Ik merk dat mensen de uitspraak van deze man niet zo goed begrijpen.
Wat Franklin bedoelde is dat vrijheid iets is waar niemand anders dan jijzelf gebruik van kan maken. Mensen kunnen je natuurlijk je vrijheid wel afpakken, dan heb je minder vrijheid. Maar ze kunnen je vrijheid niet gebruiken om je voor hun karretje te spannen. Vrijheid betekent zelfbeschikking.
Veiligheid daarentegen bestaat er uit dat je je vertrouwen in iets of iemand legt. Iets verzorgt jouw veiligheid (alarmsysteem, wapens) of iemand verzorgt jouw veiligheid (politie, staat).
Als jij nou vrijheid inruilt voor veiligheid, geef je jezelf over aan iets of iemand. In het geval van bijvoorbeeld een alarmsysteem kan het te omzeilen zijn. Je veiligheid blijkt dan een schijnveiligheid geweest te zijn. Weinig tot geen veiligheid dus, maar je blijft geloven in je alarmsysteem zo lang het niet gekraakt is. Als het dan wel gekraakt wordt, dan blijkt dus dat je eigenlijk al die tijd helemaal geen veiligheid had, maar ook geen vrijheid.
In het geval van één persoon of overheid is het nog een stuk gevaarlijker. Je levert vrijheid in en verwacht dat je overheid voor jouw veiligheid zorgt. Naast het feit dat het kan gebeuren dat je overheid faalt (waardoor weer blijkt dat je vrijheid had ingeleverd, terwijl je er alleen maar een schijnveiligheid voor terug kreeg), kan het gebeuren dat je overheid omslaat. Dat is wat er natuurlijk in Duitsland gebeurde in 1933. En dan is het helemaal fout, want je hebt je vrijheid ingeleverd bij een overheid waarvan je dacht dat hij je vriend was, maar die in een jaar tijd van vriend naar vijand omslaat. Dag veiligheid, dag vrijheid.
Kortom: vrijheid is iets waar niemand anders dan jij gebruik van kan maken. Als je vrijheid voor veiligheid inruilt leg je je vertrouwen in iets of iemand, en dat betekent dat je je overgeeft aan iets of iemand dat jou kan manipuleren.
Er zijn ook manieren om meer veiligheid te krijgen ZONDER vrijheid in te leveren. Eén van die manieren is de dialoog, dwz. over en weer vertellen wat je dwars zit en een compromis maken waar je beide blij mee bent, of in ieder geval beide even ontevreden over bent.
Premier Kok werd bijvoorbeeld wel de 'vader van het compromis' genoemd. Dat word tegenwoordig als negatief gezien omdat geen van de partijen er bij hem ooit als 'winnaar' uit de bus kwam. Maar die mensen die dat denken zien het volledig fout. Gezien in het kader van het behoud van vrijheid waren alle partijen bij een compromis van Kok altijd winnaars.
Winnen is niet iets wat voorbehouden is aan maar één partij.
Alle partijen kunnen winnen. Maar die partijen moeten dan wel juist zien wat ze te verliezen hebben, anders zien ze niet wat ze gewonnen hebben. Tja, het is niet iedereen gegeven om grotere verbanden te zien.
Hou deze uitspraak van Ben Franklin in gedachten. Benjamin Franklin was een superintelligente kerel die hier in het Westen onterecht verzwegen wordt. Benjamin Franklin is hier bekend vanwege zijn experimenten met electriciteit, maar hij was ook een groot maatschappelijk denker en filosoof.
Iets wat mensen hier volgens mij niet weten is dat Benjamin Franklin één van de vijf mensen die de 'declaration of independence' heeft geschreven, de onafhankelijkheidsverklaring waarmee de VS feitelijk ontstaan is.
Een leesbare bron
Declaration of Independence
Lees die Declaration of Independence ook eens. Ook al is het Amerikaans en gericht tegen de Engelsen, ik vind dat er een aantal fundamentele waarheden in verteld worden over vrijheid.
Edit:
Privacy is natuurlijk vrijheid. Als je die inlevert raak je weer een stukje vrijheid kwijt. Je krijgt er iets voor terug wat lijkt op veiligheid. Maar natuurlijk kan de overheid niet 100% garanderen dat het ook echt veiligheid op zal leveren. Je levert dus vrijheid in voor iets waarvan niet zeker is wat het je oplevert. Daarnaast is het gevaarlijk omdat ook onze overheid kan omslaan. En dan hebben ze gelijk gegevens waarmee ze jou onder controle kunnen houden.
Nu doe je misschien niet iets wat tegen de wet is. Maar de wet hoeft maar veranderd te worden om daar verandering in te brengen. En als het zo ver komt, dan zul je net als de Duitsers in 1933 niet snappen wat je allemaal overkomt.
Edit2:
Naja, 'overbodig'? Alleen het feit al dat ik 'overbodig' gemod wordt rechtvaardigd deze uitleg! Of wordt ik hier 'overbodig' gemod door een politicus? Nee vast niet, eerder door iemand die zijn aandacht niet langer dan 10 regels tekst vast kan houden.
Edit3:
Misschien begrijpen mensen de strekking niet helemaal? De strekking is dat als jij vrijheid hebt en je vrijheid voorop stelt, je uit jezelf een deel van je vrijheid kunt inzetten voor veiligheid. Persoonlijk begrijp ik niet dat er niet de hele dag door Postbus 51 spotjes zijn die je vertellen wat je ZELF aan veiligheid kunt doen zonder daarbij je vrijheid te verliezen.