Acht 2,5" harde schijven rondgedraaid

Het Duitse TecChannel heeft acht verschillende 2,5" harde schijven getest. De geteste schijven verschillen op diverse aspecten. De grootte varieert van 40GB tot en met 100GB, de snelheid waarmee de platters ronddraaien varieert van 4200tpm tot en met 7200tpm. Op het gebied van cachegeheugen zijn de fabrikanten het wel met elkaar eens, 8MB schijnt de norm te zijn, hoewel Fujitsu zich hier weinig van aantrekt met twee schijven die maar 2MB hebben. In de volgende tabel zijn de verschillende harde schijven opgenomen:

Merk/TypeGrootteCacheSnelheid
Fujitsu Hornet MHS2040AT40GB2MB4200tpm
Fujitsu Hornet MHT2060AH60GB8MB5400tpm
Fujitsu Hornet MHT2080AT80GB2MB4200tpm
Hitachi Travelstar 7K60 60GB8MB7200tpm
Hitachi Travelstar 80GN 80GB8MB4200tpm
Seagate Momentus ST94811A80GB8MB5400tpm
Toshiba MK-1031GAS100GB8MB4200tpm
Toshiba MK-8025GAS80GB8MB4200tpm

Uit de testen blijkt dat de Hitachi 7K60 de beste prestaties neerzet, niet verwonderlijk gezien de platters van deze schijf op 7200tpm draaien. Helaas gaat dit wel gepaard met een hogere geluidsproductie. Een andere schijf die goede prestaties neerzet is de Seagate Momentus, maar ook deze maakt meer geluid dan de rest. Wie echter op zoek is naar een 2,5" harde schijf met een grote capaciteit, zal deze twee links moeten laten liggen en zal automatisch terecht komen bij de schijven die een stuk langzamer zijn. De Toshiba MK-1031GAS is dan volgens TecChannel een goede keuze, 100GB en zo goed als geruisloos.

Door Ralph Smeets

Nieuwsposter

10-11-2004 • 19:34

39

Submitter: EaS

Bron: TecChannel

Lees meer

Reacties (39)

39
39
17
5
2
20
Wijzig sortering
Ik heb zelf die Hitachi 7K60 harddisk in m'n laptop zitten, en hij maakt inderdaad wel wat geluid. Maar echt veel is het niet ofzo. Als de fan aanslaat dan heb je een stuk meer herrie :P

Het kopen van een centrino of een andere processor waarbij je cpu koeler niet zoveel hoeft te draaien heeft volgens mij een grotere invloed op de totale geluidsproductie dan je harddisk :)
Mijn systeem is over het algemeen behoorlijk geruisloos, 7K60 en Centrino (2Mb) op 1.5GHz, de drive is weliswaar het enige hoorbare, maar nog steeds errug stil. De seeks maken idd wat meer noise, maar in rust is hij zo goed als stil.
Mijn 5400rpm notebook HD maakt meer geluid (iig tijdens seeks).
Mijn twee jaar oude Dell kreeg onlangs deze 7K60 ipv een 30GB Toshiba en ik kan ook bevestigen dat die veeeeeeel sneller is, de bottleneck bij laptops zit echt wel bij de HD.
Verbruik: qua standby tijd ging hij wel van 2u30 naar 2u00. Ik heb ook theorieën gelezen dat door een snellere HD minder tijd gewacht moet worden op data waardoor het extra verbruik deels gecompenseerd wordt.
Geluid: mijn laptop heeft constant een fan draaien, de HD komt hier niet echt boven en eigenlijk is het een verbetering in vgl met de vorige HD. Prestatie vond ik wel belangrijker bij de keuze.

De oude HD is in een externe behuizing gevlogen en is nu een <echt> draagbare HD.

PS: eindelijk nog eens een test met laptop-HD's, er is het voorbije jaar geen enkele nieuwe vergelijkende test meer op internet verschenen.
Er wordt in de test nergens gesproken over de energie die deze schijven verbruiken.
Voor mij persoonlijk vind ik dit toch belangrijk bij een notebook harde schijf.

Mijne draait al niet zo lang op een volle accu...
De Seagate momentus (zelf heb ik de 40gb variant met 8mb cache) verbruikt betrekkelijk weinig, in elk geval minder dan de 4200rpm schijf die in mijn toshiba tecra zet.
Ik kan me niet herinneren hoeveel hij exact verbruikt, maar het is zeker niet meer dan de gemiddelde 4200rpm schijf. Zeker niet degene die al een paar jaar oud zijn.

Overigens is de schijf prima te gebruiken voor desktopcomputers hoor. Een convertor erop en klaar is, erhm, Bram. En ja, er passen er wel degelijk twee in 1 IDE bay :). Perfect voor een kleine, stille RAID1 setup :).
De laatste generatie schijven is voor de accu-duur stukken beter dan de oudere modellen.
Ik heb laatst een test gezien van oa Seagate en Toshiba (nou weet ik niet of het dezelfde modellen zijn) maar als je daarvan de verschillen ziet in stroomverbruik is dat niet het argument dat de koop van een bepaald type beslist.
Als de 1 minder stroom verbruikt in idle stand verbruikt ie weer meer met seek etc :)
geluid boeit inderdaad nix:

waarom schaf je een hd groter dan 20gb aan?

films (die luister je)
games (die luister je)
muziek (die luister je)

laptop boxjes zijn vaak brak en of je stoort andere mensen ermee in de trein

wat doe je dan? juist oordopjes/koptelefoon in/opzetten

hoor je dan nog de hardeschijf :7


[edit]
doe je natuurlijk geen van die dingen niet, en heb je hem voor office gebruik, dan neem je een stil kleintje.. :+
[/edit[
>waarom schaf je een hd groter dan 20gb aan?

>films (die luister je)
>games (die luister je)
>muziek (die luister je)
>doe je natuurlijk geen van die dingen niet, en heb >je hem voor office gebruik, dan neem je een stil >kleintje..

Je briljante theorie voorziet niet in de meerderheid die (denk ik) verschillende dingen met zijn pc doet. En je weet ook vast niet hoe lawaaiig een harddisk kan zijn als je pech hebt.
sorry hoor, maar wat boeit dat geluid nou op een laptop ?
Tis niet alsof de gemiddelde laptop bezitter er last van heeft of zijn/haar omgeving.
Geluid is juist heel belangrijk op een laptop.
Met een computerkast kan je je kast op de grond zetten. Een laptop heb je over het algemeen binnen een meter in je bereik. En wat is storender dan een laptop die helemaal stil is en dan heb je opeens zo'n hdd die constant zoemt in je horen als je rustig aan het wekr bent.
De gemiddelde Pentium IV laptop of Athlon XP-M overstemt idd toch alles wat je maar kunt bedenken met die fans die daarin zitten.

Zelf heb ik nog een oude P2 366 mobile, ding wordt amper warm en je hoort eigenlijk alleen de harddisk zo nu en dan eens wat doen. In zo'n stil ding wil je echt niet een piepende of fluitende disk zetten.
Ik neem aan dat jij nog nooit het zagende geluid van een IBM Travelstar DARA 12 GB hebt gehoord?

"Oorverdovend" is een understatement. :+
Heej, zo'n schijfje heb ik in m'n armada m300 zitten en dat geluid is echt nauwelijks te harden, zo lawaaiig.
Dan ben ik dus niet de enige die hier last van heeft. :)
Dus de vraag is niet of maar wanneer wij 2 HD's in een oudewetse IDE bay kunnen stoppen. ;)
maak er maar 4 van. gezien de geringe dikte van de schijven. Volgens mij hou je dan nog meer dan genoeg ruimt over voor een fatsoenlijke airflow.
Met die 1.8" schijven kunnen er misschien nog wel meer in. :P
Maar die zijn helemaal niet vooruit te branden.
Ik zie van Fujitsu geen 7200rpm schijven betekent dat dan Fujitsu-Siemens in zijn nieuwe Amilo M-1425 lijn met een Pentium 745 een 5400rpm schijf erin stopt? Wel een beetje vaag, snelle cpu maar geen snelle hardeschijf om de data weg te kunnen schrijven :? Of weet iemand anders dat ze snellere hardeschijven voor dat lijn gebruiken?

link na Amilo M-1425
Houd er wel rekening mee dat een laptop harddisk kleiner (qua omvang) is als een desktop harddisk. De laptop harddisk hoeft dus minder hard rond te draaien dan een desktop harddisk om toch de zelfde snelheden te halen.
De laptop harddisk hoeft dus minder hard rond te draaien dan een desktop harddisk om toch de zelfde snelheden te halen.
Eh, hoe dat zo?
Het is namelijk precies andersom.
Het gaat over de rotatiesnelheid van de as, en die is voor een 2.5 of een 3.5 inch even hoog. De krachten op het randen van de platter zijn echter lager bij een 2.5 inch platter.
Zoals Olaf hieronder (edit: hierboven dus) ook al opmerkt is dat dus net niet zo. Wel is de seektijd in principe kleiner op een kleinere schijf, domweg omdat de maximale afstand veel kleiner is.
In het artikel wordt genoemd dat de Hitachi Travelstar 7k60 een wat hogere geluids productie heeft. Maar volgens mij heeft Hitachi software genaamd Feature Tool (v1.94) waarmee je het geluid kan reduceren maar daarvoor lever je wel wat prestatie in.

Hitachi Feature Tool (v1.94)
The Feature Tool allows you to control some of the features of our Deskstar and Travelstar high performance ATA hard disk drives and supports 48-bit addressing, so it will work with the new large capacity drives.
...
...
Change the drive Automatic Acoustic Management settings to the:
Lowest acoustic emanation setting (Quiet Seek Mode), or Maximum performance level (Normal Seek Mode).
...
Heb net een Samsung MP-0402H, 40Gb (5400rpm, ATA100, 8MB) gekocht. Mijn Dell had van nature een IBM 20g Travelstar die echt PERVERS lawaaiig was. Ik heb meermalen een nieuwe willen kopen maar heb nooit ergens info kunnen vinden welke zeker weten stil zou zijn. Zal ik dan maar de toevallige passant informeren dat deze disk absoluut onhoorbaar is in rust, en bij activiteit moet je je oor er tegenaan houden om wat hoogtonig gebkriebel te horen. Pfffffffffffffff eindelijk rust.
Zoals al eerder gemeld die IBM travelstar dingen zijn echt te lawaaiig..
* 786562 KMKIk denk er ook over om die Hitachi Travelstar 7k60 te kopen..

Heeft iemand een tip voor een externe laptop HD behuizing voor de oude drive?
Inderdaad, die Samsung schijven (5400rpm, 8MB) zijn fantastisch imho. Stil, en snel en bovenal goedkoop. Ook leuk om oudere notebooks mee up te graden, aangezien deze schijven veel sneller zijn dan de oudere 4200/5400 rpm 2MB gevallen in veel notebooks van de laatste jaren

(jammer dat ze die serie niet meegenomen hebben in de test)
Jammer genoeg niets over de RAID prestaties, wellicht dat je dat EN zeer weinig geluid EN zeer weinig warmte EN misschien wel een redelijk tot goede prestatie hebt.
Laptop schijfen en Raid. |:(

En om de te verwachten reacties voor te zijn: Deze dingen komen in 99% van de gevallen in laptops terecht. Daar zijn ze voor ontwikkeld en daar moet je ze dan ook op testen. Die paar mensen die zo'n schijf per se anders willen gebruiken weten wat ze willen en kunnen hopelijk zelf wel bepalen wat ze dan nodig hebben.
Gewoon ff ter info:

Er bestaan wel degelijk laptops met een raid-config! En dan nog wel van Nederlandse bodem! :D Kijk maar ff op www.promedion.nl
Producten -> Notebooks Intel Pentium -> D870P
Een laptop met 17" breedbeeld -tft en onder andere als optie een raid config van 2 x 60 gb of 2 x 80 gb
Het is maar net wat je een laptop noemt.... 17", 2 schijven en 5 cm hoog!
Wat dacht je van kleine kast, en toch performance willen hebben waardoor 2 tot 4 raptors geen optie zijn.

Waarom moet ik deze dingen in een laptop stoppen? We gebruiken tegenwoordig toch ook al pentiumM's in de gewone desktop. En over mobiele AMD's hoef ik bij tweakers toch niet te beginnen?
Gepost door familyman - woensdag 10 november 2004 - 19:50 -
Jammer genoeg niets over de RAID prestaties, wellicht dat je dat EN zeer weinig geluid EN zeer weinig warmte EN misschien wel een redelijk tot goede prestatie hebt.
Over warmte gesproken, ik kan in het hele stuk niets over de warmteproductie van de verschillende schijven vinden. Als je echt 2 schijven in 1 slot wil zetten is dat toch wel interessant qua verwachtte levensduur. Met 4200 tot 5400 zou je verwachten dat de hoeveelheid warmte die vrijkomt binnen de perken blijft, maar ik vond de compaq armada van m'n moeder (met 4200 schijfje) heel warm worden. Niet echt een laptop meer: meer een "laptopburner dan.
Anoniem: 128455 10 november 2004 19:43
Tsja...Blijkbaar Komt de tijd er aan dat we 2 hdd's in een "oude" IDE bay proppen 8-)

Wel efficient voor het ruimtegebruik :Y)
Denk ook ff aan de portomonnee graag }>
Sorry als ik een stomme vraag stel; maar kun je die 2.5" hardeschijven ook in een "gewone" computer stoppen, of is de interface heel anders??? Zo'n stille hardeschijf is natuurlijk ideaal voor mijn servertje 8-)

Edit: waarom komen er 7 backslashes voor elk aanhalingsteken dat ik er neer zet??? |:(
Ja, dat kan.

Moet je alleen nog een verloop-stekker kopen en een frame waar de disk in past.
De interface is dezelfde als de normale IDE, wel is de aansluiting iets anders, de connector is iets kleiner en heeft twee pinnen meer waardoor 5V en de ground lopen om de harde schijf direct van stroom te voorzien, er zijn genoeg converters te koop die dit makkelijk doen

edit: te laat
Wat boeit het geluid nou in een servertje?
Erg snel gaat het ook al niet, dus waarom duw je er niet gewoon een 3,5" schijf in?Is 2x zo goedkoop, veel sneller en er zijn ook best 3,5 " schijven die stil zijn hoor :)

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.