Renders tonen Lenovo Legion Go S-handheld

Er zijn renders verschenen van de Lenovo Legion Go S, een budgetvriendelijke variant van de Legion Go-handheld. Uit de beelden blijkt onder meer dat Lenovo ervoor kiest om geen afneembare controllers te gebruiken.

De renders van Windows Central tonen een witte behuizing. Lenovo lijkt te hebben afgezien van enkele premiumfuncties zoals afneembare controllers en een kickstand. Een officiële aankondiging, prijs of releasedatum is er niet. Ook zijn er nog weinig technische details bekend. Volgens eerdere informatie van Videocardz.com krijgt het apparaat een 7”-scherm. De Legion Go S maakt gebruik van AMD’s nieuwe Ryzen Z2-platform, specifiek de Z2G Rembrandt-configuratie. Deze chip, met Zen3+-kernen, biedt minder rekenkracht dan de Z1 Extreme-chip die momenteel wordt gebruikt in krachtigere apparaten zoals de oorspronkelijke Legion Go en de ROG Ally.

Lenovo Legion Go S
Lenovo Legion Go S - bron: Windows Central

Door Andrei Stiru

Redacteur

03-12-2024 • 07:55

31

Reacties (31)

31
31
14
1
0
17
Wijzig sortering
Probleem blijft veelal het OS met die dingen.

Windows is er eigenlijk niet voor gemaakt.
Soms verhullen ze dit achter een soort eigen jasje, maar ik snap het succes van de steam deck eigenlijk wel.

Het OS zit gewoon degelijk in elkaar vanwege de flexibiliteit van Linux om dit aan te passen op schaal.
Dit heb je niet met Windows, veel te rigide, te afhankelijk ook van updates en veiligheid patches etcetc.

Niks voor mij.
Ik denk dat het succes van de steam deck vooral ligt in de community profiles. Dit zorgt ervoor dat zelfs oude unsupported games automatisch een optimale button mapping hebben gemaakt door een speler die het spel al een lange tijd gespeeld heeft.

Laatst bijvoorbeeld de originele splinter cell op de steam deck gespeeld. Het was letterlijk installeren even kijken naar het mapping profiel en alles werkte gewoon. En vergeet dan niet dat de oude splinter cells vooral veel gebruikt maakt van de muis. Maar deze is perfect te mappen met de joystick.

De hardware van de steam deck mag dan minder krachtig zijn. Maar de integratie met games is ongeëvenaard.
Ik gebruik de Legion Go ondertussen een paar maanden en er is echt helemaal niets mis met Windows als OS hier onder. Het grote voordeel is de compatibiliteit. Ik heb de Steam Deck bij release aangeschaft en de compatibiliteit van games was om te huilen; ondanks dat Steam beweerde dat de spellen die ik speelde geschikt waren crashten ze alsnog de helft van de tijd. Met de Legion Go daar, uiteraard, geen last van.

Ik ben het met je eens dat desktop OS' ongeschikt zijn voor dit soort apparaten. En veel spellen zijn niet aangepast aan gebruik op een klein scherm. Maar of er nu Windows of Linux onder zit maakt daar voor echt helemaal niets uit.

Ondertussen is de Legion Go mijn primaire "mobiele werkstation" door gebruik met bluetooth muis en toetsenbord en een USB-C scherm. Werkt daardoor erg prettig als handheld gamer (voornamelijk Diablo 3/4) maar is ook goed bruikbaar om m'n mail te lezen, excel sheets te bewerken, SQL development te doen, alles wat je op je normale laptop ook doet, juist omdat er Windows onder zit.
Even een kleine nuance, ik gebruik de Steam Deck dagelijks en de meeste games werken gewoon. Die compatibiliteit is ondertussen helemaal niet meer om te huilen. Vaak unsupported games werken gewoon netjes out of the box.

Eigenlijk de enige games die niet werken is met kernel anti-cheat systemen. Deze kunnen natuurlijk wel gewoon werken met de Steam Deck maar de publishers weigeren om dit aan te zetten. Dit kan ik Valve natuurlijk niet kwalijk nemen.

Als je hoofdzakelijk niet anti-cheat spellen speelt of oudere games dan is de Steam Deck echt heel fijn in gebruik.
Ik ben nog even gaan zoeken naar de games die ik het meeste speel en de situatie is nauwelijks verandert.

Één van de grote issues is dat mods vaak niet werken op Linux. Daarnaast is scaling vaak een probleem waardoor de UI niet leesbaar is, waar dat op Windows beter gaat (of wellicht; waar dat op hogere resolutie beter gaat... wellicht niet persé een Windows issue als wel een issue van Steam deck (720p) versus andere handhelds (1080p of zelfs 1600p))

Al met al is er nogsteeds de keuze tussen Windows als OS en de garantie dat alles werkt of Linux als OS en de garantie dat níet alles werkt en/of tweaks nodig heeft. Linux is hier dus zeker geen voordeel, het kan hooguit een gradatie van nadeel zijn.
Ik ben nu wel heel benieuwd over welke games je het hebt. Want je tekent echt een beeld alsof het waardeloos is terwijl mijn ervaring alleen maar positief is. Ik heb trouwens de Steam Deck OLED.

Je noemt natuurlijk heel selectief op wat de voordelen van Windows zijn maar de Steam Deck (Linux daar gelaten) heeft zeker zijn eigen voordelen tegenover andere handhelds zoals enorm goede button mapping integratie (voor steam deck verified worden zelfs de juiste mappings ingame getoond). Heel veel vrijheid tot Deck specifieke mods. Enorm veel buttons. En regelmatige OS updates.

[Reactie gewijzigd door rjd22 op 3 december 2024 09:21]

Is die button mapping integratie dan anders dan wanneer je Steam Big Picture op een Legion Go (of soortgelijks) draait? Volgens mij identificeren ze allemaal op dezelfde manier in het OS namelijk.

En nee, ik zeg zeker niet dat het waardeloos is. Ik zeg dat er geen voordeel is in het gebruik van Linux. Dat is waar het origineel mee begon. Ik zeg dat er wel nadelen zijn aan Linux en vanwege die twee conclusies er een sterke voorkeur zou moeten zijn voor Windows.

Ik ben het wel met je eens dat de SteamDeck een push gegeven heeft. En als ze daar Windows op gezet hadden, had ik hem waarschijnlijk tot op de dag van vandaag gebruikt (ergens wel blij dat ze dat niet gedaan hebben want de SteamDeck had niet als laptop vervanger kunnen dienen terwijl de Legion Go dat wel kan door zijn snellere processor en betere aansluit mogelijkheden)
Er zit zeer zeker wel een voordeel aan het gebruik van Linux. De belangrijkste wat mij betreft is dat ik de Steam Deck op elk moment in suspend kan zetten door op de power knop te drukken en verreweg de meeste games doen het prima en ik kan gelijk verder spelen als ik later terug kom. Op Windows werkt dat vrijwel nooit.
Daarnaast is ook updaten veel makkelijker. Er staat een klein icoontje bovenin beeld (van het hoofdscherm, niet tijdens een game natuurlijk) als hij een update wil installeren en rebooten. Verder valt hij me totaal niet lastig en forceert al helemaal niet dat ineens gaat rebooten zoals Windows vaak doet.
Valve biedt veel meer een ontzorgde ervaring dan Windows. Het is nog net niet het niveau van een console maar gaat wel een heel eind die kant op ten opzichte van standaard Windows gaming.
Natuurlijk heeft het ook nadelen zoals wat jij aangeeft, maar dat jij het zo ervaart ligt denk ik vooral in jouw specifieke smaak in games. De meeste populaire niet multiplayer games zijn uitstekend te spelen op een Steam Deck.
Er zit zeer zeker wel een voordeel aan het gebruik van Linux. De belangrijkste wat mij betreft is dat ik de Steam Deck op elk moment in suspend kan zetten door op de power knop te drukken en verreweg de meeste games doen het prima en ik kan gelijk verder spelen als ik later terug kom. Op Windows werkt dat vrijwel nooit.
Yup. De suspend optie is inderdaad goed. Maar werkt weer niet met het soort spellen wat ik speel. Overigens is ook dat in Windows heel goed te doen maar daar heeft Windows helaas wat Linux trekjes; je zult redelijk diep het systeem in moeten duiken om Hibernate te activeren; daarna kan Windows het ook erg goed maar zoals je terecht opmerkt zijn de spellen dan nogsteeds niet heel erg goed er in.
Daarnaast is ook updaten veel makkelijker. Er staat een klein icoontje bovenin beeld (van het hoofdscherm, niet tijdens een game natuurlijk) als hij een update wil installeren en rebooten. Verder valt hij me totaal niet lastig en forceert al helemaal niet dat ineens gaat rebooten zoals Windows vaak doet.
Windows heeft mij nog nooit lastig gevallen met een geforceerde update. En ja, Lenovo heeft in zijn schil ook een dergelijke update functie. Dus hier geen verschil tussen Linux en Windows, noch tussen Steamdeck en Legion Go.
Valve biedt veel meer een ontzorgde ervaring dan Windows. Het is nog net niet het niveau van een console maar gaat wel een heel eind die kant op ten opzichte van standaard Windows gaming.
Je vergelijkt hier Valve met Windows. Die vergelijking gaat niet op. Óf je vergelijkt Linux met Windows óf je vergelijkt Steamdeck met Legion Go (en vriendjes). En Steamdeck heeft maar weinig waarin het beter is dan de Legion Go (behalve wellicht de Hibernate). Het feit dat Steamdeck Linux gebruikt heeft wel nadelen. Zelfs als ik uniek ben in het gebruik (wat ik zeker niet ben) dan is het nogsteeds gewoon een vaststaand feit dat er meerder veel gespeelde spellen zijn die niet, of niet goed, werken op Steamdeck en dat is gedeeltelijk te wijten aan het feit dat er Linux op draait.
Hibernate kan ik prima aanzetten, dat is het probleem niet. Het gaat inderdaad om de games die dan 9 van de 10 keer niet meer werken terwijl diezelfde games er op Steam os geen last van hebben. Suspend zonder game draaiend, mja het scheelt je een paar seconden opstarttijd maar dat is niet zo spannend.

En ik vergelijk met Windows omdat ik geen eigen ervaring heb met een Legion go. Ik heb echter wel vaak zat van andere mensen gehoord dat de software van Lenovo en Asus weliswaar helpt met het wat beter te maken maar het zeker niet naar het niveau van Steam os tilt. Vergelijken met Linux is zinloos want het is nou net de software van Valve die het zo zorgeloos maakt.

Overigens draait ook niet alles op Windows automatisch goed. Sommige oudere games kunnen issues hebben op Windows 11 terwijl ze wel goed werken op Linux. En bijvoorbeeld een issue waar net de Legion go geloof ik geen last van heeft maar veel andere Windows handhelds wel, dat ze een native portrait display hebben waar sommige games niet goed mee overweg kunnen (onder steam os of bazzite heeft dit geen invloed, ik zeg niet algemeen Linux want ik geloof dat het gamescope is die dat regelt).

Wat geforceerde updates betreft, wellicht reboot jij je pc regelmatig genoeg. Ik heb het in ieder geval wel eens gehad dat hij gewoon op eigen houtje in de nacht was gaan rebooten. Zou wellicht ook kunnen dat Lenovo daar iets aan gedaan heeft natuurlijk, ik heb alleen ervaring met zelf geïnstalleerde Windows op een desktop wat dit betreft.

Maar goed, kan prima dat voor jou een Windows handheld de betere match is hoor en nee daar ben je zeker niet uniek in. Maar er zijn ook genoeg mensen voor wie een Steam Deck of een andere handheld met Bazzite er op geïnstalleerd wel een betere optie kan zijn.
Maaruh, welke games zijn dat dan?
Is die button mapping integratie dan anders dan wanneer je Steam Big Picture op een Legion Go (of soortgelijks) draait? Volgens mij identificeren ze allemaal op dezelfde manier in het OS namelijk.
Zo ver ik weet is het compleet anders. De Steam Deck heeft enorm nauwe integratie met elke button en trackpad die er op het apparaat zit. De community mapping profiles werken alleen met de Deck omdat niet elk apparaat dezelfde buttons/trackpads heeft en ze dus niet cross device compatible zijn.
En nee, ik zeg zeker niet dat het waardeloos is. Ik zeg dat er geen voordeel is in het gebruik van Linux. Dat is waar het origineel mee begon. Ik zeg dat er wel nadelen zijn aan Linux en vanwege die twee conclusies er een sterke voorkeur zou moeten zijn voor Windows.
En toch deel ik deze conclusie niet. Of iets nou Windows, Linux of MacOS is. Het zijn allemaal desktop OSen en doen allemaal heel goed hun werk. Windows heeft zijn eigen problemen net zoals Linux deze heeft.
SteamDeck had niet als laptop vervanger kunnen dienen terwijl de Legion Go dat wel kan door zijn snellere processor en betere aansluit mogelijkheden)
Deze conclusie komt ook niet overeen met mijn ervaring. De Steam Deck heeft een snelle processor die zeker wel als laptop vervanger ingezet kan worden. Er zit zelfs een desktop OS op.

Al met al, voor iedereen is het persoonlijk. Maar je schrijft dingen zo absoluut op dat je het idee geeft dat een bepaald apparaat iets niet kan terwijl de werkelijkheid iets meer nuance heeft.
Zo ver ik weet is het compleet anders. De Steam Deck heeft enorm nauwe integratie met elke button en trackpad die er op het apparaat zit. De community mapping profiles werken alleen met de Deck omdat niet elk apparaat dezelfde buttons/trackpads heeft en ze dus niet cross device compatible zijn.
Ik heb ze even opgezocht. Steam Big Picture mode maakt de button mappings beschikbaar voor elke handheld met dezefde controller identification. Zowel de Steam Deck als zo'n beetje alle andere handhelds, identificeren zich als XBox controller. Er is daar dus geen verschil tussen de Steam Deck en de Legion Go (of willekeurig welke andere handheld).
Je kunt er altijd voor kiezen om er bazzite op te instaleren, trekt het een stuk gelijker met een steamdeck
Dit is echt geen probleem. Ik heb een ROG Ally en ik ben blij juist blij dat het een windows handheld is.
https://docs.bazzite.gg/H...ld_Wiki/Lenovo_Legion_Go/ Bazzite op installeren en je bent ineens van dat verschrikkelijk OS van af.
https://bazzite.gg/

Geweldig OS. Ik gebruik het op mijn Legion Go.
Ik vind Windows nauwelijks een probleem op de Ally. Alleen dat de chipset niet krachtig genoeg is voor nieuwere games.

Ik gebruik 'm dus niet zoveel eigenlijk. Oudere games heb ik óf geen interesse in, óf al gespeeld. De indie games waarin ik geïnteresseerd ben werken veelal niet met een controller (ook in genres waar dat wel zou werken), en nieuwe AAA games werken niet.

Maar de Armory Crate software heeft prima UX. Werkt goed samen met vrijwel iedere store. Niks mis mee.

[Reactie gewijzigd door Wolfos op 3 december 2024 10:45]

Veel nieuws weer over PC handhelds laatste tijd! Toch zou ik varianten zonder een trackpad niet zo snel nemen; ik vind het heel fijn dat ik zelfs RTS games als CoH kon spelen daardoor;
Het gebrek aan trackpad is inderdaad wel een opvallende keuze. Ik heb hem op m'n Legion Go niet vaak nodig (als er muisbesturing nodig is gebruik ik een bleutooth trackball) maar het is toch verdomd handig om altijd zonder gedoe muisbesturing beschikbaar te hebben.
Bij sommige apps werkt touch niet (goed), vooral op Linux, dan is die trackpad ideaal.
Ze liften een beetje mee op het succes van de Steam Deck denk ik. Ik vind het zelf niet een interessante optie, het scherm is me net te klein voor PC games en te groot voor een dedicated handheld zoals de switch (lastig mee te nemen). Bovendien zijn de games voor de switch op het kleine scherm aangepast.

Maar ieder zijn ding natuurlijk. Ik ben sowieso niet zo van de portables. Zo gebruik ik mijn smartphone ook alleen onderweg, thuis doe ik alles op de computer, ook whatsapp en instagram enzo.

Is het gebrek aan trackpad wel een probleem als je ook een touchscreen hebt?
Ja, ik gebruik de touchpad vrijwel nooit. Hij is iets te zwaar om je handheld alleen in je linkerhand te houden. En je bent veel preciezer met een trackpad.
De Ryzen Z2 komt eraan dus verwacht dat er binnenkort veel nieuwe aangekondigt worden, waarschijnlijk met vooral een focus op betere batterijduur.
Is dit de eerste handheld met AMD Z2G chip? Ben benieuwd naar de prestaties hiervan.
Jammer dat ze nu toch voor eenheidsworst lijken te gaan: geen afneembare controllers en geen trackpad meer zodat het meer lijkt op de ROG Ally en MSI Claw. Ik hoop eigenlijk dat ze met een Legion Go 2 meer een soort Windows based Nintendo Switch concurrent neerzetten, waarbij je de afneembare controllers kunt delen met vrienden en het meer is dan alleen een gimmick.
Dit lijkt wel heel erg op de Logitech G Cloud...
Houden spelontwikkelaars tegenwoordig rekening met de veelheid aan handhelds en passen ze de UI daarop aan? De lettergrootte bij een aantal spellen lijkt me op zo'n klein scherm nauwelijks leesbaar zonder aanpassingen.
Ik snap de keuze voor 7 inch niet helemaal. Ik heb juist de Go gekocht omdat ik dat te klein vond. Hopelijk wordt de Go 2 weer 8,8 inch, of toch minimaal 8,0 inch. Anders is er geen belangrijke reden om de Legion boven een Ally te kiezen. Hoewel, deze ziet wel mooi en vooral ergonomisch uit.
Ik heb de originele GO gehad en vond het technisch een mooi apparaat. Hij was wat log en groot, waardoor je er nooit echt lekker mee op de bank zat, maar het scherm was echt super.

Grootste probleem was echter de software ondersteuning. Vergeleken bij de ROG Ally (X) is de ondersteuning vanuit Lenovo echt bagger. De ROG Ally werkt gewoon, lang niet zo soepel als de steam deck, maar stuk stabieler dan de GO. Zo kon je heel erg lang geen knoppen rebinden aan toetsenbord keys. Dat wordt echt nooit benoemd bij dit soort nieuwe handhelds. Ik zou daarom ook puur door de magere ondersteuning niet nog snel een Lenovo handheld kopen, los van de specs.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.