Microsoft Azure-groei neemt iets af door tekort aan datacentercapaciteit

Microsoft zegt dat de omzet uit zijn Azure-clouddivisie afgelopen kwartaal met 31 procent groeide. Dat is iets minder dan het bedrijf eerder verwachtte. Volgens Microsoft komt het bedrijf datacentercapaciteit tekort om de vraag van klanten te kunnen bijbenen.

De totale cloudomzet van Microsoft groeide in het vorige kwartaal met 19 procent naar 25,5 miljard. Dat is volgens de techgigant grotendeels afkomstig uit de genoemde Azure-omzetgroei van 31 procent. Met name Azure AI-diensten droegen daaraan bij: die subtak noteerde volgens het bedrijf een groei van 157 procent ten opzichte van een jaar geleden.

De totale groei van Azure viel echter lager uit dan werd verwacht, schrijft onder andere persbureau Bloomberg. Microsoft-cfo Amy Hood verklaart dat het bedrijf de huidige vraag niet kan bijbenen met zijn datacentercapaciteit. Ze zei tegelijk dat het capaciteitstekort in het huidige kwartaal aanhoudt. Het moet opgelost zijn tegen het einde van het boekjaar, dat op 30 juni eindigt.

De totale omzet van Microsoft kwam afgelopen kwartaal neer op 69,6 miljard dollar, een toename van 12 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. De winst steeg met 17 procent naar 31,7 miljard dollar. Onder andere de Microsoft 365-diensten van het bedrijf stegen dit jaar in omzet, hoewel de Personal Computing-tak van het bedrijf 'ongeveer hetzelfde is gebleven'. De omzet uit Windows-apparaten steeg met vier procent, terwijl de omzet uit Xbox-content en -diensten met twee procent groeide.

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

30-01-2025 • 16:46

34

Submitter: wildhagen

Lees meer

Reacties (34)

34
34
16
2
0
11
Wijzig sortering
Ik merk het al een aantal maanden in de regio west-Europa. Het wordt tijd dat het tweede datacenter in middenmeer operationeel gaat worden.

[Reactie gewijzigd door HKLM_ op 30 januari 2025 18:57]

Het is al bijna 2 jaar aan de gang. Toen had ik al problemen om bepaalde resources aan te maken door capacity constraints in Europe West. Via premier support kan er dan soms nog wat geregeld worden. Andere optie is naar andere dichtbij zijnde regio’s uitwijken, maar dat is in enterprise omgevingen niet altijd even zo simpel.
Komt die er dan? Is er nog genoeg stroom?
Ja, daar lijkt het wel op. Volgens Techzine was het in begin 2024 al "bijna af"!
Ik kan mij eigenlijk niet anders herinneren dat in de afgelopen 5 jaar er altijd wel een VM type is die capaciteitsproblemen heeft in de regio South Central US en West EU. Bij echte services heb ik het nog niet echt meegemaakt, maar virtual machines lijken al minstens 5 jaar op hun tandjes te lopen.
Snap ook niet dat bedrijven VMs in Azure draaien, retetraag en reteduur.

Hybride blijft toch het beste. VMs lekker on-prem en Azure moet je enkel gebruiken voor alles niet-VM.
Waarom zijn de Azure VM's zo traag dan volgens jou? Je kunt toch gewoon een heel scala aan machines kiezen, van single core tot grote clusters?
10 jaar geleden waren ze echt traag vergeleken met AWS. Pas toen premium storage werd geintroduceerd, waren ze on-par met de concurrentie. Maar als je nu nog een D versie 2 hebt ofzo, ja die zijn nog steeds traag :)
De nieuwe d v6 met nvme storage draaien als een zonnetje.
Ja, het kost wat, maar on-premise server aanschaffen, licentieren en beheren kost ook wat.
En met de jaar-reserveringen krijg je 41% korting op de hostingkosten van de VM.
Als je een beetje goed speelt kost het allemaal niet zo veel en kan het goedkoper zijn dan onprem. Zoals je VMs uitschakelen. Of Spot instances gebruiken. Of zoals je noemt reserveringen.

[Reactie gewijzigd door ibmpc op 31 januari 2025 03:47]

Inderdaad. Mensen die claimen dat Azure (of welke cloud dan ook) te duur is weten niet hoe je het qua kosten efficiënt kan inrichten.
Of hebben applicaties die domweg niet efficiënt zijn? Een project optuigen om oude applicaties op te lappen of opnieuw te bouwen kan makkelijk duurder uitvallen dan jarenlang extra kosten op de cloud hosting te pakken.
Omdat niet alle bedrijven het personeel en de kennis in huis hebben om het hybride te draaien. Je kan dan outsourcen wat duur is of het zelf regelen via Azure (wordt vaak al in gewerkt). Vaak zijn dit ook oude paketten waar niet meer in geïnvesteerd wordt en dan zijn de kosten een mooi druk middel om het sneller uit te faseren.

[Reactie gewijzigd door Puddi Puddin op 30 januari 2025 17:58]

Ik ken zat use cases waarbij je juist je hele onprem infra wilt verhuizen als VM. Bijv. als je hardware nu aan vervanging toe is, maar je pas later naar dienst wilt migreren. Geeft een stok achter de deur om die migratie naar dienst eindelijk eens door te zetten.

[Reactie gewijzigd door ibmpc op 30 januari 2025 17:59]

Dit is echt heel kort door de bocht.

Een paar simpele VM's is in Azure bijna altijd goedkoper dan het aanschaffen van ijzer.

Als je veel compute power nodig heb je vaak wel gelijk. Dan heb je ijzer meestal snel terugverdiend. Maar hou er wel altijd rekening mee dat je onderhoud moet doen en dingen stuk kunnen gaan.
Helemaal mee eens, de economisch beste keuze ;-)
Afgelopen kerst periode een grote retail klant anders heel goed geholpen met tijdelijk upscalen naar een 96 cpu en 672GB RAM VM, met nog wat hogere performance tier disk. Ze hebben drie keer zo veel traffic kunnen weerstaan dan het jaar ervoor toen ze nog on premises zaten, en constant last hadden van traagheid. Nu de seizoens piek weer voorbij is, kunnen ze weer in SKU omlaag. Ja, het was een machine van 15k per maand, maar met de omzet die zij in die tijd maken verdwijnen die kosten in het niets.
CosmosDb is er zo eentje. Al een hele tijd geleden waren er al capaciteitsproblemen en kon je die in west eu niet altijd aanmaken. Als in... sinds 2022
Zie oa https://learn.microsoft.c...smos-db-account-in-west-e
Dit heeft ongetwijfeld te maken met de enorme capaciteitsvraag vanwege AI. Wat me ook opvalt is dat op een omzet van 69,9 miljard ze in staat zijn om een netto winst te behalen van 31,7 miljard dollar. Dat is in mijn ogen een bizar hoge winst. Zijn niet veel bedrijven die dit voor elkaar krijgen.
Tja heb je die prijzen van Azure weleens gezien?
Ja, een stuk goedkoper dan onpremise, als je het goed doet.

Zo kan je een sql server draaien voor nog geen €12 per maand als je die alleen tijdens ontwikkelen gaat inzetten. Maar net zo goed een sql server van meer dan 30k per maand of een hele cluster ervan.

Het is maar net hoe je het in gaat zetten en waar je het voor gebruikt. Het is dan vaker goedkoper dan on premise, al zullen er vast wel uitzonderingen zijn.
in het persbericht staat er "Operating income", dat is bruto winst
Dat is natuurlijk een voordeel van de schaal waarop Microsoft kan opereren. Ze hebben een beetje eeen "Build once, sell to everyone" positie gekregen. Doordat hun ecosysteem dermate diep geïntegreerd zit in het alledaags leven, blijven ze vooralsnog steeds meer klanten bereiken. Ze hebben absurd veel engineers in dienst om het hele ecosysteem (inclusief Azure) operationeel en veilig te houden, maar hebben dan ook een wereldwijd bereik. Ook zitten veel engineers in landen waar de lonen lager zijn, terwijl de verkopen in de "rijkere" landen gewoon hoge prijzen hanteren. Slim model!
Azure is heel anders dan Amazon in hun aanpak. Het lijkt er op als of Azure alleen extra hardware koopt als er vraag naar is waar AWS simpel weg een berg hardware beschikbaar heeft en er voor zorgt dat er altijd capaciteit is.

Geen idee of het echt zo werkt maar werkend voor een bedrijf dat op dit moment in zo'n 50 regio's vm's heeft draaien (worden langzaam vervangen voor k8s services van de cloud providers maar dat duurt even met honderden clusters en vele klanten die daar gebruik van maken). Durf ik met redelijk grote zekerheid te zeggen dat als je ergens je diensten niet kunt aanbieden want een hardware te kort dat het een Azure based deployment is. Ik heb dat nog helemaal nooit gezien bij AWS.
Amazon is dan ook een stuk groter dan Azure, maar ik denk niet dat het om aanpak gaat maar om de mogelijkheden om een bepaalde regio uit te kunnen breiden. West Europa (Amsterdam) komt tekort maar in Duitsland is er nog ruimte. Azure wil wel uitbreiden in Amsterdam, maar als je naar de berichten kijkt hierover dan is dat een heel lang proces geworden. AWS heeft niet eens een datacenter in Nederland volgens mij. Veel bedrijven willen juist afnemen in West Europa omdat het in Nederland staat en die willen niet naar andere regios.

Geen idee of dit probleem ook in andere regios speelt, maar het zou me niet verbazen.
Azure heeft deze problemen wereldwijd, het is niet een bepaalde regio helaas.

Wat bedrijven betreft de meeste bedrijven waar ik mee werk als klanten zijn internationale bedrijven, denk aan banken, verzekeringsmaatschappijen, gezondheidsorganisaties en zo voort. Geen van de internationaal opererende bedrijven heeft een echt moeite met een andere regio dan waar zij gebaseerd zijn. De enige reden dat veel van hen bijvoorbeeld Ierland boven Duitsland of Canada boven US verkiezen is omdat ze daar al een flinke cloud infrastructuur hebben en op ingress/egress kosten willen besparen. Ik had zelfs een klant die hun primaire locatie in Zuid Afrika heeft maar hun DR in Ierland (er is maar een regio in Zuid Afrika voor beide cloud providers en andere Afrikaanse landen zijn niet geschikt want politie lastig...

Ik weet ook niet waarom Azure deze problemen heeft maar het voelt heel erg als slechte planning want het is regelmatig dat men in juist de grootste regio in de regio tegen dit soort problemen aanloopt.
Wat ik er van begrijp is dat dit probleem niet Azure specifiek is. We hebben chip capaciteiten tekort gehad, we hebben nu de AI rage die enorme capaciteit vergt een steeds meer bedrijven kiezen voor cloud.

AWS, Azure en Google investeren enorm veel geld in uitbreiding, naar soms lukt het simpelweg niet om de groei bij te brengen. Een nieuwe datacenter is niet iets wat je binnen 1 jaar klaar hebt staan. Alleen al met de vergunningen ben je langer bezig.

Hier nog een informatief stukje waar ook de CEO van AWS toegeeft dat er meer vraag is dan aanbod van cloud diensten.
Oh ja, natuurlijk er is een extreme groei en de hele grote jongens die bij een van de twee aankloppen voor een paar honderdduizend of meer VM's in een regio en enkele tienduizenden servers of meer dan is het ook bij AWS niet altijd mogelijk om dat met een klik op de knop te doen.

Maar het Azure specifieke probleem is dat zij zelfs voor kleine klanten die 100 of minder services willen hebben lopen tegen tekorten aan bij Azure zeker op VM gebied.

Ik denk dat het schaal verschil waaneer er een tekort om de hoek komt kijken het grote verschil is tussen de twee.
Het is niet dat ik iets tegen Azure heb sterker nog er zijn flink wat dingen die bij Azure makkelijker/beter zijn dan bij AWS zeker als het op certificering aan komt. Maar dat is een heel ander verhaal natuurlijk.
AWS heeft niet eens een data centrum in Nederland. Azure heeft nog genoeg capaciteit beschikbaar in andere regio's dan West Europe (Nederland). Dus lastig vergelijken.
Het probleem is dat als een groot bedrijf hun paar duizend servers en services hebben draaien in regio X en ze een SaaS of PaaS service af nemen dan willen ze natuurlijk die service in die regio gebruiken zeker als er veel data verkeer is tussen de service en hun netwerk in de regio.

Een data center in Nederland is veel al niet nodig voor het type klanten waar ik mee werk. Het zijn allemaal internationale bedrijven denk aan bedrijven die minimaal heel Europa als hun operatie gebied hebben maar veel al meerdere continenten of de hele planeet. Dit soort bedrijven vragen simpel weg kunnen jullie in Amerika, Europa en China je service aan bieden. Kunnen wij kiezen welke regio in deze gebieden de service draait. Kunnen wij voorkomen dat de data buiten het netwerk van de cloud provider terechtkomt (security en kosten redenen).

Als de klant dus de regio in Nederland gebruikt dan willen ze dat wij daar de dienst aan bieden. Maar als ze in Duitsland of Ierland hun cloud infra hebben draaien dan willen ze dat we daar de dienst aan bieden.
We hebben veelvuldig aan een klant moeten zeggen ja wij wel maar Azure heeft geen capaciteit. Dan werken we met hun Azure account manager en onze Azure account manager om dit zo snel mogelijk op te lossen en eventueel een flinke korting voor de klant te regelen als onderdeel van het verhaal. En dit is iets dat we tot noch toe (de cloud services die wij aanbieden bestaan inmiddels 4 jaar) nog nooit hoeven doen met AWS.
Zeker te veel capaciteit aan OpenAI gegeven :)
Dit doet me een beetje denken aan "Trui" van Hans Teeuwen.

Kijk als je nou een grote garage hebt, dan heb je daar een heleboel plek om veel zagen neer te leggen. Heb je daarentegen een kleinere garage, ja dan is het aantal zagen wat je daar kwijt kunt beperkt. Je zou die kleine garage natuurlijk tot de nok toe vol kunnen stouwen met zagen, maar dan kun je de auto niet meer kwijt. Etc. etc.

https://www.hansteeuwen.net/index.ht/teksten/trui/9/

Lang verhaal kort, ik moest wel een beetje lachen bij het lezen van de titel. De groei stagneert omdat er geen ruimte is. Je meent het niet he!
Haha stel dat je en je zagen en je auto kwijt kunt.

Heel vaak gezien deze, echt geniaal. En het grappige is eigenlijk dat het publiek het niet helemaal begrijpt en een beetje lauwtjes reageert.
het is waarschijnlijk gebaseerd op de skit van George Carlin zaliger

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.