Het Californische Principled Technologies heeft in opdracht van Microsoft een vergelijking uitgevoerd tussen Windows XP en Windows Vista op prestatiegebied. Een van de conclusies is dat Aero weinig merkbare invloed heeft op de reactiesnelheid van het systeem.
Door Principled Technologies zijn vier testsessies opgezet, die elk op vijf door Microsoft geleverde laptops zijn gedraaid. In elk van de sessies werd een aantal programma's gestart en gebruikt en werden gegevens onderling uitgewisseld. Van elke actie werd bijgehouden hoeveel seconden die kostte, zodat op basis daarvan een vergelijking gemaakt kon worden. De belangrijkste onderzoeksconclusie, is dat de verschillen klein zijn, minder dan een halve seconde en dus amper merkbaar. In een paar gevallen - het starten van Outlook, het zoeken via Explorer en het afsluiten van Adobe Reader - was Vista merkbaar sneller. Windows XP was nergens meer dan één seconde sneller dan Windows Vista.
Verder zijn de onderzoekers van Principled Technologies nagegaan wat de invloed was van Aero op de reactiesnelheid van het systeem. Dit grafische systeem wordt alleen geladen als de computer over voldoende rekenkracht beschikt om alle effecten correct te renderen. Als dat niet het geval is, krijgt de gebruiker een Windows XP-achtige interface te zien. Van de 192 metingen die zijn uitgevoerd, waren er slechts 4 meer dan 0,1 seconde trager als Aero was ingeschakeld. Er waren echter ruim 150 metingen die iets sneller reageerden als Aero aanstond. De conclusie van de onderzoekers is dan ook dat er weinig verschil is tussen het draaien met en zonder Aero. Dat is niet heel erg vreemd, aangezien Aero sterk afhankelijk is van de videokaart, die tijdens normale Windows-activiteiten toch amper ten volle gebruikt wordt, en niet van andere systeemresources.

Vergelijking tussen prestaties Windows XP en Windows Vista