De Nederlandse Publieke Omroep is voorzichtig begonnen met het gebruik van html 5. Op de website van Radio 1 kunnen met de juiste browser nu geluidsfragmenten worden opgevraagd zonder dat extra plug-ins zijn vereist.
Op de vernieuwde website van de nieuwszender zijn voortaan radio-uitzendingen en reportages op te vragen zonder dat er extra plug-ins nodig zijn. Daarvoor wordt de audio-tag uit de html 5-specificatie gebruikt. De geluidsfragmenten worden in mp3-formaat aangeboden. De onderdelen Luister Live en Uitzending Gemist op de Radio 1-site werken nog niet op basis van html 5, maar gebruiken nog het propriëtaire Silverlight en Flash.
Niet alle recente browsers kunnen al met de audio-tag uit de html 5-specificatie overweg, zo meldt een posting op de Testlab-blog van de NPO. Firefox en Opera zijn op papier geschikt voor het renderen van html 5, maar de browsers kunnen nog niet overweg met mp3-streams en vallen terug op Flash. Courante versies van Chrome en Safari slikken de nieuwe tags wel en spelen de audiobestanden probleemloos af.
Gerald van der Wijngaart, internetcoördinator bij de NPO, laat aan Tweakers.net weten dat de publieke omroep de nieuwe mogelijkheden van html 5 nog dit jaar 'waar mogelijk' ook op de websites van 3FM en Radio 2, 4, 5 en 6 gaat toepassen. Voor het populaire Uitzending Gemist zal de NPO voorlopig Silverlight-video blijven aanbieden, al is daar binnenkort ook een Flashspeler beschikbaar. Bovendien is het nog onduidelijk welke compressiestandaard voor video in de html 5-specificatie de boventoon zal voeren. De strijd tussen voorstanders van het licentievrije Theora- en het propriëtaire h.264-formaat woedt nog steeds, terwijl er ook geluiden klinken om het VP8-formaat vrij te geven. De NPO zegt de situatie rondom html 5-video in de gaten te houden en experimenteert al met een ondertitelfunctie via de video-tag van html 5.
