied trouwens, ook al mag het van mij ook wel meer explicieter en consistenter.

privacy is iets anders dan vrijheid, maar niet minder belangrijk wat mij betreft.

dit is trouwens geen virus, want het verspreidt zich niet. Als je maar gewoon geen windows draait is er ook niks aan de hand trouwens, en als je vrijheid je lief is deed je dat toch al niet ;-)

Het eerste deel van je verhaal kan ik wel in vinden, je opmerking over de Trojan niet.

Een trojan is nml. geen echt virus, maar gewoon een soort afstandsbediening; een trojan is niet, zoals een virus, bedoelt om zichzelf zoveel mogelijk te verspreiden.

Wel kan je kwaad doen met een trojan, vandaar dat het ook als een "kwaadaardig" stukje code word beschouwd.

En hebben ze contracten met antivirus schrijvers om proggie niet als malware te indentificeren? En dat lukt ook nooit voor 100% als signature verandert bij een update.
En als vreemd proggie mijnfirewall wil verlaten of binnen komen gaat ie echt geen toestemming krijgen.
Ze moeten bijna wel dus naar niveau van root kits en dergelijke

Nederland gaat zeker de verkeerde kant op, proportionaliteit kent men al niet meer lijkt het, het doel heiligt de middelen.
De politie ziet echter grote steun voor partijen (TON/PVV/CDA) die de politiestaat omarmen, dat geeft hun ook meer het idee dat er wat meer ruimte is om de grenzen van de opsporing te zoeken (onder het mom van terrorismepreventie natuurlijk, dat kun je overal voor gebruiken)

Gelukkig werkt dit stukje software alleen bij windows systemen icm digibete gebruikers.

Nee, dit soort software kan werken bij _elk_ besturingssysteem i.c.m. digibete gebruikers. Het eerste besturingssysteem wat niet te kraken valt, moet nog uitgevonden worden.

Het sturen van een trojan die door de gebruiker moet worden uitgevoerd noem ik niet eens kraken maar social engineering. Maar het lijkt me heel erg sterk dat dit middel echt zo vaak voor opsporingsdoeleinden gebruikt wordt. Tenminste, het lijkt me wel héél erg dom om moedwillig onbekende programma's te gaan installeren als je van plan bent onoirbare dingen te doen met je PC.

Dit bestaat al.

Kijk eens bij trivia op http://nl.wikipedia.org/wiki/VMS_%28besturingssysteem%29

Als je het tegendeel wil bewijzen, ga je gang :D

Of onder het mom van kinderporno natuurlijk. Werkt gegarandeerd. ;(

Wie wil er nu als pro-kinderporno bekend staan....

Vergeet terrorisme niet.
Met wetgeving tegen "Terrorisme" en "Kinderporno" wordt er heel veel mogelijk.
De mensen die de wet maken weten denk ik maar al te goed hoe ver ze gaan met hun voorstel en de mensen die de wet aannemen willen niet gezien worden als voorstanders van terrorisme en kinderporno.

Gelukkig werkt dit stukje software alleen bij windows systemen icm digibete gebruikers.
Gelukkig werkt dit stukje software slechts bij 90% van de thuis-gebruikers en 98% van de corporate gebruikers.
-- geruststellende gedachte.

Ik erger me altijd aan mensen die zeggen dat
Mooi gezegd. Ik hoop dat ook dat ik ook de kans krijg (zonder omlaaggemod te worden) om uit te leggen waar ik me aan erger als ik antwoorden lees die beginnen met de zin Ik erger me altijd aan mensen die zeggen dat.

De Stasi in Oost-Duitsland niet mocht wat onze dienders inmiddels wel mogen.
Nederlandse politieorganen mogen mensen in het midden van de nacht gekleed in zwart oppakken en laten verdwijnen.. erg subtiel gevoelsargument.. en noem je ze nou Dienders om ze menselijker te laten lijken om daardoor de vergelijking met de Stasi nog wranger te laten lijken?

Ik wil vermoeden dat ik weet naar welk onderzoek je verwijst, al heb ik het zelf nog nooit mogen aanschouwen, omdat iedereen die het aanhaalt er nogal op een vage manier naar verwijst.

het einde is nog lang niet in zicht
Bis.. Het einde is nog niet genaderd.. armageddon laat op zich wachten.. het eschaton moet nog komen.
Ik vind het erg mooi dat je niet zoals Christus denkt dat de wereld gedurende jouw leven tot een einde zal komen, maar die kreet blijft betekenis- en inhoudsloos.

Zolang iedereen gelooft dat we in een vrij land leven vinden we het kennelijk allemaal best. dit is per definitie waar, maar zegt erg weinig over het land waarin dit gevoel leeft.. het kan zowel in de DR Congo waar zijn als in.. euhm, tja, welk land zou voor jou op dit moment tellen als een staat waar het politieapparaat niet te veel macht heeft.. Sealand?

Maar als je ziet hoe hard het de laatste tijd allemaal gaat zou elke weldenkende nederlander toch moeten beseffen dat dat vrije land binnenkort voorbij is.
yay. manipulatie. Als ik door jou Weldenkend gevonden wil worden, moet ik jouw mening delen.
Zeer overtuigend argument natuurlijk, maar het zou erg leuk zijn als je voor de rest nog enkele daadwerkelijke argumenten gaf, of literatuur waar we ons op kunnen storten.
Wat gaat er precies zo hard? Gaat het zo hard Achteruit Met Onze Rechten?
Waarom kunnen jullie samenzweerders nou nooit eens expliciet zijn in plaats van vaag? jullie hebben allemaal ideeën waarvan jullie weten dat die per definitie nauwelijks geloofd zullen worden, en dan ga je toch nooit uitleggen waarom je Dan Toch gelijk zou hebben. is het soms omdat jullie eigenlijk een klein elitair clubje willen blijven van mensen Die Het Beter Weten? Haal je je vermeende status uit het feit dat je een afwijkende mening hebt?

In elk geval wens ik ze veel succes met het binnendringen van mijn netwerken
en dan volgt een mooie afsluiting met de impliciete uitdaging richting Het Establishment om toch maar eens te komen kijken wat jij allemaal voor stoute dingen doet. Wetende, natuurlijk, dat jij veel te oninteressant bent om daadwerkelijk onderzocht te worden, waardoor je veilig bent.. wat is het toch naar om een miskend genie te zijn.

[Reactie gewijzigd door foppe-jan]


Voor een filosoof had je je mening wel wat subtieler neer kunnen zetten. Dat je het oneens bent mag duidelijk zijn, dat je met modder gaat gooien niet.
Iedereen heeft recht op zijn mening, dus jij ook op de jouwe (daarom van mij geen negatieve moderatie).

Maar je moet weten "c'est le ton qui fait la musique". Een verkeerde toon en niemand hoort jouw muziek, terwijl die misschien wel de moeite waard is om beluisterd te worden (hiermee zeg ik niet het eens te zijn met jou; voor mijn mening zie een eindje naar beneden).

ik doe de deur van de wc nooit op slot (thuis geen slot erop, daardoor uit gewoonte vergeet ik dat de meeste deuren een slot hebben daar :P ).

Een vergelijking met wat een Stasi vroeger mocht en de huidige opsporinsgdiensten is totale bullshit. Het zijn verschillende werelden, te verschillend om op zoeen manier te vergelijken. Daarbij gaan ze hier verdachten te lijf, geen random burgers, maar verdachten. Dus geen 1984 en alleen een inperking van je privacy als jij een verdachte bent (dan krijg je hooguit de discussie: wat is meer waard, het oplossen van een misdaad of de privacy van een persoon, maar dat is een ethische discussie, waar niemand je echt antwoord op kan geven en watje ook niet zomaar in een regeltje kunt gieten).

Daarbij gaan ze hier verdachten te lijf, geen random burgers, maar verdachten.
Dat is nou één van de dilemma's. Wanneer ben je namelijk verdacht? Waarvan wordt je verdacht? En wie bepaalt of je verdacht bent? Door het steeds makkelijker toestaan van dit soort methoden weten we het niet precies meer. In principe kan, als het moet, bijna iedereen wel ergens van verdacht worden, al is de uiteindelijke reden nog zo onschuldig. Vergelijk het bijv. met een autocontrole, als 'ze' willen, kunnen ze bijna altijd wel iets vinden, wat niet helemaal in de haak is, al is het maar een iets te snel knipperend rechterachterknipperlichtje ;)

Dat de vergelijking met een Stasi (vooralsnog?) buiten alle proportie is, ben ik met je eens.

[Reactie gewijzigd door REC]


ja, iedereen kan verdacht worden (dat is nu ook net het geweldige aan dit rechtssysteem, iedereen kan verdachte zijn) maar ook daar zijn nog altijd regels voor.

- ik zal een zeker verband moeten hebben met het misdrijf
- het zal nog altijd binnen een wettelijk kader moeten gebeuren

De meesten doen nu alsof er random mensen uitgepikt worden om helemaal doorzocht te worden op allerlei belastende feiten. Bullshit, praktisch niemand van die hier reageert in dit topic, is zonder een serieus misdrijf, interessant genoeg voor een rechtercheur om er "zomaar" tijd in te gaan steken.

En ook tijden gaan vooruit, technologie veranderd, dat betekend dat er ook wel eens nieuwe technieken nodig worden in de opsporingswereld. Ook in de rechtswereld natuurlijk, maar het is verre van 1984. De mensen die dat denken hebben veel punten van de film / boek niet begrepen.

"Bullshit, praktisch niemand van die hier reageert in dit topic, is zonder een serieus misdrijf, interessant genoeg voor een rechtercheur om er "zomaar" tijd in te gaan steken."

Dat wordt heel anders al je het speurproces kunt automatiseren,niet?

Vergeet ook niet de vraag of je, nadat bepaald is dat je ONschuldig bent, op de hoogte wordt gebracht van hetgeen de politie op jouw PC heeft uitgevreten...

En of hier cijfers over bekend gemaakt worden (aantallen per jaar, kosten die hieraan verbonden zijn, percentage zaken die hierdoor succesvol zijn afgerond) is natuurlijk al helemaal de vraag.

@REC:
Nee, je krijgt de discussie: wie bepaalt welke burgers verdachten zijn? En wie controleert dat? Op dit moment is het zelfs onmogelijk statistieken te krijgen over het aantal geplaatste telefoontaps in Nederland, laat staan dat er iemand kan controleren of een bepaalde geplaatste tap wel terecht was! Het ontbreekt ons land ook aan bijvoorbeeld regels voor cameratoezicht, al dan niet in de openbare ruimte. De ministries of truth, love en peace vallen hier gelukkig nog wel mee maar wat privacy betreft zijn wel 1984 al wel voorbij denk ik.

[Reactie gewijzigd door BeF-Bacchus]


och man, draai linux, of een ander open source OS, en update je programmas... ach ja, als mensen te dom zijn om deftige OSen te gebruiken (en ze dan nog eens niet updaten) en te willen weten hoe ze hun computer moeten gebruiken dat ze het dan maar zelf moeten weten. Ik erger me meer en meer aan mensen die gewoon niet willen weten hoe ze met een pc moeten omgaan, ge weet toch ook hoe ge uw deur op slot doet. Tuurlijk ze hebben niet het recht zomaar je pc te gebruiken om jouw te vinden, maar als je je raam mooi open laat staan, dan kunnen ze en mogen ze ook binnenkijken volgens mij. Niet netjes, maar net zoals met een raam kan je zelf wel controleren wanneer voorbijgangers je zien. Met internet al net hetzelfde, het is alleen niet zo obvious als met een raam wanneer men u kan zien.

De "nuchtere stem" van de nederlander heeft altijd een heel 'lakse houding' vind ik. Ze zeggen allemaal "als je geen crimineel bent heb je niets te vrezen". En dat virnd ik geen doordachte reden om die gasten dan maar hun gang te laten gaan. En zomaar spyware te installeren her en der. Wie zegt dat het alleen ophoudt bij "criminelen"? Niemand houdt ze in de gaten, das ook veel te ingewikkeld dus moeilijk. En wie of wat is eigenlijk een "verdachte"? Het is veel moeilijker om alles straks terug te willen draaien, als alle spyware al geinstalleerd is op computers, dan er nu een stop op te zetten. En dit te voorkomen. Stel dat straks blijkt dat de mensen er veel last van ondervinden?
De huidige "aannemelijk gemaakte argumenten" van de overheid vind ik ook heel zwak. Namelijk op basis van "anti-terrorisme" mogen ze nu steeds meer. Die gasten zijn vast al wel langer dan 9/11 bezig geweest allerlei wetten in te voeren die agenten meer bevoegdheid geven tot het schenden van burgers en hun privacy. Dus nu onder het mom van "Anti-terorisme" my ass. Ze hadden gewoon een excuus nodig. En met de huidige argumenten komt alles in een stroom-versnelling.
De ondoordachte en lakse houding van nederlanders vind ik zorgwekkend en maakt de toekomst er niet mooier op. Want "de nuchtere nederlander vind alles wel best" Ik geloof het niet zo, als ze zeggen dat ze alleen "verdachten" gaan onderzoeken. Dat is te vaag.

Er zijn grenzen die eigenlijk nooit overschreden mogen worden omdat je niet zeker bent hoe met die vrijheden straks wordt omgegaan. bevoegden zijn ook maar mensen met alle gevolgen vandien. Privacy is niet voor niets heel lang beschermd en verdedigd geweest, dat zegt toch al heel wat?
"de autoriteiten vrezen de mening van de meerderheid", dat is democratie. als je de autoriteiten het idee geeft en zegt " ga je gang maar" verlies je straks je stem..

Maarja we zijn allemaal heel nuchter hier in nederlend dus.

[Reactie gewijzigd door TerrorBabs]


Ik erger me altijd aan mensen die zeggen dat ze niets te verbergen hebben en antwoord ze altijd met de vraag waarom ze dan de deur op slot doen als ze naar het toilet gaan.
sommige mensen willen niet gestoord worden als ze bezig zijn, dat zomaar iemand ineens ff de deur open trekt waardoor jij schrikt en de muur onder zei**..

nu ontopic

Een echte mastermind pak je niet zomaar, als je een goeie "nerd" ben schrijf j wel je eigen chat/skype programma.
En zolang je totaal niet verdacht ben hoef je je geen zorgen te maken neem ik aan?

Ik weet nie hoe andere mensen over dit denken, maar ik wordt toch knap boos als iemand even me computer inbreekt en gaat lopen kijken wat ik doe, diegene is dan wel een tijdje zoet, maar ik zou alle touwen aantrekken om me gelijk te krijgen en wie weet wel een schadevergoeding te fixen.

owjah, ik hoor ze ook niet over linux praten ..

Ben ik het helemaal mee eens de nederlandse politie begint steeds meer op die van Amerika te lijken of over te nemen. Denken ze echt dat wij daar beter van worden :?

Volgens mij snap jij niet wat de meeste mensen bedoelen met 'niets te verbergen'.

Ze willen niet dat iedereen weet waar ze heen op vakantie gaan, hoeveel dat kost, hoeveel geld ze verdienen, of ze vaak boetes voor fout parkeren krijgen.... Ook geven ze hun vingerafdrukken liever niet aan iedereen.

Ze zien 'de overheid' als een gezichtloos figuur, waar het geen kwaad kan als die deze informatie heeft. Wat ze dan vergeten, is dat er al zat voorbeelden zijn van kwijtgeraakte gegevens, of spul dat onbedoeld op internet kwam.

Een beter voorbeeld voor mensen die niets te verbergen hebben, is: Nu wordt alles gecontroleerd zonder dat je het ziet. Wat nou als we de controleurs achter hun bureau weghalen, en 100% toegang tot alles tegen?
Zodra dit gebeurt zit er een gezicht op, en is er protest.

Ik denk dat het probleem hierbij voornamelijk is dat het schending is van vertrouwen, als ze zonder boe of ba iedereen zijn pc kunnen controleren zonder controle dan kan je natuurlijk de vraag stellen of de politie echt "je vriend" is.

Want wie zegt er dat een agent te vertrouwen is. Wettelijk gezien mogen gegevens enkel worden geraadpleegd in kader van een onderzoek, als je echter enkele agenten kent dan weet je gerust dat deze wet op grote schaal wordt overtreden en dat veel agenten die database ook voor privé gebruiken, er zijn zelfs enkele gevallen bekend waar agenten een extra centje verdienen door persoon x of y wat adres gegevens door te spelen.

Daarom dat je een bevel van de procureur nodig is om een huiszoeking te doen, maar dankzij dit achterpoortje niet meer nodig. Dus voor het zelfde geld zit er nu een agent de mails te lezen van die "hete chick" die hij gisteren avond had ontmoet in een café.

In België zou je dit trouwens kunnen zien als schending van de grondwet:
art.15 De woning is onschendbaar; geen huiszoeking kan plaatshebben dan in de gevallen die de wet bepaalt en in de vorm die zij voorschrijft. en Art. 29 Het briefgeheim is onschendbaar. De wet bepaalt welke agenten verantwoordelijk zijn voor de schending van het geheim der aan de post toevertrouwde brieven. (bij dat laatste behoort ook e-mail)

trouwens, iedereen heeft wel wat te verbergen wees eens eerlijk. hele kleine dingetjes. van een ten onrechte opnieuw laten versturen dvdtje door een online winkel tot weet ik het. niemand die ik ken is feilloos. zelfs de jongerenwerker steelt afentoe een fiets uit noodzaak. gaat idd richting politie staat. straks kun je worden gearresteerd voor het afwegen van een zak appels met een goedkoper soort dat ernaast stond. ok. nu denk ik te ver. maar if you know what i mean. en waar houdt dat politie-geneuzel op? ik geloof het niet dat ze zeggen dat ze alleen "verdachten" gaan onderzoeken. dat is te vaag. en niemand doe ze controleert, want dat wordt te moeilijk. en strak sheb je agenten die voor de fun mooie buurvrouw gaan bespioneren op haar computer. wie houdt ze tegen? ze hebben de middelen. en gezien hoe slecht agenten met informatie en middelen omgaan de laatste tijd. slechte zaak dus.

trouwens, het gevoel bekruipt mij dat dit al veel langer aan de gang is. en dat ze dit nu in het nieuws brengen om afte tasten hoe de burgers reageren. just my humble opinion.

[Reactie gewijzigd door TerrorBabs]


@webshit
Uit het stukje Belgische grondwet dat je citeert, kan je afleiden dat het geen schending van deze grondwet zou zijn, indien ze het simpel in een wet gieten.
Er staat namelijk
"De woning is onschendbaar; geen huiszoeking kan plaatshebben dan in de gevallen die de wet bepaalt en in de vorm die zij voorschrijft. "
Dus als de wet voorschrijft (niet de grondwet) dat een huiszoeking bij iedereen kan gebeuren, is het niet ongrondwettelijk.
"Het briefgeheim is onschendbaar. De wet bepaalt welke agenten verantwoordelijk zijn voor de schending van het geheim der aan de post toevertrouwde brieven. "
Buiten dat het agenten moeten zijn, staat hier ook niet in dat de wet niet kan aangepast worden zodat er meer dan genoeg (zoniet alle) agenten zijn die het briefgeheim mogen schenden.

Volgens mij valt dit gewoon onder afluisterpraktijken voor een onderzoek. Maar daar heb je dacht ik wel speciale toestemming nodig.

Dat klopt niet wat je daar zegt: het overgrote deel van de bevolking mag niet gecontroleerd worden omdat zij geen verdachte zijn. De vraag is alleen of je daar nog een stuk aan moet toevoegen zoals "...en wanneer er geen toestemming van de rechter is verkregen" wanneer het illegaal zou zijn. Het lijkt mij nogal wiedes aangezien de politie je niet altijd zomaar even mag fouilleren en ze ook niet zomaar even je huis mogen binnen wandelen op zoek naar bewijs. Buiten dat is het gewoon inbreken op iemands computer met illegaal spul (malware is niet bepaald legaal hier omdat je een andermans computer er mee stuk maakt).

Het grootste deel van de nederlands hoeft niet gecontroleerd te worden, omdat zij niets te verbergen hebben!!!
Aah, maar hoe weten we dat als we ze niet controleren?!
Orwelliaanse toestanden inderdaad. Brrr...

Volgens mij mag men pas controleren als je als verdachte aangemerkt bent, en dat ben je pas als er een misdrijf is gepleegd waarbij bewijsmateriaal in jouw richting wijst. Wat hier echter beschreven staat is de omgekeerde wereld: de politie gaat eens even jouw zitten controleren of je niets illegaals op je PC doet/hebt staan. Je bent dus niet eens verdacht tot ze iets vinden tijdens het controleren.

Als iemand zegt " Ik heb niets te verbergen" realiseert die persoon zich meestal niet dat hij/zij zelf NIET de persoon is die dat bepaald !

Knap als jij uit het nieuwsbericht kan opmaken dat het alleen op windows werkt.. ik zie namelijik nergens staan dat het niet op Linux of OS-X zou werken, ook die OSsen hebben beveiligingsupdates hoor, en in Linux en OS-X worden steeds meer lekken ontdekt naarmate deze steeds meer gebruikt worden (en dus interessanter worden voor hackers)

Ohjeej dat gaat voor veel commotie zorgen, ze gebruiken het al maar er zijn nog geen zaken waarin bewijs materiaal is aangebracht via die manier? Gebruiken ze het dan alleen voor de fun ofzo... :|

[Reactie gewijzigd door dieselb0y]


Misschien dat ze op basis van belastend materiaal op de pc van de verdachte bepaalde zaken kunnen achterhalen die wel als bewijsmateriaal gebruikt mogen worden.

Maar ja moeten er dan niet al bewijzen zijn dat je onwettig bezig bent? Voordat ze mogen gaan spitten?

Ik verwacht dat de volgorde zo zou zijn, dat ze eerst een (gerechtvaardigd) vermoeden moeten hebben. Vervolgens hopen ze door midddel van deze methoden aan gerechtvaardigd bewijs te kunnen komen.

Ze zullen, wat ze vinden met die trojan, nooit aangeven als bewijsmateriaal.

Maar het is natuurlijk wel een ideaal middel om legaal bewijs makkelijker te vinden, wat ze wel kunnen aandragen als bewijsmateriaal.

En de gedaagde zal dus nooit weten of het nou via de illegaale manier (middels de trojan) is achterhaald, of via de legaale manier.

Mijn mening:
Een vies en doortrapt spelletje van de overheid om via een (in mijn ogen) illegale manier, legaal bewijsmateriaal te vinden.

Een vies en doortrapt spelletje van de overheid om via een (in mijn ogen) illegale manier, legaal bewijsmateriaal te vinden.
niet om het een of ander, maar illigaal verkregen bewijsmatriaal zal door de rechter onmiddelijk uit de zaak geschrapt worden. Sterker nog, het kan de hele zaak ongeldig maken. Geen Openbaar Aanklager die daar z'n vingers aan durft te branden.

Hij bedoelt dat de rechter nooit van de illegale actie te horen krijgt natuurlijk. Dit wordt alleen gebruikt om legaal bewijsmateriaal makkelijker te vinden.

Inbreken in iemands computer is net zo erg als iemands huis inbreken en kijken wat er allemaal te vinden is. Iets waar de politie ook niet zomaar bevoegd voor is.

Nu is het me niet helemaal duidelijk, wat de politie moet doen om bevoegd te worden om in te breken in iemands computer.

[Reactie gewijzigd door citegrene]


1 correctie de politie mag je huis in met een huiszoekingsbevel. ze moeten mischien iets in gaan voeren als een computerdoorzoekingsbevel, wat ze ook moeten aanvragen bij de officier van justitie. want het is nu niet duidelijk of ze alleen controleren als daar aanleiding toe is. Of dat ze gewoon een ip adres intypen of gewoon een email adres in typen en lekker gaan controleren of die persoon veel upload of bv. kinderporno op zijn pc heeft.

de politie moet dingen kunnen controleren. maar er moet gewoon duidelijkheid komen over de richtlijnen hiervoor anders word nederland een politiestaat zoals hier boven eerder aangehaald is.

Waarbij je WEL weet dat je huis is doorzocht, op deze manier weet je niks. En als er iets in beslag wordt genomen, dan moet daar melding van zijn. Wat zo dus niet is.

Bij computeronderzoek hoeven ze niets in beslag te nemen. Ze kopieëren het gewoon. Melding is dus niet noodzakelijk als je het op die manier bekijkt.

En kopieren is diefstal (volgens Brein) :+

Maar nielskip heeft gelijk: er moeten regels komen die dit soort hacken aan banden legt en (semi)transparant rapporteert wat de bevindingen zijn van zulk onderzoek aan (at least) de eigenaar van de PC.

Inbreken in iemands computer is net zo erg als iemands huis inbreken en kijken wat er allemaal te vinden is. Iets waar de politie ook niet zomaar bevoegd voor is.
Sterker nog, het is waarchijnlijk te vergelijken, met het _doorlopend_ in iemands huis inbreken, want ik vermoed wel dat wanneer ze, op grond van vermoedens, eenmaal in je computer binnen zijn, dat het niet bij eenmalig rondkijken blijft.

In tegenstelling tot bij de meeste huiszoekingen, zal de 'verdachte' van zo'n 'computerdoorzoeking' waarschijnlijk niets in de gaten hebben.

Een huiszoekingsbevel zal er in iedergeval niet voor hoeven worden afgevaardigd. :+

Dit doet me een beetje denken aan het Stasi regim.. 'big brother' is watching you

Het hangt er vanaf hoe je het bekijkt, de PC staat toch echt in het huis van een verdachte, dus als ze data monitoren op die PC, dan zou je, lijkt mij, een huiszoekingsbevel moeten hebben. Aan de andere kant, de politie kan ook bij de ISP luisteren en dan hebben ze voor jou huis geen huiszoekingsbevel nodig, immers, ze monitoren het dataverkeer van jou maar niet op je PC.

Kan ja, maar ze doen dit niet, dus zou naar mijn mening alsnog een hiiszoekingsbevel nodig zijn.

Als ik in iemands computer inbreek ben ik strafbaar. Waarom zou de politie dat zonder gerechtelijk bevel dan wel mogen? Voor de wet moet het toegang zoeken tot iemands computer gewoon gelijk gesteld worden aan het betreden van iemands huis, het is beide een schending van je privacy als het zonder toestemming gebeurt.

Kan me niet voorstellen dat er hier geen Europese regelgeving over is, zometeen krijgen 'we' (als Nederland) nog een fixe boette voor dit 'gehack'.

Die is er niet. Strafrecht is lang niet zo ver geharmoniseerd als het burgerlijk recht.

Je zou het wel onder algemene regels als 'eerlijk proces' en bescherming tegen de overheid kunnen vangen, maar een uitgemaakte zaak is het niet.

Dat zeg je nu wel, maar het verdrag van Rome zou hier wel eens heel goed toepasbaar kunnen zijn. Ben erg benieuwd wat het europese hoof zegt als dit voor zou komen.
Dan kan de nedelandse politie nog wel een sheel hard teruggefloten worden.

Een verschil tussen jou en de politie is, dat de politie opsporingsbevoegdheid heeft. Daarom mogen zij wat meer dan jij ;) Tot hoever die bevoegdheden mogen strekken, is echter een doorlopend spanningsveld van belangenafweging.

Maar Kurgan heeft het wel over "zonder toestemming". Voor de politie hoeft het niet de burger te zijn die deze toestemming hoeft te verlenen, maar mag een rechter het ook doen.

Die bevoegdheden gaan heel ver - zodra een rechter er toestemming voor geeft. En dat is dus nog steeds een vereiste.

Dat klopt inderdaad, alhoewel de trend er tegenwoordig steeds meer op begint te lijken, dat geprobeerd wordt om (digitale) informatie in te winnen zonder tussenkomst van een rechter, maar via een machtiging van een daartoe bevoegd persoon, zoals een OvJ. Ik denk bijv. aan het opvragen van IP-adressen. Ik vrees dat er in dat soort gevallen een minder objectieve afweging van belangen zal worden gemaakt, dan wanneer een rechter dat doet.

Maar de politie mag nog steeds niet alles. Ze mogen niet zomaar je correspondentie lezen, je telefoon afluisteren, je huis betreden of je bankgegevens inzien. Dit zijn allemaal dingen die beschermen tegen machtsmisbruik van politie en justitie en die essentieel zijn voor de vrijheid in Nederland. Als de politie zomaar toegang kan krijgen tot je computer kunnen ze al deze dingen in één keer wel: je e-mail lezen, (voice)chat afluisteren, via webcam in je huis kijken, je online banking volgen...

Het lijkt misschien onschuldig maar het holt allerlei andere rechten uit. Niet aan beginnen dus, de politie moet gewoon toestemming hiervoor vragen.

helaas kan ook gewoon zomaar je telefoon afgetapt worden.

er is officieel wel een meldingsplicht NA het onderzoek, maar die wordt niet nageleefd, was pas een bericht over. Dus misschien wordt je nu wel afgetapt zonder het te weten en je zal het ook nooit weten.

overigens is hier over ook totaal geen openheid van zaken over, die zou de overheid wel geven in maart, (werd 2 jaar geleden beloofd) maar daar kraait geen haan meer naar. (en is dus ook niet gebeurt) Een schatting is dat er in amsterdam 8x zoveel taps zijn als in new york (!)

Een verschil tussen jou en de politie is, dat de politie opsporingsbevoegdheid heeft.
Dat hebben ze inderdaad. maar de politie mag niet zelf de wet overtreden, zonder uitdrukkelijke toestemming van een rechter. Zelfs zwaailicht en sirene (en daarmee door rood licht scheuren) moeten ze toestemming voor hebben van iemand. (niet zo hoog als een rechter, maar wel hoger dan de diender in kwestie).

Alleen als er direct aanleiding is om uit te gaan van acuut levensgevaar, bijvoorbeeld: iemand die in z'n huis z'n vriendin/vrouw aan het aftuigen is, is een uitzondering... dan mogen ze de deur intrappen en ingrijpen.

Klopt, maar een probleem bij 'digitale' opsporingsbevoegdheden, lijkt nu te worden, dat niet duidelijk is wanneer er nu toestemming van de rechter vereist is, en wanneer niet, zelfs over de situatie in dit nieuwsbericht blijken de deskundigen van mening hierover te verschillen. En het lijkt erop dat instanties als politie en douane handig gebruik van deze situatie proberen te maken, door zich deze bevoegdheden al proberen toe te eigenen, zonder tussenkomst van een rechter. Hopelijk wordt voor deze situaties snel duidelijkheid geschapen, zodat een ieder weer precies weet waar hij aan toe is.

In België heb je voor IEDERE bijzondere opsporingsmethode toestemming nodig van een procureur des konings (rechter commissaris in NL IIRC), dus indien hier ook zou gehackt worden, dan moet een agent voor die digitale opsporing ook toestemming krijgen.

Zomaar een huis binnenvallen op zoek naar je eerste bewijsmateriaal of eerste aanwijzingen mag helemaal niet, dus neem ik aan dat dat ook niet mag als je een computer of netwerk binnendringt.

MAW: er moeten concrete aanwijzingen zijn om van een procureur des konings toestemming te krijgen.

Daar zit wat in, maar een politieagent mag wel over een doorgetrokken streep rijden en door rood onder bepaalde omstandigheden, vanwege ontheffingen die ze hebben.

Of wil je soms ook door rood mogen rijden over de busbaan omdat een ambulance met zwaailicht en sirene dat ook mag?

Dat is een open vraag. Er is een paar jaar terug een hele sloot aan speciale bevoegdheden voor opsporing op computers toegevoegd. Het zou best kunnen dat een van die dingen uit te leggen is als een bevoegdheid tot het installeren van spyware.

Artikel 125i van het Wetboek van Strafvordering biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid tot het onderzoeken van een computer, en 125j maakt het mogelijk om dit op afstand te doen. Maar het is niet meteen duidelijk welke machtiging dan nodig zou zijn voor zo'n onderzoek.

Een beetje wazige wet als ik dit zo lees. Er staat niets in over de machtiging danwel de verplichting om achteraf (bij gebleken onschuld) e.e.a. kenbaar te maken bij de ex-verdachte.

Ook de politie wordt natuurlijk steeds inventivier in het kas en muisspelletje. Ik vind dat we wel waakzaam moeten blijven voor onze privacy, we kunnen niet alles maar goed vinden omdat we niets te verbergen hebben. Stel je voor dat iemand je ergens onterrecht van beschuldigd, dan krijg je dus wel te maken met dit soort dingen. De opsporende instantie moet wel weten weten ze wel en niet mogen.

Ik vraag me dan ook af hoe effectief deze methode de praktijk is.

Een stukje software van dit kaliber dat naar zoveel mogelijk mensen wordt verstuurd (denk aan spyware) heeft als doel zoveel mogelijk mensen te betrekken, ongeacht wie deze mensen zijn. Je kan er dan vanuit gaan dat een vast percentage van die groep kwetsbaar is. Wil je daarentegen een specifiek (verdacht) persoon van buitenaf kraken, verandert dat percentage ineens in een kansverdeling, en lijkt er dus een aanzienlijk grote kans te zijn dat de kraak niet succesvol zal zijn.

Ik kan me ook voorstellen dat deze techniek tegen de uitvoerder kan werken: een weldenkend persoon zal wellicht het stukje software op een tweede machine installeren en het doen overkomen alsof er niets aan de hand is. Daarnaast is het mogelijk om de machines waarnaar de verzamelde gegevens uiteindelijk worden verstuurd te achterhalen, en hier zonodig iets inventiefs mee te doen.

[Reactie gewijzigd door IJs]


De opsporende instantie moet wel weten weten ze wel en niet mogen.
Dat proberen ze me dit soort experimenten juist nauwkeurig uit te pluizen, door de grenzen van het toelaatbare op te zoeken, en kijken hoeveel tegenstand dat oplevert.

Ten eerste wordt de politie niet steeds inventiever anders vingen ze nog steeds criminelen in plaats dit soort idiote maatregelen te treffen.
Ten tweede is het kwalijk dat de politie zich van criminele middellen bedient zonder dat het duidelijk is dat zoiets geoorloofd is. Dan kan je in de situatie komen dat criminelen vrij komen omdat het bewijs met illegale middellen verkregen is. Het OM heeft al een aantal keer om deze reden een aantal spraakmakende zaken verloren.
Als de politie zich net zo gedraagt als de criminelen, dan heb je als burger geen enkele reden meer om de overheid te vertrouwen. De politie dient met open vizier te strijden. Ze hebben al genoeg mogelijkheden om opsporingswerkzaamheden te verrichtten. Als ze dan geen criminelen kunnen aanhouden, is dat slechts een erkenning van hun incompetentie en kan dat geen reden zijn ter rechtvaardiging van kwalijke opsporingsmethodes.

Dat is nou juist het langslepende dilemma tussen de toegestane opsporingsmethoden van de politie, en de zware criminaliteit. Deze criminelen strijden ook niet met open vizier, zodat het een ongelijke strijd wordt, als de politie dit wel moet, en het een bijna onmogelijke opgave is, om op die manier zware criminelen aan te pakken, hetgeen natuurlijk ook zeer frustrerend is. Maar idd. zou het zeker niet zo moeten zijn, dat de politie deze toch al twijfelachtige methoden, zomaar lukraak bij elke burger mag toepassen, slechts op grond van een summier vermoeden.

Lijkt mij dat ze hiervoor een bevel van de rechter moeten hebben, net als voor een huiszoeking.

Gezien de versoepelingen van de eisen in de laatste jaren, waaraan opsporingsinstanties moeten voldoen, om gegevens te mogen opvragen, zou het mij niet verbazen, als ook hier geen rechter meer aan te pas hoeft te komen.

Zonder of met huiszoekingsbevel?
Zonder is het bewijsmateriaal toch onwettig? Elke advocaat kan zal dit zo aanklagen en case closed?

Het hoeft niet altijd zo te zijn, dat ze deze gegevens als bewijsmateriaal gebruiken. Het kan ook nuttige informatie zijn om verbanden te leggen, of onduidelijkheden op te lossen, waar ze anders niet achter waren gekomen.

Bewijsmateriaal bemachtigd middels onrechtmatig verkregen informatie is ook niet toelaatbaar meen ik.

Inderdaad, maar het is het vaak zo moeilijk te achterhalen, laat staan te bewijzen, dat die (belastende) informatie die op die manier bemachtigd is, verkregen is middels onrechtmatig verkregen bewijs.

Maarja dan moet JIJ bewijzen dat de informatie waarmee ze het gebruikte bewijsmateriaal hebben verkregen onrechtmatig verkregen was, en das toch best moeilijk..

Stel dat een hacker op jouw PC belastende dingen vindt en dit doorstuurt naar de politie. De politie hoeft niet te weten waar het vandaan komt en hoeft dus ook niet bang te zijn dat zij worden beschuldigd dit materiaal onrechtmatig verkregen te hebben. Als ze dit gebruiken om verder onderzoek te doen, en bv een huiszoekingsbevel te verkrijgen waarbij ze jouw PC in beslag nemen, dan hebben zij het bewijsmateriaal alsnog op legale wijze.
Probeer naderhand maar te bewijzen dat zij dit via onrechtmatig verkregen bewijs allemaal geregeld hebben.

Dat is niet onrechtmatig verkregen. De politie mag gebruik maken van alles wat burgers haar aanleveren, zelfs als die burger het via een misdrijf verkregen heeft. Alleen als de politie de hacker zelf aanzet tot inbreken bij derden, is het bewijs onrechtmatig verkregen.

ik neem aan dat hiervoor toestemming nodig is van een onderzoeksrechter?
bovenstaand artikel vind ik toch wel heel weinig genuanceerd geschreven


Als je de bij Linux de beveiligingsupdates ook niet installeert, ben je ook kwetsbaar.

[Reactie gewijzigd door REC]


Waar haal jij de informatie vandaan over welke OS'en dit gaat?

Aangezien ze over programma's in mailtjes en op sticks praten (virussen/trojans) kan je rustig er van uit gaan dat het over windows gaat

bovendien. Kent de politie hier iets anders dan dan windows?