De mobiele versie van Uitzending Gemist kan de umts-netwerken van de providers platleggen. Dat zegt de Nederlandse Publieke Omroep. De applicatie is vanaf 17 december beschikbaar.
Uitzending Gemist zal volgens een woordvoerder van de NOS middels een nieuw tabblad in de NOS Mobiel-applicatie worden geïntegreerd. Daardoor krijgen de meer dan honderdduizend gebruikers van die applicatie vanaf 17 december de mogelijkheid om programma's van Nederland 1,2 en 3 te bekijken zonder dat ze een aparte applicatie hoeven te downloaden of te installeren.
Als de interesse na de lancering groot is, kan dat problemen opleveren voor de providers, zegt woordvoerder Gerald van den Wijngaart van de NPO. "Toen we afgelopen zomer pionierden met de beelden van de Tour de France, konden de netwerken dat nog maar net aan. Ik hoop dat het nu goed gaat, maar het zou de 3g-netwerken best kunnen overbelasten."
De NPO heeft daarom in de afgelopen tijd overleg gevoerd met de providers over de lancering van de Uitzending Gemist-functie voor mobiele telefoons. "Er is nog nooit op grote schaal streaming video via de 3g-netwerken bekeken. Het is pionieren, niet alleen voor ons, maar ook voor de providers." Het grootste risico ligt bij de ochtend- en de avondspits in het openbaar vervoer. De verwachting is dat dan veel mensen een tv-programma zullen willen terugzien.
De provider T-Mobile, die het dataverkeer in het afgelopen halfjaar door de komst van de iPhone 3G bijna zag verdrievoudigen, verwacht geen problemen. "We hebben overcapaciteit en we plaatsen geregeld masten bij", zegt Priscilla Tomasoa. Vodafone kan de capaciteit verhogen, als blijkt dat de applicatie tot extreem veel dataverkeer leidt. "Daar kunnen wij snel op reageren. Dat gebeurt wel vaker, als bijvoorbeeld door een groot evenement op een locatie veel meer klanten gebruik maken van het netwerk." KPN kon vrijdagmiddag nog niet reageren op dit nieuws.
De mobiele versie van Uitzending Gemist, een website waarop maandelijks momenteel al elf miljoen uitzendingen worden opgevraagd, is nog niet helemaal af, vertelt Van den Wijngaart. "We zijn technisch nog de puntjes op de i aan het zetten, er zijn nog wat dingen die ingevuld moeten worden." Van den Wijngaart vertelde eerder al dat de mobiele applicatie uitzendingen van maximaal een week oud zal aanbieden.