EP-winkels starten met fysieke verkoop van Xenith-pc's van Azerty

De Xenith‑pc's van Azerty zijn vanaf nu ook beschikbaar in fysieke winkels van EP. De eerste pc's zijn volgens ceo Jeroen te Wierik te koop in drie van de negen winkels van EP: Tummers in Limburg en Noord‑Brabant. Later deze week verschijnen de Xenith‑pc's in drie Friese EP‑winkels.

Een Xenith-pc in een EP-winkel. Bron: LinkedIn/Jeroen te Wierik
Een Xenith-pc in een EP-winkel.
Bron: LinkedIn/Jeroen te Wierik

Ceo Jeroen te Wierik maakt verder niet bekend in welke winkels de Xenith-producten te krijgen zijn. Op de website van EP: Tummers zijn inmiddels de Xenith EP Elemental, Extra en Elite te bestellen voor respectievelijk 1100, 1400 en 1700 euro. De laatstgenoemde pc is volgens de website fysiek af te halen in de EP-vestigingen in Panningen, Sittard-Geleen, Venlo en Weert en het magazijn in Herten.

Het is niet bekend of EP in de toekomst meer soorten Xenith-pc's gaat verkopen. Op de website van Azerty zijn in totaal 41 Xenith-modellen te koop, die in prijs variëren van 1100 euro tot 11.980 euro. Eind vorig jaar gaf Tweakers een Ultimate-award aan de Xenith Extreme Aquilo, die 3000 euro kost.

Door Imre Himmelbauer

Redacteur

16-09-2025 • 17:31

45

Reacties (45)

Sorteer op:

Weergave:

Ik hoop en verwacht dat dit machines zijn van standaard onderdelen. Met andere woorden je vervangt even zelf de harddisc over 4 jaar, de videokaart etc. Voor mij zou dit de reden zijn om blij te zijn met dit merk, nadat ik een keer een Dell hebt gesloopt waarvan niets standaard was en dus niet te gebruiken voor een nieuwe pc.
Nu dat niet wordt genoemd in dit artikel, heb ik inderdaad mijn twijfels aan de waarde van dit nieuwsbericht. Mogelijjk kan dat nog aangevuld worden?

Ik ben altijd blij met Azerty, maar ik woon er ook vlak bij en vind ze al jaren vrij goed in support etc.
Als we even (via de pricewatch) op de website van Azerty kijken, staat bij de Xenith EP Elite het volgende beknopte overzicht:

-AMD Ryzen 7 7700 processor, 8 cores/16 threads
-Deepcool AG400 ARGB koeler
-Gigabyte B650 Eagle AX moederbord (zie pricewatch voor specs uitvoering: Gigabyte B650 EAGLE AX )
-32 GB Corsair 6000 Mhz DDR5 geheugen (2x16 GB)
-GeForce RTX 5060 Ti videokaart, 16 GB VRAM
-2 Tb Kingston NV3 m.2 ssd
-Montech X3 Mesh behuizing
-750 Watt BeQuiet 80+ Gold voeding
-Microsoft Windows 11 Home

De bijbehorende foto's laten een MSI videokaart zien, maar het merk zal waarschijnlijk variëren.

Ook die andere pc heeft standaard onderdelen. Dus ja, het is zeker mogelijk om zelf nog wat te veranderen of toe te voegen qua hardware.

Op de website van Azerty staat dat er 4 jaar hardware garantie wordt gegeven. Nu weet ik niet of dat dan ook geldt als je de pc in een EP-winkel aanschaft? Zou wel mooi zijn natuurlijk.

Voor mij persoonlijk is zo'n samenstelling niks, maar al met al is het denk ik voor iemand die zelf niet wil/kan bouwen of stoeien met hardware een prima keus.

Wat het nieuwsartikel betreft: Ik vind het wel leuk dat er eindelijk weer computers van Nederlandse makelij te krijgen zijn in een normale winkel. Het is alweer lang geleden dat zoiets mogelijk was.
Een AMD CPU maar dan kiezen ze voor de duurdere Nvidia kaart ipv de meer compatible en goedkoper 9060XT. Snap die logica van Azerty niet. Zal wel iets met kids te maken hebben die Nvidia zien als iets beters.
Jij zegt dus dat de 5060Ti 16 GB geen bestaansrecht heeft? Met name DLSS en frame gen loopt Nvidia in voorop.
Waar haal je dat vandaan? Ik zeg dat voor deze specifieke build het niet past. Je loopt hiermee performance mis zoals SAM brengt en het onnodig duurder maakt.

Btw laten we nog even wachten totdat Redstone uit is voordat we dat zeggen over DLSS.
Sorry wat of wie is SAM? Een 7700 + 5060ti lijken mij een prima combi.
Is Smart access memory niet gewoon amd's implementatie van resizableBAR.... Iets wat gewoon in de pci-e standaard zit?

naar mijn weten is een amd gpu niet meer of minder compatible met een and bord dan dat een gpu van een intel of nvidia zou zijn...


Daarboven op heb ik zelf sinds 2017 gewoon een AM4 bord en draai ik sinds enkele maanden de rx9070 ter vervanging van mn oude 2080ti... Ik mis mn 2080ti... Die was namelijk wel stabiel
nadat ik een keer een Dell hebt gesloopt waarvan niets standaard was en dus niet te gebruiken voor een nieuwe pc.
Ik neem echt al zeker 20 jaar dankbaar de afgeschreven Dell PC’s van mijn wederhelft over en op de mainboards en voeding na zaten daar bij mij toch echt altijd standaard en uitwisselbare componenten in hoor.
Het was een Alien ware, volgens mij een sublabel van Dell.
Alienware was ooit een zelfstandig bedrijf en is later overgenomen door Dell. Maar in tegenstelling tot Dell doen ze inderdaad veel custom onderdelen gebruiken.

Ik vind dat zelf ook een groot minpunt, maar ik heb dat altijd als een karaktertrek van het merk gezien. Alienware heeft zich altijd proberen neer te zetten als het 'merk voor echte gamers'. Want het gaat niet alleen om performance, maar ook vooral om de looks en de status die daarbij komt kijken.

Het is vergelijkbaar met van die gasten die een sportauto kopen en daar body kits, grote spoilers en ledverlichting opschroeven. De modificaties doen niet veel voor de prestaties of zorgen er zelfs voor dat de prestaties achteruit gaan. Maar de looks, de status. Ze willen hoofden zien draaien!

Vroeger kon ik erom lachen en dacht ik: Waarom zou je zo'n ding ooit kopen? Maar; hoeveel mensen kopen nu geen RGB-fans? Hoeveel mensen kopen geen kasten met veel glas erin om te showen? Ik ben er zelf ook schuldig aan het kopen van de onderdelen voor de looks. Ik heb dit jaar bijvoorbeeld een mooie 'Fractal Design North - TG Clear Charcoal Black' gekocht. Is voor de prestaties niet nodig en is wat duurder. Maar het is wel mooi! Dus ze zaten er niet zover naast bij Alienware.

Dat geschreven hebbende: de niet standaard onderdelen blijft een no-go voor mij. Ik zou er misschien over na willen denken wanneer ze substantieel betere prestaties zouden leveren of onderdelen zouden leveren die je nergens anders zou kunnen krijgen. Bijvoorbeeld een custom dual GPU setup die daadwerkelijk goed presteert. Maar ik heb zulke innovaties nog nooit bij Alienware vandaan zien komen dus ik zou er niet op rekenen.
Ik zou je graag plussen, alleen al voor die link! Maar zo voel ik er ook over. Mijn moederborden gaan tegenwoordig heel lang mee (de laatste 10 jaar), mijn videokaart, en zeker mijn SSD's veel minder. En lampjes etc kan ik wel leuk vinden bij een ander, maar niet voor mezelf.

[Reactie gewijzigd door Jan-Remco op 19 september 2025 05:02]

Azerty gebruikt standaard onderdelen, geen specifieke OEM desktops zoals Dell/Alienware of HP bijvoorbeeld.

Bij computer problemen kan je een diagnose laten uitvoeren bij hun. Gratis als je pre-built van ze hebt gekocht. Problemen met zelfbouw lossen zij ook op, maar dan betaal je wel onderzoekskosten. Woon je ver, dan kan je het opsturen. Verzendkosten kan je declareren is mijn ervaring.
De nazorg in het verleden was prima, heb het zelfs meegemaakt dat ze het (met telefonisch advies) wisten te repareren en drie dagen later spontaan even mij belden of alles nog steeds goed werkte.
Helaas is dat uitzonderlijk, hier in Zwolle zaten vroeger 4 of 5 van die winkels (Norrod, Mycomm, etc) die wel wat tijd voor je namen. Allemaal weg.
Ja maar het gaat erom dat een elektronica boer dus ook zo een pc,s in het assortiment hebben.

Ze zijn niet gespecialiseerd in alleen computers maar verkopen dus al langere tijd meerdere soorten elektronica.Ik heb tevens ook gezien op de website dat ze al langer tv verkopen.

weet je wat ik ook jammer vind dat is dat die nieuwere computers geen bluray brander ofzo hebben dat vind ik een beetje jammer.in mijn pc heb ik een kast gekocht enkele jaren geleden wat wel die mogenlijkheid heeft.

Maar kijk gerust naar andere kasten er zit geen 5,25 inch drive meer aan de bovenkant, en dat vind ik een beetje jammer van dat alles.ik weet het die fosiel en die steen we worden allemaal ouder maar ik wil nog graag cdtjes branden ook al is het maar voor in de auto.


Of ben ik nu een uitstervend ras geworden?

[Reactie gewijzigd door rjmno1 op 17 september 2025 00:59]

Elke pc en tv hier in huis heeft minimaal een bluray, omdat ik die ook nog wel eens afspeel.

Maar ik snap je helemaal, een kast met dvd's die piratebay zelfs niet heeft, (vind maar eens een duitse film op piratebay) dat is wel zonde als je er niks meer mee kan doen.

Maar mijn enige gekochte spindel met cdr staat ongebruikt in de kast, al 20 jaar .... Dat branden was met teveel moeite :D
Ik kende die EP-winkels helemaal niet.. Azerty uiteraard wel.. Gezien de lokatie van die winkels niet zo vreemd aangezien ze zich alleen in het zuiden bevinden.. Wel knap dat zo'n familiebedrijf al zolang overleeft en kennelijk zelfs nog uitbreidt.. De retail in consumenten elektronica lijkt me anno 2025 nou niet echt een branche waar nog veel in te verdienen valt (meeste wordt tegenwoordig online gekocht), maar kennelijk heb ik dat fout.. Hier in de buurt hebben we zover ik weet alleen de Mediamarkt en Expert.. Nergens meer echte computer speciaalzaken (dat is EP ook niet zo te zien, maar die Azerty PC's zijn wel ok)..
Wel vreemd dat ze niet op de EP winkelzoeker staan, Tummers winkels zijn al bijna 9 jaar bij ElectronicPartner (EP).
Het is een franchise, ze werken samen met, maar nog steeds afzonderlijk van EP.
EP was vroeger ook in Nederland groter. Lokale winkel is hierjaren geleden gesloten, bedrijf behield aleen electricien tak op bedrijven terrein. Was weer een EP minder. Net als Spar in DACHS veel groter, veel dorpswinkels, met service afdeling.
Beetje vreemd dat de website ep.nl niet de winkels van EP:Tummers laat zien bij de voorraad van de drie Xenith pc's:

https://www.ep.nl/producten/categorie-desktops/merk-xenith/
Ik heb een tijd bij Tummers gewerkt. Het is een franchise. Ze werken samen met EP, kunnen bestellen bij EP, maar dragen vooral spullen in hun eigen magazijn.
1000 euro voor een PC met een integrated graphics kaart vind ik best veel eigenlijk. Nu heb ik al een tijd geen PC meer gebouwd, maar is dat echt relatief goedkoop dan?
Ik hoop dat dit niet negatief overkomt, maar ik vraag me regelmatig bij nieuwskoppen af: “Wat is hier de nieuwswaarde van?”

Vaak kan ik het nog wel plaatsen binnen een tech-nieuws-niche, maar in dit geval kan ik me echt niet bedenken voor wie dit interessant of relevant is.
Admin-edit:Bedankt voor je feedback. Commentaar voor de redactie hoort echter thuis in Geachte Redactie. Daar staat het de inhoudelijke discussie niet in de weg en kan de redactie het eenvoudig terugvinden.

[Reactie gewijzigd door Bor op 16 september 2025 21:49]

Het verkopen van complete PCs, dat zie je niet veel meer. En dan neem ik aan dat dit nog wel aardige zijn ook, in tegenstelling tot winkeldochters van HP of zo.
Het verkopen van complete PCs, dat zie je niet veel meer.
Wat bedoel je hier precies mee? Megekko verkoopt PC's, Alternate heeft er ook heel veel......
Je noemt er twee, vroeger waren er veel meer (Funprice, NoRRoD, Computerland, Update om slechts een paar noordelijke bedrijven te noemen). De nieuwswaarse van dit artikel zit hem er dan wellicht in dat een Nederlandse PC bouwer een samenwerking aangaat met een Nederlandse electronicaketen. Er is blijkbaar nog steeds wel vraag naar desktop pc's die niet door Acer, Lenovo, Dell of HP gebouwd zijn, de bedrijven die ze bouwden zijn echter (helaas) uit het straatbeeld verdwenen.
Buiten wat gamers heeft de gemiddelde persoon tegenwoordig geen desktop pc meer. Ik kom nog wel laptops tegen bij mensen thuis, vaak al een paar jaar oud of voor thuiswerken. Verder gebruikt iedereen smartphones, smart TV's en soms nog een tablet voor hun dagelijks internetgebruik.
Daar vergis je je aardig in, zowel desktops als notebooks worden ontzettend veel verkocht omdat juist die gewone gebruiker dat prettiger vind werken dan “gepriegel op zo’n scherm”
Het feit dat een mainstream winkel deze PC's gast verkopen is de nieuwswaarde..als dit soort winkels als PCs verkopen zijn het de bekende merken als HP of Acer. Niet van een Nederlandse speciaalzaak.
Waarschijnlijk is de nieuwswaarde dat een Nederlands bedrijf zelf samengestelde computers in fysieke winkels worden verkocht.
Er zullen vast wel meer Nederlandse tech producten in winkels liggen, gaan we daar ook allemaal artikelen over posten? Ik ben het met Valandin eens, maar ik heb over het algemeen het gevoel dat Tweakers erg achteruit aan het gaan is. Vroeger was dit DE site waar je beetje tech nieuws van niveau kreeg. Tegenwoordig is alles op een soort Bright.nl achtige manier geschreven voor publiek met weinig tot geen kennis. Ik kom steeds moeilijker door artikelen heen omdat ze steeds meer Jip en Janneke uitleg worden en de daadwerkelijke nieuwswaarde ergens daarin verstopt zit. Ook lijken veel artikelen te veel op SEO waarde geschreven te zijn ipv gewoon prettig voor de lezer.

Ik weet sowieso niet hoeveel toekomst een geschreven nieuws site nog gaat hebben in de toekomst, maar ik hoop dat Tweakers zich wel een weg kan vinden door het landschap van tegenwoordig en toch ook beetje hun identiteit kan behouden om tech nieuws te brengen voor een publiek welke al wat meer in de IT wereld zit. Bedoel als ik eerlijk ben als ik naar alle artikelen van vandaag kijk bijvoorbeeld hadden deze allemaal ook prima op nu.nl kunnen staan. Er is helemaal niets gepost wat op een wat hoger niveau op nieuws ingaat of iets.

[Reactie gewijzigd door ro8in op 16 september 2025 17:55]

Ik ben benieuwd wat de gemiddelde Nu.nl lezer dan gaat vinden van de nieuwe Mediatek SoC of dat de nieuwe Exynos op een ‘2nm’ procedé gebakken gaat worden.

Ze zullen zeker ook interesse hebben in de serveremulator van ‘the Crew’.

Ik heb vandaag een ‘discussie’ met iemand gehad (HBO opgeleid, brede kennis van de wereld en niet bepaald dom of à technisch) of de wifi er nou uitlag of het internet. Na een flink moeizaam gesprek bleek de wifi gewoon te werken maar de glasvezel zat het probleem. Ownee ze hadden geen glasvezel maar eurofiber (je zou denken fiber—-> vezel—> glasvezel maar nee dat lampje ging niet branden).

Om even aan te geven waar de interesse een kennis van mensen over het algemeen ligt :+

ik ben het met je eens dat Tweakers ‘niet meer is wat het vroeger was’ maar als ze dat nog wel waren vrees ik dat ze niet meer bestaan hadden.

De keuze was tussen nog meer de diepte in of verbreden. De diepte in spreekt een niche publiek aan, dat icm een Nederlandstalige site en er blijft een klein clubje over.

Dan verbreden, waar dus voor gekozen is. Breder scala aan onderwerpen met minder zeer specifieke diepgang om zo een breder publiek aan te spreken. Logische keuze in het medialandschap de afgelopen jaren want de schoorsteen moet toch roken en met een kleine gemeenschap is dat bijna niet te doen. Dat is geprobeerd door betaalde artikelen met meer diepgang maar dat was geen succes.

Betekend imho niet dat alles oppervakkig is want een quicktest met in de resultaten de gegevens van het P3 en sRGB kleurprofiel zal de meeste Bright.nl bezoekers denk weinig zeggen.

Daarnaast kun je nou eenmaal niet alles interessant maken voor iedereen. Ik vind dit artikel wel handig om te lezen, als ik dan eens een gesprek heb met iemand en het komt op ‘mijn kind wil een Game PC maar ik heb geen idee wat ik daar mee aan moet maar er staat een Dragon-crap-PC op Bol.com en is dat wat?’ Dan kan ik met droge ogen naar een EP verwijzen want die verkopen Azerty PC’s wat prima spul is vergeleken met veel pre-builds van OEMs of troep op Bol.com.
Ik ben bang van niet, maar elk moment dat je feedback kunt geven helpt? Kan er niet achteraf worden geroepen dat we het niet hebben aangegeven.

Zelf ook al een tijdje lid met dit en oudere account en vind het jammer dat het oude tweaker gevoel aan het verdwijnen is.

Vraag en aanbod (ook een van de mooie producten) begint beetje marktplaats gehalte te krijgen. En zelfs wanneer je aangeeft dat er bedriegers zijn (met bewijs), wordt het snel weggeschoven onder eigen risico… a fijn, misschien wordt ik oud en kan ik die herinneringen niet loslaten 🤣🥲
Tenzij je merkt en geleerd hebt dat het niet helpt. Waarom dan nog tijd en energie hierin steken en de fanboys je ook nog eens -1 laten geven? Het is een zielige bende hier en het wordt steeds erger.
Ik ben er ook een beetje bang voor, het zou wel jammer zijn want dan zijn er eigenlijk geen Nederlandse plekjes meer over waar je beetje met je mede nerds met elkaar kan discussieren en elkaar bashen enzo. De meerwaarde zit bij mij vooral nog in die reacties onder elk artikel waar je beetje elkaar kan aanvallen met reacties en moderaties en ik soms nog echt wel op andere ideeen gebracht kan worden door de slimme koppen hier. Maar de nieuws artikelen zelf zijn eigenlijk nooit echt intressant meer en 9 van de 10 keer heb ik het nieuws al ergens anders gezien of is het van zo simpel niveau dat er gewoon niks uit te halen valt.

Ik hoop dat Tweakers wel een weg kan vinden, maar het zit momenteel wel echt in een vicieuze neergaande circel heb ik het idee en zullen ze echt iets moeten veranderen.

De vdeos en podcasts enzo zijn een goed begin, maar het is momenteel nog een beetje te veel LTT na doen in het Nederlands ofzo. Het mist een beetje een uniek sausje nog en het voelt nog een beetje nep. Waar ze denk ik ook een beetje de mist mee in gaan is de video's doen met de redacteuren die schrijven. Maar iemand die leuke teksten schrijft is niet perse een leuke persoonlijkheid voor op video. Dat is in mijn mening gewoon echt 2 verschillende vakken. Je vraagt aan een nieuws redecteur om opeens een leuke bubbly presentator te zijn, dat gaat gewoon niet werken. Dat is een beetje alsof in een TV serie de schrijvers van de show ook zelf gaan acteren, dat werkt gewoon vaak niet. Bij LTT casten ze mensen echt specifiek voor de video's en of deze leuk op scherm zijn en heb je background gewoon writers. Bijv ik heb met Jurjan een beetje dat alhoewel het vast een aardige gozer is en voorheen leuke dingen schreef dat hij op video gewoon erg ongeintresseerd overkomt en dat maakt de video's dan een beetje vervelend om naar te kijken. Arnout heeft dan wel wat meer energie en weet mijn aandacht er iets beter bij te houden. Maarja het zou ok wel een budget ding zijn waardoor Tweakers niet los personen kan casten voor video en alle werknemers een beetje voor van alles inzetten. Maar in de long run is dit denk ik meer schadelijk voor het platform.
Gezien dat mensen die commentaar leveren ook gewoon -1 krijgen, iets wat al veel langer aan de gang is overigens, vraag ik me serieus af in hoeverre de site nog bestaansrecht heeft. Tot nog toe blijf ik het proberen, maar het gaat me steeds meer tegen staan.


Een Nederlandse uitvoering van die comedy LTT zit ik persoonlijk al helemaal niet op te wachten en het siert de site ook zeker niet. En het klopt wat je zegt, video is iets heel anders dan schrijven. Kan best dat het met budgetten te maken heeft, maar dan is de grote vraag of het verstandig is om zoiets te doen.


Maar goed, mijn account zal binnenkort wel aan de kapstok gehangen worden of de prullenbak in verdwijnen. Het is ondertussen al een jaar of 5 tot 7 achteruitgang. Nu is echt wel een punt bereikt dat het stopt.
Tsja. Ik vraag me regelmatig af bij dit soort opmerkingen: "Wat is hier de bedoeling van?"

Het is een nieuwtje, een internet computerbedrijf die zijn spulletjes gaat verkopen bij een elektronica en witgoed fysieke winkel. Ik vond het in ieder geval interessant om te lezen.
Nieuwswaarde is misschien nihil, maar ik vond het wel leuk om te lezen.
Waarom niet wel in de discussie? Zo kunnen anderen ook leren van dit soort feedback. Vooral als deze onderbouwd is, zoals in dit geval. Misschien wordt het tijd om eens wat (oude} regels te herzien.

Dit voorkomt ook dat negatieve feedback onder het tapijt wordt geschoven. Transparantie is een groot goed.
Ik mis een beetje context, wat zijn ep-winkels en xenith pc's? :-) heb ik wat gemist.
EP staat voor Electronic Partner. Het zijn elektronica winkels zoals expert, of zoals MediaMarkt, maar dan minder groot.

Xenith PC's ken ik niet zo, maar zullen samengestelde PCs zijn van Azerty die als game PCs geconfigureerd worden inclusief alle rgb verlichting die daarbij blijkbaar hoort. Dus gewone componenten, wellicht gunstig ingekocht door hun en in deze PCs gedrukt.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn