Budget Thuis kan goedkoper glasvezel aanbieden door overname van Fiber Crew

Internetprovider Budget Thuis hanteert sinds dinsdag lagere prijzen voor glasvezeldiensten in sommige Nederlandse regio's. Een internetabonnement van 1Gbit/s kost dan bijvoorbeeld 45 euro per maand in plaats van 56 euro per maand.

Het moederbedrijf van Budget Thuis, Nuts Topholding, nam eind vorig jaar Fiber Crew over. Fiber Crew levert onder meer apparatuur voor glasvezelnetwerken, ook wel bekend als de actieve laag. Voorheen gebruikte Budget Thuis KPN's actieve laag. De provider blijft net als voorheen KPN's glasvezelkabels gebruiken, de zogeheten passieve laag. In beide situaties wordt dus KPN's glasvezelnetwerk gebruikt, alleen gaat Budget Thuis in sommige regio's andere glasvezelapparatuur gebruiken.

Door over te stappen op de actieve laag van Fiber Crew krijgt Budget Thuis naar eigen zeggen meer controle over de technische levering op bestaande glasvezelnetwerken. Hierdoor kan het bedrijf zijn glasvezelaanbod 'structureel betaalbaarder aanbieden voor Nederlandse huishoudens'. De provider wordt zo minder afhankelijk van KPN en krijgt meer controle over hoeveel hij vraagt voor de glasvezelabonnementen. Bijvoorbeeld Odido gebruikt ook eigen apparatuur op KPN's netwerk en kan zo eveneens lagere prijzen hanteren, die vergelijkbaar zijn met de verlaagde tarieven van Budget Thuis.

In regio's waar Budget Thuis gebruikmaakt van Fiber Crews actieve laag, introduceert Budget Thuis drie nieuwe abonnementen met lagere prijzen. Het gaat om een 100Mbit/s-abonnement van 40 euro per maand, een 400Mbit/s-abonnement van 42,50 euro per maand en een 1Gbit/s-abonnement van 45 euro per maand. Deze abonnementen zijn symmetrisch en hebben dezelfde actieprijs van 20 euro per maand voor de eerste twaalf maanden.

De verlaagde tarieven gelden alleen in Amersfoort, Almere, Hilversum, Soest, Leusden, Baarn, Lelystad, Nijkerk, Bussum en Naarden. "Deze infrastructuur bedient momenteel circa 325.000 huishoudens. In de komende periode onderzoekt Budget Thuis hoe dit bereik via het partnernetwerk verder uitgebreid kan worden, zodat steeds meer huishoudens kunnen profiteren van snel én betaalbaar glasvezelinternet." Budget Thuis blijft ook buiten deze regio's internetdiensten aanbieden, maar dan met KPN's actieve laag. Deze klanten betalen daardoor meer.

50Mbit/s 100Mbit/s 200Mbit/s 400Mbit/s 500Mbit/s 1Gbit/s
Verlaagde prijs op
Fiber Crews actieve laag
N.v.t. 40 euro N.v.t. 42,50 euro N.v.t. 45 euro
(Oude) prijs op KPN's
actieve laag
43 euro 45 euro 49 euro N.v.t. 52 euro 56 euro

Door Hayte Hugo

Redacteur

30-09-2025 • 15:50

54

Submitter: man-o-script

Reacties (54)

Sorteer op:

Weergave:

Kijk concurrentie. alleen maar goed voor de markt.

in nederland is internet echt veelste duur.

kijk naar Frankrijk 20 euro voor 1 Gbps en 35 euro voor 8 Gbps.
Hoe verhoudt zich dat tegen de lonen en sociale voorzieningen(belastingen) in Frankrijk?
Btw is iets lager in Frankrijk (20% i.p.v. 21%) maar vennootschapsbelasting en kapitaalbelasting voor bedrijven zijn een stuk hoger. Inkomstenbelasting voor modaal is in Frankrijk lager.
Netto betalen bedrijven iets meer belasting dan bij ons en consumenten iets minder. Modaal inkomen is in Frankrijk ongeveer 10% lager dan bij ons.

Verschillen zijn niet zo groot een prijsverschil van 54% voor 1Gbps ter verklaren. Volgens telecompaper betalen wij in Nederland gemiddeld 54% meer voor een 1Gbps verbinding dan Frankrijk.
Ik geloof dat de belasting druk hoger is(gemiddeld) in frankrijk en de lonen iets lager(minimumloon). Stroom ligt geloof ik wel een stuk lager.
Voordeel van al die nucleaire reactors waar ze elders zo bang voor zijn.
in nederland is internet echt veelste duur.
Als je echt glasvezel nodig hebt: ja, eens.
Als je genoeg hebt aan 5G internet voor thuis voor € 25 per maand: nee, niet eens.

[Reactie gewijzigd door Soldaatje op 30 september 2025 16:36]

Niet mee eens, die Odido klik en klaar is leuk voor een beetje streamen, mits je in het juiste gebied woont. Maar als je doorklikt krijg je al de waarschuwing dat je niet afhankelijk moet zijn van een stabiele connectie. En ik heb het getest bij mij thuis. Conclusie is dat RDP en Teams over klik en klaar niet voldoende stabiel zijn.
Wat Tweakers er niet bij zegt is dat je bij een 2-jarig abonnement de eerste 12 maand voor €20 hebt .

Dan heb je dus 2 jaar 100Mbit/s voor gemiddeld €30/mnd. Kan zelfs Odido niet tegenop !

[Reactie gewijzigd door Bruin Poeper op 30 september 2025 18:48]

Hier liggen al 2 jaar kabels, en het is nog altijd niet aangesloten door Odido op de meterkasten.

De concurrentie is zeker goed, maar ik voel de urgentie nog niet echt om iedereen daadwerkelijk aan te sluiten.

[Reactie gewijzigd door HollowGamer op 30 september 2025 16:03]

Odido legt geen netwerk aan. Vaak is het de VVE die het tegenhoud/niet meewerkt in appartementencomplexen.
Het had eigenlijk net als met het elektriciteitsnet geregeld moeten zijn. Een enkel glasvezelnetwerk waar iedere aanbieder zijn diensten op kan aanbieden. Zelfde geldt trouwens voor zendmasten, waarom hebben we in Nederland 3 publieke netwerken nodig? Dat kost veel meer dan een enkel netwerk en doordat de ruimte nu op is kan er geen concurrent meer bijkomen.
Dat kost veel meer dan een enkel netwerk
Maar vervolgens nul redundancy. Het hebben van meerdere netwerken is op meerdere vlakken helemaal zo'n slecht idee niet. tenzij je 1 groot triple redundant uitgevoerd netwerk weet te maken, maar dan is lijnhuur weer hartstikke duur.
maar dan is lijnhuur weer hartstikke duur.
De kosten van de huidige 3 netwerken liggen nu toch al bij alle gebruikers samen, en dan ook gewoon.

3 netwerken met enkelvoudige apparatuur of 1 netwerk met drievoudige apparatuur lijkt mij vrijwel even duur.

[Reactie gewijzigd door watercoolertje op 30 september 2025 17:28]

Het probleem is dat als je 1 netwerk drievoudig maakt dat je juist door hetzelfde design en hardware alsnog aan kunt lopen tegen dezelfde bugs en config fouten.

Drie losse netwerken zijn redundanter dan 1 triple redundant netwerk.

En je kunt dan ook niet meer concurreren door een goedkoop netwerk only dingetje neer te leggen en verder niks.

Ik zou het prima vinden als ik van mijn Provider alleen een lijntje krijg, geen router, geen DNS, IP adresje via DHCP en gas op die banaan.
Als we het net zo regelen als het elektriciteitsnet zouden we maximaal 100Mbit hebben, waarschijnlijk over coax ipv glasvezel en zou latency en packet loss hoger zijn dan we nu hebben.

Het beleid van de overheid is jarenlang geweest dat er pas geïnvesteerd mocht worden in het netwerk als het zeker was dat het afgenomen zou worden.

Verder is er genoeg concurrentie: Delta en KPN hebben een min of meer open glasvezelnetwerk. Er zijn tig virtuele mobiele providers die leveren op de mobiele netwerken van Odido, KPN of Vodafone.

Ook blij dat er keuze is: tijdje terug een week in een chalet gezeten met 0,0 bereik met Odido. Bestel je een e-SIM van Simyo voor een tientje met maandelijks opzegbaar abonnement en heb je gewoon weer bereik.
Maar dan zou het voor mensen die concluderen dat ze aan 100 Mbit voldoende hebben wel een stuk goedkoper zijn geweest. We betalen nu namelijk allemaal voor de enkeling die gebaat is bij 1 Gbit. Het verschil in prijs tussen de twee snelheden is vrij klein.
Ik heb de hele transitie van 28K8 via 56K6 en ISDN naar Chello met com21 modems en vervolgens alle eurodocsis standaarden doorgemaakt... ik denk dat 100Mbit nog optimistisch is.

Vooral com21 was erg, dan was het in het weekend gewoon baggertraag en ging je modem gewoon offline omdat het netwerk overbelast was.

Nee sorry meneer, u kunt nog geen aansluiting krijgen want het netwerk zit vol... ja we hadden het zien aankomen maar we mogen pas investeren als het zover is. Oh trouwens, uw maandbedrag gaat ook met 10 euro per maand omhoog want we moeten het netwerk uitbreiden.
Het is gewoon niet zo makkelijk als je denkt.
Electriciteit is best simpel om te verdelen en meten, glasvezel is een hoop complexer en dan komt ook de vraag van of de overheid het ooit gaat updaten. Misschien hadden we met een overheid-netwerk nog steeds allemaal op de ziggo oplossing gevonden met koper overal, want waarom zouden ze meer bieden.
In Harderwijk hebben we dat: 1 netwerk, beheerd door een lokale non-profit, waarop commerciële partijen hun diensten aanbieden. Ik kan helaas niet zeggen dat de prijzen daardoor in Harderwijk veel lager zijn dan in de rest van het land. Maar dat komt misschien omdat lang niet alle aanbieders het de moeite waard vinden om speciaal voor Harderwijk een apart aanbod te maken.
De ondergrond is heel erg vol in stedelijke gebieden.
Er is best ruimte voor een 3e of 4e netwerk (weet ik uit ervaring).

Iedereen heeft zijn eigen plek in de grond/straat. Niet alles ligt op dezelfde plek en diepte.

[Reactie gewijzigd door jongetje op 30 september 2025 17:43]

Dat is ook niet landelijk in Frankrijk... daar zijn ook enorm veel plekken waar je gewoon veel hogere prijzen betaald.
Totdat kpn dus er tussen zit dan betaal je meer en hier in asd only kpn glas.
Hoe zo bij mij zit KPN er tussen, en Odido levert het voor 45 euro per maand
Voor 100 Mbit, niet voor een gigabit. Tenminste, dat is het aanbod op mijn adres.
Dat zal wel regio afhankelijk zijn. Hier is het minimaal 30 euro voor 1Gb/700Mbit of bijvoorbeeld 43 Euro voor 2Gb/800Mbit kost
echter nog steeds goedkoper dan nederland.

op veel plekken zie ik zeker van SFR want die stunt graag met prijzen eerste 24 maanden 19.95 voor 500 Mbps
Begin zelf een provider als je het veel goedkoper kunt. Levert vast veel klanten op.
Zou denken dat het in Nederland goedkoper is om meer mensen aan te sluiten door de hoge bevolkingsdichtheid en platte landschap.

[Reactie gewijzigd door Rogers op 30 september 2025 16:56]

dat is niet helemaal waar natuurlijk, vooral in bergachtige landen worden kabels niet in de grond gestopt. Dat scheelt natuurlijk zowel in aanleg als bij storing veel geld.
Waarom zou je denken dat iets in Nederland goedkoper is.... Kijk naar onze buren met voedsel (supermarkt), gas, electriciteit, benzine, diesel, drank, tabak, drogisterijartikelen, huizen, studiekosten, openbaarvervoer, vliegtickets, btw etc, etc
Almere is trouwens wel een heel interessant geval en een unieke situatie, een aanzienlijk deel van de glasvezel lijnen daar incl backbone(s), zijn de oorspronkelijke UNET-glasvezel pilot lijnen uit 2003/2004 ofzo, mijn oude woonwijk bijv., rond 2003 een nieuwbouw-wijk in een deel van Tussen de Vaarten Zuid, kregen meteen tijdens de bouw al een UNET-glasvezel aansluiting per woning. Anyway, die lijnen kwamen uiteindelijk via verschillende omzwervingen voor een deel bij Eurofiber (bepaalde wijken) terecht en later andere wijken voor een deel bij reggefiber.

Die eurofiber lijnen kwamen later dan weer in handen van Cambrium IT, de moederholding van de helaas ter ziele gegaande consumentenprovider tweak (nu Odido) en reggefiber werd natuurlijk KPN, daardoor moest er in Almere een soort heren akkoord tussen de netwerk-eigenaren komen waardoor KPN mag leveren over de inmiddels ODF/Odido-lijnen. En Odido en andere providers andersom ook open-access hebben tot de voormalige reggefiber nu KPN-lijnen.

Juist door deze unieke constructie is dus de toegang tot de verschillende netwerk-eigenaren ook open voor andere spelers waardoor nu dus Budget Thuis in Almere dus vrijwel overal in de PoP's hun apparatuur kan hangen... ongeacht of dit een KPN-PoP of een Odido-PoP is.

Dit zou eigenlijk de standaard moeten zijn voor heel Nederland ipv de gekke wijken in bijv. Den Haag waar je nu 2x glasvezel krijgt, 1x van KPN-netwerk en 1x van Odido. Dat is gewoon kapitaalvernietiging. En geeft overlast omdat de straat 2x open moest.

[Reactie gewijzigd door DaveFlash op 30 september 2025 16:20]

En geeft overlast omdat de straat 2x open moest.
Nouja. Dat hoeft natuurlijk niet, maar Nuts bedrijven die samenwerken met graafwerkzaamheden is echt ontzettend zeldzaam.

Bij ons ging de boel open voor riool, daarna stroom, toen water, daarna voor glas, daarna weer voor water omdat de glasgraver de waterleiding lek had gemaakt en toen weer voor glas omdat de reparatie de glaslijn had beschadigt. En toen kwam Ziggo nog met zijn coax.

7 keer kleine graafwerkzaamheden (want nieuwbouw dus dan is het minder heftig om het even open te houden), maar als ze het nou in dezelfde week zouden plannen, maar neeeeee.
Ja maar ook niet verwonderlijk als je heel veel verschillende projecten en onderhoud moet doen. Dat word gewoon crews inhuren en inplannen per tientallen tegelijk. En je kunt niet rekening houden met alle planningen van anderen, dan ben je ook zo weer 5 jaar verder voor je een gezamenlijke dag hebt.


Doe dan maar gewoon graven als het uitkomt.
Kende budget thuis niet, even Google, 100Mbit voor €40,-/maand. Dat is €5 - €10,- duurder per maand dan Odido Niet echt budget.
Freedom is 3 jaar terug voorlopig gestopt met het aanbieden via Fiber Crew, door veel voorkomende problemen bij Fiber Crew (of hun onder aannemers). Dit is tot op heden niet meer teruggekomen als optie bij Freedom (waardoor het veel duurder is via KPN's netwerk).
Nieuwe internetverbindingen via Fiber Crew voorlopig op pauze | Freedom

Ik had goede hoop toen Fiber Crew hier in Lelystad kwam, maar door de stop van Freedom ben ik wat terughoudend geworden. Ze waren destijds ook bezig met 10Gbit, ook in 2022, en dat is tot nu toe alleen in Hilversum uitgerold afaik, dat had ik ook graag zien komen. Alternatieven voor Odido en KPN voor multi-Gigabit verbindingen had mooi geweest.

Hoop dat ze door de overname verder kunnen investeren in hun diensten en netwerk. :)

[Reactie gewijzigd door Louw Post op 30 september 2025 16:32]

Ze zijn een paar maanden later weer verder gegaan met Fiber Crew: https://freedom.nl/nieuwsartikel/goed-nieuws-je-kunt-weer-een-internetverbinding-aanvragen-via-fiber-crew en hebben het later ook nog in nieuwe gebieden aangeboden (waaronder Lelystad).
Ik heb mijn glasvezelverbinding ondertussen ook al jaren zonder grote problemen via Fiber Crew bij Freedom. Maar als ik op de site van Freedom hier in de buurt kijk lijken ze het niet meer aan te bieden voor nieuwe klanten, heeft misschien met deze overname te maken?
Ah, dat wist ik niet! Ik heb het hier ook nog/weer niet Fiber Crew als optie bij Freedom, daarom dacht ik dat het nog steeds on-hold was. Dan speelt er misschien wat anders inderdaad.
Ik heb hier nog een fiber crew verbinding via Freedom. Ben er naartoe overgestapt omdat ik Freedom zelf een warm hart toe draag, echter de stabiliteit van Fiber crew is zo slecht dat ik besloten heb om maar weer terug te gaan naar KPN.

Ongeacht waar ik in de toekomst nog eens internet afneem, fiber crew komt er niet meer in.
Opvallend, dit is beschikbaar in het gooi, dar waar het gemiddelde salaris ver boven model is. Juist daar goedkoop internet. Ben benieuwd hoe die beslissing tot stand is gekomen. Welke argumenten en cijfers hier voor zijn gebruikt.
Jij wilt dat alle producten en diensten zich naar rato van het inkomen in een wijk moeten gaan prijzen? Dat lijkt me een redelijk goed begin van het einde.

Ze liggen waar ze liggen en ze kosten wat ze kosten, dat is gelukkig door heel Nederland hetzelfde en enkel afhankelijk van de gebruikte infra (waar dat kan).
Nee, ik vond het gewoon een opvallend detail. Als klant van budget had ik graag gehad dat ze bij in de stad waren begonnen. Gewoon omdat ik profiteer (met mijn portemonnee ben ik heel egoïstisch).

Maar ik vraag me wel af of zij in de regio veel klanten hebben. Of misschien wel juist veel klanten winnen en kunnen ze dit gebruiken als marketing.

Maar een echte budget vechter in een rijk gebied is in mijn ogen niet het meest voor de hand.
Allemaal leuk en aardig, maar moet de eerste aanbieder die glas levert hier nog tegenkomen.
De koffie staat in elk geval klaar voor de monteur in kwestie!
De koffie staat in elk geval klaar voor de monteur in kwestie!
Weet niet hoe lang die al staat maar misschien komen ze als je ze verse koffie aanbiedt :+
Ik zet verse voor ze! ☕️
Goedkoop is duurkoop dat gaat ook zeker op voor internet. Odido glasvezel ligt er voor de 5e keer in 9 maanden uit nu wegens interne administratieve problemen omzetting naar zakelijk. Gelukkig heb ik ook nog een andere provider namelijk Ziggo Zakelijk die altijd online is daar hangen mijn camera's en alarmsysteem aan.
wegens interne administratieve problemen omzetting naar zakelijk.
Dit is bij iedere provider altijd een gedoe. Ik denk dat ik nog nooit ergens iets positiefs gelezen heb over dergelijke processen bij willekeurige provider. Ziggo inclusief. Dit is gewoon 1 van die edge cases waar ze nooit veel tijd in stoppen.
Bijvoorbeeld Odido gebruikt ook eigen apparatuur op KPN's netwerk en kan zo eveneens lagere prijzen hanteren, die vergelijkbaar zijn met de verlaagde tarieven van Budget Thuis.
Nouuuu. Dat valt vies tegen hoe vergelijkbaar ze zijn. Odido eigen apparatuur netwerk is gemiddeld €35/maand voor 2Gbps. Dat is dus echt wel goedkoper dan budget thuis.

Afgelopen maand zijn alle providers een stuk aan het zakken met de hogere tiers, prijzen waren ook niet goedkoop meer ten opzichte van andere landen. Budget thuis zat bij mij tot nu toe als duurste in het overzicht met gemiddeld €57,50/ maand voor 2 jaar 1gbps. Met de nieuwe prijzen en korting komen ze op €32,50/maand gemiddeld. Dat is wel een stuk beter en weer "budget" waardig.
Mooi om te zien. Hopelijk zet dit ook de prijzen bij andere aanbieders onder druk
Voorheen gebruikte Budget Thuis KPN's actieve laag. De provider blijft net als voorheen KPN's glasvezelkabels gebruiken, de zogeheten passieve laag. In beide situaties wordt dus KPN's glasvezelnetwerk gebruikt, alleen gaat Budget Thuis in sommige regio's andere glasvezelapparatuur gebruiken.
Die snap ik niet. KPN gebruikt GPON. Dat betekent dat het onderscheid tussen passief en actief niet meer te maken is. Je kunt niet zomaar een glasvezel van KPN huren en je eigen signaal er op zetten.
De netwerken met passieve splitsing van licht heeft nog altijd actieve apparatuur bij de gebruikers en de provider(s). Die zorgen er voor dat ze zo min mogelijk gelijktijdig verzenden en alleen de communicatie af te handelen die voor hun is. En als het licht van/naar de klanten gesplitst en samengevoegd kan worden kan dat ook aan de kant van de providers.
Wel apart. Genoemde plaatsen zijn voor zover ik weet precies het Jonaz gebied.
En Jonaz loopt over KPN. De maandprijs is nog steeds 39,95 voor Gbps. Wel even wat lager dus.


Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn