AMD Radeon RX 9070 GRE duikt op bij webwinkels, 'release mogelijk dichtbij'

AMD's Radeon RX 9070 GRE-videokaart is al even beschikbaar in China, maar verschijnt mogelijk straks ook wereldwijd. De videokaart is inmiddels verschenen bij verschillende webwinkels. Techwebsite VideoCardz heeft bovendien vernomen dat een wereldwijde release nabij is.

VideoCardz heeft kunnen bevestigen dat de RX 9070 GRE inderdaad ook buiten China zal verschijnen, schreef de techwebsite woensdag. Er zouden inmiddels ook reviewsamples rondgestuurd worden. De techwebsite stelt dat de release daarom zeer dichtbij is. Mogelijk komt de kaart nog voor de Computex wereldwijd beschikbaar; die techbeurs begint officieel op 2 juni, aldus de techwebsite.

De RX 9070 GRE is inmiddels ook verschenen bij verschillende webwinkels, merkte Wccftech op, al zijn die pagina's inmiddels weer offline gehaald. Er verschenen modellen van ASUS, Sapphire en XFX bij retailers, al werden daarbij geen prijzen getoond.

De videokaart krijgt een teruggeschroefde Navi 48-gpu met 48 compute-units. Hij heeft daarmee minder cores dan de 'gewone' RX 9070 en RX 9070 XT, maar biedt wel meer rekenkracht dan de RX 9060 XT. De GRE-kaart heeft verder 12GB GDDR6-geheugen op een 192bit-bus, wat goed is voor een bandbreedte van 432GB/s. Ook dat is minder dan de RX 9070 (XT): die kaarten hebben beide 16GB vram met een hogere bandbreedte.

AMD Radeon RX 9070-line-up
Videokaart Compute-units Streamprocessors Boostclock Geheugen Bandbreedte
RX 9070 XT 64 4096 2970MHz 16GB GDDR6 640GB/s
RX 9070 56 3584 2540MHz 16GB GDDR6 640GB/s
RX 9070 GRE 48 3072 2790MHz 12GB GDDR6 432GB/s
Sapphire Pulse RX 9070 GRE bij Amazon. Bron: Wccftech
Een Sapphire Pulse RX 9070 GRE bij Amazon. Bron: Wccftech

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

27-05-2026 • 17:07

78

Reacties (78)

Sorteer op:

Weergave:

Is 12GB hedendaags niet wat matigjes?

Nou weet ik niet voor welke prijs die over de toonbank gaat natuurlijk.

Of wordt deze kaart ook uitgebracht voor midrange?
De RTX5070 12GB gaat voor bijna 600 over te toonbank, ongeveer even veel als de sneller 9070 16GB.

Deze GRE kaart zal wat prijs betreft daar wel een stapje onder zitten dus.
Als er weer een AMDtje gedaan wordt dan komt deze voor de prijs van 9070 en wordt de 9070 in prijs verhoogd met als excuus de geheugen prijzen.
Raar dat je het een AMDtje noemt terwijl de prijzen van nvidia veel harder zijn gestegen. Zelfs van de kaarten met minder geheugen.
Ik noem dit een AMDtje omdat volgens mijn geheugen AMD dit al langer doet met ook CPU's. Het maakt mij daarbij wat dat betreft niet uit of prijzen meer of minder stijgen bij de ene of de andere producent. Het gaat dus om de tactiek waarbij nieuwe modellen uitgebracht worden die minder presteren en de oudere betere modellen duurder maken. Ik heb de laatste tijd het niet zo gevolgd, maar voor wel kaarten geldt dat bij Nvidia?

[Reactie gewijzigd door AtariXLfanboy op 29 mei 2026 22:12]

Zou het niet verbazen, maar dit keer is het toch geen excuus als een groot deel van het geheugen naar AI gaat en dat geheugen fabrikanten meer gaan focussen op HBM om meer geld te maken? Steamdeck is ook al met 200 Euro verhoogd door alleen geheugenprijzen.

nieuws: Valve verhoogt Steam Deck-prijzen met meer dan 200 euro

[Reactie gewijzigd door Eren op 28 mei 2026 11:08]

Gaat me niet om dat prijzen stijgen, maar om de tactiek om nieuwe modellen in de markt zetten om te verhullen dat die prijzen stijgen.

[Reactie gewijzigd door AtariXLfanboy op 29 mei 2026 22:12]

De 9070 sneller dan de 5070?!

De 9070 XT ja, maar de reguliere 9070 in de praktijk in ieder geval niet, tenzij je specifieke applicaties op resoluties draait waar dat 4GB vram verschil wél uit gaat maken.

Begrijp me niet verkeerd, met de huidige prijssetting vind ik ook dat AMD betere bang for buck biedt, zeker de 9070 XT tegenover de 5070 Ti. Echter zowel de reguliere 5070 als de Ti blijven puur performance wise goede kaarten.
De 9070 is wel degelijk sneller hoor;

YouTube: RTX 5070 vs RX 9070 in 2026- The Ultimate Comparison

"Bij traditionele gameprestaties zonder extra technieken is de AMD RX 9070 gemiddeld 14% tot 20% sneller dan de standaard Nvidia RTX 5070.

Kort samengevat: Zoek je de hoogste pure framerates en wil je een kaart die door zijn 16 GB geheugen langer meegaat, dan is de 9070 de snellere en betere keuze. Speel je uitsluitend games met maximale Ray Tracing en DLSS, dan heeft de RTX 5070 een streepje voor."
Het "zonder technieken" is hier wel redelijk cruciaal.

Dat is zoiets als claimen dat de ene auto sneller is dan de ander, als je de prestaties van de turbo niet meerekend. Anno 2026 zijn bepaalde technieken gewoon onderdeel van de algehele prestaties van een GPU.

Verder is de performance erg applicatieafhankelijk. Zie bijvoorbeeld de vergelijking op Tom's Hardware.

Ook wanneer de prijs gelijk is zou ik iemand voor Linux en/of 4k een 9070 aanraden, maar wanneer iemand daarentegen voornamelijk Arc Raiders op 1440p wil spelen, de 5070.
Nu ben ik wel benieuwd hoe je erbij komt dat de 9070 niet sneller zou zijn als de 5070?

Er is bij mijn weten geen enkele review die dat verschil niet aantoonde, dus waar kwam dat beeld dan vandaan?
Wellicht met RT in het achterhoofd.
Ja en nee. Met de huidige VRAM prijzen zou dit een hele leuke kaart kunnen worden, mits de prijs dan ook meevalt. Een 9060 XT 16GB vind ik zelf veel te duur voor wat je krijgt. Een GRE voor ongeveer die prijs zou dan ondanks minder VRAM te betere koop zijn.
8 is matig. 12 kan nog best mee.
12gb kom je echt nog heel ver mee. En met settings kan je een hoop doen.

Bovendien zou het me niet verbazen als de meeste nieuwe games ook de komende jaren hier prima op draaien. Je mist als developer namelijk echt teveel markt (gamers) waarvan een groot deel op 8gb zitten. Bovendien zijn nieuwe consoles ook nog ver weg.
Klopt deze kaart komt in het midden sgement terecht hij heeft ietjes minder geheugen en minder bandbreedte waardoor hij in het midden segment terecht komt.
Wat anderen ook al zeggen; 12 GB kan nog best goed mee komen op alles behalve max settings.
Daarnaast; met het oog op de huidige RAMageddon gaan er al geruchten dat gamestudios hun games willen gaan optimaliseren voor kaarten met minder VRAM (eindelijk. Ik hoop dat het ook werkelijk gaat gebeuren)
En daarnaast is AMD ook bezig met "Universal Compression" om dingen sneller in en uit VRAM te laden.
Nu is het een GRE versie van een midden segment chip, de vorige GRE, 7900 was nog een top segment chip.
Dat viel te verwachten: de 7900 XTX was ook een high-end kaart. De 9070 XT niet echt.
Ik zou het wel als high end bestempelen, maar wel de onderkant. Het probleem is dat de 5080 en 5090 zich vooral in prijs onderscheiden. Prestaties ook wel, maar de 5080 zit niet zo ver boven de 9070XT en de 5090 is echt een kaart op zich, dat is gewoon de top van de high end.
Eh de 5080 begint op dit moment in pricewatch bij € 1.200 en de 9070XT bij € 670, is in absolute zin niet heel erg veel geld maar verhoudingsgewijs toch wel bijna 80% meer.

5090 is inderdaad een klasse apart qua prestaties en prijs.
Er is nou eenmaal geen RX 9080 of RX 9090 om een GRE versie van te maken.
Jammer, had liever een 9070 XTX gezien met 24GB die op niveau 5080 zat...
Daar zouden ze een compleet nieuwe chip voor moeten designen. De huidige 9070 XT is al de maximale configuratie van Navi 48. De GRE versie in tegenstelling is een cutdown versie van Navi 48.
Of gewoon defunct yields waarbij de defecte compute units niet meetellen

Every1 is a winner
Dat is meestal inderdaad de rede om een lager gekwalificeerde versie te maken van het topmodel. Wel zo efficiënt.
Waarom dan geen 9700? Krijg je 32 GB aan VRAM. :) Ik heb er net vier gekocht.
Amd wij wachten op een rx 9080xt of 9090xt en niet instapmodelletjes…..

[Reactie gewijzigd door medjai69 op 27 mei 2026 18:20]

Ze gaan zo laat in de generatie echt geen nieuwe high end chip meer uitbrengen.

En zijn er echt mensen die daar op zitten te wachten met de huidige prijzen?
tja 1300 voor rtx5080, dan geef ik liever 1300 aan een 9090xt..
Is een ingewikkeldere rekensom want Nvidia is duurder maar de prijs die ze meer kosten zijn ze vaak ook meer waard in resell value en dus krijg je dat weer terug.
En daar krijg je veel betere upscaling features en support voor terug.
ja een 5080 die 20% sneller is als een 9070XT maar 2 keer zo veel kost is duidelijk een vele male betere investering. 8)7
Dat is maar net wat je features waard vind. Zo is nvidia upscaling veel beter waardoor je een lagere preset kan kiezen en daar prestaties uit haalt. De resell value is veel hoger rond de 1100 ipv 650 en is dat vaak ook na jaren nog. dus die meerprijs is tijdelijk en krijg je grotendeels weer terug.
Hogere resell value zeg je... is dat waarom er meerdere RTX3080's voor minder als 400 euro te krijgen zijn op vraag en aanbod? (De goedkoopste is zelfs maar 330 euro)
Een RX6800, die ook ongeveer 20% langzamer was als de 3080, en ook de helft van de prijs by launch, kost daar 270 euro.

En je zegt dat de upscaling "veel beter" is ? Dus als we een blinde test zouden vs FSR 4.1, welk percentage mensen zou dan zeggen dat DLSS4.5 beter is. Je zegt dat het "veel beter" is dus dat moet mensen opvallen, dus zeg 70-80%?

Het echt percentage is 35%. 40% zegt dat ze niet kunnen kiezen welke beter is, en 20% zegt FSR 4.1 (en een paar procent FSR4.0) in 5 van 7 games. in de overige 2 haalt FSR4.1 zelfs 30%.
DLSS 4.5 is dus ietsjes beter, maar voor de meerderheid van de mensen maakt het niet meer uit.

[Reactie gewijzigd door Countess op 28 mei 2026 16:27]

Meeste mensen hebben juist instap en mid range kaarten. Daar verdienen ze ook het meeste aan.
Belabberde keuze om de 9070 GRE 12GB VRAM mee te geven. Stop met de productie van de 9060 XT 8GB. Dat scheelt ook.
Elke koper van een 9060XT 8GB is een potentiële nieuwe koper over een jaar of 2-3. En door de hoge geheugenprijzen heeft die kaart vast een flink hogere marge.
Je denkt wel heel erg vanuit de fabrikant en niet vanuit de consument ? Waarom ?
Realisme. Fabrikanten zijn er niet om consumenten cadeautjes doen.
Nee, druk zetten en zorgen dat 12GB of 16GB minimaal de norm gaat worden. Dat doet Hardware Unboxed wel heel goed. Jij niet. Jammer.
Waarom?

Zoveel mensen, zoveel wensen
Als je een beetje thuis bent in deze industrie weet je waarom je geen 8GB VRAM meer moet willen.
Zo slecht is 12GB Vram niet. Als je naar Hardware Unboxed of Gamers Nexus vids kijkt over Vram limitaties zie je dat 12 GB genoeg ruimte bied. Er zit een flink gat tussen de RX 9060 XT en RX 9070 dus een prima optie lijkt me.
Dat heeft er natuurlijk ten dele mee te maken dat we nu al bijna 10 jaar op 8GB VRAM zitten, het de norm is geworden en game ontwikkelaars daar op richten.
8gb is ook prima. 4gb kan zelfs en ach...laten we positief blijven. Je kunt zelfs op 1024x768 gamen. Je kunt zelfs helemaal niet gamen, dan heb je voldoende aan 0gb.
12GB…….🤡
Ik vind het best normaal. Het lijkt me ook niet een kaart voor 4K gaming, waarbij het dan wel sneller nodig is.

Maar ja, geen persoonlijke aanval, maar gezien de geheugenprijzen en waarschijnlijk de prijsklasse waar de kaart voor weggaat…. Het is ook nooit goed. Want als deze ook 16 GB zou zijn, zou de kaart weer duurder zijn.

Maar ja, hoe lang hield (of houdt) Nvidia het vol moet 8GB?

EDIT: ik heb even gekeken, maar 8GB komt vooralsnog wel het meeste voor (26,76%), volgens Steam Hardware Survey.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

[Reactie gewijzigd door m.z op 27 mei 2026 17:26]

Het maakt voor deze Radeon lijn dan ook niet uit of je een 9070 of 9070 XT neemt met 4k. Upscaling heb je dan over het algemeen toch wel nodig om het op 4k speelbaar te houden met moderne games. Het verschil tussen de 9070 en 9070 XT is minimaal.

Met undervolten wordt het nog leuker maar dat kan met een 9070 XT natuurlijk ook.

De 9070 GRE zit dichterbij de 9070 dan bij de 9060 XT (16gb!) 12gb kan deze kaarten/gpu best wel eens beperken.

Kijk naar een 3060 12gb (granted dit was een unicum in de recente geschiedenis van Nvidia) en B580 met 12gb... een 9070 GRE kaart is een stuk sneller!

@adje123 heeft dus best wel een goed punt, vind ik.

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 27 mei 2026 17:47]

Ik vind een verschil van tot 20% tussen de 9070 en 9070 XT niet minimaal. Dat kan op 4K een groot verschil maken: het verschil tussen bv. 30 en 40 FPS is vele malen groter dan tussen 60 en 70 FPS.

Adje maakt niet echt een punt. Hij schrijft alle videokaarten met 12GB af als een clown-emojie. Echter, de meeste gamers hebben gewoon 8GB VRAM en kunnen daarmee nog uit de voeten: https://www.xda-developers.com/im-tired-of-pretending-8gb-vram-is-not-enough-for-most-gamers/

En als je op (Arch based, zoals SteamOS) Linux gamet dan is het waarschijnlijk nog meer dan prima: nieuws: Linux-patches van Valve verbeteren gameprestaties op gpu's met maar 8GB vram

[Reactie gewijzigd door Dekar op 27 mei 2026 17:59]

Tja, percentueel.

Ik doelde er (ook) op dat het niet ineens veel meer speelbaar wordt op 4k tussen de 9070 en 9070 XT. Op Tomshardware zie je over 16 games gezien op 4k dat de minima 44 fps vs 49 fps zijn en de maxima 52 fps en 60 fps.

En oké 60 fps is natuurlijk wel lekker en zelf zou ik dat verschil wellicht nog kunnen merken. Maar ik game echt niet meer op 60 fps maar wil meer. Kijkend naar de minima zou ik alles onder de 60 niet speelbaar noemen (maar dat ben ik he).

Ik lees nergens dat hij "alle" videokaarten er op afschrijft, hij reageert hier volgens mij enkel op de 9070 GRE. Maar ik weet de intentie van zijn reactie niet.

8GB VRAM is leuk voor het laagste segment videokaart. De 8GB VRAM discussie ben ik inmiddels echt wel een beetje moe van, geen zin meer in.

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 27 mei 2026 18:07]

Dan moet je hem ook niet starten. Ik probeer mensen hier met een klein budget zeker niet te weerhouden om lekker te gamen op bv. een RTX 3060 Ti 8GB. Speelt gewoon álles wat er hedendaags uit is.

Steam Survey wijst uit dat de Steam Machine krachtiger is dan 70% van alle game-systemen.
Ik reageer op jouw reactie over 8GB VRAM... dat had ik niet moeten doen. Laat ik het daar dan op houden.

Feit is overigens wel dat een 3060 Ti 8GB in bepaalde scenario's wél beperkt wordt door die 8GB (even buiten de 8GB vram discussie in het algemeen). Je kan er (met 8gb vram in het algemeen) absoluut alle hedendaagse games mee spelen.

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 27 mei 2026 18:17]

Probeer eens flightsim 15 op 8gn vram. Dat is niet te doen.
Die Flightsim was inderdaad wel een van de eerste voorbeelden van extreem modern VRAM verbruik. Is dat ook niet te doen op minimale settings met een lage resolutie? Zeg 1080p?
Tja omgekeerd wordt een 9070 XT toch ook altijd beperkt door zijn gebrek aan rekenkracht op 4K? Kwestie van je settings kiezen. Bij een 3060 Ti 8 GB heb je relatief meer rekenkracht dan vram dus dat wordt niet ultra textures maar wel bijvoorbeeld de wat hogere shader quality, schaduwen, etc. Tegenwoordig kan de Nvidia app dit prima voor je instellen mocht je er zelf niet zo handig in zijn.
Ja. Settings kiezen hou je vrijwel altijd. Wel in dit segment. Misschien niet op 1080p met een 9070 XT. Met een 9070 XT kan men met FSR en framegen wel winst behalen. Framegen kost vram. Dat geeft dan ook meer impact met de 3060ti 8gb.

8gb icm een snellere chip dan een 3060 (12gb) blijf ik jammer- en een anti-consumer move vinden.

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 28 mei 2026 09:15]

Kijkend naar de minima zou ik alles onder de 60 niet speelbaar noemen (maar dat ben ik he).
59 FPS: onspeelbaar.

60 FPS: speelbaar.

En nu maar hopen die dat 60FPS synchroon loopt met je scherm :9
Ik weet niet wat je precies met unicum bedoeld maar Nvidia verkoopt de RTX5070 12gb en durft daar bijna 600 euro voor te vragen.

Die is langzamer als de RX9070, maar sneller als de RX9060XT. Deze GRE kaart zou daar dus ongeveer naast komen te staan wat performance betreft, met 12GB vram.

[Reactie gewijzigd door Countess op 27 mei 2026 17:56]

Dat het voor dat (prestatie)segment een zeer ruime hoeveelheid vram was (t.a.v. Nvidia kaarten) en dat het ook een kromme hoeveelheid was omdat snellere modellen minder VRAM hadden. Een 5070 12gb is een aantal generaties nieuwer en een xx70 series. Daar zou ik dan ook meer VRAM op verwachten/willen (zie een 6800 / 6800 XT met 16GB van dezelfde generatie als de 3060 12GB)

[Reactie gewijzigd door HugoBoss1985 op 27 mei 2026 18:16]

Ben vooral benieuwd naar het stroomverbruik, ook in idle. Als dat een beetje netjes is een optie misschien.
De Steam Machine zal ook 8GB VRAM hebben en op 4K werken. Weliswaar met FSR, maar toch.

We moeten in de huidige tijd ook maar even genoegen nemen met wat minder hoge settings in games. Het is ook niet alsof dat de pret echt drukt. Het is maar wat je gewend bent. Als deze GPU rond de 400 gaat kosten zal het echt een enorm goede value kunnen zijn.
Huidige prijzen:
RX 9070 - €570
RX 9070 XT - €670

Die GRE gaat niet onder de €500 zijn ben ik bang.
Wie weet is die 12GB VRAM wat korting waard. Voor 500 euro is mijn advies: lekker laten liggen en een tweedehands RX 7800 XT halen.
Als je goed zoekt en onderhandeld kan je wellicht ook een RX 7900XTX voor €500,- op de kop tikken. Dat is mij gelukt in ieder geval.

Ok was misschien net aan het begin van de geheugencrisis, maar misschien is er nog steeds iemand bereid deze te laten gaan voor rond de €500,-.
Die 7800xt is nog altijd zeer goed in prijs/performance met zn rauwe kracht. Alleen zie je wel dat met hedendaagse upscaling en frame tover technieken Fsr4 de 9060xt akelig dichtbij komt , zeker op een middenmoot cpu ala R5 7600 .

Die 12gb is maar een getal het is wel een 192 bit bus en snel geklokt dus alsnog een hoge bandbreedte .
AMD heeft bij de processors nog wel eens de neiging om een prijsverhoging door te voeren met een nieuw model. Dus RX 9070GR op 570€ en dan bv de RX9070 naar €670 en RX9070 XT naar €770
De survey is enkel representatief voor wat er de afgelopen jaren verkocht is. Hier zit een hoop Nvidia 8GB spul bij en laptops. Dat maakt het dus niet tot een lijstje van waar vraag naar is.

Het probleem is dat deze GPU een beetje dicht op de 7900GRE en 7800XT landt, kaarten die beiden 16 GB RAM hebben. Upscaling is leuk en de 9070GRE ongetwijfeld technisch de betere en modernere chip, maar de prijs mag wel érg aantrekkelijk zijn om niet in de categorie vlees noch vis te landen.
Beter dan 8 of 10 voor een budget achtige kaart :)
Ik heb op dit moment een rtx 3080 met 10gb en ik ervaar geen problemen op 1440p.

Dus 12 gb lijkt mij prima te zijn.
Dat ligt natuurlijk helemaal aan de games die je speelt. Het is in ieder geval duidelijk dat voor veel nieuwe titels 8gb onvoldoende is.
Vram verbruik volgt tegenwoordig vrijwel volledig uit je texture detail settings. Zelfs resolutie doet relatief weinig.
Ik game niet zo veel waardoor ik een 9070 best duur vind, maar een 9060 lijkt wat minder toekomstgericht. Deze 9070 GRE lijkt mij een mooie tussenmaat. Toch net iets meer rekenkracht en ook wat meer geheugen.
Wellicht om toch wat meer wafers te kunnen verkopen die anders afgekeurd hadden geweest? Wel weer jammer dat ze hem dan 9070 noemen en niet gewoon 9030 of zo.

[Reactie gewijzigd door Martinspire op 27 mei 2026 18:52]

Ziet er niet uit als een interessant product. Heel AMD eigenlijk momenteel niet gezien de support en features die ze leveren voor de prijs waar ze het voor leveren willen. Maarja de hele computer markt is al 19 jaar ziek...

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.