ASML heeft in 2017 een recordomzet geboekt. De omzet steeg naar 9 miljard euro en de winst kwam op 2,1 miljard euro uit. De fabrikant van chipmachines uit Veldhoven kreeg in het vierde kwartaal van 2017 tien nieuwe bestellingen voor euv-machines.
ASML heeft nu in totaal bestellingen voor de levering van 28 euv-machines in de boeken staan. Samen met die voor andere machines vertegenwoordigen de bestellingen een waarde van 6,7 miljard euro. In het vierde kwartaal van 2017 leverde ASML vier euv-machines. Het bedrijf was van plan in geheel 2017 twaalf euv-systemen te leveren; dat werden er uiteindelijk tien. In 2018 moet het aantal leveringen toenemen tot 22 en in 2019 wil het bedrijf er zelfs minstens 30 leveren, gebruikmakend van de maximale productiecapaciteit tegen die tijd.
Vorig jaar was er volgens ASML-ceo Peter Wennink een omslag bij chipmakers, die toen het vertrouwen in ASML's euv-techniek omzetten in een significante hoeveelheid bestellingen. De divisie voor euv-machines leed echter in 2017 nog verlies, al werd in het vierde kwartaal het break-evenpunt bereikt, wat volgens de ceo een indicatie is dat het de goede kant op gaat met de winstgevendheid van euv.
Onder andere TSMC en Samsung willen de machines in 2018 en 2019 inzetten voor massaproductie. Volgens ASML moet de doorvoer voor rendabele productie op minstens 125 wafers per uur liggen, iets waar het bedrijf hard aan werkt. Verder moet de beschikbaarheid op negentig procent komen te liggen.
De fabrikanten willen op euv overstappen om rendabel kleinere structuren op het silicium aan te kunnen brengen. De inzet van de huidige 193nm-immersielithografie om complexe chips te maken, wordt vanaf 7nm te duur en tijdrovend. De euv-machines van ASML maken gebruik van extreem ultraviolet licht met een aanzienlijk kortere golflengte van 13,5nm, om in één keer dunnere lijntjes te kunnen beschrijven.
De jaaromzet van ASML bedroeg in 2016 nog 6,8 miljard. De winst was toen 1,5 miljard euro.