De resolutie hangt af van je scherm, niet van je OS. Je kan in windows wel de resolutie van je scherm instellen, maar dat betekent dat je windows laat weten wat de resolutie van je scherm is, ipv andersom.
Ik heb het hier dus over de resolutie in DPI, niet als in 1280x1024 pixels, btw.
een 17" scherm dat draait op 1280x1024 heeft een diagonaal van 1639 pixels (dank u, Pythagoras), wat neerkomt op zo'n 96dpi.
We gaan er nu even vanuit dat je je windows ook vertelt dat je scherm 96dpi is en dat windows z'n werk goed doet.
Nu, een 72-punts letter is 72 punten groot. Zoals al is aangehaald is een put 1/72e inch, dus zou die letter precies 1" groot moeten zijn. We hebben net uitgerekend dat ons scherm 96dpi is, dus zou die letter ook 96 pixels hoog moeten zijn (oké, dat hangt natuurlijk af van de letter, een o of een l, maar je snapt me wel).
Als je nu je resolutie verlaagd (als in: windows vertellen dat je scherm een lagere resolutie heeft, maar je scherm hetzelfde ingesteld laten), bijvoorbeeld 72dpi, dan zou windows die letter 72 pixels groot maken en dus zou de letter op je scherm kleiner worden. Lieg je tegen windows dat je scherm een hoge resolutie heeft dan maakt windows dientengevolge de letters groter.
Een letter die met een hogere resolutie wordt weergegeven wordt dan ook met meer pixels weergeven. De letter wordt dan ook nauwkeuriger als de hoogte evengroot blijft, wat beter leest omdat de detailering hoger is.
Zo, hopelijk heb ik hiermee wat misverstanden weggewerkt

.
edit:
Jazco2nd, in plaats van de fysieke resolutie van je laptop te verlagen (naar 1280x960 oid) zou je dus ook windows kunnen vertellen dat je een scherm hebt met een hogere resolutie dan gebruikelijk.
Dit is echter ook geen fijne oplossing, want
helaas is het zo dat de meeste programma's niet automatisch goed gebruik maken van de resolutieinstelling. Ik denk dat het wat dat betreft ook beter geïmplementeerd zou moeten worden in de gui-manager van windows zelf, ik heb daar niet zoveel kaas van gegeten, maar het is ook deels te wijten aan lui programmeerwerk denk ik. In ieder geval gaan veel programma's er in bruikbaarheid op achteruit als je de resolutieinstelling in windows verandert, omdat bepaalde dingen wel meeschalen (bijvoorbeeld de grootte van letters in pixels) maar andere dingen niet (het label waar de tekst in komt blijft in pixels even groot, en kan dus te klein worden om alle tekst weer te geven).