De ICT Barometer waarschuwt voor een Nederlandse braindrain als IT-bedrijven verder gaan met uitbesteding aan lagelonenlanden. Uit het onderzoek blijkt dat de trend van het outsourcen onverminderd doorzet, de budgetten hiervoor zullen naar verwachting ook sterk stijgen.
De ICT Barometer is een onderzoek dat tweemaandelijks wordt gehouden in opdracht van Ernst & Young, hiervoor worden meer dan 600 IT-topmannen in de overheid en het bedrijfsleven ondervraagd. Uit het onderzoek van mei blijkt dat de groei van het aantal uit te besteden projecten aan lagelonenlanden weliswaar stagneert, maar dat er des te meer budget voor dergelijke praktijken beschikbaar wordt gesteld. Dit jaar wordt ongeveer 17 procent van het IT-budget van bedrijven aan outsourcing besteed, naar verwachting zal dat binnen enkele jaren verdubbelen naar 35 procent. Opvallend is ook de uitkomst dat het niveau van de uitbesteden praktijken hoger wordt; softwareontwikkeling is nu het gebied wat het meest uitbesteed wordt, voorheen waren voornamelijk callcenter- en helpdeskactiviteiten gebieden waar bedrijven voor naar de lagelonenlanden gingen. Vooral grote bedrijven met meer dan vijfhonderd werknemers outsourcen hun arbeid, bij de overheid komt dit nauwelijks voor. Op het moment besteden 12 procent van de ondervraagden hun arbeid uit, opvallend is dat 20 procent dit overweegt te gaan doen in de komende jaren.
Volgens Jacob Verschuur, directeur ICT Leadership bij Ernst & Young, is de dreigende kennisdrain te wijten aan het tekort aan hogeropgeleide Nederlandse IT-ers. Verschuur verwacht dat deze trend zich zal doorzetten omdat Nederland te weinig opleidt en hiermee nu al achter loopt op het Europese gemiddelde. Verschuur dringt er op aan dat universiteiten, hogescholen en de overheid iets moeten doen aan het IT-onderwijs en daarmee het behoud van de kenniseconomie.