voor websites dus heel lastig om het hoofd boven water te houden als je afhankelijk bent van advertenties
Tot op zekere hoogte klopt dat, alleen nemen die sites doorgaans geen genoegen met statisch ingebouwde advertenties. Dat soort advertenties zijn zelfs ook wat moeilijker (maar natuurlijk niet onmogelijk) te blokkeren.
Het probleem is echter dat het via advertentieboeren (dan hoef je zelf niet actief op zoek te gaan naar adverteerders) moet lopen, die gebruikers waar ze maar kunnen op internet tracken en profilen. Om ze gericht aanbiedingen te kunnen doen, luidt het argument.
Maar waarom kunnen er geen aanbiedingen van stofzuigers worden gedaan als iemand kijkt naar een artikel over stofzuigen, en aanbiedingen van aanstekers als iemand zich wil verdiepen in de wondere wereld der aanstekers op het internet? Nee, het moet zo zijn dat als je het artikel leest over stofzuigers dat je dan reclame krijgt voor aanstekers, en wanneer je informatie over aanstekers tot je neemt dan krijg je aanbiedingen over stofzuigers, als gevolg van je in kaart gebrachte surfgedrag.
Bovenstaand voorbeeld is natuurlijk wat gechargeerd, maar de aanbiedingen moeten tegenwoordig klaarblijkelijk in zo'n mate gepersonaliseerd zijn, dat veel gebruikers daarbij een steeds onaangenamer gevoel krijgen. Omdat daarmee duidelijk wordt dat die profiling heel diep gaat en nauwkeurig is. En omdat ze niet weten wat er met die informatie verder allemaal nog gedaan wordt.
Wordt die bijvoorbeeld ook verkocht aan verzekeringsmaatschappijen, om even een simpel maar wel cruciaal aspect aan te stippen? Als jij informatie zoekt over aanstekers, en later misschien over nicotine-pleisters, moet je (in de toekomst) dan meer gaan betalen voor een aanvullende ziektekostenverzekering? Of wordt die wellicht zelfs geweigerd? Een aanvullende ziektekostenverzekering mag vandaag de dag al geweigerd worden. Nu zijn de meeste Tweakers waarschijnlijk nog redelijk jong, maar het is misschien toch verstandig dat soort dingen met het oog op de toekomst een beetje in het achterhoofd te houden.
Veel mensen wantrouwen die grote advertentienetwerken daarom (al dan niet terecht), en denken op een gegeven moment 'jullie kunnen me wat' en gaan adblockers gebruiken. Daarmee voorkomen ze naast al die profiling ook uitingen die het gebruik van een site soms compleet verpesten, en tevens het serveren van malware wat je steeds vaker hoort. Voor websites die ze wel vertrouwen worden eventueel uitzonderingen aangemaakt.
Natuurlijk zijn veel sites van reclame afhankelijk, maar daarmee is de kous dus niet af. Ze zouden bijvoorbeeld meer op zoek kunnen gaan naar mogelijkheden om zelf die reclame in de site in te bouwen. Dat heeft voor de site als voordeel dat zo'n advertentie standaard vaak niet geblokkeerd wordt (adblockers houden default doorgaans 'content' tegen van externe (reclame-)domeinen). Voor de gebruiker heeft dat als voordeel dat hij/zij niet getracked/geprofiled wordt, de site niet wordt volgehangen met overlay-banners, en dientengevolge zal de aversie tegen een advertentie verminderen.
Het is voor een site echter makkelijker met een grote advertentieboer in zee te gaan, maar op die manier is blokkeren ook weer makkelijker. Op een gegeven moment keert de wal het schip dus.