Microsoft stelt release van omstreden Recall opnieuw uit, nu tot december

Microsoft heeft de omstreden Recall-functie voor Windows 11 opnieuw uitgesteld. De tool zou in oktober uitkomen, maar dat gebeurde niet. Het bedrijf zegt nu in een verklaring dat Copilot-pc-gebruikers de tool pas in december in de previewfase kunnen gebruiken.

Microsoft zegt dat op vragen die The Verge stelde. Dat vroeg waar de release van Recall bleef; aanvankelijk zou die in oktober uitkomen, nadat Microsoft dat al eens eerder had uitgesteld. Nu oktober voorbij is en Recall nog steeds niet beschikbaar is, zegt Microsoft dat dat nog langer duurt.

"We willen een veilige en vertrouwde ervaring kunnen bieden met Recall", zegt het bedrijf tegen The Verge. "Om ervoor te zorgen dat deze belangrijke updates er komen, hebben we meer tijd nodig om de ervaring op te poetsen voordat we die aan Windows Insiders kunnen laten zien." Microsoft mikt erop dat Recall 'in december' beschikbaar komt. Het bedrijf noemt geen concrete datum. De eerste release wordt vervolgens alleen voor Windows Insiders.

Recall is een functie voor Windows 11 op bepaalde pc's die AI-functionaliteit ondersteunen. Dat zijn in de praktijk nieuwe Copilot+-pc's met Qualcomms recentste Snapdragon-processor. De functie is omstreden. Microsoft zegt dat het gaat om een AI-functie waarmee gebruikers hulp kunnen krijgen bij het uitvoeren van bepaalde taken, maar daarvoor maakt Recall constant screenshots die het analyseert. Microsoft deed daar na kritiek al concessies over en wil het mogelijk maken de functie te verwijderen.

Door Tijs Hofmans

Nieuwscoördinator

01-11-2024 • 07:58

97

Submitter: Noxious

Lees meer

Reacties (97)

97
97
46
1
0
41
Wijzig sortering
Niemand zit hier toch op te wachten? Ik zie ze die keutel nog wel definitief intrekken.
Macbooks hebben het ook en daar hoor je niemand over klagen ;)
De Apple Intelligence Personal Context bedoel je dan? Dat is functionaliteit waaraan een app zelf informatie voor aanlevert. Dat is wat anders dan domweg overal screenshots van maken en die ergens opslaan waar andere apps bij kunnen.
Functioneel gelijk en met dezelfde risico's. Alleen technisch niet vergelijkbaar.
Het punt is dat deze net zo goed in en uit te schakelen is en veel mensen gewoon kiezen het aan te zetten. Waarom dan bij Windows ineens niemand er meer op zou zitten te wachten is mij echt een raadsel.
Nee niet helemaal. De app bepaalt dus wat hij deelt. Dus Spotify kan bijvoorbeeld zelf beslissen niets te delen over welke nummers je speelt op het moment dat je een prive-sessie start.

Dat gaat niet met een extern systeem dat screenshots maakt
Geen idee waarom je +2 krijgt.
Als win32 developer kan je nu al aangeven dat een window sensitive informatie bevat en dus zwart moet worden getoond op screenshots. Iets wat blijkbaar bij prive-sessies nog niet gedaan wordt, maar sowieso handig is om te doen.
Daarnaast kan je een sensitive information type toevoegen, waarna het nooit wordt gelogd en ook door tooling wordt beschermd, waaronder defender. Die informatie wordt ook nooit getoond in Recall, en dan moet je dus denken aan volledige namen, creditcard nummers, telefoonnummers, etc.

Dag je niet weet wat er mogelijk is of hoe het werkt si geen excuus om dan maar te zeggen dat De all erger qua privacy is dan wat Apple doet.

[Reactie gewijzigd door Caelorum op 1 november 2024 21:55]

Dan nog moet je ala developer je app actief wapenen tegen Recall. En dat gaan heel veel apps waarschijnlijk niet doen, gezien de huidige kwaliteit van desktop applicaties, waarbij veel gewoon een chrome-browser is.

Dat is dus anders bij Apple. Daar geef je dus zelf de informatie die je wilt en kunt delen af aan het besturingssysteem. Dan ben je er ald ontwikkelaar bewust mee bezig, in plaats van dat iets ongevraagd vanzelf vastgelegd wordt. En doe je dat niet, dan komt er dus geen informatie vrij die gebruikt wordt.

Echt een enorm verschil in mijn ogen.
Dat is denk ik ook de marketing. Hoe MS met Recall de deur inbeukte (altijd on, je kan het niet afzetten, alles is gezien op je pc, etc) is in het verkeerde keelgat geschoten bij de meeste power-users. Apple zegt dat allemaal niet in hun marketing ;-)
Dat Apple het niet zegt, wat wil dat zeggen? Dat ze er minder open over zijn of dat hun implementatie flexibeler is? Dit is een serieuze vraag. Ik wist niet eens dat Apple dit aanbood.
"je kan het niet afzetten"

het is altijd mogelijk geweest om de functie uit te zetten en nee, niet alles is gezien op je PC.

Uiteraard zal "noise" rond alles wat MSFT does luider zijn want er zijn minstens 5x meer gebruikers, dus voor elke stem bij Mac zijn er 5 bij Windows. Daarnaast zijn de "anti MSFT" stemmen, veelal uit Linux hoek, er altijd als de kippen bij om een non issue op te blazen tot iets wat het niet is ..
Hoe kun je dit een non-issue noemen? Veel bedrijven en overheden schakelen binnenkort over naar Windows 11 - of zijn al overgeschakeld. Wat als die bedrijven de functie geactiveerd laten bij hun werknemers? Je moet het maar allemaal geloven dat de data alleen voor de gebruiker zelf toegankelijk is en zal blijven.
Hoe kun je dit een non-issue noemen? Veel bedrijven en overheden schakelen binnenkort over naar Windows 11 - of zijn al overgeschakeld. Wat als die bedrijven de functie geactiveerd laten bij hun werknemers? Je moet het maar allemaal geloven dat de data alleen voor de gebruiker zelf toegankelijk is en zal blijven.
Er zijn nu ook al veel manieren om precies te loggen wat er op een computer gebeurt, dat mag een werkgever nu ook niet zomaar/zonder meer doen. Recall is daarin niet heel anders.
Die manieren moeten nog wel altijd bewust geïnstalleerd worden. Windows doet nu het omgekeerde, standaard meeleveren. Ik heb geen weet van een auto screenshot programma dat elke 5 seconden een screenshot neemt van je scherm, buiten malware waar het bewust zo gebouwd is om alles op te nemen.

Ik snap persoonlijk niet hoe sommige hier "gerust" in kunnen zijn. Ja wachtwoorden en dergelijke kun je automatisch vanuit een keepass of iets dergelijks laten invullen, maar mijn scherm in de hele dag door wel gevuld met andere gevoelige info. Je moet maar één keer op je pc banking inloggen (zelfs op je privé laptop/pc), staat doodleuk je saldo van al je rekeningen opgeslagen op een screenshot :/. Maar ik moet wel volgens de voorwaarden zorgen dat er niemand meekijkt... Ik ben hier in ieder geval niet gerust op. Dit staat volledig haaks op "keep your passwords secure", maken ze beter van "and type them in between the screenshots just to be sure".

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 1 november 2024 14:27]

helemaal met je eens.
Als ik zie hoeveel vertrouwelijke gegevens ik de gehele dag op mijn scherm krijg, moet ik er niet aan denken dat dir via recall beschikbaar zal blijven.
Nu ben ik kundig genoeg om zo'n functie uit te kunnen schakelen, maar ik vraag mij oprecht af of dat voor iedereen zo is en of Microsoft dit in de toekomst steeds meer gaat forceren. (elke keer in kleine stapjes uiteraard).

Voor Microsoft is dit ook een heilige graag om aan te hebben staan, deze gegevens kunnen door analyse namelijk ontzettend goed gebruikt worden om nog gerichter een reclame-id van je op te stellen.
Dit id is dan behoorlijk wat geld waard, ik denk ook oprecht dat Microsoft de Windows home versies gewoon gratis kan gaan maken omdat de reclame meer oplevert dan licenties zullen doen. (Waarbij de home versie uiteraard geen mogelijkheid krijgt om recall zonder IT kennis uit te schakelen)
Daar maak ik me idd nog het meeste zorgen over. Prive wordt het direct uitgeschakeld, ik moet dat spul niet.
Moeten die menses op de eerste plaats de laatste generatie laptops met NPU in gebruik hebben en wiens falen is het als een windows administrator in de werkomgeving functies welke niet gewenst zijn geactiveerd laten?
Zover ik weet was hun originele idee dat her ingeschakeld stond en niet uit te zetten was. De disable knop was zogezegd een bug. En niet alles wordt geregistreerd? Recall neemt dacht ik toch elke x aantal seconden een screenshot? Daar staat dan wel gewoon alles op lijkt mij, inclusief je bankgegevens enz… of je moet he login al gaan timen tussen de screenshots door. Wordt nog een leuke. Ik zie persoonlijk nog altijd de meerwaarde van deze functie niet. Buiten dat ik als eindgebruiker nog meer bezorgd mag zijn over wat er wel en niet op mijn scherm staat. Chatgesprekken, logins, gevoelige data enz.

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 1 november 2024 10:36]

Plus dat we niet weten of deze screenshots onder water straks automatisch naar MS onedrive worden gesluisd omdat MS dat standaard zo heeft aangezet. Lekker veilig, hoor. :+
Een hele kleine harde schijf Steven waar het os net op kan draaien hahaha
Erg naïef, het is wachten op misbruik
Anoniem: 302359 @pvdheu1 november 2024 16:52
het is altijd mogelijk geweest om de functie uit te zetten en nee, niet alles is gezien op je PC.
Je doet hier nogal stellige uitspraken die volgens mij gewoon fout zijn. Waar haal je deze info vandaan? Recall is helemaal nog niet uitgebracht, heb je Microsoft engineers gesproken om dit met zoveel zekerheid te kunnen zeggen? Alles wat ik eerder heb gelezen m.b.t. Recall geeft toch echt aan dat het initieel niet uitgeschakeld kon worden.
Uiteraard zal "noise" rond alles wat MSFT does luider zijn want er zijn minstens 5x meer gebruikers, dus voor elke stem bij Mac zijn er 5 bij Windows. Daarnaast zijn de "anti MSFT" stemmen, veelal uit Linux hoek, er altijd als de kippen bij om een non issue op te blazen tot iets wat het niet is ..
Je hele reactie komt over als een reflex om kritiek richting Microsoft af te wijzen, ongeacht of die kritiek dit keer terecht is, puur omdat er wel vaak dit soort kritiek richting Microsoft "vanuit de linux hoe komt".

[Reactie gewijzigd door Anoniem: 302359 op 1 november 2024 16:54]

Net alsof je bij Apple wel keuze krijgt. Daar is het ook "their way or the highway".
En dat maakt het beter, of goed?

imnsho, Het is een zeer slecht idee, ongeacht wie het bedacht heeft of geïmplementeerd heeft.
Het is extreem gevoelig voor misbruik.
Het is in feite niet te onderscheiden van malware om gegevens te stelen.
Waarom je +1tjes en zelfs +2tjes krijgt is mij een raadsel. Of je weet niet wat Recall is of je weet niet wat Timemachine is….

Apple heeft geen big brother AI die de hele tijd met je scherm mee kijkt zodat je over je computer activiteiten vragen kan stellen iig
Volgens mij weet jij niet wat Recall of Time Machine is. Time Machine is backup oplossing zoals Windows Backup.

Recall kan je vergelijken met Apple Intelligence op macOS waar je ook vragen kan stellen over wat je afgelopen dagen hebt gedaan of wat er in je mail staat.
Het is totaal niet te vergelijken. Recall werkt door constant je scherm te filmen, in tegenstelling tot de context die applicaties zelf kunnen aanleveren aan Apple AI. Absoluut niet te vergelijken.
Ik vind dit ook een beetje kort door de bocht. Op technisch vlak doet het misschien heel iets anders, maar functioneel doet het vrijwel hetzelfde en de impliciete privacyrisico's zijn ook vergelijkbaar. Recall is niet zuiver en alleen omstreden omdat het een opname maakt van je scherm, maar omdat het dit structureel doet en eraan herleidt wat je doet en die activiteit opslaat. De personal context van Apple Intelligence is niet heel anders, de technische aard van hoe je "activiteitenlog" precies wordt opgebouwd is alleen wat anders.

Er valt genoeg aan te merken op Recall, maar als je er principieel op tegen bent i.p.v. dat je bezwaar hebt op de (on)veiligheid van de technische implementatie dan is het hypocriet om geen problemen te hebben met wat Apple doet met personal context.
Ik denk dat je antwoorde op de verkeerde persoon ;)
Macbooks hebben ook een vorm van Recall? Timemachine is toch wel iets anders, da's meer een soort Git.

Of bedoel je die toekomstige AI functies in Siri?
Wat bedoel je precies? Ik heb nog nooit gehoord van een dergelijke feature op mijn Mac
macOS heeft helemaal geen Recall functionaliteit. TimeMachine is een heel andere opzet en maakt backups van bestanden, geen screenshots van wat je aan het doen bent.
Niet alleen bestanden, ook daadwerkelijk inhoud. Je kan zelfs specifiek je mailbox terugzetten tot datum <x>. Ja, allicht is dat ook een bestand ergens, maar noem het dan 'contextgevoelige backups'.
Het verschil is dat het bij Microsoft 'hard' in het besturingssysteem komt.
Voor MacOS is het een stuk derdepartijsoftware: Rewind.
Als alles 100% lokaal gebeurt en er geen screenshots worden gemaakt tijdens het invoeren van creditcardgegevens of het aanmaken van account op sites waarbij de wachtwoordinvoer op dat moment in plain text zichtbaar is, zit ik er prima op te wachten hoor :) Lijkt me super handig.
Ze kunnen natuurlijk pas weten dat jij creditcardgegevens aan het invoeren bent als ze een screenshot hebben gemaakt en deze hebben geanalyseerd. Dus wat jij wil kan helaas niet.
Zou zeker wel kunnen, maar vergt ook wel een verandering van websites etc.
Je zou van het creditcardveld natuurlijk ook een wachtwoordveld kunnen maken zodat er sterretjes komen te staan bij het invoeren. Eigenlijk is het best wel vreemd dat dat niet de standaard is.
Eigenlijk best gek dat je creditcard nummer gewoon in plain text op je pasje staat. ;)
Dat nummer moet je niet zien als een wachtwoord of iets dergelijks. Het is de combinatie van gegevens die je niet kwijt wilt raken. Het lijkt me dan logischer dat ze van de invoer van je CVC code een wachtwoordveld maken.
Er zit natuurlijk een groot verschil tussen op het pasje staan en invoeren op een website waar iedereen over je nek mee kan kijken. Er zit niet voor niets op veel creditcards ondertussen ook MFA via een app.
In een database worden ze ook plain text opgeslagen met alle gevolgen vandien bij een dataleak.

Het word tijd dat we bij het invoeren en opslag van dit soort gegevens ook de juiste security gaan gebruiken. Net als in veel sales systemen aan de achterkant creditcardnummers automatisch geblurred worden of alleen de laatste 4 cijfers worden getoond in een email of op het scherm. Dat is ook met een reden en die zouden we door moeten trekken naar invoeren en niet alleen naar weergave na invoer.

Password managers zijn tegenwoordig ook prima in staat om creditcardnummers in te voeren, dus die kunnen best wel als password worden behandeld door het invoerformulier.
Als je je creditcard gegevens invoert op een website dan heb je hoogst waarschijnlijk het pasje zelf ook in je hand. Dus of die meekijker nu naar het scherm of naar je pasje kijkt maakt niet zo'n verschil toch?
Dat pasje heb ik zelf al moeite mee om het te lezen, en nee.. die heb ik niet in de hand.
Dat voert mijn passwordmanager dus in voor me.

Maar leg mij anders eens uit dat we boos worden als er creditcard gegevens zijn gelekt als jij het niet erg vind omdat die toch al gewoon zo op het pasje staan? Meestal gaat het dan alleen om de reeks, zonder cvc.
Ik wordt boos voor ieder gegeven dat uitlekt, simpelweg omdat het uitlekt. Creditcard gegevens die uitlekken zonder CVC zijn redelijk beschermd tegen actief misbruik. Als er echter persoonsgegevens aan gekoppeld kunnen worden is het een actief middel voor speerfishing.

Ik vind mijn creditcardnummer minder gevoelig dan mijn bankrekeningnummer om maar iets te noemen. En die vullen we meestal ook plaintext in. Wat ik bedoel te zeggen is dat heel veel gegevens privacygevoelig zijn. We moeten creditcards daar niet boven verheffen.
Proberen creditcards te beveiligen is een dom idee... die dingen hebben een heel ander uitgangspunt. Niet dat dit een correct uitgangspunt is, overigens.
Maar de insteek is/was: je mag gewoon je pas aan een hotel/restaurant geven, als dan iemand ongeoorloofde boekingen doet met de gewoon leesbare gegevens dan kun je klagen en volgt restitutie (als het goed is...). Een ingecalculeerd risico dus.
Inmiddels hebben ook creditcards een pin-code....
In een database worden ze ook plain text opgeslagen met alle gevolgen vandien bij een dataleak.
Vooral ook gevolgen voor de database-eigenaar, want dat zou een overtreding van de PCI DSS regels zijn, dus z'n creditcard acceptatie contract komt in gevaar. De creditcardnummers (de PAN in PCI DSS termen) zijn onderdeel van de set van gegevens die sterk gereguleerd zijn in wanneer er iets van opgeslagen mag worden en gewoon plain-tekst in je database opslaan is ten allen tijde uit den boze.
eh... niet alles wat je op je scherm intyped / ziet wil je verbergen omdat er toevallig een systeem meekijkt....
Het gaat niet alleen om passwords....

"Als alles 100% lokaal gebeurd" is ook een dom idee.... want dan wordt het nog steeds opgeslagen en is naderhand op te halen plus dat de meeste PC's dus niet 'air-gapped' zijn (dus gewoon internet connectie hebben....).
Yo, het is kip simpel om de ingevoerde password data zichtbaar te maken. Ik zou er niet op vertrouwen
Dan kunnen ze die gegevens toch gewoon verwijderen zodra er "ontdekt" wordt dat het gevoelige gegevens betreft? Als alles lokaal gebeurt lijkt me dit ook niet zo'n probleem.
Als alles locaal staat en andere software kan er makkelijk bij, dan wel. Je bent niet blijf als chrome besluit informatie uit dit systeem te gaan gebruiken en het naar google stuurt.
Persoonlijk denk ik dat als demo het een leuk idee is, met leuke mogelijkheden. Maar dat Microsoft in haar enthousiasme even niet of de gevolgen had na gedacht. En dat nu dus pas gebeurt.
Je bedoelt dat andere software er juist niet makkelijk bij moet kunnen. Want je eerste zin is nu tegenstrijdig met de tweede.

Dit systeem kan naar mijn idee alleen goed functioneren als het lokaal draait en niemand anders (ook geen andere software) toegang heeft tot die data. Maar Microsoft kennende zitten er straks tientallen functies in hun Office pakket die Recall gebruiken om je "te helpen". Zoiets als wat Clippy voorheen deed, maar dan met AI. :+

[Reactie gewijzigd door 3raser op 1 november 2024 09:59]

Tja we zijn inmiddels wel gewend dan het "helpen" vaak betekend dat iemand iets teveel data pakt en gebruikt of dat hij zijn eigen produkt voortrekt
kijk naar het zoeken van een plaats in google. Voorheen kon je op het kaartje drukken en naar maps. Is nu op last van de EU eruit gehaald. We vonden dat best fijn. Maar google kon dit ook oplossen door een link te maken met 3-4 keuzes, Bing, Openstreetmap of Gmaps . Dan hadden we de keuze en waren we blij.
Ook het scannen van mail van google "om je te helpen" is en was natuurlijk er discutabel. Helpen gaat vaak samen met inkijken inzien en eigen producten intergreren. Leuk voor een demo, wat er mogelijk is, maar dan zou een soort "open intergratie" moeten volgen waar komt deze data, wie heeft er toegang tot en welke produkten kunnen worden geadviseerd. En ja dat houd de vooruitgang tegen.
Ik word nu persoonlijk al vervelend van het feit dat je je geregeld mag afvragen wat windows nu weer aan het doen is omdat he pc sloom is. Doe je taakbeheer open, staat er weer een of ander vaag windows proces cpu te zuipen. Of ploppen er plots 7 powershell processen op om dat er ook een windows module installer draait waar je verder niks van ziet. Kort samengevat, ik zit niet te wachten op nog een cpu hog die mn pc trager maakt op willekeurige momenten voor een feature die niks toevoegt :).

Ik ben persoonlijk wel pro windows want linux vind ik ook maar zus en zo. Maar deze feature laat me toch even twijfelen moet ik zeggen

[Reactie gewijzigd door Powerblast op 1 november 2024 11:01]

Ik zie het opzich wel als handige functie, *maar* ik moet er echt volledige controle over hebben en liefst ook open source. Zoiets laten beheren door een bedrijf als Microsoft? Nope.
Toen MS Recall voor het eerst probeerde uit te brengen werd het compleet de grond in getrapt door de infosec community. Alles wat je doet wordt in een lokale database opgeslagen, men heeft behoorlijk snel bewezen dat de betreffende database kinderlijk envoudig te misbruiken was.
effectief installeert Microsoft een keylogger die screenshots maakt van alles wat je doet. Er is malware die minder invasief is dan deze "feature"
Die keutel zal wel komen, die was eerder al ingetrokken en nu weer terug. MS lijkt kost wat kost de eerste te moeten zijn met het productizen van AI technologie of het nou een goed idee is of niet. Daarbij gaan ze nog een aantal mislukkingen produceren.
Er zal altijd een groepje mensen zijn dat alles omhelst wat hun favoriete organisatie uitbrengt. Gecombineerd met sunk cost fallacy aan de kant van Microsoft zal de functie beschikbaar komen. Wel verwacht ik dat een expliciete opt-in nodig zal zijn, wat geen onderdeel van het originele plan was.

Dat gecombineerd met de beperkte hardware waar dit op draait kan het alle kanten opgaan of dit idee de lange termijn overleeft.

[Reactie gewijzigd door The Zep Man op 1 november 2024 08:23]

Nee, maar wordt doorgedrukt. En na een paar jaar komt er een abbo voor..............
Windows maken ze spyware , ik snap totaal niet waarom ze dit doen z.g. handig voor de gebruiker , maar ondertussen is de local storage al gehacked , dus een hacker die een windows machine over kan nemen heeft een schat aan informatie die er anders niet zou zijn geweest, waarom doen ze dat? wat voegt het toe?
Wettelijk verbieden deze onzin
Toch erg vreemd dat deze functie zo omstreden is terwijl Apple Intelligence net zo goed al je notificaties, emails, berichten en toetsenbordinvoer analyseert. Wat is nou het verschil? Windows Recall heeft dan nog als voordeel dat alles lokaal gebeurt, dat is bij Apple Intelligence niet eens zo.
Het zal niet geholpen hebben dat in een eerste alpha/beta versie het niet echt lekker beveiligd was waar hij lokaal de screenshots op sloeg, waardoor potentieel een malafide programma die had kunnen uitlezen.

Maar verder is het ook voor flink gedeelte dat het internet lekker echo'd. Het is door het internet bedacht dat Recall slecht is, dus weet iedereen dat Recall overduidelijk slecht is.
Er is nooit een "eerste alpha/beta versie" geweest. Recall is op geen enkel moment publiekelijk beschikbaar geweest. De enige "functionele" versie van Recall die buiten Microsoft gezien is geweest is letterlijk een samengehackte versie uit vroege preview builds waar de helft niet eens van werkte.
Dat helpt inderdaad allemaal niet, maar dat is/wordt opgelost. Bij Apple gaat je persoonlijke data het internet op. Natuurlijk maakt Apple naar eigen zeggen gebruik van een "private cloud", maar dan moet je Apple blind vertrouwen dat dat werkelijk zo is. Lokale verwerking en analyse zou altijd de voorkeur moeten hebben. In dat opzicht is Recall veel beter.
Ik blijf maar denken aan Total Recall op t moment dat ik deze functie lees... :)
Dat gezeggende te hebben, waarom noemen we deze functie "omstreden" terwijl Apple dit al jaren doet? En niet eens lokaal op de eigen laptop/PC, zoals Recall in theorie doet, nee nee, gewoon lekker pruttelend met jouw data in de Amerikaanse servertjes.
Geef het beestje een naam en je kan het 'omstreden' noemen?

[Reactie gewijzigd door LongTimeAgo op 1 november 2024 08:48]

Slaat apple een stroom screenshots op, dan?
Het was ook te bizar voor woorden dat nadat Microsoft begin Mei aangaf "Prioritizing security above all else" ze eind Mei deze functionaliteit aankondigde zonder ogenschijnlijk ook maar enigszins over security te hebben nagedacht. Dat daar intern ook niemand over is gevallen is misschien nog wel het aller ergste want dat geeft aan dat de mindset in een groot deel van de organisatie niet is/was veranderd.

En ja het originele product was uit security oogpunt echt een ontzettende grote faal.
Ja dat security above everything was gewoon wat PR als gevolg van het Amerikaanse Congres dat Satya Nadella op het matje had geroepen.

Maar wat ik uit Microsoft zie komen is nog steeds een keiharde drang om zo snel mogelijk AI op de markt te brengen. Het is gewoon hun modus operandi. Ze zijn niet zo groot geworden door de beste te zijn maar de meest gebruikte waardoor je er niet meer omheen kan.
Fear of missing out oftewel bang om de AI boot te missen. Ze draaien overal AI in want dat is hip als je dat in je productnaam kan zetten. Of het wat toevoegt is van ondergeschikt belang.
Niet alleen Snapdragon CPUs, ook de nieuwe AMD Ryzen AI chips zijn CoPilot+ geschikt en die hebben als voordeel dat ze gewoon x86 zijn itt ARM.
Ik hoop dat er een optie of third-party app komt waarmee je dit er bot uit kan slopen want hackers gaan dit natuurlijk misbruiken om je pc te hacken. En als het geen hackers zijn dan wel geheime diensten die later via een backdoor kunnen meekijken. :)
Heb tot nu toe geen last van. Ik zit met een dual-boot op dit moment met Windows 10 en Windows 11. En allebei zijn zoveel mogelijk uitgekleed. Heb meerdere keren met Linux geprobeerd, maar die werkt nog niet hoe ik het wil, zeker met sommige spellen, en A-RGB. Maar eerlijk gezegd ik hoop dat ik het bij Linux de komende jaar wel voor elkaar krijg.
Games met anti cheats op kernel niveau mag je vergeten, die gaan nooit werken.

En de a-rgb, daar zijn bitter weinig dingen voor, of je zal het zelf moeten maken. Ik hoef geen verlichting in mijn kast. Maar die heb ik dus wel, video kaart en latjes geheugen. Die latjes geheugen kan ik dus niet vast krijgen en moet ik elke keer een scriptje draaien. Maar ik heb hier bijvoorbeeld wel een razer muis en zo een tartarus pad op mijn bureau staan. Daar is een projectje voor: polychromatic. Dat kan wel, maar nooit de laatste nieuwe hardware dingen. Nu had ik ook graag zo een envato streaming ding op mijn bureau gehad voor bepaalde acties te doen terwijl ik aan het werken ben... En ik dacht laat ons die kopen met die draaiknoppen, werkt gewoonweg niet. Enja ik zou dat zelf kunnen doen, maar ik heb nu al een accuut tijdsgebrek. Nu bij mij is alles in het lichtgrijs gezet, en dat heeft nog wel iets. Maar voor de rest hoeft al die rgb niet voor mij. Dat kan nog eventueel voor mij.

Je kan het dus uiteraard zelf doen. Maar rgb is voor de meesten al geen prioriteit, laat staan dan onder linux. Er zijn dus wel projecten die het kunnen, maar je kan niet verwachten dat iemand van een opensource projectje alle mogelijke dingen gaat kopen. Als je een donatie doet van die hardware dan willen de meesten wel eens een "effortje" doen. Maar een all in one oplossing ga je echt wel mogen vergeten. En dan is de software van de fabrikanten voor hun videokaarten/moederbord etc, moest je die nodig hebben. Dat mag je dus ook vergeten om aan de praat te krijgen ook met wine zal dit meestal niet lukken.

Ter info: ik gebruik al linux sinds 97/98 ergens en sinds 2010 heb ik altijd al een dual boot gehad en daily driver gebruik ik linux. Windows is alleen voor bepaalde games
Dual boot met Linux is eigenlijk mijn enig optie denk ik. Met de meeste verlichting is het geen probleem want die kan ik vaststellen via Windows, en dan blijft het dezelfde, toetsenbord en muis ook. Maar met de ARGB op de GPU en RAM is een ander verhaal. Bij opstart gaan ze allebei in regenboog modus, ik kan niet statisch of uitzetten. En die vind ik irritant. De enigste optie dat ik tot nu toe gevonden heb is eerst Windows op te starten en wachten totdat Windows de verlichting goed heeft, en dan opnieuw starten naar Linux, want de RAM en GPU houden die info bij opnieuw starten. Eigenlijk is dat maar een kleine moeite. Hetzelfde geldt voor spelletjes spelen. Ik kan gewoon naar mijn uitgekleed Windows 10 versie, en desnoods kan ik internet daarin uitschakelen. Windows 11 ga ik denk ik eraf gooien, want ik vind het eigenlijk niks aan.
Ik heb dat met mijn ram ook. bij het opstarten is het regenboog, no matter what. GPU kan ik vastzetten. Maar eenmaal linux aan het booten is kan ik het wel terug zetten naar het kleur dat het zou moeten, maar dat zal ook niet werken voor alles. Veel hangt af van wat je allemaal hebt. Mijn geheugen is van gskill met rgb, want zonder stond niet in de lijst van het moederbord en was ook toen niet leverbaar, maar was wel het snelste dat er toen op kon. Hadden ze beschikbaar geweest zonder, dan had ik het ook wel zonder gekocht
Ja. Ik heb een MSI moederbord, T-Force RAM en een ROG Strix GPU. De beste methode tot nu toe die ik gevonden heb is Aura. Die van MSI is een ramp. Maar die kleuren van de fans in de behuizing blijven in het geheugen en gaan niet terug naar regenboog.
Anoniem: 454358 1 november 2024 08:48
Windows wordt meer en meer een monster. Op mijn thuis of ben ik weer terug op op 10. Ik zit al wat Linux distros te testen. Gaming doe ik toch niet meer op een pc wegens een gebrek aan kwaliteit games, dan is een console ernaast genoeg
En hier de "verplichte" Linux gaming opmerking:

Ik game exclusief op Linux. En nagenoeg al mijn games werken perfect. Ik gebruik "gewoon" Ubuntu trouwens. Ook veel uitstapjes te gemaakt en geklooid met allerlei distros. Ik kwam steeds terug bij Ubuntu.

Ik zal niet zeggen dat Linux voor iedereen geschikt is, maar op een bepaalde manier vind ik het zelf doorgaans simpeler dan Windows. En het verschil tussen Mac en Windows is ongeveer net zo groot als tussen Windows en Linux.
Als je niet meer gaat gamen, dan zou ik linux mint aanraden (gebruik ik al jaren) is een ubuntu derivaat en dus ook debian derivaat. En moest je toch wat experimenteler willen gaan dan zou ik Manjaro eens een draai geven. Manjaro is wat meer "bleeding edge" en zal dikwijls sneller nieuwere packages krijgen. Maar als je 100% stabiliteit wilt en ok bent met niet altijd de laatste nieuwe versie een dag na release, linux mint
Ook is er nog steeds het issue met het dependencie-verhaal met de Windows Explorer. Je kan Recall niet verwijderen als je de nieuwe Windows 11 variant van de Explorer wil gebruiken. Bij het verwijderen van Recall wordt de Windows Explorer terug gezet naar versie Windows 7.
Alleen het deactiveren van Recall is op dit moment nog de enige optie.

Al zag ik een Youtube vlog van Britec9 dat Microsoft ook hier al mee aan het sleutelen is. Want er zijn nu al Debloat tools in omloop die Recall meteen al deactiveren.
Als zelfs de Amerikanen problemen maken over de spyware van MIcrosoft....
Liever helemaal niet want dit gaat op mijn systeem dag 1 uitgeschakeldn worden

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.