Veiligheidsexperts hebben kritiek op een aantal features van de laptop van het Olpc-project. Er wordt onder meer gevreesd dat de apparaten ten prooi kunnen vallen aan botnets. Volgens Olpc's securityhoofd beschikken ze echter over innovatieve afweermechanismen.
De komende twaalf maanden hoopt de door het Massachusetts Institute of Technology opgerichte organisatie tien miljoen laptops te kunnen distribueren, bedoeld voor kinderen in ontwikkelingslanden. Olpc heeft eerder gesteld dat de banden met de Verenigde Naties er samen met het kleurrijke uiterlijk van de machientjes aan bij zullen dragen dat deze niet van hun jonge gebruikers worden gestolen. De veiligheidsarchitectuur van het vorige maand geïntroduceerde XO-1-model maakt de apparaatjes volgens Olpc-veiligheidshoofd Ivan Krstic op veel punten veiliger dan desktopcomputers. De 'Bitfrost' genaamde technologie biedt onder meer encryptie en een 'kill switch' waarmee een gestolen apparaat op afstand onklaar kan worden gemaakt.
Volgens Krstic is de wijze waarop toestemming voor het draaien van applicaties wordt afgehandeld zowel het belangrijkste als het meest controversiële aspect van de securityarchitectuur: er wordt ondanks kritiek uit veiligheidskringen toegestaan dat er niet vooraf goedgekeurde programmatuur wordt gedraaid. 'Volgens verkopers van securityproducten is dit een slecht idee, maar dat zegt niets over de mogelijkheid goedgekeurde applicaties te corrumperen of de rest van het systeem aan te vallen. Omdat we willen dat kinderen de volledige controle over het systeem kunnen hebben is het uitsluiten van niet gekeurde programma's geen optie', zo legt Krstic uit. 'In plaats daarvan bieden we een veiligheidsschil waarbinnen dergelijke code kan draaien zodat voorkomen kan worden dat deze het systeem schade toebrengt. Dat doen we door iedere applicatie in zijn eigen virtuele machine te laten draaien, met slechts de priveleges die het nodig heeft', aldus de Olpc-beveiliger. De virtuele machine is voorzien van methodes om virusachtig gedrag te herkennen en zorgt er volgens Krstic voor dat een hoop malwareproblemen als sneeuw voor de zon verdwijnen.
Een ander punt van kritiek vanuit de securitywereld is het feit dat de Olpc-ontwerpers, die graag willen dat de gebruikertjes leren wat er onder de motorkap van de laptops gebeurt, in een knop hebben voorzien waarmee in een keer de sourcecode van het gedraaide programma op het scherm kan worden getoverd. Dat nobele streven weegt volgens sommigen niet op tegen de nadelen. Securityconsultant Sean Coyne voorziet een botnet van tien miljoen nodes als worst case scenario. Hij stelt dat het dan misschien fantastisch voor de kinderen is dat ze naar de programmaregels kunnen turen, maar dat vergemakkelijkt tegelijkertijd het wijzigen daarvan, waarmee beveiligingen weer teniet kunnen worden gedaan. De beveiligingsconsultant betwijfelt of de academici en filantropen die aan de wieg van de Olpc stonden, wel voldoende mogelijkheden hebben om het wel en wee van de apparaten te sturen wanneer deze eenmaal in het wild zijn losgelaten.
