'Musk wil gigachipfabriek voor Tesla en SpaceX in 2029 operationeel hebben'

De nog te bouwen AI-chipfabriek Terafab voor Tesla en SpaceX zou in 2029 het eerste silicium moeten produceren, om dan op te schalen. Dit melden bronnen aan Bloomberg, dat schrijft dat medewerkers van Musk nu toeleveranciers van chipproductieapparatuur benaderen.

De medewerkers vragen prijsopgaven en levertijden op bij fabrikanten van fotomaskers, substraten, etsmachines, depositiesystemen, reinigingsapparatuur, testers en andere instrumenten. Het gaat om onder meer Applied Materials, Tokyo Electron en Lam Research. Daarnaast hebben de medewerkers chipproducent Samsung Electronics om hulp gevraagd, meldt Bloomberg News.

Volgens de ingewijde bronnen van het persbureau wil miljardair Musk dat de toeleveranciers 'op lichtsnelheid' werken voor het realiseren van zijn gigachipfabriek. Die geheel nieuwe productiefaciliteit voor geavanceerde AI-chips komt op de bedrijfscampus van Tesla in de Amerikaanse staat Texas. De fabriek moet in 2029 beginnen met de productie van de eerste chips, om daarna op te schalen.

Jaren aan voorbereiding nodig

Normaliter kost het bouwen van chipfabrieken meerdere jaren. Dat is niet alleen vanwege de bouw van de fysieke locatie met cleanrooms, maar ook vanwege de aanlooptijd voor de bestelling van complexe chipproductiemachines. Deze apparatuur van marktleider ASML is wereldwijd flink in trek. Daarnaast is het belangrijk om tijdig de aanlevering van ruwe materialen zoals wafers te claimen.

De nieuwe gigachipfabriek van Musk is een nieuwkomer in deze markt met in wezen weinig tot geen ervaring op dit gebied. Dat hoeft geen onoverkomelijk probleem te zijn. De Japanse chipmaker Rapidus werd ruim drie jaar geleden opgezet en verwacht volgend jaar ook 2nm-chips te gaan produceren. Dat bedrijf had echter uitgebreide hulp van onderzoeksinstellingen als IBM en het Belgische imec, die blauwdrukken voor 2nm-productieprocessen aanleveren. Terafab krijgt inmiddels hulp van Intel voor 'het herzien van de siliciumfabricagetechnologie' om de ambitieuze chipproductieplannen van Musk te realiseren.

SpaceX TeraFab
Terafab-chips moeten meerdere doelen van Musk dienen. Bron: Tesla, SpaceX

Door Jasper Bakker

Nieuwsredacteur

16-04-2026 • 10:10

101

Submitter: JelleDJs

Reacties (93)

Sorteer op:

Weergave:

De evolutie van Tweakers items over TeraFab
23-03
De plannen zijn ambitieus, maar Musk heeft de schijn tegen: chipfabrieken bouwen is extreem complex, hij heeft geen achtergrond in de chipsector en eerdere beloftes maakte hij niet altijd waar.
07-04
Die praktisch onhaalbare fabriek moet chips gaan maken voor datacenters voor AI en robotica van beide bedrijven.
En dan vandaag
De nieuwe gigachipfabriek van Musk is een nieuwkomer in deze markt met in wezen weinig tot geen ervaring op dit gebied. Dat hoeft geen onoverkomelijk probleem te zijn
Wel telkens een andere redacteur haha. Dus denk dat de meningen verschillen.

Sws moet je eerder aan 2039 denken dan 2029. Elon doet er vaak 10 jaar langer over voor ie iets waar maakt.

Maar ik denk niet dat een chipfabriek maken lastig is voor Tesla als je genoeg geld hebt om te smijten en een hele sector medewerkers kan overkopen of kan partnerren met Intel of andere chipmakers en machines koopt van ASML dan kom je een heel eind.
Ja, sinds de overname van X en de samenwerking met Trump is Elon Musk niet populair onder de Tweakersredactie.

Wat op zich gek is, want het is bijzonder indrukwekkend wat Musk heeft bereikt met Tesla, SpaceX, Starlink en PayPal.

[Reactie gewijzigd door lordawesome op 16 april 2026 13:06]

Het is bewonderingswaardig wat deze man voor elkaar krijgt (of je hem nu mag of niet). Maar zijn zelf gestelde deadlines haalt hij zelden. (heeft hij überhaupt wel eens een eerst gestelde deadline van een groot project gehaald)
Dit is ook precies het probleem. Je kan snel verwikkeld raken in allerlei discussies over haalbaarheid.Terwijl het vaak een kwestie is van beginnen.
En daarmee slaan jullie de spijker op zijn kop. Alle vertragingen worden voornamelijk veroorzaakt door gekibbel en politieke spelletjes. Musk had ook geen ervaring in ruimtevaart...

De mens is heeft ontdekken/pionieren in zijn bloed. Als je nooit ergens mee begint kom je ook nergens.
Maakt dat uit? het is toch zn eigen project
Als het gaat om innovatie en business is Musk ontzettend goed bezig en vooruitstrevend. Auto sector, Ruimtevaart, Internet op de wereld. Ik hoopte heel lang dat de hyperloop ook wat was geworden, maar helaas. Paypal ook geweldig. Maar het gaat om zijn visie over mensen en zijn acties daarbuiten. Zijn denkwijze over de wereld is heel gevaarlijk en hebberig geworden. Hij gebruikt zijn inkomsten om de wereld in zijn politieke plaatje te duwen en hij heeft Trump zeer waarschijnlijk geheel in zijn eentje president gemaakt. Twitter overkopen heeft ook nu zijn invloeden op de wereld. X alleen al als platform is de grootste racistische community ever geworden en hij laat het toe.

Het zijn dat soort zaken die hem inmiddels hebben veranderd in een persoon waar men niet meer naar opkijkt. Waar Steve Jobs gezien werd als een echt innovator en Elon misschien zelfs groter was dan hij, zien mensen hem nu als een ramp voor de wereld.
'X alleen al als platform is de grootste racistische community ever geworden en hij laat het toe.'

Rechts zal daar totaal anders over denken. Op Twitter kon men niet zeggen dat DEI racistisch tegen blanken is. Of dat transkinderen steriliseren kindermishandeling is. Of dat illegalen geen recht op verblijf hebben. Allemaal punten die door Twitter direct werden verwijderd en tot een ban konden leiden.

Dat wordt nu wel toegestaan op X. Evenals dat linkse activisten niet worden gecensureerd of gebanned. Beide extremen worden toegestaan. Dat links liever de situatie als voorheen had, snap ik.
Je laatste paragraaf is ondertussen al bewezen untrue. Musk censureert wel degelijk mensen die het niet met hem eens zijn en zijn bullshit aantonen, misschien niet iedereen, maar hij is geen free speech absolutist. Eerder een hypocriet.
Ik ben niet links. Dus dat opzichzelf al is een vrij makkelijke uitspraak wat Elon en Joe rogen en men en alleman benoemd. Maar er worden mensen geshadowbanned omdat ze het gewoon niet eens zijn met Elon. Elon trekt zijn eigen berichten voor op het platform en maakt misbruik van zijn invloed om altijd zijn standpunten en argumenten en zijn politieke plaatje voor te trekken en anderen te censureren. Shadow bannen op zichzelf is al iets lastigs voor een consument. Je kan het niet aanvechten en er zijn tal van mensen online die statements hebben gemaakt links of rechts die net buiten het plaatje vallen van wat Elon wilt en ze zijn geshadow banned.

Je kon trouwens zeker wel op twitter zeggen dat transkinderen steriliseren kindermishandeling is. Dat is gewoon kinder mishanding. Links of rechts ziet iedereen dat zo. Het oude twitter was absoluut niet zo verschrikkelijk als wat Elon roept, het het is vrij duidelijk dat jij iets teveel naar Joe Rogan hebt geluisterd. Elon heeft compleet zijn argumenten naar voren gebracht. Trump was gebanned omdat hij de capitol bestorming had veroorzaakt wat meerdere mensen levens gekost had. Dat had Meta ook gedaan, nu hij weer president is en er een grote rechtse beweging tot stand is gekomen in Amerika moeten ze een hele andere norm stellen wat wereldwijd gezien belachelijk is. Amerika is nu gewoon een gevaar voor de hele wereld geworden en invloeden van platformen als twitter en algoritmes die amerikanen dingen laat zien wat ze extremisten maakt is het werkelijke gevaar en Elon doet daar zijn best voor en pompt miljarden om mensen in zijn richting te brainwashen.

Ja, social media is gewoon brainwashing for money. Dat is bewezen, cambridge analytica schandaal van Meta mag dan inmiddels 10 jaar geleden zijn, maar we hebben er niks van geleerd en er ook niks tegen gedaan. Politiek gezien is social media een wapen geworden, en extreme uitingen zijn genormaliseerd.

Is de MeToo of Trans community te ver gegaan? Als je het mij vraagt denk ik van wel. Als je het een ander vraagt wat minder. Maar ook daar zitten nuances in, Ik ben persoonlijk tegen het normaliseren van transgender zijn. Ik ben voor het respecteren van mensen die die keuze maken, maar absoluut tegen het normaliseren ervan of genderneutrale toiletten en ga zo maar door. Ik vindt het ook brainwashing als kinderen over gender neutraal of en andere genders geleert moet worden en moeten horen dat het normaal en oke is als je een andere gender wilt zijn. Daar ben ik vol op tegen, maar dat is een politieke mening van mij. Van mijn kant een hele normale en rationele, voor sommige totaal niet. Maar ik weet heel goed en heel zeker dat de gros van de mensen gewoon op twitter hun mening over transgender wel kwijt konden, comedians werden lastig gevallen maar niet gecancelled. Vrijwel elke comedian had negatieve uitingen over hoe er om wordt gegaan met gender, maar ook zij konden gewoon verder op Twitter.

X op dit moment laat letterlijk racistische opmerkingen en het "N" woord en andere holocoast grappen en situaties gewoon toe. Men lacht om dat soort dingen als meme's. Men zegt de meest vreselijke dingen onder tweets en het is compleet zoner restrictie. Sterker nog, het platform is 1 grote extremistische community geworden waar alle normale mensen nu juist weg van zijn gegaan. Dat is niet een mening maar een feit. Ik ben niet tegen censuur, maar ik ben wel voor het hebben van regels en respecteren van wetten.

Ga je op straat iemand het N woord noemen wordt je gewoon opgepakt en meegenomen door de politie. Waarom mag dat wel op X?
'N-woord'. Je bedoelt nuclear?
Ach, het gaat zo met al zijn projecten, volgens de pers kon de man ook geen elektrische voertuigen bouwen want veel te complex... gigacastings? Onmogelijk... Ook geen raketten, laat staan herbruikbare, ook geen robotten, neuralink devices ook niet, globaal internet met laser interconnects? Zelfrijdende autos? hahaha, hij belooft dat al 10 jaar, gaat nooit lukken. De boring company is een balachelijk idée... Zelf batterijen maken met dry battery electrode? Kan niet, is veel te complex.

Nu chips? Gaat nooit lukken.

Belachelijk... De twitter overname zou falen binnen het jaar... En zo kan ik wel even doorgaan...
Ik vind dat redacties en de media zich ondertussen wat belachelijk maken.

[Reactie gewijzigd door idls op 17 april 2026 10:01]

“Stop being patient and start asking yourself, how do I accomplish my 10-year plan in 6 months? You will probably fail but you will be a lot further ahead of the person who simply accepted it was going to take 10 years.”
― Elon Musk
Vind daar wel wat in zitten. Ditzelfde geldt voor op meetings op kantoren; plan een meeting van een uur, dan duurt het een uur. Verkort je die meeting naar 30 minuten, lukt ook dat.
Musk doet het gewoon, al die dingen van elektrische auto’s tot raketten tot AI tot social media; het is vaak een enorme ‘scam’.

Voorbeeld: bij Twitter werkten vele duizenden programmeurs. Allerlei managers HR afdelingen en ga zo maar door. Allemaal overbodig; X is resvponsiever dan ooit. Alle voorspellingen dat de site zou crashen bleken flauwekul.

AI is hetzelfde; open AI beweert dat het miljarden dollars kost en miljoenen uren en duizenden ingenieurs. Grok laat zien dat ook dit niet waar is in de praktijk (DeepSeek ook). Raketten is hetzelfde. In een paar jaar kan je gewoon space X hebben terwijl men doet alsof er 100.000 mensen voor nodig zijn en 30 jaar R&D

Dus ik verwacht dat chips precies hetzelfde is; er is gewoon een scam waarbij iedere stap allerlei winsten probeert te halen. Zo zal een fabriek doen alsof ze 5 jaar moeten tekenen en dan willen ze dikke commissies. Benodigde teansportbedrijven . Ook energie en alles bij elkaar opgeteld. Maar Musk gaat dan gewoon zijn eigen vrachtwagens inzetten, gewoon een fabriek neer stampen en direct chips maken en al die scams overslaan
Als je voorbeelden geeft moet je het wel bij de feiten houden..

X is een slap aftreksel van wat Twitter ooit was, met een fractie van de gebruikersaantallen en waar je helemaal niks meer kunt tenzij je bent ingelogd. Comments onder bekende posts worden overspoeld door blauwe vinkjes die een OnlyFans of een product promoten, je betaalt gewoon voor het recht om bovenaan te staan. Precies wat Musk wilde, maar X is echt op geen enkel vlak beter dan Twitter was.

Grok kost ook bakken vol geld en miljoenen liters water om te draaien, het wordt alleen gesubsidieerd door X in plaats van dat de gebruiker ervoor betaalt. De enige reden dat Grok bestaat is omdat Musk dat wil, niet omdat het financieel interessant is.

Verder komen al die 'scams' neer op dat het heel duur is om het goed te doen. Je hebt nou eenmaar een HR-afdeling nodig om je personeel tevreden te houden, en je hebt heel wat personeel nodig om een degelijk product te bouwen. Musk heeft een aantal keer geluk gehad en de juiste mensen bij elkaar gebracht (zoals Tesla, want het is niet alsof hij zelf de nodige kennis heeft om een EV te bouwen, laat staan de raketten van SpaceX) maar het hoeft maar één keer goed fout te gaan en dan is meteen duidelijk waarom al die veiligheidsmaatregelen die hij geschrapt heeft er in de eerste instantie waren.
Musk heeft een aantal keer geluk gehad en de juiste mensen bij elkaar gebracht (zoals Tesla, want het is niet alsof hij zelf de nodige kennis heeft om een EV te bouwen, laat staan de raketten van SpaceX)
Een aantal keer geluk gehad? :D Als je al één keer zoveel 'geluk' hebt om een bedrijf van klein startupje tot internationaal succesvol bedrijf te maken die zelfs disruptief is, dan behoor je al tot een bizar kleine minderheid op deze aardbol. Als je dat meerdere keren achter elkaar voor elkaar weet te krijgen, dan ben je once in a generation. Want wie heeft dat verder nog voor elkaar gekregen?

Tuurlijk is de factor geluk noodzakelijk. Maar 'ff een succesvol team samenstellen die het werk voor mij gaat doen en een bak geld er tegenaan gooien en dan komt het goed' is, ehm, iets met stierenpoep. Je zou op z'n minst kunnen zeggen dat hij één van de meeste fantastische teambuilders is.

En hij kan gewoon op technisch hoog niveau meepraten met z'n (raket)engineers hoor. Hij kan geen raket in z'n eentje bouwen, maar dan kan een raketengineer met 10+ jaar ervaring ook niet, dat doe je inderdaad met een team. Veel engineers die bij Tesla of SpaceX beginnen, staan verbaast dat Musk vaak (veel) meer weet dan zij op technisch vlak. Hij werkt zelf niet op 'schroefniveau' maar heeft wel actief meegewerkt op heel veel technische designkeuzes, en kan ook diepgaand technisch uitleggen waarom die goed zijn tov andere designkeuzes. Weinig CEO's die dat kunnen evenaren, if any.
X is een slap aftreksel van wat Twitter ooit was, met een fractie van de gebruikersaantallen
Even wat rondneuzen en dan kom ik toch tot heel andere conclusies. Een fractie van de gebruikers? Tis hoe je het bekijkt, maar de meeste bronnen geven aan dat er minstens zoveel mensen op zitten, waarschijnlijk meer. 'Een fractie' is sowieso niet waar, dan zou ik denken aan een 75% minder ofzo. Verder is de winstgevendheid gelijk gebleven of zelfs gestegen, dus ook in dat opzicht is dat moeilijk een 'slap aftreksel' te noemen.
De enige reden dat Grok bestaat is omdat Musk dat wil, niet omdat het financieel interessant is.
Bij Musk hangen alle bedrijven min of meer in één systeem. Hij wil niet een los bedrijfje hier en een ander los bedrijfje daar. Al die bedrijven werken samen aan zijn grote droom, om Mars uiteindelijk te koloniseren (en daarmee de basis te leggen voor het verder koloniseren van het heelal). Daarvoor heb je niet alleen goedkope herbruikbare raketten nodig, maar ook vervoer op de planeet, fatsoenlijke energieproductie, chips voor die auto's en robots en datacenters voor AI etc. Die robots wil je dan weer zoveel mogelijk zelfstandig kunnen laten werken, en daar heb je dan weer iets als A(G)I voor nodig. Dus 'financieel interessant' is het zeker, misschien niet voor je losse antwoorden en geinige plaatjes, maar in het grote geheel kan het wel degelijk helpen bij (al) Musk z'n bedrijven.
Die kolonisatie obsessie. De mens kan niet leven op Mars. En Mars heeft hetzelfde probleem als de zon ophoudt met stralen. Naar een ander planeet? Meeste kansrijke is 4 lichtjaren verwijderd.
Vroeger dachten we zo over een ander continent. Nu gaat het om de mens naar Mars brengen, maar vroeger was het een stukje over water varen naar Amerika. Dat was echt een helse tocht. Maandenlang zat men op zee terwijl de mensen om je heen stierven aan honger en ziektes. Het drinkwater rotte weg en de lijken werden gewoon overboord gegooid. Tegenwoordig zit je voor diezelfde afstand een paar uur in luxe met een hapje en een drankje.

Wat nu 4 lichtjaar is, is in de toekomst misschien een tochtje van niets. Ergens moeten die eerste stappen gezet worden. Als het Musk lukt om een mensenkolonie op Mars te stichten, dan komt hij echt wel in de geschiedenisboeken als de Columbus van deze tijd. Onderschat de technologie die we nu nog niet hebben niet. Toen Edison zijn lampje liet branden, had hij ook echt niet de huidige wereld voor ogen. Er kan zomaar weer een doorbraak komen van een technologie waar wij nu nog totaal geen weet van hebben.
nee want sneller dan licht is er niet. Dat is een natuurkundig wetmatigheid.
Lichtsnelheid is +/- 300.000 kilometer per seconde.
Licht doet er ongeveer 0,94 seconde over om 7 keer rond de aarde te gaan
Voor 10% van lichtsnelheid heb je gigantisch veel energie nodig. Laat staan ook de bescherming voor gruis.
Als je daar bent. Wat doe je dan? Een ander planeet heeft een compleet ander atmosfeer of zwaartekracht
We zitten gewoon vast op aarde.
Verdiep je maar eens in de materie.

[Reactie gewijzigd door lighting_ op 17 april 2026 16:23]

Verdiep je maar eens in de materie.
Ja, maar dat is nu precies het punt dat ik wil maken. Je kunt je helemaal niet in die materie verdiepen, want de materie van de toekomst bestaat nog helemaal niet. Je kunt wel schermen met het argument dat de technologie helemaal niet mogelijk is volgens de huidige natuurkundewetten, maar je weet totaal niet wat er in de verre toekomst nog weerlegd gaat worden. Er is nog zoveel dat we binnen de natuurkunde en kwantummechanica simpelweg niet begrijpen. En ook vandaag de dag worden er nog steeds experimenten gedaan die bestaande natuurkundewetten breken. Lees voor de grap eens over het Muon g2 experiment. Dat gaat over deeltjes die anders en sneller blijken te wiebelen dan de huidige theorieën toelaten. Misschien blijkt het uiteindelijk een meetfout of zo en houdt de theorie van oom Einstein gewoon stand, maar feit is wel dat er veel slimmere mensen zijn dan wij tweeën die bestaande theorieën en wetten nog altijd in twijfel trekken.

Ik denk dat de Romeinen in het jaar 117 na Christus met hun beton, rioleringen en aquaducten zich ook volkomen technologisch superieur voelden ten opzichte van de mensen honderd jaar daarvoor. Maar zij zouden destijds ook geclaimd hebben dat een vlag op de maan prikken een volstrekt onmogelijke taak zou zijn met hun kennis van de natuurkunde.

...Wij zijn die Romeinen voor de mensheid van de toekomst.
Wij zijn inmiddels verder mbt technologie en kennis. Je kan ons niet meer met de Romeinen vergelijken.
Hoe meer kennis hoe meer inzicht.
Sneller dan licht kan niet. Daar is elk natuurkundige over eens.
Jij hebt het over deeltjes. Maar je moet massa verplaatsen. Geen deeltjes
En zelfs als je op lichtsnelheid kan verplaatsen heb je het probleem met gruis impact. Ook een realiteit.
Weer scherm je met de wetten van nu. Maar nogmaals, jij en ik weten helemaal niet wat de toekomst gaat brengen. Weet ik veel, misschien ontdekken we wel iets nieuws, zoals een manier om via een andere dimensie een kortere route te nemen of zoiets. Ja, dat klinkt erg scifi, maar voor de mensen vijfhonderd jaar geleden was een op afstand bestuurbaar autootje op Mars laten rondrijden ook pure scifi.
je redeneert niet meer met de kennis maar vanuit hoop.
Een wormgat is totaal ander orde.
Nooit bewezen. Vereist negatief energie.
Indien het bestaat totaal instabiel en je weet niet waar je uitkomt aan de andere kant.
Je onderschat de kracht van de natuur die je niet kan temmen.
Het lukt ons op aarde niet eens. Kunnen we stormen temmen?
Je probeert maar mijn hypotheses te weerleggen met de kennis van nu. Maar nogmaals, dat is helemaal niet het punt. Het gaat niet om dat voorbeeld. Het punt wat ik probeer te maken: Je weet helemaal niet wat we in de toekomst ontdekt hebben qua technologie. Dit is helemaal geen hoop. Mij kan het persoonlijk helemaal niets schelen of we op een andere planeet tig lichtjaar hier vandaan kunnen wandelen. Dat is gewoon kijken naar het verleden en de lijn doortrekken. Je denkt toch niet dat onze klimmende technologische kennis lijn nu ineens gaat stagneren?
Kunnen we stormen temmen?
Nee, maar misschien in de toekomst? Net als dingen die we in het verleden niet konden nu wel kunnen.
'wel bij de feiten houden ... X heeft een fractie van de gebruikersaantallen'

X Heeft nog 90% van de gebruikers sinds de overname.
De vraag is natuurlijk of dat allemaal actieve gebruikers zijn of dat het 'gebruikers' zijn die de app nog wel werkloos op hun smartphone hebben staan en inmiddels allang een andere berichtendienst gebruiken.
Irrelevant, dat was voor Musk ook de vraag. Geldt voor ieder platform.
Mijn gebruiker bestaat ook nog steeds om te voorkomen dat iemand anders hem claimt. Maar ik kom er nooit meer.
Wel bij de feiten blijven, Grok (xAI) wordt niet gesubsidieerd door X. Het is op 2 Februari 2026 overgenomen door SpaceX. Dat is een heel andere X ;)
Welke veiligheidsmaatregelen heeft hij volgens jou geschrapt bij Tesla en SpaceX?
Grok afdeling is best belangrijk voor de toekomstvisie, vooral richting de robots die in ontwikkeling zitten die op AI gaan draaien. Neem dan nog de zelf rijdende auto's en SpaceX, dan zijn er maar weinig leveranciers die al deze chips kunnen gaan leveren en dan eindig je inderdaad met een Terafab.
Juister is : Twitter was een slap aftreksel van X nu. Het is verre van perfect, maar iedereen kan binnen de grenzen van de wet zijn mening kwijt. En met lijsten kan je uitsluitend berichten lezen van mensen die je betrouwbaar vindt, of deze nu rechts of links zijn. En via AI wordt nu elk bericht gemodereerd.
Wat een omslachtige manier om te zeggen dat je hem gewoon niet mag op irrationele wijze, ongeacht wat ie doet.

Als hij wereld honger en kanker zou genezen zou je hem nog afkeuren. Geef het maar toe.
Heeft die knakker dat al niet eens beloofd?

Het kan mij niet schelen wat hij allemaal bewerkstelligd heeft, het is een rijkeluiszoontje, een Nazi en een klein kind dat zich overal ingekocht heeft en zich ook ver van politiek moet houden. En persoonlijk mee geholpen heeft aan de verkiezing van Trump en de afbraak van de VS met zijn DOGE bullshit en nu hij de 2de hand van Trump niet meer is krampachtig relevant probeert te blijven. Om over de rest van zijn rare theorieën dan nog maar te zwijgen, de lapzwans.

Mensen die dit soort mensen leuk of interessant vinden, vind ik dan niet weer de slimste...
Musk heeft een aantal keer geluk gehad en de juiste mensen bij elkaar gebracht (zoals Tesla
Dat klopt bij Tesla ook niet. Tesla bestond al, hij heeft zich ingekocht. En de belangrijkste developer van Tesla heeft het bedrijf toen verlaten en is Lucid motors begonnen. Lucid is wel duurder dan een Tesla, maar heeft een groter rijbereik op een acculading dan een Tesla.
Maar dan weer geen SFD of iets dergelijks wat maar in de buurt komt.
Een feature die het overgrote deel van de consumenten niet wil.

Ja er is veel hype over FSD en robo-taxis, maar onderzoek wijst herhaaldelijk uit dat 80-90% van de consumenten daar totaal niet op zit te wachten. Een groot deel van de bevolking is zelfs dusdanig tegenstander dat ze een verbod op zelfrijdende autos willen.
onderzoek wijst herhaaldelijk uit dat 80-90% van de consumenten daar totaal niet op zit te wachten
Tja, veel mensen zeiden ook dat ze nooit iets zouden bestellen via de mobiele telefoon. Of wie betaald er nou voor een 600 dollar telefoon. Visie is nou juist iets bouwen waarvan mensen later zeggen hoe ze ooit zonder hebben gedaan.

We gaan straks gewoon van FSD naar Full Autonomous Driving.
Jup, netzoals AH, dat bestond ook ooit, een klein winkeltje ergens in Noord-Holland.
En Lucid heeft vorig jaar maar 3 miljard verlies gedraaid, gelukkig zijn de zakken van de sjeiks diep.
Die Roadster was al op de markt tegen dat Musk er iets te zeggen had.
Ervoor was die niet meer dan een zak geld.

En de enige reden waarom de echte founders weg zijn gegaan is omdat Musk die heeft aangeklaagd omdat die op zen tenen was getrapt dat hij zichzelf geen founder mocht noemen.
Dat klopt gewoonweg niet. Roadster kwam in 2008 en Musk was er al in 2004 als 'chairman of the board'.
Die Roadster was al op de markt tegen dat Musk er iets te zeggen had.
Ervoor was die niet meer dan een zak geld.
Er was een concept toen Musk erbij kwam, geen Roadster nog :) Er was een basis, maar geen product. Musk is wel degelijk verantwoordelijk geweest voor designkeuzes, heeft technische uitdagingen opgelost (bijv batterijpakket) en heeft de auto (samen met het team) in productie gebracht. En heeft inderdaad het zeer benodigde geld binnengebracht. Anders was het bedrijf Tesla niet meer dan een regeltje in de geschiedenisboeken geweest waarschijnlijk. De eerste prototypes kwamen ná dat Musk erbij kwam, de publieke onthulling van de Roadster was in 2006 en daadwerkelijk geleverd in 2008, toen Musk er dus al 4 jaar bij zat.
Geen idee waarom je omlaag wordt gemodereerd, want helemaal ongelijk heb je hier toch niet. Behalve 'schei toch uit', want daar heeft hij het zelf toch wel naar gemaakt denk ik.
Het is niet echt een scam. Want er wordt wel degelijk van alles geproduceerd. Tesla heeft EV's op de kaart gezet en SpaceX heeft veel ruimtevaart techniek ontwikkeld en deze ge-opensourced. Ik vind ook heel veel van en over Musk. Neemt niet weg wat hij wel heeft mogen bijdragen.

Musk is een investeerder op zoek naar ROI en om dat te bereiken verkoopt enorme hoeveelheden gebakken lucht. Dusdanig dat het wel duidelijk mogen zijn dat de aandelen markt niet rationeel gebaseerd is op waarde. Maar op dezelfde gebakken lucht.

Dat is de 'scam', van ~20miljoen bloedgeld een half triljard bij elkaar te sprokkelen. Het enige jammere is dat er zo ontzettend veel overheidsgeld (ook die van ons) in zijn zakken terecht is gekomen.
Dat overheidsgeld in iemands zakken terecht komt heeft niet met gebakken lucht te maken. Gewoon puur belangen en prestige projecten van ambtenaren

Ook een mooi voorbeeld YouTube: Nederland als harde schijf | Zondag met Lubach (S12) Belastingsgeld ontvangen en belasting ontwijken win win
Voorbeeld: bij Twitter werkten vele duizenden programmeurs. Allerlei managers HR afdelingen en ga zo maar door. Allemaal overbodig; X is resvponsiever dan ooit. Alle voorspellingen dat de site zou crashen bleken flauwekul.
Uhm... Twitter heeft om de haverklap last van technische problemen; tijdlijnen die niet laden, media die niet werkt, etc. En van die "alles app" is ook nog niet veel in huis gekomen, hé? Wat is er functioneel nu echt anders aan Twitter, behalve dat je nu omver gekegeld wordt met promoties voor absurd dure abonnementen?

Abonnementen die notabene het vreselijk gedrag ondersteunen dat alles en iedereen wordt volgespamt met de meeste onzinnige bullshit puur en alleen maar om meer engagement te krijgen. Hoeveel tweets kom je wel niet tegen die andermans werk stelen en het op een t-shirt plakt?

En het gebrek aan moderatie is er andres ook gewoon hard te bemerken...
AI is hetzelfde; open AI beweert dat het miljarden dollars kost en miljoenen uren en duizenden ingenieurs. Grok laat zien dat ook dit niet waar is in de praktijk (DeepSeek ook). Raketten is hetzelfde. In een paar jaar kan je gewoon space X hebben terwijl men doet alsof er 100.000 mensen voor nodig zijn en 30 jaar R&D
"Laat ik zelf onzin statistieken opmaken en vervolgens mijn eigen onzin tegenspreken". Heb je bronnen van die "duizenden ingenieurs", want ik kan je alvast vertellen dat dat helemaal niet het geval is. Maar goed, deze hele paragraaf van je is onzin...
Dus ik verwacht dat chips precies hetzelfde is; er is gewoon een scam waarbij iedere stap allerlei winsten probeert te halen. Zo zal een fabriek doen alsof ze 5 jaar moeten tekenen en dan willen ze dikke commissies. Benodigde teansportbedrijven . Ook energie en alles bij elkaar opgeteld. Maar Musk gaat dan gewoon zijn eigen vrachtwagens inzetten, gewoon een fabriek neer stampen en direct chips maken en al die scams overslaan
Weet je wat het woord "scam" eigenlijk überhaupt betekend? Ben je nu echt verbaast dat iedereen in een supplychain geld wilt verdienen? Wat, jij bent van mening dat TSMC maar gewoon geen winst mogen maken? Heck, denk je soms dat bedrijven intern zomaar alles aan elkaar gratis kunnen geven want "het is Musk's vrachtwagen"? Nee, je hebt gelijk, ik ben zeker dat Tesla erom staat te springen om tegen kostprijs vrachtwagens te leveren en geen winst meer te maken.

En laten we nu niet doen alsof Musk zelfs kennis heeft van deze technische zaken. Dat heeft hij gewoon niet. Je kan natuurlijk miljarden betalen aan engineers om dit op poten te zetten, maar dat maakt nog niet dat je visie hebt. Hoelang loopt hij al te roepen dat volledig autonoom rijden er over 1 jaar is? Al iets van een 14 jaar ondertussen?

[Reactie gewijzigd door Loller1 op 16 april 2026 11:31]

Ik denk dat dit meer een Tesla Roadster verhaal wordt.
Komende maand gaat die toch echt komen! Nja.. Een nieuwe aankondiging dan... Kunnen we daarna weer een paar jaar wachten 😂
Leuk argument he die roadster... Die komt er echt nog wel eens maar niet voordat andere zaken waar WEL geld mee verdiend zal gaan worden in massaproductie zijn. Denk aan Semi truck en Optimus.
Ik verwacht niet in 2029. Musk haalt vaker zijn agressieve time line niet. Heeft hij ASML nodig? Nee. Niet de allernieuwste chips is nodig. Volgens sommige gaat het om de aanpassingen voor productie. Test chip wordt gefabriceerd, opgestuurd, getest, terug gestuurd en weer gefabriceerd. Door alles in huis te doen verkort je de cyclus aanzienlijk.
Ik kan Musk als durfkapitalist/investeerder wel ergens waarderen. Hij durft soms keuzes te maken met grote impact. Als persoon vind ik hem de laatste jaren minder, maar de manier waarop hij op het oog handelt, kan ik wel respecteren. En ja, daar hoort zeker falen en het niet nakomen van te ambitieuze beloftes bij.
Ik vind het een beetje kort door de bocht om te zeggen dat SpaceX of X het alleen gaan doen. Ze hebben een samenwerking dus met tsmc en samsung, wat hier in dit artikel zelfs niet benoemt wordt.
Ik dacht met Intel, niet met Samsung
Hier een post van Elon Musk waarin hij het zegt dat samsung momenteel AI4 maakt, en TSMC AI 5 maakt, en samsung weer AI6.

Hier een artikel van Tweakers waarin er gezegd wordt dat Samsung dus ook chips gaat maken voor Tesla/SpaceX/X.
Dat zijn samenwerkingen die los staan van de fabriek die Tesla wil bouwen voor het produceren van chips. Of lees ik dat verkeerd?
Je hebt gelijk ja. Ik dacht even dat intel de samenwerking met dus samsung gejoined was. Samsung zou dus die fabriek grotedeels voor Tesla alleen al bouwen, wat dus 2de helft van 2027 als het goed is begint met productie. Die terafab is dus voor na 2029 voor AI7+ waarschijnlijk dus.
Hij is in de war, het is toch altijd volgend jaar?
https://elonmusk.today/

Jammer dat de lijst niet is bijgewerkt met al zijn 2026 claims.

[Reactie gewijzigd door caspar M op 16 april 2026 10:43]

Heel veel van die zaken zijn gewoon gerealiseerd, dus die site is niet serieus te nemen.
Nee hoor, de lijst laat heel veel zaken zien die niet gerealiseerd zijn.
Heel veel?

Kan je er meer dan 5 opnoemen?
Wikipedia: List of predictions for autonomous Tesla vehicles by Elon Musk

https://www.muskometer.com/predictions

Het gaat er niet alleen om of hij ze ooit gerealiseerd heeft (de meeste niet) maar ook over de zakken zout waarmee je zijn claims moet nemen. Iedere ondernemer kan wel dingen beloven, maar als je die beloften stilzwijgend steeds met een jaar uitstelt....
Goed om te weten dat Giga Texas in ongeveer een jaar al test autos produceerde. Ambitieuze tijdlijnen zijn niet ongewoon voor Tesla.
Giga Shanghai was ook ontzettend snel uit de grond gestampt en operationeel.
Ik denk dat je beter te ambitieuze tijdlijnen kunt roepen dan dat je alle risico's inbouwt waardoor. Tijd vult zich vanzelf, bij een voorzichtige planning moet je ook nog hard rennen tegen het einde van het project.
Het probleem hier is niet dat de tijdslijnen van Tesla ambitieus zijn, het probleem waar ze tegenaan gaan lopen is dat ze heel veel apparatuur in moeten kopen bij leveranciers die al overvolle orderboeken hebben.

Ze hebben hun orders nog niet geplaatst, dat stadium hebben ze nog niet bereikt.

Dus heb je een gestelde verwachting van Musk die niet onderbouwd is.
Ze bestaan waarschijnlijk niet eens als ze zonder clean rooms willen werken, dus die zullen nog ontwikkeld moeten worden. Dat hebben ze ook gedaan met de gigacastings. Een machine die zulke grote castings kon maken bestond niet, maar het is ze toch gelukt in samenwerking met de fabrikant.
Ik heb wel eens gelezen dat Intel bij de bouw van een nieuwe fabriek zelfs het behang in de WC's exact hetzelfde overneemt uit de vorige succesvolle bouw, omdat ze soms niet precies weren waarom een fab yield problemen heeft. Ik vraag me af hoeveel inbreng we van Intel gaan zien en hoeveel het aandeel van Elon Musk gaat worden. Gezien de flexibele, modulaire en try first then talk schaalbare aanpak van Musk, zal de opstart van Terafab niet direct een terrawatt productie draaien, maar langzaam uitgeboued worden.

Zijn er ook andere industrielen, buiten Musk en Bezos, bij jullie bekend, die met soortgelijke methode werken aan de schaalvergroting van industrie?
Hebben ze al machines besteld bij asml?

(Geen idee wat de levertijd is, maar dat lijkt me best een grote afhankelijkheid)
Daar dacht ik ook aan. Volgens mij heb je die machines niet zo snel binnen. Een operationele fab is inclusief de 'ramp' en die fase kost al makkelijk 1 jaar volgens mij. Dus alles bouwen is al minimaal 1 jaar, alles installeren en automatiseren kost al minimaal 1 jaar, dan zitten we al praktisch in 2029. Dan moet er nog vanalles gebeuren om operationeel te worden. Dan zouden alle benodigde machines er binnen 1 jaar moeten zijn, dat gaat nooit lukken. Maak maar 2031, dan ben je al snel.
Nee er is niets besteld door Musk bij ASML. Nog nergens zijn bestellingen geplaatst, er worden nu slechts offertes en levertijden opgevraagd bij diverse leveranciers echter nog niet bij ASML.

Het is ook nog onduidelijk of Musk zelf EUV en DUV machines wil ontwikkelen of op welke andere wijze hij denkt het het TSMC’s N3P proces na te bootsen?
Het is ook nog onduidelijk of Musk zelf EUV en DUV machines wil ontwikkelen of op welke andere wijze hij denkt het het TSMC’s N3P proces na te bootsen?
Als heel China dat niet voor elkaar krijgt lijkt het me erg sterk dat Musk wel ff zo'n machine kan bouwen.
Hoeft geen ASML machine te zijn natuurlijk.
Waar wilde je dan gaan shoppen?
achja, toch lekker voor ASML en een wereldwijde stap om minder afhankelijk van Taiwan te worden. Daar hebben we het beginjaar van covid wat van gemerkt dat ineens chips schaars werden omdat daar de productie even plat lag en vervolgens werd geroepen dat er op elk continent minstens twee chipfabrieken moesten komen om soortgelijke ellende te voorkomen en nu 6 jaar later, ik zie ze nog niet ;)

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn