Samsungs omzet uit geheugen en opslag stijgt met 142 procent door AI

Samsung Electronics had in het afgelopen kwartaal een omzet van omgerekend 14,6 miljard euro uit de Memory-tak, 142 procent meer dan een jaar eerder. Voornamelijk dankzij die Memory-tak had Samsung een operationele winst van 7 miljard euro, 6,6 miljard euro meer dan een jaar eerder.

Doordat grote hyperscalercloudbedrijven nu steeds meer investeren in AI, is er meer vraag naar HBM-, dram- en ssd-chips, schrijft Samsung. Het bedrijf schrijft daarnaast over 'prijsverbeteringen', waardoor de omzet en de operationele winst zijn gestegen. Samsung Electronics verwacht ook de rest van het jaar veel te blijven verdienen met de Memory-tak door die blijvend sterke vraag naar de chips.

Een jaar geleden boekte de Device Solution-tak, waar Memory onder valt, juist een verlies van toen omgerekend 3,1 miljard euro vanwege de aanhoudende economische onzekerheid onder consumenten. In het afgelopen kwartaal was de operationele winst van deze DS-tak 4,34 miljard euro, meer dan de helft van Samsung Electronics' operationele winst.

De smartphonetak haalde een iets hogere omzet. Hier steeg die met 8 procent tot 17,9 miljard euro. Samsung zegt dat de algehele vraag naar Samsung-smartphones minder was dan voorheen, al zou de S24-serie juist meer verkocht worden dan zijn voorganger. Daardoor kon de omzet toch iets stijgen. De winstgevendheid van de smartphonetak daalde wat doordat componenten duurder werden. De smartphone- en netwerktak van Samsung had het afgelopen kwartaal een operationele winst van 1,5 miljard euro, ruim een half miljard euro minder dan een jaar eerder.

Samsung kwartaalcijfers Q2 2024

Door Hayte Hugo

Redacteur

31-07-2024 • 17:00

21

Submitter: wildhagen

Reacties (21)

Sorteer op:

Weergave:

AI?

Bubbel.

"Plop"
Leg dan op z'n minst uit waarom je dit denkt.

Wij gebruiken al 10 jaar software wat in de category "AI" valt en sinds anderhalf jaar ook LLMs voor van alles en nog wat. Daar zijn we zeer succesvol mee en onze productiviteit is enorm toegenomen.

Dat er ook voldoende bedrijven zijn die gaan omvallen, dat is altijd waar en niks nieuws. Dat gebeurt in elke business. Dat van de 10 bedrijven er 7 al heel snel omvallen, 2 nauwelijks overleven en eentje uiterst succesvol wordt, ook dat is niks nieuws. Toch dragen ook de omgevallen bedrijven bij aan de economie, ook daar worden salarissen betaalt en ook daar leren mensen nieuwe dingen. Die dan later elders worden toegepast.
Dat er nuttige toepassingen zijn voor de LLMs, daar twijfel ik niet aan. Maar ik hoop toch dat ik er geen wetenschappelijk onderzoek bij moet sleuren (want dat heb ik niet) om te stellen dat de term "AI" enorm opgeblazen is sinds de lancering van ChatGPT. Het verkoopt als zoete broodjes. En dan is het nog niet eens AI.

Voorbeeld: we kochten onlangs een nieuwe wasmachine. Ik veronderstel dat het een enorm geavanceerd model is want hij kreeg het label "AI" mee. Onze was komt er echter nog altijd even proper uit als bij de vorige machine en qua verbruik zie ik niet onmiddellijk een verschil.

De aandelenkoers van NVIDIA, de impact op de omzet en winst van Samsung op vlak van geheugen zoals in dit artikel wordt aangehaald, dat zijn toch geen duurzame trends. Ik geloof dat er momenteel enorm veel wordt geïnvesteerd in zaken waarvan achteraf het nut veel te laag blijkt, en dan barst de bubbel.

Dat neemt niet weg dat "AI"/LLMs geen nut hebben op zich. Er zullen ook heel veel nuttige projecten en ontwikkelingen bij zijn. Maar mijn overtuiging is dat het percentage "rommel waarvan men nog niet beseft dat het rommel is", disproportioneel hoog is.

Ik denk dat we bv. allemaal wel het nut inzien van het internet en e-commerce. En toch is de .com bubbel destijds gebarsten. Het feit dat een basisconcept/ontwikkeling nuttig is neemt niet weg dat er tegelijkertijd ook een enorme hoop rommel tussen zit waar veel te veel geld naartoe gaat wat op termijn gebakken lucht zal blijken te zijn (zoals het onschuldige voorbeeld van onze wasmachine).

[Reactie gewijzigd door Karebare op 31 juli 2024 18:29]

De term "AI" is helemaal niet opgeblazen, de term is altijd heel breed geweest. En is ook al heel oud. Het is nu alleen met de doorbraak van LLMs in de schijnwerpers gezet. Zoals gezegd, wij werken al heel lang met AI, alleen noemden we het geen AI. Dat is het echter wel. In onze marketing noemen we het nu ook AI, wat we 10 jaar geleden niet deden. Het is maar net wat de klant horen wil _/-\o_

Van jouw wasmachine geloof ik direct dat AI daar van toepassing is. De term is namelijk zo breed dat het al heel snel waar is. Een simpele decision tree is al een vorm van AI. Dat ze dit nu noemen in de reclame, is wat de klant nu horen wil en dus doen ze dat.
Het feit dat de term nu overal wordt opgeplakt alsof het product dan plots meer waard is, is net wat ik bedoel. Je geeft het zelf aan; je noemt het maar AI en plots is het in de ogen van de klant meer waard.

In sommige gevallen zal die perceptie van meerwaarde ook onderbouwd zijn met echte meerwaarde, een echte evolutie of verbetering. Dat kunnen we alleen maar toejuichen. Ik ben echter van mening dat er in de miljarden die worden geïnvesteerd heel veel geld gaat naar de perceptie dat het beter is zonder dat er een echte meerwaarde aan vast hangt. Vroeg of laat wordt die geldstroom onhoudbaar.

Daarmee bedoel ik niet dat dat in jouw business het geval is. Ik geloof echter niet dat in globaliteit de gigantische uitgaven aan "AI" proportioneel zijn met de gerealiseerde meerwaarde. En daarom verwacht ik ergens nog een "plop".
In uw betoog haal je wel een paar dingen door elkaar. AI stickers zonder weerwaarde VS investeringen in R&D zonder meerwaarde. Uiteindelijk wil iedereen 'first' zijn en ja in die race zullen winnaars en verliezers zijn. Netflix, Ebay etc waren bijvoorbeeld winnaars. Kodak is een voorbeeld van een verliezer omdat ze de digirtale transformatie niet goed ingeschat hadden.
Ik geloof echter niet dat in globaliteit de gigantische uitgaven aan "AI" proportioneel zijn met de gerealiseerde meerwaarde
Dat is nog te vroeg om te zeggen. De meerwaarde van LLM's kan je nu niet op 123 beoordelen, laat staan dat je nu kan spreken van een bubbel. Het kan best zijn dat bedrijven die niet investeren in AI floppen en bedrijven die wel investeren in AI zullen bovendrijven.

De meerwaarde van AI in zijn core = economische productiviteit verbeteren. Voor wie het woord productiviteit niet kent: Hogere economische productiviteit = meer doen met minder middelen of kosten.

Bijvoorbeeld in game development kan AI helpen sneller grotere werelden te maken of logica te schrijven op basis van een geschreven of ingesproken briefing. Ai kan ook helpen om code te valideren, te refactoren of te testen voor productie. AI kan bijvoorbeeld ook helpen om een game te porten naar een andere API.

De fundamentele meerwaarde van AI is eigenlijk al bewezen. Het duurt gewoon even vooraleer dat bedrijven een eigen model gemaakt hebben en geinplementeerd in hun systemen. Apple bijvoorbeeld heeft nog steeds geen geavanceerde AI in zijn ecosyteem ingebouwd. Dat is pas voor 2025 en dat is op de koop toe V1. We aint seen nothing yet.

Het is natuurlijk heel populair om te roepen dat AI een hype is die miserabel gaat floppen. Dat getuigd van weinig inzicht want je gaat voorbij aan het potentieel door enkel naar het nu te kijken. Je mag er gif op innemen dat bedrijven die nu starten om AI te inplementeren in hun producten en diensten daar later de vruchten gaan van plukken. De kunst zit er in de investeringen te doseren over de tijd omdat de nieuwe generatie AI nog in zijn kinderschoenen staat.

De AI van vandaag is een versnelde digitale transformatie door nieuwe Deep Learning tools te integreren in een workflow om zo de productiviteit te verhogen. De clam dat "veel geld gaat naar de perceptie dat het beter is zonder dat er een echte meerwaarde aan vast hangt." is wat mij betreft ongefundeerd omdat er wel degelijk fundamentele bewijzen zijn in een POC setting die het potentieel van AI kracht bij zetten. Het tegendeel beweren is zoals in de jaren 2000 ontkennen dat de investeringen in internet een flop zullen worden. Sommige bedrijven zijn toen geflopt maar voor 99% van bedrijven was de digitale snelweg de juiste beslissing.
Of het méér waard is met het label "AI", dat weet ik niet. Dat het zónder dit label moeilijker verkoopt, dat denk ik wel. En omdat AI zo breed is, zullen veel producten ook al lang en breed AI bevatten. Men plakt er nu ook de AI sticker op om het te kunnen verkopen. Zonder die sticker zou de consument naar een ander product kijken.

Ik zie niet dat er (te) veel geld naar perceptie gaat, zeker niet bij Samsung. Over een paar jaar weten we of ik het goed heb gezien 8-)

Dat veel bedrijven zullen omvallen, maar natuurlijk! Maar dat is niks nieuws en heeft imho niks met AI te maken of met een bubble. Veel bedrijven mislukken nu eenmaal, dat is altijd zo geweest en zal altijd zo blijven.
Als die term zó breed is dat vrijwel alles eronder valt, dan klopt er denk ik iets niet. Kunstmatige intelligentie wordt te pas en onpas gebruikt, terwijl het geen relevantie met de definitie heeft.

En nee, gebagitalliseerd gezegd, een eenvoudige boomstructuur doorlopen maakt iets nog geen kunstmatige intelligentie. Die intelligentie of simulatie komt vaak helemaal niet terug, terwijl het label wel wordt gebruikt.
Dat kun je wel vinden, toch zijn de definities zoals ze zijn. En is ook een beslisboom een vorm van AI. Zie bijvoorbeeld Wikipedia voor de details
Ik weet het, maar iedereen denkt nu dat LLM's een magische techniek is die echt nadenkt en je overal voor kan gebruiken als een echte assistent. Het probleem is dat dat natuurlijk niet zo werkt. Er zijn een paar dingen waar LLM's echt geweldig in zijn en een heleboel waar ze niet goed in passen.

Het probleem is nu dat ze overal en alles worden ingezet als wondermiddel. Het typische symtoom van een totaal losgeslagen hype.
Ik heb meer de gedachte dat men het inzet grotendeels voor gewin, waar ook in.
Maar ik zie liever dat men de grote ziekten met dit soort "AI" probeert te beheersen, ipv tot welke planeet kunnen we nu zien, hoe kunnen we geld besparen, hoe kan ik mezelf verrijken etc.
Zet het in voor de belangrijke zaken, maar dan komt weer wat anders om de hoek kijken, wie wil wel iets en wie wil het niet en wat gaat er met wetten gebeuren in landen zelf of als EU in waarin AI ingezet moet worden?
Het bubbeltje zal echt niet voor alles *plop* zeggen.
Uiteindelijk worden sommige diensten zo groot, invloedrijk en geavanceerd dat een heleboel kleine AI aanbieders hun bestaansrecht verliezen en de stekker eruit zullen trekken.
Er is nu zo'n enorme "wildgroei" aan AI diensten voor van alles en nog wat en vaak ook een heleboel diensten met praktisch het zelfde doel (image generators), dat gaat natuurlijk nooit voor iedereen standhouden aangezien zoiets aanbieden niet gratis is en als er amper mensen gebruik van maken is het snel klaar.
Vooral het laatste wat je zegt. Ik verwacht dat wanneer de (behoorlijk hoge) kosten van AI eindelijk een keer doorgerekend worden aan de klant, de klant opeens ook een stuk kritischer gaat kijken naar wat het nou oplevert.
Een lollig voorbeeld vind ik wel de radioreclame die momenteel speelt over een thuisbatterij die 'AI gestuurd' is. Los van dat dat precies inhoudt, betwijfel ik bij dat soort zaken ten zeerste of dat lucratief is :+

Maar een bubbel? Nee, dat denk ik niet. Niet zoals de dotcom bubble althans.
Natuurlijk niet, maar er gaat natuurlijk een heleboel van ploppen. Een heleboel is gebakken lucht. Heel veel diensten waar AI bij de haren bij gesleept wordt om maar mee te kunnen doen.

Het is een bubbel zoals elke hype that is. Blockchain, metaverse, nu weer AI.

Dat betekent niet dat die diensten helemaal geen nut hebben (blockchain en metaverse hebben ook zeker hun toepassingsgebieden en ik ben dol op VR) maar dat de hijgerige investeerders het veel te veel opblazen en groter maken dan het is. Dat is een pyramidespelletje en uiteindelijk valt dat altijd om.

[Reactie gewijzigd door Llopigat op 31 juli 2024 20:24]

Wat jij beschrijft is precies wat er gebeurd is tijdens de DOT.COM bubble.
Beetje simpele reactie. Maar krijg als ik naar de markt kijk inderdaad wel en flashback naar de .com bubble. Je hoeft als tech bedrijf maar ai te roepen of het geld komt eraan fladderen. Nu een blow off top en later dit jaar na rate cuts een depressie? Het wordt weer tijd.
Idd TV moesten 3D zijn en gebogen. "Plop"
Ze hebben zelf ook de prijzen van o.a NAND aanzienlijk verhoogd eerder dit jaar. Als de inkoop- en productiekosten relatief gezien nagenoeg hetzelfde blijven is het niet gek dat ze meer verdienen, met name als daar ook de toenemende vraag door AI nog bij komt.
Ja die zijn echt knap gestegen :'( Dat merkte je meteen in de SSD prijzen terug. Het is ook niet alleen Samsung die dat heeft gedaan.
AI de hype van 2024.
Ik merk er niks van op mijn S24 ultra en ook niet op de intel ultra 9.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.