Gerucht: betaalde Mozilla-dienst voor ontwikkelaars komt in maart in de Benelux

Mozilla zou zijn betaalde dienst voor ontwikkelaars, MDN Plus, in maart willen uitbrengen. Nederland en België zouden tot de eerste landen behoren waar ontwikkelaars de dienst kunnen afnemen. Mozilla testte MDN Plus al vorige zomer.

MDN Plus bood webontwikkelaars tijdens de test diepgravende artikelen over webtechnieken. Dat zou de basis vormen van het abonnement, meldt ontwikkelaar Sören Hentzschel op zijn blog. Het abonnement zou af te sluiten zijn vanaf 9 maart en zou tien dollar per maand of honderd dollar per jaar kosten. De dienst zou behalve in Nederland en België ook uitkomen in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Spanje, Ierland, VS, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Maleisië, Nieuw-Zeeland en Singapore.

Aan de huidige MDN Web Docs verandert niets, zo zei Mozilla tijdens de test vorig jaar zomer. De dienst is een aanvulling op de bestaande Web Docs en is vooral gericht op webontwikkelaars en niet op consumenten.

Mozilla heeft afgelopen jaren steeds meer abonnementsdiensten online gezet, om zo minder afhankelijk te worden van inkomsten uit bijvoorbeeld de overeenkomst met Google. Zo kwamen onder meer Mozilla VPN en Firefox Relay uit als betaalde diensten.

Mozilla MDN Plus

Door Arnoud Wokke

Redacteur Tweakers

21-02-2022 • 11:52

16

Submitter: TheVivaldi

Reacties (16)

Sorteer op:

Weergave:

Uit de blog (zie bron in artikel):
The promise: Monthly articles with special depth on specific topics from industry experts
Dit wordt ook al gratis geboden via Stackoverflow en Medium. Wat ik mijzelf dan vooral afvraag: hoe gaat de kwaliteit van de artikelen op deze betaalde dienst zijn?

Als artikelen niet halve kopieën zijn van bestaande documentatie (zoals zeker bij Medium vaak het geval is) dan zou het best interessant kunnen worden. Is er een incentive voor de schrijvers om voor kwaliteit te kiezen?

Daarnaast zou een groot deel van het MDN documentatieteam een paar jaar geleden ontslagen zijn (zie https://www.reddit.com/r/..._entire_mdn_writers_team/ ). Als kwaliteit het doel is; hoe gaat men dat dan halen met (schijnbaar) minimale bezetting?

[Reactie gewijzigd door Stukfruit op 28 juli 2024 08:34]

Medium is niet gratis meer, toch? Ik krijg na een paar artikelen al meteen een paywall te zien :-(

Ik zat zelf te kijken om een blog te starten (mijn werk betaalt me er zelfs voor om het te doen), maar medium vind ik een vervelend platform. Je lezers worden continu gemaand te betalen (ik wil er zelf helemaal geen geld voor hebben) en ook wordt er enorm veel aan tracking gedaan. Ik ben daar zelf erg tegen dus ik ga mijn lezers dat zeker niet aandoen.

Deze post (ironisch genoeg op Medium zelf) verwoordt het het beste: https://medium.com/@nikit...for-blogging-bb0048d19133

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 28 juli 2024 08:34]

Zoals met wel meer services was Medium in het begin heel gaaf maar je hebt inmiddels meer (betere) alternatieven.
Daar ben ik wel benieuwd naar. Noem er eens een paar?
Momenteel, met momentum? Substack, bijvoorbeeld. Twitter kan ook een prima alternatief zijn. Reddit idem. Of Hugo... het is maar net waar je het voor wilt gebruiken. Er zijn ook minder populaire alternatieven, die hebben dan dat momentum niet.

Ik denk dat uiteindelijk Substack en Medium steeds kutter worden (net zoals Hyves, LiveJournal, MySpace, enz enz); niet beter. Waarom? Grote geld maakt blind, en massa idioten die komt. Zodra de curve er is, moet je wegwezen, of eieren voor je geld kiezen (min of meer wegwezen, naar elders vertoeven).
<rant>
Medium s*cks bigtime:
- vreselijk onhandige interface
- altijd abonnement pushen
- altijd pushen naar mobile app (waar ze je nog beter kunnen tracken ongetwijfeld)
- verschrikkelijk lastige manier van commentaren lezen in die sidebar
En dan heb ik het nog niet over de content gehad. Diegene die ik kan lezen is meestal totaal nutteloos, die interessant lijken, kan ik niet lezen zonder te betalen.
Ik snap de populariteit er echt niet van.
Zoals die post zegt: heb web is gemaakt om tekst uit te wisselen en dat hebben ze weten te verknoeien. Knap hoor.
</rant>
Is Medium nog steeds populair dan? Ik heb dat helemaal achter mij gelaten na de paywall. Zeker toen mijn limiet ook vaker werd gehaald door slecht geschreven artikelen met een mooie headline.
Ik deel je mening over Medium. Het is wel een mooie dienst dus ben ook wel geïnteresseerd in eventuele alternatieven.
Tot nu toe heb ik Stack Overflow alleen gebruikt wanneer ik vragen heb m.b.t. programmeren, niet zozeer diepgaande artikelen (tenzij ik iets gemist heb?). Op Medium heb ik wel een aantal artikelen gelezen maar deze zijn naar mijn mening meestal een hit or miss. Ik denk dat als daar een (klein) team achter zit bij Mozilla de kwaliteit een stuk hoger is. Of het de ~$10 per maand waard is zullen we nog moeten zien :D .
Ik vermoed dat dit plan gaat om een derde vorm.

De eerste vorm is documentatie, hoe zit standaard XYZ in elkaar, wat kan er wel, wat kan er niet, welke browsers ondersteunen versie x al? Dat is waar het Mozilla Developers Network nu al in uitblinkt. En aangezien Mozilla er fors belang bij heeft om kwaliteitsdocumentatie te leveren (zodat we niet meer Chrome-only websites krijgen omdat webdevelopers iets klakkeloos hebben gekopieerd van een brakke site maar wat alleen op Chrome is getest) verwacht ik dat dat gewoon gratis blijft.

De tweede vorm is waar Stack Overflow in uitblinkt, "ik krijg een bepaalde foutmelding, even Googlen..." en dan kom je snel bij SO terecht. Maar, dat is volledig vraaggestuurd, je hebt meestal eerst een vraagstuk of probleem, je gaat niet aan het begin van de dag eens zitten en SO openen.

Een derde vorm zou je kunnen zien als pro-actieve informatie. Bij wijze van spreken artikelen waar je wél aan het begin van de dag eens voor gaat zitten. Om je eindelijk eens Defensive Programming eigen te maken, of best practices voor unit-testing, of hoe een nieuw project te starten dat vanaf de eerste regel code al rekening houdt met Content Security Policy zodat je dat niet achteraf hoeft te beunhazen aan bestaande code.

Uiteraard bestaan er al veel van dat soort artikelen van journalistieke aard die dat soort zaken aanstippen maar, zoals normaal met journalistieke artikelen, die zijn op één moment geschreven en worden daarna nooit meer geupdate. Terwijl een artikel of blog post van drie jaar geleden over Content Security Policy nu toch al flink verouderd is. Als Mozilla het redactioneel voor elkaar krijgt om een reeks guides te maken over dat soort onderwerpen maar die allemaal minstens een keer per kwartaal geupdate worden met de nieuwste inzichten (of op z'n allerminst gecheckt worden op of ze nog accuraat zijn) dan zouden ze volgens mij best iets waardevols in handen kunnen hebben. Ik kan me bijvoorbeeld wel voorstellen dat er bedrijven zullen zijn die een abonnement op zo'n dienst afnemen en hun personeel dan verplichten om regelmatig (of in de eerste maand) de relevante guides te volgen.
Dat laatste is inderdaad mijn grootste zorg. MDN was/is een goed platform voor ontwikkelaars, maar de kracht ervan kwam inderdaad door de actieve bijdrages van mensen die in dienst waren van Mozilla.

Het zou goed kunnen dat deze nu weer worden ingehuurd, al zou het mij ook niet verbazen als ze dit betaald maken en dan het gratis maken voor mensen die actief contributen bijvoorbeeld. Voor Mozilla blijft het gelijk, alleen de werknemer/deelnemer niet (helaas).

Mozilla is op meerdere vlakken goed bezig om minder afhankelijk te worden van Google, aan de andere kant hoop ik niet dat ze te commercieel worden. Sun en Mozilla lijken veel op elkaar, helaas hebben we ook gezien wat er gebeurd met een mooi bedrijf als deze niet genoeg inkomsten heeft om te overleven.
Ook mijn gedachtes, komt het MDN team (of een deel) weer terug misschien?
Mozilla lijkt hard op zoek naar financiering. Dit klinkt als een oplossing die voor Mozilla met weinig middelen goedkoop te realiseren is en in verhouding veel kan opbrengen. Je zet de eigen ontwikkelaars in om hun kennis te delen met wie er voor wil betalen. Of je geeft andere ontwikkelaars de gelegenheid om bij te dragen, zodat ze de lezers duidelijk kunnen maken welke kennis ze hebben.
Maar of 10 euro per maand in een abonnementsvorm gaat werken hangt nogal van veel omstandigheden af. Als ze het handig aanpakken richten ze zich ook op de gun-factor, door duidelijk te zijn dat het bedoeld is als ondersteuning van de 'gratis' Mozilla software.
Ik ben een groot voorstander van een Mozilla dat meer diverse inkomensstromen aanboort. Zo ben ik een betaalde gebruiker van Pocket, niet alleen omdat het een geweldige app is maar ook omdat het bij Mozilla weer geld in het laatje brengt.

Wat ik jammer vind is dat het ze tot nu toe niet gelukt lijkt te zijn om van Rust een flinke inkomstenbron te maken. Dat is waarschijnlijk, samen met Swift, toch wel een van de interessantste nieuwkomers op programmeertaal gebied. Als Mozilla onder een eigen uitgeverij hét standaardwerk voor programmeren in Rust had kunnen publiceren, misschien de organisator van jaarlijkse Rust conferenties etc. was geweest dan had dat nog best een aardige extra inkomstenbron geweest.

Het MDN is nu al een hele mooie dienst, hoge kwaliteit informatie (beter dan een hoop concurrenten als W3Schools) en ook eentje die vanwege de bron vertrouwen geeft dat het oplossingen met hoge compatibiliteit geeft. Het siert het MDN dat ze soms technologieën bespreken die al wel in andere browsers zitten maar nog niet in Firefox. Dat zie ik Google of Apple niet snel doen. Het is jammer dat er kennelijk bezuinigd is op het MDN team terwijl juist, vooral in het belang van het open web als tegenhanger tegen een Chrome-only web, het voor Mozilla van levensbelang moet zijn. Als ze het MDN team dan kunnen bekostigen uit een eigen MDN inkomstenbron is dat vooral voor de duurzaamheid van het team een goede uitkomst.

[Reactie gewijzigd door Maurits van Baerle op 28 juli 2024 08:34]

Ik zou eigenlijk wel graag iets van Mozilla zien in de trant van Private Relay van Apple. Dat lijkt me wel een gat in de markt op PC/Linux gebied (want Apple heeft het inmiddels natuurlijk).

Ze hebben dan wel 'hun' VPN maar dat biedt niet zo heel veel privacy (verandert niet continu van IP, geen dubbele relay), bovendien heb ik veel liever gewoon direct een Mullvad abo. Dat kost precies hetzelfde en dan werkt het niet alleen in mijn browser maar ook in andere programma's. En dan kan je wel dubbel hopping doen.

En ze hebben Firefox Relay maar dit doet nou weer net niet wat Apple doet, Firefox Relay is alleen voor email.

Zo'n web relay functie is nou echt iets waar ik nou wel geld voor over zou hebben, en ik snap niet dat ze daar niet aan werken maar wel aan zoiets als een niche dienst voor web developers. Firefox is sowieso de liefde van webdevs een beetje kwijt tegenwoordig. Want het marktaandeel van Firefox is te laag geworden om zich er nog serieus op te richten. Bijna alles draait nu op de Chromium engine. En ik neem niet aan dat Mozilla veel tips gaat geven over hoe je het beste kan devven voor de grote concurrent Chrome? Laat staan dat veel mensen voor zoiets gaan betalen. Want zoals anderen al zeiden heb je ook gewoon stackoverflow en dergelijke.

En ook dit:
De dienst zou behalve in Nederland en België ook uitkomen in Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Italië, Spanje, Ierland, VS, Canada, het Verenigd Koninkrijk, Maleisië, Nieuw-Zeeland en Singapore.
Dan gaan ze nog beperken in welke landen het beschikbaar is ook?? Dus een web developer in India mag niet meedoen. Het web is bij uitstek een wereldwijd iets, waarom moet hier een beperking aan zitten? En juist in bijvoorbeeld India wordt veel ontwikkeld. Willen ze nou echt geld verdienen of is dit weer zo'n prestigeproject?

Ik snap de strategie van Mozilla echt niet meer...

[Reactie gewijzigd door GekkePrutser op 28 juli 2024 08:34]

Dan gaan ze nog beperken in welke landen het beschikbaar is ook??
Ik vermoed dat ze het nog niet direct overal uitrollen, zoals in India, omdat als ze voor India een apart tarief in rekening zouden gaan brengen (gezien de draagkracht geen gek idee) en ook bijvoorbeeld prijzen in Roepie aangeven ze ook daarmee heel expliciet actief worden in de Indiase markt.

De Indiase markt is geen makkelijke markt om zaken te doen aangezien het land vrij protectionistisch en bureaucratisch is, en er zullen allerlei juridische obstakels overwonnen moeten worden om expliciet daar op te richten. Hoe zit dat bijvoorbeeld met BTW heffing? Of een recht dat een koop op afstand binnen x dagen ontbonden moet kunnen worden? Of aansprakelijkheid? Of copyrightwetgeving? Enz.

In de EU is dat bijvoorbeeld vrij simpel dus als je een dienst al in Ierland aanbiedt dan is het meestal weinig tot geen probleem om dat ook in Tsjechië of Portugal aan te bieden. Maar niet alle markten buiten Europa zijn zo makkelijk.

In de praktijk zul je overigens zien dat Indiërs die dat kunnen betalen gewoon een Amerikaanse abonnement afnemen. Dat maakt dan voor Mozilla niet uit want die hebben nooit expliciet die dienst in India uitgebracht.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.