Volgens de analisten van Gartner en de Burton Group doet Microsoft er verstandig aan om de retail- en oem-versies van Windows XP niet zoals gepland op 30 juni uit roulatie te halen, maar een half jaar later. Microsoft sluit de mogelijkheid van uitstel niet uit.
Volgens Richard Jones van Burton heeft Microsoft klanten vanwege de vertraging van Windows Vista een te aggressief migratieschema opgedrongen. Dat is echter niet de schuld van de klant, dus is het niet eerlijk hen tot een snelle migratie te dwingen, zo stelt hij.
Michael Silver, hoofd research bij Gartner valt hem bij met de stelling dat een nieuwe versie van een product minimaal twee jaar naast het oude moet kunnen bestaan. Volgens Silver is dat om te zorgen dat software van kleine en misschien zelfs niet meer bestaande bedrijven goed kan worden gemigreerd. Dat Microsoft volgens hem voor wat betreft zijn eigen software goed werk heeft afgeleverd is dus niet voldoende, zo luidt de boodschap.
Microsoft staat in principe niet onwelwillend tegenover de suggestie om XP langer in de verkoopkanalen te houden. Oorspronkelijk had het bedrijf al op 30 januari jongstleden willen stoppen met de levering van het besturingssysteem, maar de softwaremaker kwam daar op terug naar aanleiding van ontevredenheid bij fabrikanten over Windows Vista. Microsoft zal zijn oor te luisteren leggen bij consumenten en partners, iets dat het bedrijf ook tot het voorgenoemde uitstel van executie bracht, aldus een woordvoerder van het softwarebedrijf.
Silver denkt dat de meeste bedrijven er verstandig aan doen om in het voorjaar van 2009 op Vista over te stappen, omdat Microsoft en andere softwaremakers volgens de marktvorser dan voldoende tijd hebben gehad om softwareupdates uit te brengen. De Gartner-analist wijst er op dat bedrijven die Vista niet erg zien zitten, nog een aantal jaren met XP kunnen blijven werken omdat Microsoft nog tot april 2014 doorgaat met het uitbrengen van securityupdates.
De Burton Group heeft ten slotte nog een tip voor bedrijven die zich afvragen wanneer de tijd rijp is om de overstap te wagen: dat zou het moment zijn dat werknemers beginnen te klagen dat ze thuis Vista hebben en dat OS ook op het werk willen gebruiken.