Optware zet video succesvol op holografische disks

Het Japanse bedrijf Optware is erin geslaagd om video op te nemen en af te spelen met zijn Holographic Versatile Disc (HVD) -systeem, waardoor de commerciële introductie ervan weer een stap dichterbij is gekomen. Een paar maanden geleden toonde het bedrijf al een prototype van een brander die 200 tot 300GB weg kan zetten op een holografische schijf ten grootte van een dvd, maar nu is het systeem dus ook nauwkeurig en snel genoeg geworden voor een serieuze toepassing. Uiteindelijk verwacht men de HVD op te kunnen schalen tot een capaciteit van 1TB, met een leessnelheid van maar liefst 1GB/s.

Hoewel Optware lang niet de enige is die experimenteert met holografische opslag, heeft het bedrijf wel het enige systeem bedacht dat op veel gebieden overeenkomt met bestaande cd- en dvd-technologie. Hierdoor is het de grootste kanshebber om binnen een paar jaar de eerste enigzins betaalbare producten te kunnen afleveren. De vraag is echter of de HVD een door de hele industrie geaccepteerde standaard kan worden, iets wat met de investering die net gedaan is in Blu-ray nog wel eens lastig zou kunnen worden. Optware heeft naar eigen zeggen zes investeerders, en poogt door middel van demonstraties contacten op te bouwen met andere (internationale) elektronicabedrijven. Wie dat zijn en hoe ze gereageerd hebben, is echter niet duidelijk. Begin september zullen er op een conferentie in Parijs meer details bekendgemaakt worden.

Optware HVD movie disc

Door Wouter Tinus

24-08-2004 • 15:31

113

Bron: Optware

Lees meer

Reacties (113)

113
108
65
31
6
35
Wijzig sortering
Heb toch wel sterk het idee dat holographische opslag de toekomst heeft. Theoretische opslag en uitlees- alsmede schrijfsnelheid liggen veel hoger dan die voor magnetisch of optisch. Uiteindelijk zal de DVD toch echt het onderspit delven.
Kan iemand uitleggen waarom de theoretische snelheid veel hoger ligt dan bij een DVD of CD? Het schijfje zal even snel ronddraaien, aangezien hier een maximum aan verbonden is. Heeft dit dan te maken met het parrallel uitlezen/wegschrijven van de gegevens? In principe is het toch gewoon een meerlaags DVD? Ik neem aan dat het systeem ook met een laser werkt. Wat voor een?
Als er meer data op de disc staat, is de datadichtheid hoger. Dit zal betekenen dat er meer 'rondjes' op staan, maar ook dat er in 1 rondje meer data zit.

Net zoals een DVD sneller kan dan een CD, kan dus een HVD weer sneller dan een DVD.

(Denk ook maar aan harddisks, daar geldt hetzelfde voor: hogere datadichtheid, zelfde rotatiesnelheid -> hogere doorvoersnelheid)
Zie de dropdown onder het plaatje: Gerelateerde nieuwsberichten
Uit het bron artikel kan ik hetvolgende opmaken.

De data wordt inderdaad paralel uitgelezen/geschreven met behulp van een CMOS sensor/SLM (spiegel projector chip?). I.p.v. een pixel (aan/uit) per positie ontstaat er een 2D bitmap per positie (in een hologram zorgen de verschillende 2D images (vanuit elke hoek een andere) voor een 3D beeld). De positie's worden geadresseerd met behulp van putjes die met een rode laser worden gelezen (net als in een (CD/DVD). Door een semi-transparante spiegel (die alleen de rode laser door laat) geven de putjes geen verstoring van de holografische data die met behulp van een groene of blauwe laser gelezen/geschreven wordt.

Zie dit plaatje
En dit plaatje
** Page data
Two dimensional bit map image to be recorded and played back by hologram. Data to be written is first encoded to a series of page data, then recoded holographically.
Alhoewel hier wel de bandbreedte mee omhoog gaat zal het niet echt bevorderlijk zijn voor de reactie tijd aangezien er heel wat meer hardware gepositioneerd moet worden. Dus voor een harde schijf is dit systeem niet erg interessant, wel voor backup en streaming media.
Het hangt natuurlijk niet alleen van de industrie af, maar ook van de consument. Mijn steun hebben ze. Ik heb vrij weinig in Blu-Ray gezien, omdat er meer van dit soort alternatieven zijn. En als je dan toch voor een nieuw medium moet kiezen, kies dan meteen voor de betere. Anders blijf je nieuwe apparaten kopen omdat ze zo nodig hun investering er eerst uit willen halen. Dat risico loop je nou eenmaal als je wat probeert uit te vinden.

[off-topic]
Toch blijf ik het jammer vinden dat die FMD van Constallation niks geworden is. Dit had meerdere film lagen door allerlei verschillende kleuren te gebruiken. Ze hadden zelfs een credit-card achtige oplossing op de floppy te vervangen...zonder bewegende delen.
Misschien zien we dat soort grappen ooit nog wel eens.
Ik denk dat er toch wel een verandereing word toegepast. Ik bedoel wat heb ik aan schijfjes die groter zijn dan een gemiddelde HD. En ook nog eens sneller is. Er zullen denk ik dus eers nog een Harde schijf versie uit moeten komen met een capaciteit van 1 TB voordat dit soort media op DVD formaat zal verschijnen.
Gezien het tempo waarin de HD industrie zich ontwikkelt zijn harde schijven met een capaciteit van 1 Tb een jaar weg. Reken er maar op dat ook op harde schijf gebied reuze veel met hologrammen wordt geëxperimenteerd.
Anoniem: 89466 @Kevinp25 augustus 2004 08:02
Als je schijfje groter is dan de HD en ook nog sneller, dan pleur je toch gewoon je HD weg?
Elk schijfje z'n eigen OS, toepassingen en data. Ideaal toch?
Ik zie het probleem ook niet zo ik heb liever een disc die groter is als mijn HD als andersom.
*ronny denkt terug aan de tijd dat hij zijn eerste CD romspeler kocht :z.
een Hardeschijf van 120 MB met een singelspeed cdrom drive.
Wat een gegevens heb je dan plots tot je beschikking. O+
Theoretische opslag en uitlees- alsmede schrijfsnelheid liggen veel hoger dan die voor magnetisch of optisch.
Holographisch is toch ook 'gewoon' optisch of niet?
Nou "gewoon"...
Divergent scheel :)
Ja, op zich wel, maar optisch is weer niet altijd holografisch. Ik bedoelde sneller dan de huidige (2-D) optische technieken.
Het lijkt mij net iets te snel. De meeste fabrikanten hebben veel geld gestopt in blue-ray of de concurrent HD DVD. Als ze meteen deze Holografische oplossing zouden ondersteunen zijn de research kosten van blue-ray en HD DVD weggegooid geld. Omdat blue-ray e.d. nog niet eens op de markt zijn verschenen lijkt het mij dat er een grote kans bestaat dat deze holografische dvd pas over een jaar of 10 op de markt zal verschijnen (of in het begin schreeuwend duur zal zijn).
Er is ook veel geld gestopt in DVD-Ram en waar zie je dat nog... DVD-R delft ook al het onderspit en daar is ook gruwelijk veel in geinvesteerd en dan ga ik niet eens beginnen aan projecten als DCC, Betamax, Video2000, VideoCD, CDI en minidisc. Ja ik noem minidisc ook aangezien het zeker niet de popularitet heeft gehaald wat Sony voor ogen had. de voorbespeelde discs zijn niet tot nauwelijks te vinden waar het allemaal om ging.

Naast Blue-ray heb je nu ook HD-DVD en waarschijnlijk nog wel een paar anderen. Vooruitgang kost geld en uiteindelijk bepaald de consument met de entertainment industrie of het aan gaat slaan of niet.
Anoniem: 90138 @Hakker24 augustus 2004 18:51
Ook al ben ik het met je eens toch een paar opmerkingen:

-V2000 = Betamax
-DCC en MD = erg veel gebruikt (nog steeds) door muzikanten die dure apperaten voor deze media kopen, zeker geen weggegooid geld in ontwikkelingskosten lijkt me (MD ruim 10 jaar oud en still going strong!)
-VideoCD = weet ik absoluut niet zeker maar is dit niet gewoon een uitbreiding van het DVD protocol om ook CD's met lagere kwaliteit video te kunnen spelen? Of was het er al voor DVD?

Ik denk toch dat je je een beetje vergist in de markt die Sony voor ogen had met MD, zeker geen vervanger voor CD, wel een vervanger voor Walkman en dan met name voor musici/muziekfreaks, dat zie je ook duidelijk in de reklames die er in het begin voor MD waren. Bovendien is de MD nooit laag genoeg geprijsd geweest om een concurrent te zijn voor goedkope walkmans.

CDi is inderdaad wel keihard geflopt, maar daar had Philips de markt toch even helemaal verkeerd ingeschat, zelfde als Commodore met de CD32.

En DVD-R is gewoon slachtoffer geworden in de keiharde strijd tussen - en +, maar aangezien deze strijd op touw is gezet door producenten om zoveel mogelijk aan ons te verdienen ga ik echt geen medelijden met de verliezers hebben, hadden ze dat spel maar niet moeten spelen. :)
VideoCD was er voor de DVD. Was mpeg1(als ik het goed heb) en kon je oa afspelen op cd-i, cd32, jaguar etc. VideoCd mag in Europa en Amerika misschien niet erg zijn aangeslagen, het heeft het wel goed gedaan in Arabië en Azie.
V2000 is zeker geen Betamax
Anoniem: 63904 @Hakker25 augustus 2004 08:03
VideoCD wil ik nou niet een flop noemen.

In landen zoals India en China (buiten de grote steden) worden er nog steeds hoeveelheden van 1 miljoen VideoCD *spelers* PER WEEK verkocht. DVD mag dan goedkoop zijn, maar VideoCD is (als je netjes DVD royalties betaald en bedenkt dat de patenten op de CD zo ongeveer verlopen zijn) nog steeds een STUK goedkoper dan DVD.

Vooral in landen waar 20 euro een groot bedrag is.
Als het betaalbaar wordt (apparaat & schijfjes), denk ik dat het vooral pech is voor blue-ray e.d. want wie koopt er nog een brander met 27 gieg capaciteit als je voor vergelijkbare prijzen meer dan het tienvoudige kunt kopen? Ik niet in elk geval.
De data-honger van de meeste mensen neemt alleen maar toe. Ik heb alleen al 150 uur video van mijn kinderen gemaakt in de afgelopen jaren en het houdt nog niet op. Ik zie er tegenop om dat allemaal op losse DVD-tjes te zetten. Veel handiger om in één keer op een grote schijf te bakken. Meteen ff een kopietje maken en bij oma neerleggen als extra backup. En wat te denken van mensen die nu 1000-en MP3's hebben? Over een paar jaar wil je ook gewoon al je bioscoopfilms op één schijfje zetten. Als ik nu alle kindervideo's van Disney, kabouter Plop en K3 mee wil nemen op vakantie, moet ik een extra dakkoffer kopen. Straks lekker op één schijfje.
Klopt niet helemaal omdat de datahonger van de leverancier (lees de de heoveelheid data van de film) ook toeneemt. Weet je wat digitale high-res movies doen per minuut? 250mb / 3 minuten...
Dat DV is zelfs >200 MB/minuut
Tegen die tijd kijken je kinders wellicht liever po*n dan kabouter plop! :+
kijk jij snapt hebt ik zit nu op ruim 4 terrabyte aan data muziek films spellen wil alles hebben heb mappen met honderden cd's zou wel makkelijk zijn als dat allemaal op 1 schijfje pastte. Dus blue ray kan misschien veel geld gekost hebben waarom zouden ze het doorontwikkelen als ze in de tussentijd iets beters hebben gevonden.
@primal

ik geloof niet dat het helemaal waar is. toen cd-i op de markt kwam waren er ook alternatieven. en ik geloof niet dat philips er maar ook 1 cent aan verdient heeft want het was zo weer van de markt af.
je weet van te voren dat je risico loopt met en uitvinden van iets nieuws.
dat is hier ook. blu-ray, hd-dvd en deze holografische schijf zijn redelijk gelijktijdig op de markt. dan kun je toch niet van de mensen verwachten dat ze alle 3 de apparaten kopen. dr komt gewoon een winnaar, want een multi-drager zoals dvd-r en +r gaat niet meer. ze zijn te verschillend. en dus is het jammer, maar er moet een verliezer komen.
Dus blue ray kan misschien veel geld gekost hebben waarom zouden ze het doorontwikkelen als ze in de tussentijd iets beters hebben gevonden.
Dat antwoord lijkt me eenvoudig: Omdat men geld heeft geïnvesteerd in de techniek Blu-Ray en dat geld wil men minimaal terug verdienen. Deze investeringskosten bedragen toch echt geen 5Euro en geen van die bedrijven heeft een geldboom in de tuin staan.

Stel: Jij hebt 5 jaar lang 80 uur in de week gewerkt, zonder 1 dag verlof. Na die 5 jaar heb je die 10.000Euro gespaard voor die superdeluxe ADSL modem (niet draadloos). Jij koopt het ding met je zuurverdiende centjes. De volgende dag roepen KPN en ADSL collega's over de hele wereld: "Ja jongens, ADSL via de vaste verbinding is helemaal niks. Vanaf nu doen we alleen maar draadloos via infraroodstralen en gebruiken een vanochtend uitgevonden encryptie-methode voor de verbindingen.". Als je dat zou horen neem ik toch aan dat je op zijn minst niet blij zou worden .......
@WillyWonka:

Daar heb je ook gelijk in. Echter zullen de betrokken investeerders er altijd alles aan om het onderste uit de kan te halen, desnoods tot een boycot van een concurerend product. Er hebben zich in het verleden een aantal van soortgelijke situaties voorgedaan ... de zakenwereld is keihard als het om heel veel geld gaat.

Het kan dus best dat Blu-Ray het toch niet haalt, maar daar ging mijn post niet over. Ik verwoord alleen hoe investeerders in dergelijke grote projecten over het algemeen denken.
Anoniem: 113561 24 augustus 2004 15:37
Met een leessnelheid van 1GB/s (1024MB) vraag
ik mijzelf toch wel af wat voor aansluiting zo'n soort
apparaat moet hebben op de geheugenbus.

Pci-Express zou een optie zijn maar met leuke
Videokaarten ben je 16 van de 20 databanen al
kwijt op je moederbord :Y)
Zouden tegen de tijd dat dit een feit wordt, niet logischerwijze ook snellere poorten beschikbaar zijn denk je ? Heb je al ooit geweten dat er een optisch toestel sneller was dan zijn interface ? Zelfs de huidige CDROMs en DVDROMs kunnen nog perfect in de bandbreedte die ATA33 levert. Binnenkort komt zowiezo S-ATA2 die 300MB/sec trekt. En PCI-express kan nog veel verder dan die 20 databanen. Dat is maar de max van de huidige chipsets, niet die van de chipsets die uit zijn tegen de tijd dat een HVD-brander/lezer uit is.
ik geloof niet dat je je daar nu over hoeft druk te maken, want ze hebben het over snelheden die ze uiteindelijk denken te kunnen halen.
voor nu zijn snelheden als sata2 meer dan voldoende. zelfs hdtv gebruikt nog geen 300MB/sec
S-ata 1 tm 3 zijn de specs van bekent,namelijk 150,300 en 600 MB/s. Bij elke stap een verdubbeling, als je dit doortrekt zou dus s-ata 4 dit aankunnen. 1200MB/s ongeveer 1,2 GB per seconde.
Ja maar daarom komen de bijbehorende drives natuurlijk ook met 10GB cache hè :+
Hoe werk het opslaan op een holografische disk eigenlijk? Bij een gewone CD of DVD worden de eentjes en nullen van de data omgezet in putjes op concentrische cirlkels, die later via een laser worden uitgelezen. (simplistisch gezien). Hoe werk dat dan bij een holografische disk? Werk men weer met een systeem van putjes, of is het helemaal iets anders?
Holografisch laat in mijn koppie iig het 3D lampje branden :)
Ik denk dus dat het 3 dimensionaler is, waar men niet langer echt gebonden is aan lagen (layers) op de schijf maar je ook echt in de diepte kunt schrijven
Wilde gok hoor, maar daar deed holografisch mij aan denken :)
Het werkt samen met een reference beam en een information beam en de data wordt zo te zien in stacks opgeslagen. Ik denk dat de data op dezelfde manier opgeslagen worden, of in ieder geval uitgelezen worden. Dit zorgt er dus voor dat het backwards compatible blijft met optische media.

Ze hadden (na de link te hebben gevolgt en naar de technologie te hebben gekeken) nog wel een paar problemen, de standaard van data wegschrijven is ook nog niet bepaald. We zullen dus gewoon moeten afwachten.
iets mechanisch zal veel te snel slijten als het op zulke snelheden wordt uitgelezen. Ik weet niet hoe het werkt, maar lezen op zulke snelheden zal echt zonder contact moeten. Volgens een van de artikelen op de bron-site staat dat het om een optische holografische schijf gaat. Dus de interface met deze schijf is gewoon optisch, alleen wordt er blijkbaar net iets anders geschreven dan de traditionele sporen met "zwarte vlekjes" die we van CD/DVD kennen.
Misschien dat er door 3 lasers (oid) tegelijk geschreven wordt. Als ze zoveel data op één schijfje kunnen zetten, dan kunnen ze denk ik ook wel zo precies die 3 lasers aansturen...

Zullen ze denk ik wel op dezelfde laag moeten branden (van buiten naar binnen of andersom) omdat de disc natuurlijk in het midden langzamer draait!
Volgens mij wordt een cd toch nog altijd in een spiraal geschreven, dit zijn geen concentrische cirkels imo
[mierenneuk-modus] Op een cd of dvd staan de gegevens niet op concentrische cirkels, maar op 1 lange spiraal.
HD's werken met concetrische cirkells...

/edit: oops te laat gezien
Komt er dadelijk een tijd dat optische opslag de magnetische inhaald? die dingen zijn snel genoeg om mee te werken als hdd vervanger. een HDV-RW als bootschijf klint aantrekkelijk. :)
Of zullen ze tegen de tijd dat ze dat introduceren ook eens wat gedaan hebben aan de hdd's die vergeleken met de HDV wel erg traag zijn. :7
Ik denk dat je niet blij wordt van de seektimes... Ik zie eerder een toekomst voor solidstate HD's (die halen ook de GB per seconde wel).
wat is een solide state hd precies?
Een opslagmedium (hard-disk zal normaalgesproken hier eigenlijk niet de juiste benaming zijn), waar geen bewegende mechanica in zit.
Simpel gezegd is een solid-state drive een non-volatile RAMdisk in een doosje.

Zoals ik al zei, het is simpel gezegd, maar nu heb je een beetje een idee.
We weten het allemaal, maar for the record wil ik het toch nog even neertypen:

Een solid state van 1 TB is onbetaalbaar. (En ik wil er ook geen voeding voor kopen)


UIteraard loopt geheugencapaciteit logaritmisch op naarmate de tijd voortschreidt, maar dat doet disk-capaciteit ook, en de geschiedenis laat zien dat deze laatste altijd een paar factoren voorloopt.

Tuurlijk heeft solid state een toekomst, evenals het een heden heeft. Maar niet ten koste van vaste of losse schijven.
Nu maar straks.?
1975 8K >4000 gulden
1984 512K 2000 gulden (Begin IBM PC)
2004 512 Mb. 200 gulden
... doortrekkend...In 20 jaar factor 10.000 goedkoper
2024 half TByte 10 Euro?

Okee, nog even wachten, maar toch gaat het snel..
Een solid state van 1 TB is onbetaalbaar. (En ik wil er ook geen voeding voor kopen)
ik denk dat je ook een sterke voeding moet hebben als je 1gb per sec wil weg schrijven op een schijfje
Dat loopt nog wel los hoor. Holografisch opslag staat nog in de kinderschoenen maar de potentie is gigantisch. Met name omdat je heel erg veel data met 1 instructie kunt uitlezen.
hier zijn, vermoed ik, geen chemicalien meer voor nodig, wat bij CD- en DVD-recordables wel het geval is wat hun levensduur drastisch beperkt...

zou de levensduur van zo'n HVD dan ook veel hoger liggen dan bij CD- en DVD-recordables?
voor zover ik weet raakt een hologram zijn informatie niet kwijt. zelfs als hij door midden breekt staat bv een plaatje nogsteeds op beide helfden (alleen met wat minder detail)

dat is mooi voor de -R variant natuurlijk maar ik weet niet of RW dan wel een mogenlijkheid is.
Volgens mij duidt de term 'holografisch' op het feit dat informatie '3D' wordt opgeslagen.
Ik denk niet dat zo'n schijf echt werkt als een bekijk-hologram (waar informatie behoorlijk redundant in zit).

Bovendien moet er dan een drive worden gemaakt die scherven kan lezen...
Zo werkt het helaas niet helemaal. Je hebt ofwel fotografisch materiaal nodig (chemicaliën), maar het meeste onderzzoek wordt gedaan richting micro-organismen die door een laserpuls van kleur veranderen. Die zijn toch ook wel 'degredable', al zijn de fases rond de 10 jaar stabiel.
@abraxas : Waarom denk je dat? Het lijkt me sterk dat ze het materiaal voor deze schijfjes ergens puur in de natuur zullen aantreffen? (Op de bauxiet voor de alumiumlaag na dan)

Waarschijnlijk werkt het ongeveer hetzelfde als CD/DVD's: Een aluminium laagje met polymeren bovenkant. En mogelijk zelfs meerdere lagen om het 'holografische' effect mogelijk te maken..
Belangrijkste vraag lijkt mij;
Wat doet een krasje met de leesbaarheid van de schijf?
Misschien maken ze er net zoals bij Blu-Ray een hoesje omheen. Het zit namelijk nog in een redelijk vroege stage van ontwikkeling ;)
Ik snap sowieso niet waarom ze niet een soort minidisk achtige dingen er om heen doen,
zowel bij deze holodisks als bij de HD DVD en de bleuray.

Alle minidisk die ik heb werken nog perfect. kunnen tegen een stoot(je) en je kan ze veel makkelijker in je zak stoppen.

Als ik dan naar een dvd kijk word ik er niet blijer van als ik hem niet meer kan lezen door een kras.

Dan kan ik maar 500mb minder data opstaan omdat er een omhulsel om heen moet, en de prijs zal ook wel hoger liggen. maar het werkt in elk geval wel fijner.
Ik snap sowieso niet waarom ze niet een soort minidisk achtige dingen er om heen doen,
duurder en dan passen er geen gewone cd's meer in het apparaat.
Yep. DVD-RAM (een rewritable DVD standaard) had zo'n hoesje. Is niet aangeslagen.

Naast wat de countess al zegt vindt de doorsnee consument die glimmende schijfjes denk ik ook veel "cooler" dan zo'n plastic "pakketje".
duurder en dan passen er geen gewone cd's meer in het apparaat
duurder: mee eens.
compatibiliteit: als je handig vormgeeft kun je ook wel verwisselbare caddy's maken voor cd's en dvd's (moet je wel in de ontwerpfase rekening mee houden.)
Daarvoor hebben ze caddy's uitgevonden.

Kijk bijvoorbeeld naar Minidisc, DVD-RAM en recentelijker de prototypes van BlueRay.
Volgens mij hadden de eerste, of een der eerste herschrijfbare cd-roms ook een hoesje. Een vriend van me kwam jaren geleden met een hoesje waaruit bleek dat er een 650mb herschrijfbaar medium in hoorde te zitten. Deze was er helaas uitgesloopt door een andere liefhebber.
Dat noemen ze een Jewel Case :P
Inderdaad, zelfs mijn 1x cd-rom drive werkte met caddies.

Het beschermd de schijfjes enorm goed, daarom waarschijnlijk dat je ze in het begin van cd, cd-r/rw, dvd-ram (de oudste van de 3 beschrijfbare dvd technologieen), blue-ray, ... ziet. Maar ze zijn duurder, ze willen qua vorm compatabiliteit hebben met cd/dvd, en om altijd zo die dingen in en uit een caddie te halen is wel vervelend na een tijd..En een versie zonder caddie zal er zeker komen, als ze de schijven goed genoeg tegen krassen kunnen maken, want het is handiger en goedkoper
Niets. Net als met DVD & CD denk ik.

Ik kan me niet voorstellen dat er geen redundante data wordt weggeschreven (ergens anders op de schijf)
Als zo'n apparaat ook gewoon DVD's en CD's kan lezen kan het nog wel eens wat worden.. 1TB wegschrijven op 1 schijfje is toch wel lekker :)
Als ze nou een beetje snel zijn met de introductie van dat ding, hebben we éindelijk sinds jaren een redelijk goedkoop medium waar praktisch iedere gebruiker z'n backup's in 1x op kwijt kan.

De DVD was ook veelbelovend, maar tegen de tijd dat de DVD-schrijver enigzinds betaalbaar werd was iedere fatsoenlijke HDD al weer minstens 3x groter...
Is er al enkele jaren door de prijzneslag op de hdd-markt: tweede (derde?) hard-disk. Intern danwel extern. Niks zo goedkoop en snel om back-ups te maken.
Anoniem: 52621 @Mr-Leo24 augustus 2004 16:45
ja.. zeker op 6000 speed :P
Dit gaat de goede kant op, eindelijk veel gb's op een diskje. Als ze nou maar niet verloren gaan na een jaartje zoals met sommige cd's het geval is ben ik tevreden.
als dit nu al zo snel gevorderd is en blijkbaar toch veel geavanceerder dan blu-ray, snap ik echt niet waarom al die grote bedrijven geld hebben gestoken in blu-ray en hd-dvd, want in vergelijking met dit zijn deze echt rommel
Blue ray is in principe nu al leverbaar. Deze holo technieken zijn voor over 5-10 jaar. In die tijd willen ze ook wat kunnen leveren
snap ik echt niet waarom al die grote bedrijven geld hebben gestoken in blu-ray en hd-dvd,
Omdat het moeilijk is om van te voren te voorspellen wat wel binnen een bepaalde periode ontwikkeld kan worden en wat niet. Blu-ray is voor een deel voortbouwen op bekend terein (CD/DVD). Wat overigens niet wil zeggen dat het simpel is of dat de technologie niet meer is dan een verfijning, want dat is in dit geval niet zo.

Desalniettemin betekent het dat het een veilig paard is om op te wedden. Het was bij aanvang al zeer waarschijnlijk dat er een bruikbaar product uit zo komen binnen een redelijk inversteringstermijn (voor de betreffende bedrijven).

Holografisch geheugen is wat dat betreft nog een nieuwe technologie en daardoor risicovoller.

Wat dat betreft is het kiezen van wat je verder ontwikkeld een kwestie van risico's nemen.

Voor de Bluray aanhangers is het dan ook hopen dat ze genoeg tijd hebben om te settelen alvorens dit soort technologien op een betaalbaar nivaeu komen,

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.