De Blu-ray Disc Association heeft twee nieuwe specificaties vrijgegeven voor de opslag van 128GB aan data op eenmalig beschrijfbare schijfjes en 100GB op herschrijfbare blu-ray-discs. Er is echter wel nieuwe hardware nodig.
De huidige blu-ray-formaten komen bij het gebruik van twee lagen uit op 50GB. De nieuwe bdxl-standaard, die met name is bedoeld voor archiveringsdoeleinden, maakt opslagcapaciteiten mogelijk van 100GB of 128GB op eenmalige beschrijfbare discs en 100GB op rewritable schijfjes. Om deze extra capaciteit mogelijk te maken, zijn één tot twee extra lagen aan de schijfjes toegevoegd, waardoor het maximum aantal lagen op vier uitkomt.
Het eveneens nieuwe ih-bd-formaat, dat staat voor intra-hybrid blu-ray disc, bevat een bd-rom-laag en een bd-re-laag van elk 25GB. Vanaf de readonly-laag kan alleen data worden gelezen, terwijl de bd-re-laag het mogelijk maakt om toch gegevens aan het schijfje toe te kunnen voegen.
Ondanks de meer dan verdubbelde opslagcapaciteit bij bdxl-schijfjes en het nieuwe hybride ih-bd-formaat, kan bestaande blu-ray-apparatuur de nieuwe formaten niet lezen of beschrijven omdat een krachtiger laser nodig is. De Blu-ray Disc Association laat dan ook weten dat de nieuwe formaten in eerste instantie bedoeld zijn voor bedrijven en overheden die grote hoeveelheden data moeten veiligstellen. De eerste schijfjes op basis van de twee nieuwe specificaties worden binnen enkele maanden op de markt verwacht.