Verwijzingen naar Radeon RX 8600- en 8800-videokaarten verschijnen in AMD-code

Er zijn verwijzingen naar twee onaangekondigde Radeon RX 8000-videokaarten verschenen in een update van AMD's ROCm-platform. Die bevat code waarin de productnamen RX 8600 en RX 8800 genoemd worden. Vermoedelijk worden die gebaseerd op de nieuwe RDNA 4-architectuur.

AMD's ROCm-library op GitHub bevat sinds kort verwijzingen naar nieuwe 'gfx1200'- en 'gfx1201'-gpu's, waarbij respectievelijk de productnamen 'RX8600' en 'RX8800' staan vermeld. Dat merkte VideoCardz als eerste op na een tip van een lezer. De commit bevat verder geen concrete details over de videokaarten zelf, zoals specificaties.

Het betreft nog geen officiële aankondiging, hoewel dit niet de eerste keer is dat de productnamen van onaangekondigde videokaarten verschijnen in ROCm. De specificaties van AMD's Navi 32- en 33-gpu's verschenen bijvoorbeeld ook vroegtijdig in een commit in AMD's ROCm-repository op GitHub. Die bleken later te kloppen.

Naar verwachting kondigt AMD zijn eerste RX 8000-videokaarten in januari aan. Het bedrijf bevestigde in oktober dat de eerste RDNA 4-gpu's begin 2025 op de markt komen. AMD houdt op 6 januari een persconferentie tijdens de CES in Las Vegas. Het bedrijf zegt dat het dan onder andere gamingproducten zal aankondigen.

AMD Radeon RX 8600 en 8800 in ROCm
De verwijzingen naar AMD's RX 8600- en RX 8800-videokaarten in een ROCm-update. Bron: AMD, via GitHub

Door Daan van Monsjou

Nieuwsredacteur

04-12-2024 • 18:03

61

Lees meer

Reacties (61)

61
61
32
2
0
24
Wijzig sortering
Ik hoop op stabielere amd drivers, icm windows 11 is het momenteel een drama
Ik bouw bijna dagelijks een (game) PC in m’n winkel en heb werkelijk 0 (lees, geen) problemen met drivers van AMD (of Nvidia btw).

Wanneer zie ik ze terug? Als er gerommeld is in de instellingen in de uefi voor bv XMP/EXPO en vooral ook met aanvullende “tweak” tooltjes die zaken in Windows anders doen.

Een clean install lost het probleem altijd op, waarna we de keuze terug neerleggen: schone install of de image terug zoals hij ingeleverd is, maar dan dus ook met de problemen.
Hier dezelfde conclusies. Het instabiel zijn/crashen van Windows 11, waarbij vaak (misleidend) wordt vermeld dat de GPU de oorzaak is, wordt meestal veroorzaakt door de XMP-/EXPO-instellingen, aantal RAM-modules, RAM-voltages die (ondanks dat naar verwachting ingesteld vanuit XMP/EXPO goed zouden moeten staan) te laag of te hoog zijn. De sync-functie voor RAM-voltages ("Sync by PMIC" of een moederbord-merk afhankelijke variant daarvan) geven ook vaak instabiliteit. Als iemand "geluk" heeft crasht Windows al bij het opstarten na het instellen van het standaard XMP/EXPO-profiel , het handmatig instellen van de snelheid/timings van de RAM-modules of een combinatie daarvan. Op z'n minst is het dan duidelijk dat het niet noodzakelijk aan het OS en drivers ligt, maar aan UEFi/moederbord. Als iemand echter wat meer pech heeft, start Windows netjes op, maar crashen sommige applicaties en vaak games (zoals COD) en lijkt het (onterecht) te liggen aan de GPU-drivers of het OS.

[Reactie gewijzigd door Obfzk8R op 5 december 2024 08:23]

Ik heb hier geen last van met Windows 11 en laaste drivers. Welke problemen ervaar jij?
Scherm bevriesd 10 seconden en dan geeft windows aan dat drivers zijn gecrasht en herstelt zijn, ik heb alles al geprobeert van verse windows tot aan ram switchen tot de psu veranderen
Wat is de exacte foutmelding? Open anders een topic op Tweakers.
Scherm bevriesd 10 seconden en dan geeft windows aan dat drivers zijn gecrasht en herstelt zijn, ik heb alles al geprobeert van verse windows tot aan ram switchen tot de psu veranderen
Wat is de exacte foutmelding? Open anders een topic op Tweakers.
Ik dacht, z'n spell checker ;)
Ik heb een rx6800 die dezelfde symptomen geeft, bij mij was de oplossing om heb te undervolten en underclocken. Zit in mijn htpc nu, nog heel af en toe crashed de driver alsnog bij opstarten. Maar 9 van de 10 keer draait het stabiel.
Bijzonder. Hier de laatste versie van Windows 11, AM5 platform, bios up to date, en ook een RX 6800, echt nul problemen met welke game dan ook. Ook geen undervolt ofzo. Alles gewoon door de driver zelf laten regelen.
Ben erg benieuwd naar de 8600 en TDP, hopende op een waardige vervanger van m’n 6600xt en 6700xt welke toch net te instabiel en langzaam zijn oob tijdens gamen (temperatuur loopt erg snel op naar 85+ bij nieuwere games op 1080p medium).

Ervaar soms wat stabiliteitsproblemen met de 6700xt, 6600xt en 6750xt onder Windows 11, deze zijn inderdaad opgelost met een lichte undervolt en houden de temps ook goed in het gareel (max. 80C). Overclock of underclock doet verder niets aan stabiliteit zolang het niet extreem is.

[Reactie gewijzigd door BelovedAunt op 5 december 2024 06:01]

Klinkt als een issue met je voeding bth
Ik ben bang dat het niet de drivers zijn. Wel vervelend en lastig te troubleshooten. Ik had een CPU die af en toe instabiel werd en crashte zowel onder Windows als onder Linux. Da's trouwens ook meteen een optie om te kijken of het aan de drivers of aan Windows ligt: draai Linux eens van een (external) drive of thumbdrive en als ie dan nog crashed heeft het wat met de HW te maken.
Heb ik ook gehad met ouderere kaarten. Bij mij hielp een bios update. Succes
In de bios de bus speed terug zetten kan helpen.
Ik heb problemen gehad met het afspelen van video's in browsers, scherm flikkerde en bevroor steeds. Windows opnieuw installeren werkte niet, alle display drivers eruit en opnieuw installeren heeft het verholpen voor mij. DDU werkte voor mij prima hiervoor: https://www.guru3d.com/do...ver-uninstaller-download/
Raar ik heb nergens last van met mijn w11 en 7800xt setup. Dus het kan ook anders.
Zoals superman heb ik er absoluut geen last van, vaak zijn er achterliggende problemen die een installatie niet stabiel maken. Heb vaak gehad dat mensen zeuren over de computer loopt steeds vast op de drivers van de videokaart en aan het einde van het verhaal was de oorzaak to ergens anders te zoeken. Draai trouwens en 7900 XTX.
Dat lijkt meer een Windows11 probleem te zijn. Zie op verschillende steam forums ook problemen met Nvidia en laatste drivers.
Hier ook alles prima in orde..
ben onlangs van AMD naar Nvidia overgestapt voor wat ML taken. Maar gaming op Nvidia is haast nog instabieler (CS2 en Finals) dan AMD, waarschijnlijk is Windows waarschijnlijk de common demoinater.
Windows 11 met een RX 7800XT hier, nog nooit problemen gehad in welke game dan ook. Of je HW is kapot of je Windows installatie is verrot...
Had er ook last van, uiteindelijk een omruiling gedaan van de kaart en sindsdien geen issues meer. Was met een 7900XTX.
RX6600XT draait hier zeer stabiel op Windows 11.
Ik ben dit jaar van Intel cpu met igpu naar AMD met igpu gegaan, spijt van. Ja grafisch en qua cpu is het nu sneller. Maar met de AMD igpu kan ik mijn Citrix werkplek niet fullscreen gebruiken zover dat de cursor daarbinnen wit is, het is niet aan te passen. Dat schijnt een oude bug te zijn in AMD drivers die weer terug is.

Nu zit ik in dubio, toch weer terug naar Intel of een Intel/Nvidia dedicated gpu erin zetten, ik ben geen fanatiek gamer en moderne budget kaarten bestaan niet echt meer.
Driver issues, welke isses? Enige issue wat ik lang heb gehad was met Wow Classic dat die crasht. Maar dat is reeds verholpen, voor de rest loopt alles als een zonnetje.
Hopen op een zuinige RX 8600 met 10gb vram, dan kan dat nog interessant worden.
Gezien de concurrentie van Intel zullen ze denk ik wel naar 10gb moeten.
Eerst zien in hoeverre Intel daadwerkelijk concurrentie is en in hoeverre hun grafiekjes overdreven zijn of cherry-picked. Eerst de onafhankelijke reviews afwachten hoe die kaarten presteren in algemene setups. Wel interessant price point, maar ik blijf skeptical.
Als ze slim zijn en inspelen op de FOTLV-hype (fear of too little VRAM) gooien ze er direct 12 of 16 GB in :+
En een compact model. AMD heeft weinig leuke kleine kaarten op het moment. Ik wil op termijn mijn pc verplaatsen naar het meubel in de woonkamer maar op het moment schort het aan kleine kaarten.
Wie weet komt XFX nog eens met een compacte Passive kaart uit.

Of doelde je op half height/single slot?
Dat laatste, single slot is geen must, maar halve hoogte het liefste wel. De laatste halve hoogte is de RX6400 en die is niet heel erg krachtig. nVidia heeft het beter met de 4060 maar mijn scherm kan niet overweg met G-Sync en doet gek met nVidia kaarten (daarom draai ik nu een 7900XT i.p.v. een 3070 die ik voorheen had.
Die van mij is juist uit de woonkamer naar de garage gegaan zonder monitor eraan. Gebruik m alleen via het netwerk. Op laptop met parsec, en in de huiskamer stream ik er 4K@60 games vanaf zonder merkbare latency op m’n Apple TV. (En alle andere tv’s in huis kunnen er ook op gamen. Ook gelijktijdig om split screen te spelen vanaf 2 tv’s tegelijk in 2 ruimtes.
Wat gebruik je om games te streamen naar andere apparaten ?
Sunshine op de PC als server (opensource doorontwikkeling van GameStream) en moonlight als client. Alles bedraad. M’n zoon die start beneden een game op en zet m even later op pauze , gaat naar boven om z’n te hervatten zonder gedoe.

Alsof je in elke kamer een PlayStation hebt staan maar met extra perks.
Bedankt voor je reactie, ik heb dezelfde combinatie geprobeerd met m'n Linux gaming PC en SteamDeck maar ik kreeg hier geen goede resultaten, welliswaar alles draadloos, wellicht dat dat het probleem is...
Zuinig maken kun je het altijd zelf, zeker omdat de tuning software first party is. Ik heb mijn 6800XT op 150W draaien op stock boostclocks, en iets van 200W met 2500mhz (+250).
Een betere kaart dan de 7900 rtx staat voorlopig nog niet op de planning dus.
Ik heb zelf een 6900 XT en switch naar een 7900 XTX geeft mij niet bepaald veel vooruitgang. Maar goed, lekker afwachten de 8-serie gaat doen als ze gereviewed worden door gebruikers. :)
Dat is relatief.. ik ben van een 6900XT naar een 7900XTX gegaan en in veel games zie ik toch wel 40% meer fps. Dat vind ik een flinke upgrade.
Nee, AMD heeft aangegeven dat ze zich voor deze gen de focus op de midrange hebben en dat ze geen plannen hebben voor kaarten in de regio 4080/4090.
Bijzonder dat mensen dit zo in code opmerken.
Niet als ze er gericht naar zoeken.
De kernel code voor kernel 6.13 bevat ook al veel RDNA4 verwijzingen. In principe is die set patches bedoeld voor RDNA4:

https://www.phoronix.com/news/Linux-6.13-AMDGPU-Repart

Het zal dus niet lang meer duren.

[Reactie gewijzigd door MrFax op 4 december 2024 18:26]

Wordt gewoon gemonitord hoor door bepaalde lui, en AMD weet precies wanneer ze iets live zetten :)
changes vallen altijd snel op als je er specifieke triggers op hebt staan. Het is niet alsof er iemand manueel elke sourcefile helemaal regel per regel gaat doorlezen 8)7
Als ze eens beginnen met stabiele drivers uitbrengen voor hun huidige series, als men zelfs op de AMD forums (Display driver amduw23g stopped responding-topics waar na twee jaar nog geen definitieve fix voor is) openlijk aan het discussiëren is over welke NVIDIA-videokaart ze kunnen als vervangen moeten kopen..
Er is geen definitive fix voor driver stop responding. Want die melding wil helemaal niet zeggen dat het aan de driver ligt. Vaak ligt dat gewoon aan instabiliteit op het systeem waardoor de je een driver time-out krijgt. En jouw reactie is precies waarom mensen roepen driver dit en driver dat.

Dat wil niet zeggen dat er nooit geen problemen zijn met drivers of gewoon kaarten die stuk zijn.
Maar veel van die meldingen zijn vaak te wijten aan onderliggende problemen en weinig te maken heeft met de drivers. Zo heb ik ook opeens problemen met een aantal driver time-outs. Was niks mis met mijjn kaart of drivers maar bleek 1 van mijn ssd gaf problemen had waardoor het systeem vertraagd werd.
Maar hoe is het te verklaren dan dat ik met mijn voorgaande 1070ti en 2060 Super nooit problemen heb gehad, en na het switchen naar de 7700 XT constant problemen heb met freezes (en opvolgende black screen issues), terwijl AMD Adrenalin (en bijbehorende stuurprogramma's) het enige is wat ik geïnstalleerd heb ondertussen?

Als ik een GPU stresstest zoals Furmark draai is er niets aan de hand, WoW Classic spelen met DX12 (DX11 geeft geen issues) en de problemen stapelen zich op.
Probeer eens een bios update en/of undervolt. Ikzelf heb absoluut geen last met AMD kaarten, en ik push ze wel tot de limieten (wil het maximale eruit halen).
Van een GTX1080 overgestapt naar RX 7800XT beide in Windows 11 en nog nooit een probleem gehad in welke game dan ook... of de kaart is kapot of je Windows install is verrot.
en al de rommel van al die jaren OS staat er dan nog wel op.... het noemt niet voor niks een windowsvuilbak....

begin al eens met DDU om alles maar dan ook alles van nvidia en amd eraf te smijten

en buiten de sw heb je ineens ook te maken met een kaart met heel andere specs zoals PCIe4, hogere TDP etc... wat heb je voor de rest nog vna platform om te zeggen of het uberhaupt nog wel een hw upgrade kon hebben.

[Reactie gewijzigd door d3x op 5 december 2024 07:36]

Ondertussen al tweemaal een verse (schone) installatie van Windows 11 gedaan, enige langdurig werkende oplossing is XMP uit en undervolten, maar de is in mij ogen totaal geen oplossing want je haalt dus niet meer het optimale uit je videokaart.

Is toch ook niet aanvaard dat je met je nieuwe BMW maximaal 110 km/u mag rijden, omdat bij 130 km/u je boordcomputer uitvalt door een fout in het systeem?
XMP, heeft het dus niks met je videokaart te maken maar je eigen keuze van moederbord - cpu - geheugen.
datzelfde probleem had je dan ook al met je 2060 super.
Nee, met m'n 2060 Super stond dit ook aan, had ik geen problemen.
zou ik al eerder denken dat het je mobo, psu is en dat de vrm het niet kunnen trekken of hogere pci-e wattage.
Die fout wordt gegeven door de driver, maar dat wil niet zeggen dat de driver de oorzaak is.
Misschien is je kaart defect, of er is iets mis met je windows installatie of bios settings.
Ik game zelf elke dag op een AMD kaart en heb deze fout nog nooit gehad, ook geen crashes of instabiliteit dus het is echt iets in jouw specifieke setup die dat probleem veroorzaakt.

Dat is waarschijnlijk ook de reden dat er geen "fix" op het forum te vinden is, omdat het niet iets is dat je fixed met een andere driver.
Koop je het toch niet.
Als ik dit van te voren wist had ik niet voor AMD gekozen inderdaad.
Met een beetje mazzel komen ze tegelijk uit als de NVidia 5000 serie. Dan is er wat leuks om uit te kiezen. Eens uitvogelen welke kaart mijn VR goggles mag gaan aansturen in het nieuwe jaar. 8-)
Ben erg benieuwd naar de RX 8600....ik hoop dat 'ie goeie prestaties levert voor een redelijke prijs.
De prijzen voor de intel gpu's zien er redelijk uit als het klopt wat ze beweren.
De b580 heeft 12gb VRAM voor $259,-.......dus wordt erg interessant waarmee AMD gaat komen.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.