Eerste OLPC's in productie, Thailand trekt zich terug

Christopher Blizzard van Red Hat laat via zijn blog weten dat de eerste 200 laptops voor het One Laptop Per Child-project in elkaar zijn gezet. Naast dit goed nieuws is er ook slecht nieuws, want volgens Thannews zou Thailand zich uit het project terug getrokken hebben.

Eerder deze week produceerde het Chinese Quanta al tien prototypes van de XO-1 om eventuele problemen met het bouwen van de goedkope computers te ontdekken. Deze werden schijnbaar niet gevonden, waarop er gestart kon worden met een ietwat grotere productie van 900 laptops, waarvan de eerste 200 nu klaar zijn. Deze laptops zullen hun weg vinden richting de ontwikkelaars van software voor de OLPC-laptop.

Op de flashgeheugencontroller en de touchpad na, zijn de geproduceerde laptops gelijk aan de laptops die in het tweede kwartaal van 2007 in groten getale gemaakt en verscheept gaan worden. Voor de flashgeheugencontroller wordt namelijk geen dedicated chip gebruikt, maar een hiervoor geprogrammeerde FPGA die twee keer zo langzaam is. Verder waren er elektrische problemen met het pen-gedeelte van het touchpad, waardoor dit tijdelijk is uitgeschakeld. De software (build178) die op de machines draait is in een stadium waarin er geen nieuwe mogelijkheden meer worden toegevoegd.

In tegenstelling tot de afgezette premier van Thailand, Thaksin Shinawatra, ziet de militaire junta, die enkele maanden geleden naar de macht greep, geen heil in het project en wil het kijken of het niet zelf een goedkope computer kan ontwikkelen. De nieuwe Thaise minister van ict vergelijkt de laptop zelfs met een stuk speelgoed. De Thai Kamthorn, die voor het OLPC de software lokaliseerde, laat echter weten dat de organisatie nooit een kans heeft gekregen om het project aan de junta uit te leggen.

OLPC / $100 laptop (enhanced)

Door Ralph Smeets

Nieuwsposter

15-11-2006 • 23:13

23

Bron: Christopher Blizzard

Lees meer

'OLPC gaat 175 dollar kosten'
'OLPC gaat 175 dollar kosten' Nieuws van 27 april 2007
Zorgen om veiligheid $100-laptop
Zorgen om veiligheid $100-laptop Nieuws van 26 maart 2007
Opera bouwt olpc-browser
Opera bouwt olpc-browser Nieuws van 24 januari 2007
Bill Gates wil Windows op OLPC
Bill Gates wil Windows op OLPC Nieuws van 5 december 2006
Ook Chinese ultragoedkope pc gespot
Ook Chinese ultragoedkope pc gespot Nieuws van 1 december 2006
AMD trekt stekker uit PIC-project
AMD trekt stekker uit PIC-project Nieuws van 13 november 2006
Quanta bouwt MIT's '$100'-laptop
Quanta bouwt MIT's '$100'-laptop Nieuws van 15 december 2005
MIT toont $100-laptop op WSIS-top
MIT toont $100-laptop op WSIS-top Nieuws van 17 november 2005

Reacties (23)

23
23
14
5
1
6
Wijzig sortering
Een aantal foto's:
http://wiki.laptop.org/go/B1_Pictures

Wat voorbeelden van de GUI:
http://wiki.laptop.org/go/OLPC_Human_Interface_Guidelines

Ben benieuwd hoe ergonomisch het is en hoop dat niet al te veel gebruikers last gaan krijgen van RSI. Ze hebben in 3e wereld landen niet echt de luxe zomaar een USB muis erbij te gebruiken (zie foto's).

Verder vind ik het er erg goed uitzien.
Ik zie ze wel op e-bay verschijnen.

Verder vind ik het wel opmerkelijk dat de term 100-dollar laptop niet meer gebruikt wordt.. Wat zijn de huidige kosten? 100 euro?
Tussen de 130 en 140 dollar per laptop, als ik het mij goed herinner. Meer dan die 100 dollar in ieder geval.

Top dat ze zover gekomen zijn!
Ongeveer 130 dollar. De kostenstijging is het gevolg van meer/betere hardware, zoals de toevoeging van een camera.
zouden die schermpjes ook los te koop zijn? leuk voor forum: [CM] PC in je Auto. Info en How-to's - Deel 4
Minister van ICT, hebben wij die ook :7 ?
jammergenoeg niet. Wel eentje van economische zaken en een voor sociale zaken en werkgelegenheid, naar mijn mening een doublure. Dus een moderne post zou geen kwaad kunnen.
Jammer, jammer, dat de thaise "regering" geen heil ziet in computerisatie... Maar goed, ik had niets meer verwacht van interim, half totalitaire militaire overheid.

Verder is het initiatief goed, maar ik ben bang dat het project niet te veel tegenslagen kan verwerken. China bijv. leek me een ideale markt, maar die hebben hun eigen Godson based systeempje voor +/- $100.
De OLPC markt kan alleen nog maar krimpen...
Probleem met dit soort ambitieuze projecten is ook dat veel derde-wereldlanden het PC stadium grotendeels lijken over te slaan en direct naar mobiele communicatie gaan. Telefoons gaan met honderden miljoenen over te toonbank in ontwikkelingslanden, omdat ze veel handiger zijn dan dure, kwetsbare, diefstalgevoelige computers. Diensten waar veel behoefte aan is zoals veilige betalingen, worden via telefoons gedaan (beltegoed-naar-beltegoed transfers), en communicatie gaat via sms ipv email - zaken waar in de ontwikkelde wereld de PC voor wordt gebruikt, is daar al mobiel. Zo werd er op een markt in de Filippijnen waar ik vorig jaar was driftig mobieltjes gebruikt als rekenmachine, ipv een PC+spreadsheet. De behoefte aan PC's onder de bevolking zelf is vaak helemaal niet zo groot als veel initiatiefnemers in het westen vaak veronderstellen - al zullen ze een supergoedkope, gesubsidieerde PC uit het westen niet laten schieten natuurlijk.
Jammer, jammer, dat de thaise "regering" geen heil ziet in computerisatie... Maar goed, ik had niets meer verwacht van interim, half totalitaire militaire overheid.
De thaise bevolking was anders wel er blij met de afzetting van de premier. Er was geen bloedvergiet, en de thaise bevolking kwam de straten op om bloemen uit te delen.

Daarbij vind ik het heel begrijpelijk dat ze niet door willen gaan met het project. Het is immers tot stand gekomen in een regering waarin de premier corrupt was. Het is niet helemaal ongegrond dat de interim regering dit project niet helemaal vertrouwd. Echter hoop ik wel weer dat het project hervat wordt als de nieuwe regering herkozen wordt.
Nu kom ik denk weer kort door de bocht maartoch, ik weet niet of het om die kinderen gaat die je altijd in de reclames ziet, maar ALS het om die kinderen zou gaan, die mensen hebben toch geen stroom?
Daarom zit er een zwenk-knop aan de laptop waardoor je hem 'aan kan slingeren'. Op die manier kan je hem dus zelf van stroom voorzien.
Anoniem: 170345 16 november 2006 00:32
Ik denk niet dat iemand uit de derde wereld zo een ding kunnen betalen. Of worden die dingen gratis weggegeven door Unicef ofzo?
De overheid moet de laptops inkopen, waarna ze gratis aan de kinderen gedistribueerd worden. Althans, dat is het plan.
Lijkt me niet zo goed plan om daar geld aan te verspillen. Kan de overheid beter dat geld gebruiken om voor werk, inkomen en voedsel te zorgen.

Voor die $140 kun je heel wat broden bakken, bij wijze van spreken.
De landen waar de beschibaarheid van brood een probleem is hebben over het algemeen niet een regering die laptops voor kinderen gaat kopen, die kopen alleen privee vliegtuigen voor zichzelf.

Deze laptops zijn meer voor landen waar wel een regering zit die zich iets van het volk aantrekt, en daar is voedsel meestal niet het probleem. Onderwijs echter wel, en daar kunnen deze laptops bij helpen.
Voedselhulp is niet echt populair meer als ontwikkelingshulp (tenzij bij echte rampen natuurlijk).
Het lost namelijk niet echt op een structurele manier problemen op: zodra het brood op is, is de oude situatie terug.
Met OLPC probeert men nu juist een beetje meer te investeren zodat er op de lange termijn echt iets verbetert doordat mensen opgeleid zijn en daardoor de economie sterker wordt.
Ze investeren in de kinderen omdat die nog lang meegaan, dan is het rendement zo hoog mogelijk.
"...In tegenstelling tot de afgezette premier van Thailand, Thaksin Shinawatra, ziet de militaire junta, die enkele maanden geleden naar de macht greep, geen heil in het project en wil het kijken of het niet zelf een goedkope computer kan ontwikkelen..."

Tsjonge jonge, stank voor dank hoor. Zoek het dan zelf maar uit.
Hebben ze dan ook internet? Kunnen ze meteen hun laptopje op ebay verkopen om zo wat centjes te verdienen :9
In het artikel staat dat ze een FPGA programmeren, maar volgens mij mag je de term programmeren niet gebruiken bij een FPGA.

Ik weet iig nog wel dat mijn docent aan de hogeschool uit zijn slof schoot als je het woord programmeren gebruikte tijdens ons FPGA project.
En wat droeg hij voor term aan dan?
Anoniem: 187167 16 november 2006 12:01
Ik heb zo'n vermoedde dat deze laptops masaal verkocht zullen worden in het buitenland. Nadeel is dat diegene die zoiets zou doen, al geld hebben en misbruik zullen maken van de situatie om nog meer geld te maken. Ik zie de lokale bevolking nog niet meteen hun eigen laptop op eBay zetten.

Ik vermoed dat criminele langs dorpen gaan, veel geld (voor de lokale bevolking veel geld) gaan aanbieden voor hun laptops en vervolgens gaan zij ze masaal verkopen aan het buitenland.

Ik hoop dat kinderen kunnen genieten van die laptops maar wij leven niet jammer genoeg niet in een ideaal wereld waar criminaliteit niet bestaat.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.