De in september gestarte mp3-dienst van online retailgigant Amazon slaat niet meer dan een lichte deuk in de verkoopcijfers van marktleider Itunes. De shop vertoont weliswaar een gezonde groei, maar dat komt goeddeels door nieuwe klanten.
Circa tien procent van de consumenten die muziek bij Amazon Mp3 hebben aangeschaft, deden dat eerder ook bij Itunes, zo blijkt uit cijfers van de NPD Group, waarover Ars Technica bericht.
Het loslaten van drm door de vier grote muziekmaatschappijen was onder meer bedoeld om interoperabiliteit tussen muziekspelers af te dwingen en zo het monopolie van Apple te breken. Afgaande op de gegevens over Amazon Mp3 lukt dit dus maar mondjesmaat, terwijl het de enige shop is vanwaar momenteel van alle vier de grote labels mp3'tjes kunnen worden binnengehengeld. De meer dan 3,3 miljoen nummers die de shop in de schappen heeft liggen kunnen worden aangeschaft voor een prijs die varieert van 89 tot 99 dollarcent per stuk - wat betekent dat de gemiddelde prijsstelling lager is dan bij Itunes.
Apples muziekwinkel heeft vooralsnog alleen mp3-bestanden van EMI in de schappen liggen, het restant is met Fairplay-drm beveiligd. Vooralsnog blijkt het ontbreken van drm op vrijwel alle populaire muziek bij Amazon nog geen reden voor de Itunes-klandizie om massaal over te stappen.
De NPD Group wijst erop dat de verschillen tussen de klanten van de twee online winkels goeddeels demografisch van aard zijn. Zo worden bijvoorbeeld 18 procent van de aankopen bij Apples muziekshop door jongeren gedaan terwijl dat bij Amazon slechts 3 procent is. Bij Itunes blijken verder 44 procent van de aankopen door mannen te worden gedaan; in de Amazon-shop staat de teller voor die groep hoger, namelijk op 64 procent. Het verschil in demografie is volgens de marktonderzoeker een aanwijzing dat de muziekmarkt groter is dan werd gedacht.
Itunes is in zijn geheel echter nog circa tienmaal zo groot als Amazon Mp3, maar laatstgenoemde heeft in het verleden een sterke traditie opgebouwd als verkoper van cd's, en kan om die reden vermoedelijk nog behoorlijk groeien. Volgens NPD zal de retailer echter op den duur significante aantallen klanten van Itunes weg moeten gaan pikken, als het op de langere termijn wil doorgroeien.
Op dit moment is Amazon Mp3 enkel in de VS beschikbaar, maar later dit jaar gaat de retailer ook muziek buiten de VS verkopen.
