Door Tomas Hochstenbach

Redacteur

Drie prebuilt game-pc's versus zelfbouw

Azerty, Paradigit en HP tegen de Desktop BBG

03-11-2023 • 06:00

174

Multipage-opmaak

Inleiding

  • Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS
  • HP Omen 45L GT22-1120nd
  • Paradigit x MSI Gamer Zeus

Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

De Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS heeft dezelfde combinatie van cpu en gpu als ons 4k-systeem voor de laatste Desktop BBG, waardoor de prestaties zeer vergelijkbaar zijn en je uitstekend kunt gamen op de hoogste resoluties en settings. Ook van de grote en snelle ssd, het nette kabelmanagement en de schone Windows-installatie zijn we fan. We hebben wat kleine verbeterpunten weten te vinden, maar over het algemeen maakt Azerty - de fabrikant van deze pc - zinnige keuzes. En met een garantieperiode van maar liefst vier jaar vinden we de prijs alleszins redelijk.

Getest

Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS

Prijs bij publicatie: € 2.699,-

Bekijk product

HP Omen 45L GT22-1120nd

De HP Omen 45L GT22-1120nd moet het vooral van zijn prijs hebben. Voor de adviesprijs van 2899 euro presteert hij onvoldoende, zeker als je de dubieuze keuzes meeneemt, zoals het inbouwen van een traditionele harde schijf als secundaire opslag en het weglaten van USB-C aan de voorkant. Op het moment van schrijven is hij te krijgen vanaf 2299 euro en dan is de prijs-prestatieverhouding juist wel dik in orde. Daarvoor kun je het matige kabelmanagement en de aanwezigheid van wat bloatware best door de vingers zien.

Getest

HP OMEN 45L GT22-1120nd

Prijs bij publicatie: € 2.299,-

Bekijk product

Paradigit x MSI Gamer Zeus

Het kabelmanagement van de Paradigit x MSI Gamer Zeus is minstens zo goed als bij Azerty en hoewel de garantie een jaartje korter is, is drie jaar nog altijd bovengemiddeld. De keuze voor een Intel Core i7-cpu leidt tot uitstekende multithreadedprestaties, wat je goed kunt gebruiken als je je pc ook voor rekenintensievere taken dan gamen gebruikt. En de RTX 4080-gpu is vooral als je raytracing inschakelt, nog een stukje sneller dan de AMD RX 7900 XTX uit de pc van Azerty. De minpunten zijn wat ons betreft wel serieuzer; de cpu-koeler is niet goed genoeg en de gekozen ssd is erg langzaam. Tot slot vinden we het systeem idle onnodig luidruchtig, hoewel de geluidsproductie bij belasting gelukkig wel onder controle blijft.

Getest

Paradigit x MSI - Gamer Zeus (2023)

Prijs bij publicatie: € 2.999,-

Bekijk product

Prebuilt pc's waren lange tijd een lachertje voor de doorgewinterde tweaker, maar de tijden van de propriëtaire aansluitingen, het singlechannelgeheugen en de harde schijf als enig opslagmedium liggen achter ons. Voorgebouwde pc's worden een steeds beter alternatief voor wie geen zin, tijd of kennis heeft om zelf een pc te bouwen, maar wie levert de overtuigendste configuratie?

In deze review zetten we drie kant-en-klare game-pc's tegenover elkaar én tegenover de systemen van de laatste Desktop Best Buy Guide, zoals diverse communityleden suggereerden onder de vorige vergelijking van prebuilts. We bekijken de pc's vanbuiten en vanbinnen, benchmarken de prestaties en meten de temperaturen, het stroomverbruik en de geluidsproductie. Ook vergelijken we de aanschafprijs van de pc met die van een zo vergelijkbaar mogelijk zelfbouwsysteem.

Van de traditionele oem's vonden we alleen HP bereid om een testexemplaar in te sturen; de fabrikant leverde een desktop uit zijn Omen-gamingreeks aan. Daarnaast hebben we twee 'combinatiedeelnemers': fabrikanten van pc-onderdelen die samenwerken met een lokale winkel om een systeem met zoveel mogelijk producten van hun merk samen te stellen. ASUS zocht de samenwerking op met Azerty, dat laatst nog de bronzen Tweakers Award voor webwinkels binnensleepte, terwijl MSI zijn systeem laat assembleren door Paradigit.

We vroegen deze en andere pc-fabrikanten om een gaming-pc aan te leveren die gebruikmaakt van de nieuwste generaties cpu's (Intel 13th/14th Gen Core of AMD Ryzen 7000) en gpu's (Nvidia RTX 4000 of AMD RX 7000), en die tussen de 2000 en 3000 euro kost. Daarvoor kun je zelfs anno 2023 toch nog een heel aardige game-pc samenstellen.

Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

De meeste tweakers zullen Azerty vooral als webshop voor pc-onderdelen kennen, maar het Overijsselse bedrijf bouwt ook computers. Sinds kort gebruikt de winkel daarvoor de naam Xenith, waaronder van goedkoop naar duur vier series vallen: Xenith Essential, Expert, Extreme en Epic. De pc die wij als inzending voor deze test ontvingen, valt in de Extreme-serie, de een-na-hoogste dus.

Voluit heet het systeem Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS. De naam verklapt al grotendeels van welke fabrikanten de meeste onderdelen afkomstig zijn, zeker als je weet dat iCUE een merknaam van Corsair is. Azerty vraagt 2699 euro voor het systeem.

Buitenkant

De behuizing waarin Azerty zijn prebuilt heeft gebouwd, zal velen bekend voorkomen, want het gaat om de populaire Corsair 4000D Airflow. Deze ATX-midtower steekt solide in elkaar, heeft de nodige stoffilters en laat zich, zoals het een moderne kast betaamt, kenmerken door een leeg interieur en verduisterd glazen zijpaneel.

De 4000D wordt standaard geleverd met twee normale casefans, maar in dit geval is gekozen voor de rgb-editie met een drietal AF120 RGB Elite-fans aan de voorkant. De fabrikant van de pc voegt daar nog een extra casefan achterin aan toe en monteert bovendien een waterkoeler met twee ventilators, waardoor je in totaal zes addressable rgb-fans krijgt die je kunt synchroniseren via Corsairs iCUE-software.

Azerty Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

De aansluitingen op de bovenkant van de kast zijn een gecombineerde headphone-jack, een USB-A-poort met een snelheid van 5Gbit/s en een USB-C-poort met een snelheid van 10Gbit/s. Achterop tellen we dankzij het ASUS TUF Gaming B650-Plus-moederbord nog eens zes USB-A-poorten en twee USB-C-poorten, waarvan er een 20Gbit/s aankan. De netwerkpoort heeft een snelheid van 2,5Gbit/s, maar als enige van de drie pc's in deze test, stelt deze het zonder wifi.

Azerty Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

Binnenkant

Na het verwijderen van het zijpaneel heb je een beter zicht op de gebruikte componenten. Naast het strakke kabelmanagement springt natuurlijk vooral de forse videokaart in het oog, een ASUS TUF Gaming Radeon RX 7900 XTX OC met 24GB vram. De RX 7900 XTX kan goed concurreren met Nvidia's RTX 4080, al blijft de RTX 4090 volgens onze laatste Videokaart Best Buy Guide toch sneller. Ik vind het wel gek dat Azerty de gpu-houder die je bij de videokaart krijgt, niet heeft gemonteerd, omdat de grote kaart nu al de neiging heeft om wat door te zakken aan het uiteinde. Ik vond 'm terug in de doos van de videokaart - je krijgt namelijk alle lege dozen en accessoires bij de pc - en het lijkt me een goed plan om die alsnog te monteren.

Als processor heeft Azerty een Ryzen 7 7800X3D gemonteerd, waarmee dit systeem dus als enige uit de test 'full AMD' is. Met zijn extra 3D V-Cache is deze processor de beste keuze die je op dit kunt maken bij het uitzoeken van een gaming-cpu. Daar zul je vooral iets van merken als je op een lagere resolutie speelt of zo nu en dan een oudere game start, want met hoge resoluties en instellingen zal het toch al gauw de videokaart zijn die de bottleneck vormt.

De processor wordt gekoeld door een iCUE H100i Elite Capellix-waterkoeler, die is voorzien van een bovenin gemonteerde 240mm-radiator. Standaard heeft die al de nodige rgb-verlichting, maar je kunt de bovenplaat ervan ook vervangen door een los verkrijgbare lcd. Zelf je pc upgraden valt bij Azerty expliciet binnen de garantie, behalve als een defect juist daardoor wordt veroorzaakt natuurlijk. Corsair is overigens ook de leverancier van de 32GB DDR5-geheugen uit de Vengeance RGB-reeks met een snelheid van 6000MT/s. De ssd komt daarentegen bij Lexar vandaan; het betreft de 2TB-versie van de goed geteste Lexar NM710. Handig is dat Azerty alvast SATA-kabels voor een ssd of harddisk installeert, zodat je die zelf eenvoudig kunt toevoegen.

Corsair levert ook de gemonteerde voeding, een RM850e V2. Deze 850W-voeding voldoet ruim voor deze configuratie en is compatibel met ATX 3.0. Hij heeft dus ook de 12VHpwr-stroomstekker. Die wordt in dit systeem nog niet gebruikt, omdat er een AMD-kaart in zit, maar op een toekomstige upgrade van de videokaart ben je dus alvast voorbereid.

Azerty Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

Prijs en levering

Azerty vraagt 2699 euro voor de Xenith Extreme, waarbij de verzending gratis is. Bovendien krijg je maar liefst vier jaar garantie. Onder die garantie is het overigens toegestaan om zelf je pc te openen, onderhoud uit te voeren en je hardware te upgraden.

Vanzelfsprekend is Windows 11 Home voorgeïnstalleerd op de computer. Dat is opvallend 'schoon'; naast drivers en de iCUE-software om alle rgb te bedienen, komen we geen bloatware tegen. Ook het bios van het moederbord was netjes bijgewerkt naar de nieuwste versie.

HP Omen 45L GT22-1120nd

HP is de enige klassieke aanbieder van prebuilts die mee wilde doen aan onze test. De HP Omen 45L die de fabrikant instuurde, lijkt veel meer op moderne zelfbouw-pc's dan zijn voorgaande prebuilts. HP wijst zelfs op de mogelijkheid om zelf het geheugen en de opslag te upgraden. Je zou misschien verwachten dat de naam op de inhoud van de behuizing slaat, maar dat is gek genoeg niet zo. Met 53 liter is het duidelijk de grootste kast uit de test.

Buitenkant

Vanbuiten ziet de HP Omen 45L eruit als een doorsnee gaming-pc, met de nodige rgb-verlichting en glazen panelen voor de voor- en zijkant. Door de glazen voorkant zie je drie rgb-fans zitten, met daarboven een eveneens verlicht Omen-logo. Wat mij vooral in het oog springt, is de rode Ryzen-sticker onderin. Die wijst erop dat we te maken hebben met een AMD-processor, wat voor grote systeembouwers lange tijd bijna ondenkbaar was.

Een ander opvallend aspect is de 'cryo chamber', een losstaand gedeelte boven op de kast waarin de ventilators en 360mm-radiator van de waterkoeling zijn verwerkt. Normaal gesproken zou je die eerder boven in de kast zelf verwachten. Volgens HP zorgt deze aanpak ervoor dat er koelere omgevingslucht kan worden aangezogen om de processor te koelen. Aan de andere kant betekent de dichte bovenkant van de 'onderkast' dat de rest van het systeem niet meeprofiteert van de airflow die de radiatorfans genereren.

HP Omen 45L GT22-1120nd

Vooraan aan de bovenkant van het systeem zitten twee audiojacks en vier USB-A-poorten, waarvan twee op 5Gbit/s en twee zelfs met een ouderwetse USB 2.0-snelheid. De opkomst van USB-C in de afgelopen tien jaar lijkt op dit punt aan HP voorbij te zijn gegaan. Aan de achterkant komen we wel tweemaal USB-C tegen, net als zes keer USB-A en een gigabitnetwerkpoort.

HP Omen 45L GT22-1120nd

Binnenkant

Het binnenwerk van de HP Omen 45L geeft een gemengde eerste indruk. Het interieur wordt van bovenaf belicht en daardoor is met name de bovenste helft goed te zien. Vooral het vierkante waterblok geeft het geheel een herkenbaar uiterlijk. Een grote, aan de moederbordtray vastgeschroefde beugel houdt de videokaart stevig op zijn plek. Ik schrik alleen een beetje van de kabelkluwen rechts daarvan. Allerlei kabeltjes en splitters voor de aansturing van de ventilators en de rgb-verlichting zijn aan elkaar geknoopt in het zichtbare compartiment van de behuizing. Als zelfbouwer zou je die kabels altijd via de achterzijde van de moederbordtray laten lopen, zodat ze uit het zicht zijn.

HP Omen 45L GT22-1120nd

Net als Azerty kiest HP zoals gezegd voor een processor van AMD. Het gaat om een Ryzen 7 7700X, een processor met acht cores uit de nieuwste generatie. Die is gemonteerd op een micro-ATX-moederbord met de B650-chipset, samen met 32GB DDR5-5200-geheugen uit de Fury Beast RGB-reeks van Kingston. Sinds HP gamingmerk HyperX heeft overgenomen van Kingston, bestaan er natuurlijk nauwe banden tussen die bedrijven. Het geheugen is netjes tweekanaals uitgevoerd, met twee extra open sleuven voor toekomstige upgrades. Een MediaTek MT7922-kaartje met WiFi 6E-ondersteuning voorziet in draadloze connectiviteit.

Voor de opslag is een WD Black SN810-ssd met een capaciteit van 1TB aanwezig. Die maakt gebruik van de PCIe 4.0-standaard en kun je zien als een wat conservatiever afgestelde oem-versie van de los verkrijgbare SN850. Op het moederbord is nog een M.2-sleuf vrij voor als je nog een ssd wil bijprikken. En geloof het of niet, HP heeft als tweede opslagmedium ook nog een ouderwetse harde schijf van 1TB gemonteerd. Het gaat om een 3,5"-disk van Toshiba. Waarom HP dacht dat dit een goed idee was in een tijd dat een 1TB-ssd net zo goedkoop is als een 1TB-hdd? We kunnen er alleen maar naar gissen.

De processor mag dan wel afkomstig zijn van AMD, voor de videokaart kiest HP een kaart uit het groene kamp. Volgens onze recentste Videokaart Best Buy Guide is de geïnstalleerde Nvidia GeForce RTX 4070 Ti op 1440p-resolutie zo'n 18 procent langzamer dan de RX 7900 XTX uit de pc van Azerty. Het geheel wordt gevoed door een 800W-psu met een 80Plus Gold-label, maar omdat die nog geen 12VHpwr-connector heeft, gebruikt HP adapterkabels naar traditionele PEG-stekkers.

Het bedienen van de systeemopties, zoals de modus voor maximale prestaties en QoS voor de netwerkverbinding, doe je via de meegeleverde Omen Gaming Hub-software. Daar kun je ook de rgb-verlichting instellen, maar als je meer opties voor synchronisatie met bijvoorbeeld Philips Hue wil, heb je de Omen Light Studio-app nodig.

Prijs en levering

De Omen-pc wordt geleverd met Windows 11 Home. Dat is redelijk schoon en als we HP's eigen software even als potentieel nuttig beschouwen, komen we tot twee voorgeïnstalleerde programma's die we als bloatware zouden classificeren: trials van virusscanner McAfee en vpn-dienst ExpressVPN.

HP hanteert een adviesprijs van 2899 euro voor de Omen 45L GT22-1120nd, maar op het moment van schrijven is de desktop al vanaf 2299 euro te vinden in de Pricewatch. Als enige pc in de test wordt de Omen-desktop geleverd zonder opvulmateriaal in het binnenwerk van het systeem; de fabrikant vertrouwt op de videokaartbeugel om alles op zijn plek te houden tijdens transport. Je krijgt twee jaar fabrieksgarantie op het volledige systeem.

Paradigit x MSI - Gamer Zeus

Waar Azerty de handen ineensloeg met ASUS en Corsair, bouwt Paradigit zijn pc samen met MSI. Daar kan ook geen misverstand over bestaan, want zelfs voor de kast is gekozen voor een product met de herkenbare drakenbadge. De Gamer Zeus, vernoemd naar de Griekse oppergod, is een van de meest luxe systemen die de winkel aanbiedt. Officieel is hij met een adviesprijs van 3099 euro te duur voor deze test, maar de fabrikant verzekerde ons dat de huidige prijs van 2999 euro voorlopig gehandhaafd blijft. Een blik op de prijshistorie leert trouwens dat het systeem ook nooit duurder is geweest, dus die 'adviesprijs' is vermoedelijk puur een marketingtrucje.

Buitenkant

Paradigit is op de productpagina opvallend zuinig met details over welke onderdelen er exact worden gebruikt. De behuizing laat zich in ieder geval gauw herkennen als een MSI MPG Velox 100R, een behuizing met de nodige rgb-verlichting en een glazen voor- en zijpaneel. Via ventilatiegaten aan de zijkanten kan er toch frisse lucht bij de drie 120mm-frontfans. Daarnaast zit er een 120mm-fan aan de achterkant en geven de twee ventilators van de bovenin gemonteerde waterkoeler licht.

Paradigit x MSI Gamer Zeus voorkant

De front-i/o vind je boven op de kast terug. Met twee losse audiojacks, twee USB-A-poorten op een snelheid van 5Gbit/s en een USB-C-poort die zelfs 20Gbit/s aankan, is die best uitgebreid te noemen. Achterop zie je alle aansluitingen van het gebruikte MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi-moederbord, waaronder niet minder dan acht USB-A-poorten, tweemaal USB-C en 2,5GbE. Zoals de naam al zegt, heeft dit bord ook wifi aan boord, waarvoor een Intel AX211-kaartje wordt gebruikt.

Paradigit x MSI Gamer Zeus voorkant schuin

Binnenkant

Het openen van het binnenwerk gaat op een heel elegante manier, met een deurtje dat open blijft staan. Wil je echt serieus aan het verbouwen slaan, dan kun je het er ook helemaal uittillen. Ik had bij het terugplaatsen wel wat moeite om de twee scharnieren exact goed uit te lijnen; wie weet word je daar na verloop van tijd handiger in.

Je kijkt aan de binnenkant vooral naar heel veel MSI-hardware. We noemden al het Tomahawk-moederbord en de CoreLiquid 240R V2-waterkoeler, maar ook de voeding, de videokaart en de ssd zijn afkomstig van deze Taiwanese fabrikant. De voeding is een MPG A850G PCIE5, een modern ATX 3.0-exemplaar met een vermogen van 850W. Vanzelfsprekend heeft de voeding daarmee ook de nieuwe 12VHpwr-kabel, die met een fraaie, niet al te scherpe boog wordt weggeleid via tiewraps. Met die kabel wordt een RTX 4080 Ventus 3X OC gevoed, de goedkoopste RTX 4080 die MSI in zijn assortiment heeft. Je krijgt echter nog altijd een forse triplefankoeler en een gpu-beugel, die Paradigit netjes heeft geïnstalleerd.

MSI verkoopt tegenwoordig ook ssd's; op de Computex stal het zelfs de show met de snelste PCI Express 5.0-ssd van de beurs. Paradigit heeft echter zijn best gedaan om juist de traagste ssd uit MSI's productgamma uit te zoeken. De Spatium M371 1TB maakt nog gebruik van de PCI Express 3.0-interface, terwijl er al ruim vier jaar PCIe 4.0-ssd's bestaan en we begin dit jaar kennismaakten met de eerste PCIe 5.0-ssd. Ik snap niet wat deze ssd in een game-pc van drieduizend euro doet.

Er zijn natuurlijk nog een paar onderdelen die MSI niet zelf maakt. De processor is een Core i7 13700KF van Intel. Die is net opgevolgd door de veertiende generatie, maar daar mis je volgens onze review weinig aan. Daarnaast zijn twee Kingston Fury-geheugenreepjes op een snelheid van DDR5-5200 geplaatst, die samen in 32GB werkgeheugen voorzien.

Paradigit x MSI - Gamer Zeus

Prijs en levering

Paradigit installeert een redelijk schone versie van Windows 11 Home op zijn pc. Er wordt een licentie van één jaar voor Norton 360 Deluxe meegeleverd. Omdat het echt om een volwaardige licentie en geen korte proefversie gaat, kunnen we daar nog wel mee leven. Je betaalt 2999 euro inclusief verzending en krijgt drie jaar garantie op het systeem. Op het moment van schrijven krijg je bovendien een gratis bedrade headset van Corsair bij de Gamer Zeus.

Vergelijking met zelfbouw

Om een idee te krijgen van hoeveel waar je voor je geld krijgt, vergelijken we de drie prebuilts op deze pagina met zo vergelijkbaar mogelijke zelfbouwwenslijstjes. Waar mogelijk kiezen we exact dezelfde onderdelen en bij niet los verkrijgbare componenten kiezen we een product dat er dicht bij in de buurt komt.

Vanzelfsprekend verwachten we niet dat je met een prebuilt méér waar voor je geld krijgt dan met zelfbouw; iemand zet hem immers voor je in elkaar en bovendien krijg je garantie op het totaalplaatje. Bij een probleem hoef je dus niet zelf te troubleshooten aan welk onderdeel het ligt, maar kun je de complete pc inleveren. Toch is het interessant om te weten hoeveel marge een fabrikant neemt op dit alles.

Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

We gaan de systemen in dezelfde volgorde langs en beginnen dus met de pc van Azerty. Die bestaat volledig uit los verkrijgbare onderdelen, wat betekent dat we een wenslijst kunnen opstellen die identiek is aan het systeem dat Azerty kant-en-klaar verkoopt.

De lijst komt uit op een totaalbedrag van 2390 euro. Dat is 309 euro minder dan wat de kant-en-klare pc kost. In de praktijk zal het verschil wat kleiner zijn, doordat onderstaande lijst puur de laagste prijzen per product toont en geen rekening houdt met verzendkosten. Hoe dan ook, effectief wordt dus bijna 89 procent van je uitgave aan de daadwerkelijke onderdelen besteed, een aardige score.

Onderdeel Product Prijs
Processor AMD Ryzen 7 7800X3D Boxed € 399,-
Moederbord ASUS TUF Gaming B650-PLUS € 184,-
Videokaart ASUS TUF Gaming Radeon RX 7900 XTX OC Edition 24GB GDDR6 € 1.019,-
Behuizing Corsair 4000D Airflow Tempered Glass RGB Zwart € 131,90
Besturingssysteem Microsoft Windows 11 Home (NL, OEM) € 124,90
Waterkoeling Corsair iCUE H100i Elite Capellix XT Zwart € 169,-
Geheugen intern Corsair Vengeance RGB CMH32GX5M2D6000Z36K € 141,80
Voeding Corsair RM850e V2 € 130,95
Solid state drive Lexar NM710 2TB € 89,85
Totaal € 2.390,40

Importeer als eigen wenslijst

HP Omen 45L GT22-1120nd

De HP Omen bevat de meeste onderdelen die speciaal voor HP zijn gemaakt en waarvoor we dus met enige vrijheid een zo vergelijkbaar mogelijk alternatief selecteren. Voor de 4070 Ti kiezen we bijvoorbeeld de relatief goedkope Inno3D X3, voor het B650-moederbord kiezen we een basaal ASRock-bordje in hetzelfde formaat als het oem-bord in de Omen-desktop. Ook de kast is natuurlijk custom, maar de Corsair 4000D met een glazen voorpaneel en drie rgb-frontfans komt aardig in de buurt.

In totaal spenderen we 2112 euro, wat slechts 73 procent van de originele adviesprijs van 2899 euro is. De pc is op het moment van schrijven echter al verkrijgbaar voor 2349 euro. Dan is die verhouding met bijna 90 procent een stuk scherper. Je moet wel in je achterhoofd houden dat niet alle keuzes van HP de meest logische zijn; vermoedelijk zou geen zelfbouwer hiervoor een harddisk kiezen als secundaire opslag.

Onderdeel Product Prijs
Processor AMD Ryzen 7 7700X Boxed € 349,-
Moederbord ASRock B650M PRO RS WIFI € 165,-
Videokaart Inno3D GeForce RTX 4070 Ti X3 € 859,-
Interne harde schijven Toshiba DT01ACA100, 1TB € 38,85
Behuizing Corsair iCUE 4000X RGB Tempered Glass Zwart € 129,90
Besturingssysteem Microsoft Windows 11 Home (NL, OEM) € 124,90
Waterkoeling DeepCool LS720 Zwart € 129,58
Geheugen intern Kingston Fury Beast RGB KF552C36BBEAK2-32 € 130,95
Voeding Cooler Master MWE Gold 850 - V2 - Full Modular € 110,10
Solid state drive WD Black SN850X (zonder heatsink) 1TB € 74,90
Totaal € 2.112,18

Importeer als eigen wenslijst

Paradigit x MSI - Gamer Zeus

Zoals je had kunnen verwachten, is het MSI wat de klok slaat in het wenslijstje voor de pc die Paradigit in samenwerking met MSI heeft gebouwd. Al die onderdelen zijn ook los te koop, dus dat maakt vergelijken lekker makkelijk. We komen uit op 2523 euro, wat neerkomt op 84 procent van de vraagprijs. De marge voor de fabrikant, waaruit weliswaar ook nog de assemblage en dergelijke betaald moeten worden, is bij dit systeem dus 476 euro.

Onderdeel Product Prijs
Processor Intel Core i7-13700KF Boxed € 422,16
Moederbord MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI € 265,05
Videokaart MSI GeForce RTX 4080 16GB VENTUS 3X OC € 1.209,-
Behuizing MSI MPG Velox 100R € 127,32
Besturingssysteem Microsoft Windows 11 Home (NL, OEM) € 124,90
Waterkoeling MSI MAG CoreLiquid 240R V2 € 92,-
Geheugen intern Kingston Fury Beast KF552C40BBK2-32 € 99,-
Voeding MSI MPG A850G PCIE5 € 137,-
Solid state drive MSI Spatium M371 NVMe M.2 1TB € 46,99
Totaal € 2.523,42

Importeer als eigen wenslijst

Systeemprestaties

In de benchmarks zetten we de drie prebuilts tegenover de drie recentste Best Buy Guide-desktops voor gaming. Dat zijn de 1440p- en 4k-builds uit de Desktop BBG van oktober 2023, en de mini-ITX-game-pc uit de DBBG van juli. De 4k-build uit oktober kost op het moment van schrijven een dikke 2200 euro en is dus 'the one to beat' voor de prebuilts.

PCMark

De PCMark-tests geven een goed beeld van de algemene systeemprestaties en deze benchmark is opgedeeld in vijf deeltests, oplopend van zeer licht tot het zwaardere werk en gaming.

Wat de processor en videokaart betreft komt de Xenith Extreme exact overeen met ons 4k-systeem uit de laatste DBBG, dus dat systeem scoort doorgaans vergelijkbaar. In de Productivity- en Gaming-deeltests pakt het MSI-systeem de leiding, dankzij de krachtige RTX 4080-videokaart in die pc. De HP Omen is behalve in de Gaming-test overal de hekkensluiter; zelfs de nog geen 1400 euro kostende 1440p-DBBG is dan sneller.

  • PCMark 10 Essentials
  • Extended
  • Productivity
  • Digital Content Creation
  • Gaming
PCMark 10 Essentials
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
12.935
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
12.909
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
12.610
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
12.249
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
11.849
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
10.808
PCMark 10 Extended
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
14.382
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
14.198
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
13.904
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
12.462
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
11.951
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
11.582
PCMark 10 Productivity
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
12.318
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
11.169
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
11.064
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
10.232
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
10.024
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
9.257
PCMark 10 Digital Content Creation
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
18.526
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
17.675
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
17.092
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
16.084
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
14.332
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
14.058
PCMark 10 Gaming
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
44.070
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
43.282
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
42.578
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
34.572
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
31.407
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
29.340

Cpu-benchmarks

De prestaties in de volgende benchmarks worden met name bepaald door de gebruikte processor. Singlethreaded gaat de winst duidelijk naar de Core i7 in de pc van Paradigit en MSI, en ook in de multithreadedtest loopt die dankzij de aanwezige E-cores enorm uit. Die kunnen bij een dergelijke allcoreworkload immers volop meerekenen. Ook in DaVinci Resolve en 7-Zip is de Paradigit de snelste. Je ziet duidelijk dat het videobewerkingsprogramma niets heeft aan de 3D V-Cache van de 7800X3D, terwijl 7-Zip daar juist flink van profiteert.

  • Cinebench 23 - Single
  • Cinebench 23 - Multi
  • DaVinci Resolve
  • 7-Zip - 15GB inpakken
Cinebench 23 - Single
Pc Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
2.140
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
1.898
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
1.897
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
1.838
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
1.828
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
1.803
Cinebench 23 - Multi
Pc Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
31.208
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
18.801
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
17.857
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
16.768
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
14.406
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
13.992
DaVinci Resolve - 4K Video
Pc Cpu/soc Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
3m22s
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
4m9s
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
4m19s
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
4m25s
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
5m35s
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
5m38s
7-Zip - 15GB inpakken
Pc Cpu/soc Gemiddelde tijd in seconden (lager is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
3m33s
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
4m6s
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
4m11s
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
5m43s
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
6m13s
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
7m3s

Ook in Geekbench is het Paradigit-systeem het snelst. In de OpenCL-test rekent ook de gpu mee en heeft de Gamer Zeus dus ook nog iets aan zijn snelle RTX 4080-gpu.

  • Geekbench 6.2 - Single
  • Geekbench 6.2 - Multi
  • Geekbench 6.2 - Compute OpenCL
Geekbench 6 - Single
Pc Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
2.874
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
2.805
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
2.751
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
2.708
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
2.673
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
2.661
Geekbench 6 - Multi
Pc Cpu/soc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF
18.830
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D
15.385
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D
14.845
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600
13.018
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X
12.764
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600
12.061
Geekbench 6 - Compute OpenCL
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
258.197
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
203.816
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
189.014
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
187.853
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
163.879
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
143.147

Gpu-benchmarks

Op de volgende pagina kijken we naar de 'echte' games, maar de 3DMark-tests zijn een mooie manier om snel een indicatie van de gpu-prestaties te krijgen. 3DMark Speed Way is de nieuwste test uit de serie. Van de drie systemen is de HP het langzaamst, de Xenith duidelijk vlotter en de Paradigit onmiskenbaar het snelst. De Xenith-pc scoort vrijwel identiek aan onze 4k-Desktop Best Buy, waar dezelfde videokaart in zit.

  • 3DMark Speed Way - Score
  • 3DMark Speed Way - FPS
3DMark Speed Way - Score
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
7.070
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
6.237
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
6.181
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
5.475
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
4.428
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
3.884
3DMark Speed Way - FPS
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde frames per seconde in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
70,7
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
62,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
61,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
54,8
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
44,3
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
38,8

3DMark Port Royal legt de nadruk op de raytracingprestaties. De RTX 4080 in de Gamer Zeus doet het daarom duidelijk beter dan de RX 7900 XTX in de Xenith Extreme, terwijl de RTX 4070 Ti in de HP Omen relatief veel beter mee kan doen dan in tests zonder raytracing.

  • 3DMark Port Royal
  • 3DMark Port Royal - FPS
3DMark Port Royal
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
17.416
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
16.543
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
16.177
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
13.180
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
11.096
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
10.582
3DMark Port Royal - FPS
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
80,6
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
76,6
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
74,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
61,0
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
51,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
49,0

De 3DMark Fire Strike- en Time Spy-tests zijn wat ouder en gebruiken nog geen raytracing. In de Fire Strike-benchmarks is het systeem met de RX 7900 XTX daarom zelfs een stukje sneller dan de pc met RTX 4080. In Time Spy loopt de Gamer Zeus wel weer uit.

  • 3DMark Fire Strike
  • 3DMark Fire Strike Extreme
  • 3DMark Time Spy
  • 3DMark Time Spy Extreme
3DMark Fire Strike
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
51.476
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
51.346
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
50.087
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
40.787
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
36.765
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
35.065
3DMark Fire Strike Extreme
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
34.557
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
34.488
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
31.585
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
25.019
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
23.254
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
19.973
3DMark Time Spy
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
26.131
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
25.073
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
24.746
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
20.004
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
16.815
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
15.720
3DMark Time Spy Extreme
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde punten in punten (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
12.893
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
11.888
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
11.885
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
8.984
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
8.062
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
7.547

Ssd-benchmarks

Met de PCMark Storage-tests krijg je een indruk van hoe snel de ssd is. De Lexar-ssd in de Xenith Extreme levert puike prestaties af. De ssd in de HP Omen 45L doet het al een stuk minder goed, maar de PCIe 3.0-ssd in de pc van Paradigit en MSI levert helemaal prestaties af die niet meer van deze tijd zijn. Of, in elk geval niet als je het over game-pc's van tussen de 2000 en 3000 euro hebt.

  • PCMark 10 - Storage - Totaalscore
  • Bandbreedte
  • Toegangstijd
PCMark 10 - Storage - Totaalscore
Pc Gemiddelde score in punten (hoger is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC
2.989
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS
2.914
DBBG 10-23 4k Game PC
2.703
DBBG 10-23 1440p Game PC
2.690
HP Omen 45L GT22-1120nd
1.839
Paradigit x MSI - Gamer Zeus
894
PCMark 10 - Storage - Totaalscore - Bandbreedte
Pc Gemiddelde bandbreedte in MB/s (hoger is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC
469
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS
462
DBBG 10-23 4k Game PC
432
DBBG 10-23 1440p Game PC
421
HP Omen 45L GT22-1120nd
291
Paradigit x MSI - Gamer Zeus
146
PCMark 10 - Storage - Totaalscore - Toegangstijd
Pc Gemiddelde latency in µs (lager is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC
55
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS
57
DBBG 10-23 1440p Game PC
61
DBBG 10-23 4k Game PC
62
HP Omen 45L GT22-1120nd
90
Paradigit x MSI - Gamer Zeus
191

Gamebenchmarks

Leuk die benchmarks, maar waar je een game-pc echt voor koopt, is natuurlijk om te gamen. Om de prebuilts goed te kunnen vergelijken met de Desktop BBG-systemen, hebben we dezelfde games getest als in die artikelen, ook al gaat dat voor een deel om wat oudere titels.

Far Cry 6

Op lage settings en resoluties hangt Far Cry 6 erg op de processor, waardoor de Xenith Extreme met zijn speciaal voor games geoptimaliseerde 7800X3D-cpu het erg goed doet. Op 4k-Ultra kruipen de systemen dichter naar elkaar toe. De Xenith-pc van Azerty blijft met 125fps het snelst, de Paradigit volgt met 108fps en de HP blijft steken op 88fps.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Far Cry 6 - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
239,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
234,9
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
203,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
183,2
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
159,0
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
150,4
Far Cry 6 - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
207,3
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
193,5
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
182,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
147,5
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
136,1
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
127,7
Far Cry 6 - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
235,1
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
226,8
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
197,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
171,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
150,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
145,2
Far Cry 6 - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
197,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
187,7
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
170,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
137,1
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
130,0
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
120,6
Far Cry 6 - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
176,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
172,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
150,1
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
145,2
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
119,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
104,5
Far Cry 6 - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
128,3
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
125,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
108,4
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
87,8
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
86,3
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
74,4

Cyberpunk 2077

Cyberpunk wordt over het algemeen gezien als een zware game, al testen we hier nog zonder raytracing. Verder naar beneden op deze pagina vind je ook de testresultaten van deze en andere games mét realtime raytracing ingeschakeld. Daarin is Nvidia natuurlijk sterker, maar zolang we raytracing uitgeschakeld laten, doen de pc's met een RX 7900 XTX het 't beste.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
267,9
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
264,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
230,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
181,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
178,0
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
159,2
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
212,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
193,1
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
181,4
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
153,8
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
139,4
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
120,5
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
176,7
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
175,7
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
171,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
136,7
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
125,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
104,3
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
145,2
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
143,8
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
129,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
104,6
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
96,8
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
74,4
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
93,5
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
92,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
89,7
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
68,8
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
62,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
49,8
Cyberpunk 2077 - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
74,1
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
71,1
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
64,0
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
48,7
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
45,8
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
32,6

F1 2021

In de racegame F1 doen de pc's met een 7800X3D het uitstekend, vooral omdat dit spel zo licht is voor de gpu dat de processor een grotere rol speelt in de onderlinge verhoudingen. Zelfs op 4k-Ultra haalt de Xenith Extreme nog altijd ruim 180fps, maar ook de framerates van de systemen van Paradigit en HP zijn met respectievelijk 151 en 132fps nog altijd prima.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
F1 2021 (DX12) - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
573,2
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
538,1
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
463,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
449,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
396,5
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
392,1
F1 2021 (DX12) - 1280x800 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
369,4
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
362,7
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
292,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
256,8
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
255,4
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
242,1
F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
570,9
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
538,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
455,2
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
417,1
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
386,3
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
369,5
F1 2021 (DX12) - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
294,4
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
290,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
239,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
222,9
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
195,5
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
180,9
F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
387,1
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
378,1
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
336,0
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
280,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
256,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
223,6
F1 2021 (DX12) - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
183,3
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
182,9
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
150,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
132,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
117,1
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
103,5

Forza Horizon 5

In Forza Horizon 5 komt de Gamer Zeus met zijn RTX 4080 een stuk dichterbij dan in de F1-game, maar toch weet de prebuilt van Azerty in elk scenario beter te scoren. De HP is duidelijk de mindere van de drie.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Forza Horizon 5 - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
298,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
293,0
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
273,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
256,8
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
253,7
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
232,6
Forza Horizon 5 - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
234,5
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
215,1
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
205,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
176,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
151,4
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
143,2
Forza Horizon 5 - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
296,6
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
296,4
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
269,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
234,5
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
232,0
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
210,5
Forza Horizon 5 - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
208,8
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
189,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
186,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
176,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
132,1
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
122,9
Forza Horizon 5 - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
234,8
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
230,7
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
220,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
171,6
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
166,5
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
147,9
Forza Horizon 5 - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
156,4
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
141,4
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
140,7
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
119,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
94,5
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
86,4

Total War: Warhammer III

Warhammer lijkt een simpel spelletje, maar met hoge resoluties en instellingen stelt het de game-pc's flink op de proef. De Xenith Extreme is het snelst, maar de Gamer Zeus zit hem op de hielen. De HP blijft duidelijk achter en weet op 4k-Ultra de 60fps niet eens te halen.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Total War: Warhammer III - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
419,9
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
410,8
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
364,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
303,2
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
275,7
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
275,4
Total War: Warhammer III - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
228,7
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
225,8
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
208,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
167,1
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
148,9
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
139,7
Total War: Warhammer III - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
278,1
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
267,3
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
263,1
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
217,6
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
180,9
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
171,3
Total War: Warhammer III - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
153,2
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
152,3
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
145,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
114,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
98,7
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
93,1
Total War: Warhammer III - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
136,7
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
129,9
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
128,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
101,6
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
87,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
78,6
Total War: Warhammer III - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
81,9
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
80,7
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
75,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
58,7
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
50,0
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
48,4

Metro Exodus

We hebben Metro Exodus toegevoegd als extra game, dus in dit spel hebben we geen resultaten van de Desktop BBG-systemen. De pc's van Paradigit en Azerty wisselen stuivertje, maar de Xenith Extreme heeft in de meeste scenario's de overhand. De Omen 45L van HP eindigt steevast als derde.

  • 1920x1080 - Medium
  • 1920x1080 - Ultra
  • 2560x1440 - Medium
  • 2560x1440 - Ultra
  • 3840x2160 - Medium
  • 3840x2160 - Ultra
Metro Exodus - 1920x1080 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
298,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
263,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
235,3
Metro Exodus - 1920x1080 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
190,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
186,9
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
154,8
Metro Exodus - 2560x1440 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
255,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
253,0
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
187,1
Metro Exodus - 2560x1440 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
159,5
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
157,5
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
127,0
Metro Exodus - 3840x2160 - Medium
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
162,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
146,1
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
113,7
Metro Exodus - 3840x2160 - Ultra
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
107,2
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
103,5
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
81,5

Raytracing

Met raytracing aan wordt Cyberpunk 2077 pas écht zwaar en op dit punt excelleren de pc's met een Nvidia-videokaart natuurlijk. Zelfs op 1440p haalt de Azerty-pc met zijn AMD-kaart al geen 60fps meer, en ook de HP met RTX 4070 Ti blijft daar maar net boven. De Gamer Zeus scoort dankzij zijn RTX 4080 wel nog bijna 100fps.

  • Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra (DXR - Ultra)
  • 2560x1440 - Ultra (DXR - Ultra)
Cyberpunk 2077 - 1920x1080 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
131,8
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
93,6
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
64,7
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
58,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
48,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
42,3
Cyberpunk 2077 - 2560x1440 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
99,6
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
62,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
58,7
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
42,2
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
36,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
27,1

In Far Cry 6 is de raytracing minder zwaar, waardoor de pc's met AMD-kaarten niet zo in het nadeel zijn.

  • Far Cry 6 - 1920x1080 - Ultra (DXR - Ultra)
  • Far Cry 6 - 2560x1440 - Ultra (DXR - Ultra)
Far Cry 6 - 1920x1080 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
175,2
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
164,4
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
137,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
120,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
102,6
Far Cry 6 - 2560x1440 - Ultra (DXR - Ultra)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
158,0
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
139,3
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
131,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
118,3
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
99,8

In Metro Exodus met raytracing komen de Nvidia-kaarten wel weer bovendrijven. De pc van Paradigit en MSI is hier het snelst en ook de HP doet aardig mee.

  • Metro Exodus - 1920x1080 - Ultra (DXR - High)
  • 2560x1440 - Ultra (DXR - High)
  • 3840x2160 - Ultra (DXR - High)
Metro Exodus - 1920x1080 - Ultra (DXR - High)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
157,9
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
146,6
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
133,5
Metro Exodus - 2560x1440 - Ultra (DXR - High)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
126,4
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
111,5
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
101,5
Metro Exodus - 3840x2160 - Ultra (DXR - High)
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde framerate in fps (hoger is beter)
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
73,5
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
62,8
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
58,3

Koeling, geluidsproductie en energiegebruik

We meten in de behuizing de temperaturen van de twee belangrijkste componenten die warmte produceren: de processor en de videokaart. Ook meten we de geluidsdruk op 50cm afstand onder drie omstandigheden: idle, als het systeem niets staat te doen dus, onder belasting van een zware benchmark en onder belasting van een game. Voor die laatste scenario's gebruiken we 3d-renderprogramma Blender en de F1-game, die we beide in een loop laten werken. Het stroomverbruik van de systemen meten we in idle en onder belasting aan het stopcontact.

Koeling

De AMD-processors worden goed gekoeld en worden niet warmer dan 82 of 83 graden. De Core i7 13700KF tikt de 100 graden aan en begint dan te throttlen. Deze Intel-processor gebruikt veel energie en is dus lastig te koelen, maar wellicht was een andere waterkoeler dan MSI's relatief betaalbare 240mm-kitje hier beter toe in staat geweest.

De videokaart wordt vooral erg goed gekoeld in de Xenith-pc van Azerty, waar hij maar 60 graden wordt. Ook de Nvidia-gpu's in de andere pc's blijven echter keurig binnen de marges.

  • Temperatuur cpu - Max
  • Temperatuur gpu - Max
Temperatuur CPU - Max
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde temperatuur in °C (lager is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
81
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
82
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
83
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
83
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
84
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
100
Temperatuur GPU - Max
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde temperatuur in °C (lager is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
60
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
64
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
67
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
67
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
68
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
72

Geluidsproductie

Idle is vooral het systeem van Azerty heerlijk stil. De pc van Paradigit maakt dan al het nodige geluid en ook de HP durven we niet echt als stil te classificeren. Onder belasting wordt de HP echter niet veel luider; daardoor is hij tijdens cpu-belasting en gaming juist de stilste van het stel. In Blender is de Gamer Zeus het luidst van de prebuilts, maar tijdens het gamen laat de pc van Azerty het meest van zich horen. Dat komt vooral doordat de ventilators van de videokaart hard draaien. Die staat dan ook op de 'performance mode'-bios; die schakelaar omzetten naar 'quiet mode' kan dit euvel vermoedelijk al grotendeels verhelpen en daar is getuige de gemeten gpu-temperaturen voldoende ruimte voor.

  • Idle
  • Blender
  • F1 2020
Geluidsdruk idle - 50cm
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluid in dB(A) (lager is beter)
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
23,9
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
27,6
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
28,6
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
32,4
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
35,3
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
36,4
Blender - LAeq
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
36,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
37,3
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
38,4
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
41,6
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
42,9
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
43,0
Game - LAeq
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde geluidsdruk in dB (lager is beter)
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
33,4
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
34,2
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
37,8
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
41,5
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
44,5
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
49,3

Energiegebruik

Echt zuinig in idle zijn de systemen geen van drieën. Zelfs de HP verbruikt dan al ruim 70 watt, terwijl grote pc-fabrikanten hier doorgaans toch goed op letten. De pc's van Paradigit en Azerty verbruiken idle zelfs rond de 90 watt. Onder belasting merk je wel duidelijk dat de HP veel zuiniger blijft dan de prebuilts van Paradigit en Azerty, natuurlijk ook geholpen door zijn zuinigere videokaart. De HP trekt in dat scenario 332 watt uit de muur; de andere twee game-pc's hikken tegen de 500 watt aan.

  • Idle
  • Load - Max
Opgenomen vermogen - idle
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde vermogen in watt (lager is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
54,0
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
67,8
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
71,2
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
72,0
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
88,0
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
95,7
Opgenomen vermogen - Load - Cinebench 2024 Multi
Pc Cpu/soc Videochip Gemiddelde vermogen in watt (lager is beter)
DBBG 7-23 Mini-ITX Game PC Ryzen 5 7600 GF RTX 4070
289
HP Omen 45L GT22-1120nd Ryzen 7 7700X GF RTX 4070 Ti
332
DBBG 10-23 1440p Game PC Ryzen 5 7600 RX 7800 XT
369
DBBG 10-23 4k Game PC Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
463
Paradigit x MSI - Gamer Zeus Ci7-13700KF GF RTX 4080
485
Xenith Extreme iCUE Powered By ASUS Ryzen 7 7800X3D Rad. RX 7900 XTX
491

Conclusie

Wil je een pc die helemaal op jouw gebruik is afgestemd, of gewoon de beste hardware voor je geld, dan blijft zelfbouw onverslaanbaar. Heb je echter geen tijd of kunde, of gewoon geen zin om zelf een computer te bouwen, dan zijn er tegenwoordig best aardige prebuilts te koop. Het blijft alleen opletten geblazen, want tussen de drie pc's zitten grote verschillen.

Azerty Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS

Ons favoriete systeem van de drie geteste game-pc's tussen de 2000 en 3000 euro is de Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS, die wordt gebouwd door Azerty. De combinatie van cpu en gpu is identiek aan die van ons 4k-systeem voor de laatste Desktop BBG, waardoor de prestaties zeer vergelijkbaar zijn en je uitstekend kunt gamen op de hoogste resoluties en settings. Ook van de grote en snelle ssd, het nette kabelmanagement en de schone Windows-installatie zijn we fan. Hoewel de echte tweaker zijn internet bekabeld gebruikt, hadden we graag geïntegreerde wifi gezien. Daarnaast is de niet-voorgeïnstalleerde gpu-houder, die wel in de doos zat, een verbeterpuntje. Ook zouden we de videokaart eerder in de stille modus zetten om de geluidsproductie tijdens het gamen te beperken. Over het algemeen maakt Azerty echter zinnige keuzes en met een garantieperiode van maar liefst vier jaar vinden we de prijs alleszins redelijk.

Paradigit x MSI Gamer Zeus voorkant schuin

Paradigit x MSI Gamer Zeus

Voor de Paradigit x MSI Gamer Zeus valt ook voldoende te zeggen. Het kabelmanagement is minstens zo goed als bij Azerty en hoewel de garantie een jaartje korter is, is drie jaar nog altijd bovengemiddeld. De keuze voor een Intel Core i7-cpu leidt tot uitstekende multithreaded prestaties, wat je goed kunt gebruiken als je je pc ook voor meer rekenintensieve taken dan gamen gebruikt. De RTX 4080-gpu is vooral als je raytracing inschakelt, nog een stukje sneller dan de AMD RX 7900 XTX uit de pc van Azerty. De minpunten zijn wat ons betreft wel serieuzer. De geïnstalleerde MSI-waterkoeler weet bijvoorbeeld niet te voorkomen dat de onzuinige Intel-cpu de 100 graden aantikt en gaat throttlen. De gekozen ssd is helemaal een aanfluiting; ook die is van MSI, maar het gaat om een spotgoedkope drive met een PCIe 3.0 (!)-interface. Die hoort anno 2023 absoluut niet meer thuis in een game-pc van 3000 euro en dat Paradigit op zijn website verzwijgt welke '1TB-ssd' er precies in zit, riekt ernaar dat het dat zelf stiekem ook wel weet. Tot slot vinden we het systeem idle onnodig luidruchtig, hoewel de geluidsproductie bij belasting gelukkig onder controle blijft.

HP Omen 45L GT22-1120nd

HP Omen 45L GT22-1120ndDe HP Omen 45L GT22-1120nd moet het vooral van zijn prijs hebben. Voor de adviesprijs van 2899 euro presteert hij onvoldoende, zeker als je de dubieuze keuzes meeneemt, zoals het inbouwen van een traditionele harde schijf als secundaire opslag en het weglaten van USB-C aan de voorkant. Op het moment van schrijven is hij te krijgen vanaf 2299 euro en dan is de prijs-prestatieverhouding juist wel dik in orde. Daarvoor kun je het matige kabelmanagement en de aanwezigheid van wat bloatware best door de vingers zien. Bovendien heeft de Omen 45L ook voordelen; hij is onder belasting de zuinigste en stilste, en heeft een zeer stevige videokaartbeugel. Maar toch, deze game-pc van een 'klassieke pc-fabrikant' staat nog het verst af van wat je zelf zou bouwen.

Onder de streep zouden we de Xenith Extreme van Azerty zonder gewetensbezwaren durven aanraden aan een gamende kennis die niet zelf een pc kan of wil bouwen. We reiken aan dit systeem een Excellent-award uit. Ook met het systeem van Paradigit en MSI is in de basis weinig mis, maar door de onhandige keuzes op het gebied van koeling en opslag loopt dit een award mis; die keuzes zijn een stuk minder makkelijk op te lossen dan de minpuntjes van het Azerty-systeem. De HP Omen 45L is alleen bij een stevige aanbieding een te overwegen koop; voor de originele prijs van 2899 euro kun je beter krijgen.

Reacties (174)

174
174
106
1
0
53
Wijzig sortering
Oef, met zelfbouw kun je in ieder geval een mooie kast kiezen. Nu valt over smaak eeuwig te twisten maar deze drie dingen doen mij gewoon pijn aan de ogen.
Een zelfbouwer zal zelden een pre build goed vinden :)
Zelfbouw en kennis geven je toch vaak een groter voordeel ten opzichte van pre builds waar soms oudere hardware op overschot in gemonteerd word. Zelfbouw = ook meer vrijheid om upgrades te doen naar de toekomst toe. Keuze case ruimte is er een belangerijke van + wattage voeding.
Geef mij ook maar zelfbouw, heb ook nog de voldoening het zelf gedaan te hebben :)
Dat dus. Een groot verbeterpunt zou het aanbieden van normale kasten zijn… spuuglelijk die lichtbakken.

Niet iedere gamer houdt van kitch…
Tja in de jaren 90 waren alle pc’s grijs en saai.

In 2000 toen zelf bouw wat meer in trek was en pc te upgraden kwamen zwarte kasten met veel ruimte voor grotere stillere fans. Ook hier deed men al CCFL buisjes in. Om te showen wat ze gebouwd hadden.

Paar jaar later werden de rode en zwarte moederboarden populair. En water koeling.
Hierbij was een paneel met glas en ccfl wel een must. Je wilde het gewoon laten zien bij een lan party hoe mooi jouw kast is.

Nu hebben we zuurstof stokjes. En aparte kast formaten. Eigenlijk met dezelfde reden. Laten zien hoe mooi je kast is. En laten zien wie jij bent.
Mensen die hun PC meesleepten naar lan-parties en aan case modding deden voor individualiteit of gewoon voor de hobby zijn in de verste verte nooit de meerderheid geweest.
En met je pre-built Alienware of Omen ga je ook geen indruk maken.
Sowieso staat het overgrote deel van die kermis apparaten ergens op een slaapkamer op een Ikea bureautje de zijkant van een monitor te belichten.

Dat hele RGB-gebeuren wordt door de industrie een beetje opgedrongen, alsof het een verplicht onderdeel is voor een 'gaming' pc. Als consument heb je gewoon bijna geen keus.. Het is met RGB of niets.
Sommige merken als Dell en HP die pre-built systemen leveren zetten de pc's met de 'gaming' term ook als apart marktsegment neer en lijken zelfs te willen impliceren dat een pc met exact dezelfde hoofdcomponenten in een saaie dichte kast (die wel honderden Euro's minder kost) minder kapabel zou zijn.

Het is al erg genoeg dat het overgrote deel van pc behuizingen nog steeds dezelfde rechthoekige, voornamelijk zwarte kasten zijn en dat er door de fabrikanten amper mogelijkheden worden gegeven voor individualisering of het apparaat wat interieurvriendelijker te maken zonder er meteen een attractie of droog aquarium van te maken.
Het is al erg genoeg dat het overgrote deel van pc behuizingen nog steeds dezelfde rechthoekige, voornamelijk zwarte kasten zijn en dat er door de fabrikanten amper mogelijkheden worden gegeven voor individualisering of het apparaat wat interieurvriendelijker te maken zonder er meteen een attractie of droog aquarium van te maken.
Ik snap dat er "overgroot" staat, maar de formaten en vormen van hardware (lees: GPU's in PCIe slots) maken dit ook niet minder logisch. Het zal ook aan het segment liggen.
Mocht je op zoek zijn naar inspiratie, een Lian Li 011D is een rechthoekige kast met meer focus op het interieur (variaties ook qua GPU montage) en de Thermaltake Core P3 is meer een... plank? Dan een kast maar past niet in je probleemcategorieën me dunkt.
Als je een conversation starter wil (als in "wat is jouw probleem?") is er nog de Thermaltake AH T200 I guess :p
Op mijn laatste LAN-party sprong mijn kast van mahoniehout en aluminium toch meer in het oog. Én het is geen "lichtbak". :)

Gezien de populariteit van bijvoorbeeld de fractal North ben ik toch niet de enige die er zo over denkt.
Dan trek je de rgb header los en heb je een spuuglelijk non lichtbak😀
Alle felle regenboogpracht is wellicht interessanter voor een jonger publiek, maar tegenwoordig hebben de iCue systemen van Corsair een screensync functie. Daarmee kun je de verlichting als Ambilight laten functioneren. Dit geeft een mooi effect, zeker als je nog meer apparaten hebt.. zo worden Nanoleaf panelen en Philips Hue producten ook ondersteund door iCue.
Mijn PC staat onder het bureau (op een hondje) uit het zicht. Dus ambilight functie is niet wat ik zoek. ;)
Never mind, te snel.

[Reactie gewijzigd door marco-ruijter op 22 juli 2024 13:44]

Dat si wel het voordeel met zlefbouw, aan jou de keuze of je een discotheek op je bureau zet of dat je kiest voor alles in bruin en beige noctua.
Voor het vermijden van pijn aan de ogen klop ik incidenteel aan bij Fractal Design, als ik ooit nog een nieuwe PC bouw. Die maken aardige, sobere kasten die niet je retinas wegbranden als je ernaar kijkt. ;)
En als je dan kiest voor gesloten panelen (met foam issolatie) aan de zijkant heb je ook niet zo een last van het geluid...
Ach, als je hem toch onder je bureau verstopt doet dat er niet zo toe.
Behalve dat de RGB-kast €50 meer kost dan het niet-RGB model.
En dan heb ik het nog niet over de andere onderdelen die voor het uiterlijk meer kosten dan nodig zou zijn als het gewoon een dichte kast zonder lichtjes zou zijn.
Daarom is mijn kast zwart en zonder venster aan de zijkant. De enige verlichting zijn die van de power- en SSD led.
Je zou mogen verwachten dat door de fabriek / assemblage goedkoper is. Groter inkopen enzo. Net als bij fietsen is een kant en klaar model goedkoper dan dat je een frame met losse onderdelen in elkaar gaat zetten. Blijft gek.
Qua onderdelen wellicht wel (hoewel er dan nog wel verzendkosten bij komen zoals het artikel al meldt), maar vergeet niet dat je ook nog te maken hebt met assemblagekosten (arbeidsloon voor de medewerkers etc), en vaak krijg je op deze systemen nog een tijdje support na leverening bij problemen etc, ook dat moet uiteraard worden terugverdiend.

Daarnaast gaan deze bedrijven dit natuurlijk niet tegen kostprijs doen. Ze willen er ook nog iets op verdienen, het zijn immers bedrijven, geen filantropische instellingen.

Zelf zou ik nooit voor prebuilt gaan, maar voor technisch minder onderlegde mensen die in hun omgeving ook niemand kennen die dit willen/kunnen doen (of hen daar niet mee lastig willen vallen), kunnen deze systemen natuurlijk wel een mooi alternatief zijn.
Jouw verhaal kun je 1 op 1 kopiëren voor fietsen. En toch is zelfbouw bij pc’s duurder. Wellicht kun je azerty zien als een dure custom made, net als bij fietsen, maar een hp die zelf onderdelen bouwt zou onder de prijs van zelfbouw moeten gaan zitten, zeker als het om omzet moet gaan. Dus nee niet met je eens.
Dat ben ik helemaal met je eens. Ik bouw (ook) mijn fietsen deels zelf. Als je die onderdelen los nieuw koopt ben je al gauw zeker 1,5 keer duurder uit dan voor een vergelijkbare fabrieks afgemonteerde fiets. Voor versnellingsgroepsets betaal je eerder dubbel.
Bij een PC ben je goedkoper uit met zelfbouw... Het zegt denk ik vooral iets over de hoeveelheid lucht in de marges bij fietsonderdelen voor de fabrikanten (Shimano en collega's). En juist de krappe marges bij pc onderdelen, die ze met prebuild iets proberen op te hogen.
Wellicht zijn de marges bij pc onderdelen minder groot dan bij fietsen (jaren als fietsenmaker gewerkt) daar zijn de marges 30-40%, op fietskleding en helmen vaak 60-80%. Wellicht weet hier iemand wat de marges zijn op computeronderdelen?
Ik heb jaren bij de Paradigit gewerkt ;) en hoewel dat andere tijden waren, lag de marge bij lange na niet op 30-40%. Op kleinere artikelen wel, zoals accessoires, maar echt computer-onderdelen moesten kunnen concurreren met andere fysieke winkels en natuurlijk webshops. Onderaan de streep was het zo'n 10-15%.
Nu ik in de ICT zit, is hardware met vergelijkbare marges te verhandelen, maar wordt het vaak als commodity gezien en als er een keer weinig of geen marge op zit om een klant over de streep te trekken, dan is dat prima. Geld zit 'm tegenwoordig in dienstverlening, contracten, licensies enz.
De marges op fietsen is de laatste jaren een heel stuk gezakt kan ik je wel vertellen. 40% is nu uitzonderlijk. Het zit nu eerder tussen de 20-30%. Hier moeten dan ook alle omkosten mee worden betaald, die alleen maar zijn gestegen en gestegen. En er zijn een hoop kosten bijgekomen tov voorgaande jaren. Denk bijvoorbeeld aan transportkosten die eerst door de Gazelle werd betaald en nu gewoon wordt doorberekend aan de vakhandel.

[Reactie gewijzigd door cordonbleu op 22 juli 2024 13:44]

Ik kan natuurlijk alleen maar spreken als kleinbedrijf met een jaaromzet van ongeveer 3 miljoen euro in computers en ICT, maar die liggen gemiddeld rond de 5% als wij met de verkoopprijs tussen de 3e tot 5e goedkoopste op Tweakers gaan zitten. Misschien zal een bedrijf als Azerty er nog een paar procent bij weten te krijgen vanwege volumevoordeel en heel misschien wat bonussen.
'Vroeger' toen dé computerbeurs in Utrecht nog was en web winkels niet of nauwelijks een ding waren waren de prijzen daar een flink stuk lager. Ik denk dat internet en dingen zoals pricewatch er voor gezorgd hebben dat veel marge verdampt is bij de retailers. De laatste jaren waren de prijzen op de computerbeurs niet (veel) lager dan de prijzen op internet. Wel iets lager dan het willekeurige lokale computer winkeltje.
De fietsmarkt is eerder te vergelijken met de printermarkt. Printers zijn goedkoop met de verwachting dat men regelmatig bijpassende inktpatronen koopt. Hier zit een behoorlijke marge op.
Alle Shimano onderdelen op een complete fiets zijn een stuk goedkoper dan los, omdat Shimano weet dat je hun onderdelen koopt wanneer ze vervangen moeten worden (ivm compatibiliteit)
Hier zit zeker wat logica. Een plastic kapje voor de kettingkast ten grote van je hand waar ze vanuit fabrikant zegt dat die 40 euro kost. (Denk ieder geval dat het dat was, kon ook iets hoger zitten)
Ik kan niet eens een band plakken, maar toevallig gisteravond zitten kijken naar Enviolo vs Rohloff vs Pinion aangezien ik een hoger segment e-bike wil aanschaffen. Fascinerend wereldje.

Zeg je nu dat een Rohloff E-14 los bestellen meer kost dan als je die als 'upgrade' in je afgemonteerde fiets doet? Tot dubbele prijs zelfs? Dat is best bizar vergeleken met PC onderdelen, inderdaad
De prijs zit uiteindelijk op een vergelijkbaar niveau als zelfbouw, beetje afhankelijk van de keuze van onderdelen. Maar ik verwacht persoonlijk niet dat de marge voor HP zo groot is als dat jij denkt dat deze is. Want HP heeft nog een hele hoop andere kosten die jij als zelfbouwer niet hebt, en die voor computers als deze over een relatief klein aantal computers verdeeld moet worden.

Neemt niet weg dat ze er ongetwijfeld een zeer gezonde marge op nahouden bij deze systemen.
Sowieso is de hardwarevergelijking een beetje vreemd in dit geval.

HP (en consorte) levert er tenslotte ook software erbij. Windows is niet gratis. Mogelijk zit er nog meer commerciële software op?
Aan de andere leveren ze waarschijnlijk ook voldoende bloatware/reclame mee die hen weer geld oplevert. De behuizing is niet hetzelfde, enz. Misschien 'lijkt' hij er op, maar hij is niet hetzelfde. (Nu hoeft dat niet per se een probleem te zijn, maar het maakt een echte prijsvergelijking minimaal niet 100% fair)

Verder. HP is niet de verkoper. Dat is een computerwinkel. Die moet ook zijn marge maken.

Dit lijkt een beetje op zo'n teardown van een Nintendo Switch waar alle onderdelen tegen groothandelprijs worden opgeteld en dat tegen de adviesprijs aangehouden wordt en dan concluderen dat Nintendo 42 dollar verdiend aan een Switch console. (assemblage, inpakken (niet onderschatten hoeveel geld het kost om een doos voor een product te maken en het product in die doos te stoppen. Dat is choquerend veel!), transport, (eventuele exportheffing en importheffing) importeursmarge, winkeliersmarge, enz. worden daar nooit in meegenomen ;) - En dan ook nog los van de ontwikkeling van het apparaat, de licenties die het omvat en software die er op draait)

Het enige wat je kan concluderen uit deze vergelijking, is dat je voor zoveel euro minder ongeveer technisch zelfde computer kan bouwen. (En daarna nog software moet kopen). Het zegt niets over de marges van HP of de verkopende winkelier.

Edit: Ik zie net dat er ook Windows in de zelfbouwmachines zit :)

[Reactie gewijzigd door lenwar op 22 juli 2024 13:44]

HP heeft gewoon een webshop waar in ze Omen's verkopen.
Klopt. Maar is die consumentenwebwinkel van HP of een derde partij die met de naam van HP verkoopt?

Als ik in de pricewatch kijk is hij bij Azerty 2300, bij de HP store 2900 euro. Het lijkt er dus op dat HP ze eigenlijk niet wil verkopen aan consumenten? (Je ziet dit vaker bij grote bedrijven, dat ze liever aan winkels verkopen dan direct aan consumenten)


Edit: het lijkt er op dat de consumentenwinkel van HP Nederland bv is. Het valt dus waarschijnlijk inderdaad ergens onder HP.

[Reactie gewijzigd door lenwar op 22 juli 2024 13:44]

De fabrikant kan natuurlijk niet onder hun eigen adviesverkoopprijs gaan verkopen als ze het ook leveren via distributeurs aan wederverkopers. Daarnaast, wij weten niet waar Azerty de producten vandaan haalt. Zoveel marge zit er niet op dat dit het verschil van EUR 600,00 verklaart. Misschien End of Life/laatste voorraad producten die worden gedumpt of grijze import.
Maar welke onderdelen zou HP dan maken volgens jou? Ik kan enkel de behuizing noemen en wellicht dat een voeding speciaal gebouwd wordt door een typische OEM als Delta, en daarmee een goede deal doet. Medion had vroeger slimme inkoopstrategien door afgekeurde GPUs op te kopen die het wel deden op 100MHz minder, maar die strategie is intussen redelijk geadopteerd door nVidia en AMD.

Maar de rest moet sowieso gewoon besteld worden, al dan niet met kwantumkorting. Maar dan zit je toch al niet meer in de prijsstrategie van omzet maximaliseren maar eerder op marge maximaliseren. Temeer omdat de afzetmarkt voor desktops niet (meer) zo groot is zie ik daar wel een verschil met de markt voor fietsen.
Waarop baseer je dat zelfbouw duurder is? Zet de onderdelen van een prebuild zelf eens in een winkelmandje en check het prijsverschil eens...
Bij een fiets? Koop een bulls, XT en Fox Fload afgemonteerd en een S-works frame, dan weet je genoeg. De groep en vering is los duurder dan bij een goedkope fiets all-in.
Nee bij een pc bedoelde ik . Daarop zeg je dat een zelfbouw duurder is.
Jouw verhaal kun je 1 op 1 kopiëren voor fietsen. En toch is zelfbouw bij pc’s duurder. Wellicht kun je azerty zien als een dure custom made, net als bij fietsen, maar een hp die zelf onderdelen bouwt zou onder de prijs van zelfbouw moeten gaan zitten, zeker als het om omzet moet gaan. Dus nee niet met je eens.
Snape deze opmerking ook niet dat zelfbouw pc duurder is ?
Er word vermeld dat tegenover de pre build systemen je tot 480€ goedkoper uit bent.
Voor fiets onderdelen los aankopen is het idd ferm duurder, maar niet voor hardware.
Maar als iemand jou vraagt voor een pc is het, als je niet eerste lijns helpdesk wil zijn, verstandiger om een prebuild te kopen.
Dan spenderen ze iets meer voor die helpdesk bij de (web)winkel.
Kostprijs voor een handelaar is natuurlijk wel wat anders dan de kostprijs die ik als consument betaal als ik zelf een systeem bouw. Dus die marge pakken ze sowieso. Vreemd genoeg variëren de assemblage kosten rond de 75-90 euro. Dat betekent dat je dus het systeem zelf kunt samenstellen en door hun laten bouwen en testen én nog steeds goedkoper uit bent dan een geassembleerd systeem wat ze zelf aanbieden. Terwijl jouw systeem dan een unieke/eenmalige build is.
Helemaal mee eens, zolang ik al in de IT (15+ jaar) zit is een zelfbouw PC voordeliger dan het kant-en-klaar kopen. Het kan soms nog wel eens "goedkoper" of "even duur" zijn, maar dan heb je vaak toch te maken met pre-built systemen die goedkopere en minder goede onderdelen hebben. Denk hierbij aan goedkopere voedingen, goedkopere en minder snelle RAM, minder snelle SSD's en minder goede CPU koelers (vaak stock koelers die meegeleverd worden vanuit de fabrikant. Meerdere malen meegemaakt met vrienden/familie die een gaming computer hebben gekocht welke niet duur lijkt te zijn, maar zo'n PC blijkt bijna alle gevallen tegen te vallen (dan heb ik het niet over de PC's die je bij grote winkelketens koopt).

Misschien moeten de mensen Asmongold en z'n computerbedrijf maar eens opzoeken, zelfs hij heeft meerdere keren in zijn video's aangegeven dat een zelfbouw computer goedkoper is dan een pre-built systeem bij een winkel kopen. Denk dat wij allemaal nog wel Alienware kennen, prachtige en krachtige PC's, maar daar hing ook een flink prijskaartje aan.

Natuurlijk zijn zaken zoals Windows licenties ook duur, tenzij je ze goedkoop weet te krijgen. De meeste IT-ers weten deze wel te vinden, dat scheelt natuurlijk ook een hoop geld.
Ik denk dat de markt daarvoor te klein is. Ook lijkt het bouwen van een eigen systeem voor veel pc-gamers een inherent onderdeel van de pc-game (sub)cultuur en is bijna een soort rite of passage. Ook is/wordt het steeds makkelijker om je eigen systeem te bouwen. De upgrade mogelijkheid van losse onderdelen is ook erg belangrijk en als je je dan toch al bezig houdt de technische details hiervan dan is zelf bouwen niet een grote stap meer om te nemen.

Een pre-build zou voor de casual gamer interessant kunnen zijn, maar die komen al snel uit bij consoles die voor een fractie van de prijs een out-of-the-box oplossing bieden waar je nooit zorgen hebt over systeemeisen.

Dan blijft over de beginnende hobbyist voor wie het een oplossing zou kunnen zijn, maar die wordt dan weer afgeschrikt door de prijzen.

Ik heb zelf ooit een pre-build gekocht eind jaren 90 (confronterend om dit te typen) en er heel veel lol van gehad (best getest door ComputerIdee lol), maar toen zag de wereld er heel anders uit en was zelf bouwen een veel grotere uitdaging. Ik heb daarna een tijd op mac gezeten en toen het weer begon te kriebelen besloot ik weer zelf een pc te bouwen een paar jaar terug. Ik was echt verbaasd hoe makkelijk het was tov 15 jaar geleden
Een PC bouwen eind jaren 90 was niet heel veel ingewikkelder als ik eerlijk ben. Enige dat even opletten was waren de jumper settings voor je CPU.
Wat dacht je van cpu's die kapot gingen omdat er een hoekje afbrak of omdat de koeling niet goed was (geen bescherming tegen oververhitting). Of een bios flash die vastliep, kon je het mobo weggooien, geen backup bios. Kleurcoderingen waren er minder en inderdaad al die jumpers goed zetten. Compatibiliteit was ook veel minder en drivers installeren was veel moeilijker. En hulp/informatie veel moeilijk te vinden. Het daadwerkelijke fysieke bouwen; een ISA kaart in een slot proppen was vaak hetzelfde als nu, maar om daadwerkelijk met een goed werkende computer te eindigen was écht veel ingewikkelder. Misschien wel leuker :)
Fair enough, al is een deel van de punten die jij noemt nog steeds aan de orde. Wellicht in mindere mate :)

Bijv IRQ issues met isa kaarten etc was inderdaad gedoe, maar dat was het ook met prebuilt destijds. Ook als je ging uitbreiden.

Maar toch. Het feit dat ik als kind zelfstandig op mijn 11e medio jaren 90 een computer kon bouwen en configureren met het manual van het moederbord toont ook wel aan dat het nou ook niet zo ingewikkeld was.
Hehe, ja het is mij ook gelukt inderdaad als kind. Maar daarom zitten we nog op tweakers ;) Al heb ik dus ook daadwerkelijk een mobo kapot geflashed bijv., en hoekjes vd cpu afgebroken, maar net niet teveel. En oneindig kloten met himem opstartdiskettes etc.

Maar niet om het een of ander, maar als ik het nog eens nalees, volgens mij is vrijwel alles niet mee van toepassing toch. Fysiek bouwen is alleen nog een kwestie van iets ergens in duwen waar het in past. Cpu koeler monteren kan eigenlijk niet fout meer gaan, en Windows start altijd wel op en installeert alle drivers. Misschien niet de laatste, en niet het specifieke videodriverpakket, maar beeld heb je gegarandeerd. :)
Ik heb een jaar of wat geleden nog een mobo kapotgeflashed (LGA 1155 Socket). De goedkopere bordjes hadden toen geen backup BIOS en MSI vond het toen niet nodig om te vermelden dat de stick waar de update opstond wel FAT32 geformatteerd moest zijn (wist ik veel), dit werd ook niet vermeld in de instructievideo. Pas toen ik later de uitgebreide handleiding voor het flashen door ging nemen werd dit duidelijk,
Ook ik heb in de jaren 90 nog wel een PC in elkaar gezet. Maar ik ben daar juist van af gestapt.
Ik kan mijn tijd maar 1x besteden en dat doe ik liever aan zaken die ik echt belangrijk vind.

Maar juist dit artikel laat zien dat er zeer goede prebuilds zijn te krijgen, en pas hebben we op mijn werk een PC gekocht bij pcspecialist waar je zelf kan samenstellen, en die is echt🔥 .

Voordeel is dan ook dat je garantie hebt op het gehele systeem, niet enkel de onderdelen. Dit kan veel gedoe schelen als blijkt dat twee onderdelen toch niet compatible zijn met elkaar.
In de jaren negentig was vooral het vooraf kiezen van een goede mix wat lastiger. Immers veel meer keuze van merken/ soorten processoren/ videokaarten etc. Daarentegen kostte het daadwerkelijk monteren/ installeren niet zo veel meer moeite, al was het maar omdat je geen watercooling gebruikte en amper complexe CPU koeling; hoogstens hier en daar wat betere fannetjes monteren.
Ik vermoed dat bij fietsen marges een stuk hoger zijn op de onderdelen dan bij PCs. Zeker ook op dingen als frames, tenzij je bij no-name fabrikanten uit Azië je frame gaat kopen, dan kan je weer best goedkoop uitkomen, maar hoe vergelijkbaar is dat met frame van een bekende fabrikant?

Maar PCs zelf bouwen is heel veel populairder dan fietsen, tel daarbij op dat zaken heel goed te vergelijken zijn (Twee RAM stikjes kan je zo vergelijken, SRAM vs Shimano derailleur is meer voorkeur), en marges zijn gewoon laag.
Een PC zelf bouwen is ook een stuk minder werk en minder gedoe en vraagt minder ruimte dan een fiets bouwen.
Je zou mogen verwachten dat door de fabriek / assemblage goedkoper is.
Dat komt omdat iedereen een hele grote gedachte fout maakt! Assemblage kost geld, personeel, ruimte, etc. Zelfbouw kost tijd en ruimte, die lever je echter zelf. Als je je uurloon rekent en een ruimte huurt om je PC te bouwen, dan begint het al meteen een heel stuk minder rooskleurig te worden. Die twee jaar verplichte garantie/ondersteuning bij aankoop van die PC zal je ook zelf moeten regelen, je kan alleen aankloppen bij de verkoper als er iets mis is met je individuele onderdeeltje, niet als je zelf je PC niet goed in elkaar heb gezet. En wat als je wat stuk maakt tijdens het bouwen? Ook extra kosten voor jezelf!

Daarom is zelf bouw niet voor iedereen weggelegd, net als bij 3D printers. Er zijn mensen die het bouwen van de 3D printer als deel van de hobby beschouwen en er zijn mensen die een 3D printer willen neerzetten en alleen willen printen. Zo ook bij game PCs, niet iedereen ziet een game PC bouwen als deel van hun hobby.
Hij maakt dan ook de vergelijking met de wereld van fietsen, waar prebuild veel goedkoper is dan zelfbouw. Je ziet dat hoewel het principe aardig vergelijkbaar is (allemaal onderdelen in een kast/op een frame monteren), de markten totaal verschillend zijn
Ik heb zelf eind 2021 een PC samengesteld over een tijd van maanden, is wel een topic over, elke keer iets gekocht als het in de aanbieding was en scheelde veel dat ik nog een mooie Corsair 750D kon hergebruiken. Verder is bijna alles nieuw, ja de oude 3TB HDD zit er nog in voor extra data, zo heb je een PC van eigenlijk 3000 euro voor 2000, waarvan het grootste deel naar de GPU ging.

Edit: en onderdelen van oude PC in een goedkope kast gedrukt en verkocht als budget game PC.

[Reactie gewijzigd door JDx op 22 juli 2024 13:44]

Je zou mogen verwachten dat door de fabriek / assemblage goedkoper is. Groter inkopen enzo. Net als bij fietsen is een kant en klaar model goedkoper dan dat je een frame met losse onderdelen in elkaar gaat zetten. Blijft gek.
Ik denk dat HP dan niet het juiste merk is als het vooral om een lage prijs gaat, dat is niet waar ze op mikken. HP is juist een van de duurdere merken. Je koopt geen HP vanwege de lage prijs maar vanwege de service die ze leveren. BV niet alleen garantie maar ook een monteur op locatie ofzo, of al je PC voorgeinstalleerd met jouw bedrijfssoftware. Bij een merk als HP weet je dat ze zo'n PC heel lang kunnen ondersteunen, bv doordat ze onderdelen op voorraad houden en monteurs trainen. Dat is een flink deel van de prijs van zo'n PC. Als je een goedkope auto zoekt is Mercedes misschien niet het beste merk.

De marge op PC hardware is flinterdun. Er is een levendige handel via internet en je kan eigenlijk alle onderdelen bij tientallen winkels bestellen die allemaal exact hetzelfde product leveren zonder zelf waarde toe te voegen. Via internet worden de prijzen op de voet gevolgd door iedereen, kopers en verkopers (Pricewatch speelt daar een grote rol in). Op een prijs van €100 kan een verschil van €1 al bepalen of je veel of weinig verkoopt.

Wat ook nog een rol zou kunnen spelen is dat kopers van losse PC-onderdelen bovengemiddeld technisch en handig met computers en internet zijn en makkelijker dan anderen de goedkoopste componenten bij elkaar sprokkelen. Dat zal minder marge laten voor de winkels.

[Reactie gewijzigd door CAPSLOCK2000 op 22 juli 2024 13:44]

Zo is mijn gedachte eerlijk gezegd niet. Want losse onderdelen moeten juist kunnen concurreren met andere. Een complete pc krijgt niet standaard een benchmark label mee, dus heeft feitelijk niet direct een concurrent.
Tsja, de marges op fietsonderdelen zijn enorm, en dealers hebben toegang tot véél goedkopere componenten. Bij PC hardware zijn die marges veel kleiner, dus heeft een dealer niet veel voorsprong t.o.v. de consument zelf.
wanneer je racefietsen bedoelt is de vergelijken niet hetzelfde. Bij racefietsen is het frame van een goed los zo duur dat een eerlijke prijsvergelijking van een zelf gebouwde fiets gebaseerd op datzelfde frame niet meer op gaat.
De marges van retailers op deze onderdelen zijn al flinterdun, dus veel goedkoper wordt het niet. Dan komen er nog eens assemblagekosten bij, deze worden niet kleiner bij schaalvergroting, en dan heb je ook nog eens hogere kosten voor garantie aangezien er met een compleet systeem meer mis kan zijn dan met een enkel onderdeel.

Als je alles bij elkaar optelt kom je erop uit dat prebuilts simpelweg niet echt goedkoper kunnen zijn dan zelfbouw.
Geen wifi als minpunt geven?
Het is een gaming PC die ga je toch niet verbinden via wifi.
ik doe hier thuis nu even een speedtest op mijn pc:
ethernet: ping 9ms, download 500mbps
wifi (van die deco m5 mesh punten): ping 14ms, download 380 mbps

maw: het verschil in ping is bij een redelijk opgestelde wifi verwaarloosbaar. Kan er echt uitstekend competetief online mee gamen. ik lever iets in aan downloadsnelheid, maar dat roep ik sowieso bijna nooit helemaal aan.
Wifi is tegenwoordig echt een stuk beter dan vroeger, en er is voor heel veel gamers geen absolute noodzaak om een bekabelde verbinding te hebben. Dat maakt wifi heel aantrekkelijk en een gebruiksvriendelijke oplossing.
En toch heb je in een wifi-signaal vaker fluctuatie waardoor je dus vaker/meer last hebt van lag. Vooral bij een FPS is dat natuurlijk super kut als je net in een gevecht komt en je hebt dan ineens spike in je verbinding.
Het is ook de stabiliteit van je ping etc.
Het belangrijkste verschil is dat wifi enorm kan schommelen in prestaties: als iemand anders op het netwerk plots veel airtime inneemt (zij het door een grote download, of door een slechte verbinding) dan heb je plots een veel hogere ping. Maar zelfs iemand buiten je netwerk heeft invloed: als je buren plots op dezelfde band veel activiteit hebben heb je hetzelfde probleem.

Bij ethernet is de performance veel stabieler
Niet iedereen heeft de luxe om overal in huis netwerkaansluitpunten te hebben.
Overal kan EoP ingezet worden m.i.
Nee dat is betrouwbaar 😋 genoeg situaties gezien wat extreem slecht uitpakt.
EoP is ook niet helemaal betrouwbaar, vergeleken met moderne wifi kan PoE soms slechter zijn.
Er is veel mogelijk. Het is maar hoeveel moeite er voor wilt doen.
Op de Desktop koopadvies op GoT komt toch wel degelijk redelijk vaak de eis voor WIFI, vaak omdat de PC ergens komt te staan waar geen ethernet kabel aanwezig is.

Daarnaast ligt het ook aan de games die je speelt. Als je veel singleplayer games speelt dan maakt ping al niet meer uit. Alleen download snelheid is nog relevant en die is ook bij een beetje een goed WIFI netwerk prima.
De andere twee hebben het wel en voor 2700 euro mag je het naar mijn mening wel verwachten, al is het maar als back-up (bv. als je provider een storing heeft).
(bv. als je provider een storing heeft).
Als je provider storing heeft heb je natuurlijk ook geen Wi Fi :+

Mocht je het verbinden met een mobiele hotspot bedoelen (aanname), ik kan mijn telefoon ook gewoon via USB aansluiten op de PC en op die manier d.m.v. tethering de 4G verbinding gebruiken als back-up.

Nu snap ik dat de plus/minputen niet alles bevattend kunnen zijn, maar persoonlijk vind ik het vreemd dat jullie de HP niet afrekenen op het gemis van 2.5Gbit ethernet en een 20Gbit USB poort. Dat mag ik voor deze bedragen toch wel verwachten. Dan begin ik nog niet of het feit dat slechts 2 M.2 sloten anno 2023 wel wat weinig is in dit segment, minimaal 3 mag je toch wel verwachten bij deze prijzen. En dit zijn helaas ook nog eens gebreken die je niet zomaar oplost mocht je het toch nodig hebben, waar je met WiFi nog altijd een USB dongel kunt gebruiken mocht je hem later toch draadloos willen verbinden ;)

@dlaoR Ik bedoelde het hier in de context WiFi == Internet naar buiten (zoals het bij 95% van de mensen werkt), gezien de opmerking van Tomas dat WiFi een meerwaarde is bij een providerstoring. Uiteraard heb je bij zo'n storing wel gewoon toegang tot je thuisnetwerk, maar daarvoor maakt kabel of WiFi niks uit. Dus aan de weerlegging dat WiFi een meerwaarde is bij zo'n storing veranderd het niks

[Reactie gewijzigd door !mark op 22 juli 2024 13:44]

Als je provider storing heeft heb je natuurlijk ook geen Wi Fi
Euh, ik ben niet vreselijk tech-savvy hoor, maar mijn huis-LAN blijft gewoon werken als de boel er bij de provider uit ligt, zowel bedraad als via WiFi. Met een telefoon als draadloos WiFi-naar-5G 'modem' in het huisnet is dan zelfs het wereldwijde web weer bereikbaar.
inderdaad - geen wifi is geen minpunt (zie mijn reactie hieronder ergens)
Als je de prijzen vergelijkt van de goedkoopste onderdelen van de: Azerty Xenith Extreme iCUE Powered by ASUS of alle onderdelen koopt bij azerty zelf is de prijs verschil een stuk kleiner tussen zelf in elkaar zetten of "kant en klaar".

De prijzen voor elk onderdeel van azerty
  • Processor: 402,9
  • Moederbord: 192,95
  • Videokaart: 1082,95
  • Behuizing: 164,9
  • Besturingssysteem: 139,14
  • Waterkoeling: 189,9
  • Geheugen intern: 148,94
  • Voeding: 130,9
  • Solid state drive: 93,8
  • Totaal: 2546,38
Totale prijs kom je dan op: 2546,38 (zonder verzendkosten).
Vergelijk je het dan met de prijs dat ze voor kant en klaar vragen (2699). Dan kom je op ongeveer 153 euro meer (6%). Dan is dat zeker geen slechte deal voor diegene die zelf geen PC kan of durft in elkaar te zetten.
Voor die 150 euro wat het kant en klare systeem kost, zou ik er zelf geen tijd aan willen besteden om alle losse spullen in elkaar te gaan zetten.
Precies, ik ben nogal lomp en er gaat altijd wel iets mis bij mij.
Voor die 150 euro wat het kant en klare systeem kost, zou ik er zelf geen tijd aan willen besteden om alle losse spullen in elkaar te gaan zetten.
Voor die 150 euro krijg je dan wel de vrijheid om zelf onderdelen te kiezen. Dat is mij ook heel wat waard. Dan kom ik nooit op exact dit systeem uit. Daarnaast vind ik die 150 euro dan toch snel verdient. Daar moet ik anders bijna een dag voor werken en een nieuwe PC bouwen ben je hoogstens ene dagdeel mee bezig. Daarnaast is het wel leuk om te doen, je leert er altijd van en het geeft toch een goed gevoel om het zelf te doen.
Vooral niet als je meetelt dat ze 4 jaar garantie bieden. Dat lijkt me niet zo als je het zelf samenstelt en door hun laat assembleren?
En als je dan nagaat dat hun eigen assemblage + installatie service met 3 jaar garantie €185,- kost, dan is het zelfs een betere deal (natuurlijk heb je dan geen eigen componenten keuze, maar als ik deze review lees is daar weinig aan op te merken).
Ik mis in de prijsvergelijking wel de Windows licentie, wat de "losse onderdelenprijs" weer wat doet stijgen en de marge die genoemd wordt dus drukt.
Wel appels met appels blijven vergelijken toch?
Geen idee of het gewijzigd is, maar in de prijsijstjes staat dit ertussen: Besturingssysteem met de kosten.

[Reactie gewijzigd door Triblade_8472 op 22 juli 2024 13:44]

Die heeft er vanaf het begin gewoon tussen gestaan hoor, ik denk dat @harley een comment schreef voor de eerste kop koffie :P
Je hebt helemaal gelijk, ik heb mijn comment aangepast! Excuus.
Mijn excuses dan heb ik er helemaal overheen gelezen.
Hangt er van af, als je alles super legaal wilt doen dan zit je inderdaad op aardig wat geld voor een officiële licentie.

De meeste systeembouwers van wie ik hoor gebruiken echter de €10 "grijzig wazig gebied" licenties die je her en der kunt vinden waardoor het zo een euro of honderd kan schelen
Interessant artikel, laat zien dat zolang het keuzes zijn die redelijk dicht bij je eigen keuzes vallen (eg qua uiterlijk bijvoorbeeld), er niks mis is met pre-built. Garantie is wel een dingetje wat twee kanten op werkt: Goede nieuws is als hij niet opstart met vage problemen, je gewoon het hele ding terugstuurt, en laat ze het maar oplossen. Maar als je weet dat het probleem een geheugen stick is, sturen ze dan een nieuwe op, of moet alsnog het hele ding terug?

En vanwaar verbruiken zeker de niet-HP prebuilts zoveel meer dan BBG systeem in idle?
Inderdaad. Er zit wel 50 Watt verschil in :o Een waterpomp hoeft nou ook weer geen emmers per minuut rond te pompen, ze presteren grofweg gelijkwaardig dus qua fans zou je geen noemenswaardige verschillen verwachten en sowieso gebruikt een fan in rustige stand (wanneer hij het meest effectief per Watt is) maar een paar Watt. Led-verlichting is al helemaal zuinig en dat hebben ze ook weer alledrie.
Zou nog kunnen zijn dat ze hebben gerommeld in de BIOS. Er waren reviews van prebuilt systemen waarbij de makers energiebesparende opties hadden uitgeschakeld of zelfs de CPU kloksnelheid op max hadden gelocked.
Waterkoeling (pomp), meer fans, meer rgb is denk ik het antwoord op je laatste vraag.
Handige review. Kan ik mensen nog eens doorverwijzen haha. Of ik kijk er overheen, of ik mis een tabel met de 3 systemen en hun hoofd-componenten. Reden waarom dit er niet is? Dus per systeem welke videokaart, cpu, voeding, moederbord, ram, etc.
Volgens mij heb je er overheen gekeken. Zie punt 5, Vergelijking met zelfbouw.
Zie pagina 5: Vergelijking met zelfbouw.
Daar staan de tabellen plus toelichting waarom er soms een alternatief product gebruikt is in de tabel.

Edit: misschien eerst eens de reacties verversen voordat ik 1,5 uur later reageer....

[Reactie gewijzigd door denyos op 22 juli 2024 13:44]

Ik ben zelf vorige maand nog voor een pre-built systeem gegaan van Alternate, uit hun Thunderstorm serie. Ook zeer tevreden over. Alle componenten van Asus, Corsair, Intel en Nvidia.

Ook omdat ik al een tijdje aan het twijfelen was tussen zelfbouw en pre-built. Maar op de Gameforce beurs in Utrecht vorige maand had Alternate een stand waar je 10% korting kreeg op alle aankopen. Dat scheelt aardig wat centjes op een groot bedrag.

[Reactie gewijzigd door yinx84 op 22 juli 2024 13:44]

Maar die kasten van Alternate zijn eigenlijk weer een soort tussenvorm, soort van zelfbouw, maar dan door iemand anders, niet van 1 merk allemaal OEM dingen en onvervangbare onderdelen.

Zij pakken ook gewoon net als bij zelfbouw een kast en allerlei onderdelen en zetten dat voor jou in elkaar, voordeel is dat zij experts zijn en welke onderdelen goed op elkaar aansluiten.
Eigenlijk hetzelfde als het Azerty systeem uit deze review volgens mij. Daar zie ik ieder geval dezelfde Corsair behuizing die mijn systeem heeft.
Is ook gewoon van een webwinkel inderdaad alleen dan met exclusieve samenwerking, onder prebuilt vind ik eigenlijk alleen computers als Dell, Lenovo en HP enzo vallen.
Een mooie review, voor sommige mensen kan dit een prima alternatief voor zelfbouw zijn als men zelf niet zo handig is, of het eigen kunnen niet vertrouwt.

Wel vind ik het persoonlijk jammer dat men bijvoorbeeld wel een HP getest heeft maar niet de specifieke Gaming-PC's van een Nederlandse leverancier als Informatique heeft meegenomen in de test.

Die laatsten zijn namelijk aantrekkelijker geprijsd, en spec-wise zien ze er volgens mij ook best aardig uit. En ze maken ook aparte lijnen voor Intel én AMD, zodat je daar ook voldoende keuze hebt.
Ik denk omdat ze al 2 pre-build systemen hadden van NL bodem. En er ook 1 in wouden doen van een groot bekend internationaal pc bouwer.
Over de geluidsproductie tijdens het gamen staat in het artikel:
maar tijdens het gamen laat de pc van Azerty het meest van zich horen. Dat komt vooral doordat de ventilators van de videokaart hard draaien. Die staat dan ook op de 'performance mode'-bios; die schakelaar omzetten naar 'quiet mode' kan dit euvel vermoedelijk al grotendeels verhelpen en daar is getuige de gemeten gpu-temperaturen voldoende ruimte voor
Is tijdens het testen ook gemeten hoeveel decibel worden geproduceerd in quiet mode? Want dan is duidelijk of dit een echt minpunt is of makkelijk is op te lossen door deze instelling te wijzigen.
Ik ben van mening dat er in dit geval niet moet gekeken worden naar het al dan niet oplosbaar zijn van problemen. Deze modellen worden net gekocht door mensen die zelf niet willen gaan prutsen en hoort dan ook out of the box al goed te werken.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.