Let op: je bekijkt een oudere versie van dit artikel. Bekijk hier de nieuwste versie van dit artikel.

Door Redactie Tweakers

Desktop Best Buy Guide: maart 2014

Tweakers' aankoopadvies voor desktops

Inleiding

De tweede Desktop Best Buy Guide van 2014 is een feit. In deze editie zien we veel standaard systemen terug zoals het allround budget- en basissysteem en diverse gamesystemen. Daarnaast behandelen we nog een special: de vraag naar een nieuwe editie van de thuisserver stond hoog op het lijstje. Daarom hebben we besloten om dat systeem weer eens aandacht te geven. We hebben direct uitgepakt met twee verschillende varianten op de thuisserver en een kant-en-klaar opslagsysteem.

De budgetten van het budget- en basissysteem zijn onveranderd gebleven en opnieuw bepaald op 250 en 325 euro. We hebben het idee dat de budgetten nog erg goed passen bij de componenten en doelgroep die we zoeken. Geen reden om die aan te passen dus. De gamesystemen hebben wel een iets ander budget gekregen. Het gat tussen het basis- en mainstreamgamesysteem was in de vorige Best Buy Guide erg groot geworden. Zodoende hebben we het budget van het basisgamesysteem flink verhoogd van ruim 550 naar 700 euro.

De budgetten voor de thuisservers zijn zonder harde schijven, omdat ieder gebruiksscenario wel andere eisen heeft aan het aantal harde schijf of aan de totale opslagcapaciteit. We doen uiteraard wel een suggestie voor de te gebruiken harde schijven. De budgetthuisserver heeft een budget gekregen van 225 euro. De mainstreamthuisserver heeft een budget van 550 euro gekregen en is daarmee ook enigszins klaar voor een virtualisatieplatform zoals ESXi. De duurdere thuisserver beschikt tevens over Intel technologie om apparaten direct beschikbaar te stellen aan virtuele machines, de officiele benaming hiervoor is Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d).

Zoals gebruikelijk zijn de Best Buy Guide-systemen samengesteld in overleg met de community van Tweakers; in het topic op het Gathering of Tweakers-forum kan iedereen zijn mening over het perfecte systeem geven. Het BBG-team plaatst een aantal weken voor publicatie voorstellen voor systemen in het Complete Systemen & Laptops-forum. Vervolgens kunnen alle forumbezoekers hun mening geven en over wijzigingen discussiëren. Bij het schrijven en samenstellen van de definitieve BBG gaan we uit van de feedback uit de bovengenoemde topics, onze eigen bevindingen, de reviews van collega-hardwaresites en de ervaringen van medetweakers op het forum en in de Productreviews.

SysteemBudget (Exclusief randapparatuur)
Budgetsysteem 250 euro
Basissysteem 325 euro
Budgetgamesysteem 425 euro
Basisgamessyteem 700 euro
Mainstreamgamesysteem 1100 euro
Thuisserver 225 euro

De prijzen bij de diverse onderdelen worden realtime uit de Pricewatch opgevraagd en zijn daardoor aan verandering onderhevig. De prijzen in de tabellen worden vastgesteld op het moment van publicatie. Als een onderdeel meer dan eens in een configuratie voorkomt, zoals de twee videokaarten voor een sli- of crossfire-systeem, wordt daar in de totaalprijs rekening mee gehouden. Alle prijzen zijn inclusief btw.

Budget- en basissysteem

We trappen zoals gebruikelijk af met het budgetsysteem. Deze computer is bedoeld voor mensen met een kleine beurs. Hij moet basale taken als communicatie, surfen en tekstverwerken zonder problemen af kunnen handelen, maar hoeft nergens echt in uit te blinken. We hebben voor dit systeem de grens op €250 bepaald en zijn daar zelfs nog iets onder gebleven.

Budgetsysteem

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Pentium G3220 Boxed
Intel Pentium G3220 Boxed

Het budgetsysteem is uitgerust met een Intel Pentium-processor uit de Haswell-familie. De G3220 is een op 3GHz geklokte dualcore-processor die tevens over een geïntegreerde geheugencontroller en grafische processor beschikt. Ook niet onbelangrijk is het bescheiden tdp van 54W.
linkProductspecificaties @ Intel

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden ASRock Intel H81M-DGS
ASRock Intel H81M-DGS

Om het systeem binnen het budget te houden is er voor een van de goedkoopste moederborden met een 1150-voetje gekozen. Er zijn slechts twee geheugenslots aanwezig, maar het moederbord beschikt wel over usb 3.0- en sata-600-aansluitingen. Daarnaast zijn zowel d-sub- als dvi-poorten aanwezig, zodat het kan worden aangesloten op vrijwel alle soorten monitoren. Voor wie toch nog een grafische kaart wil toevoegen is er ook nog een pci-e x16-slot aanwezig.
linkProductspecificaties @ Asrock

4.5 van 5 sterren
€ 14,49Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ
Crucial CT51264BA160BJ

We hebben ervoor gekozen om één geheugenmodule van 4GB te plaatsen in ons systeem. Op die manier kan in de toekomst relatief goedkoop het geheugen worden uitgebreid. De module is gemaakt door Crucial en draait in het budgetsysteem op maximaal 1333MHz, omdat de geheugencontroller van de Pentium hogere snelheden niet toelaat.

4 van 5 sterren
OnbekendSolid State Drives Kingston SSDNow V300 120GB
Kingston SSDNow V300 120GB

Wat de opslag betreft moet er een afweging worden gemaakt tussen snelheid en capaciteit. Heb je veel opslagcapaciteit nodig, dan kun er beter voor een traditionele harde schijf worden gekozen. Met een solid state disk start het systeem altijd rap op en reageert het altijd lekker snel.
linkReview @ Anandtech

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Antec VSK-3000E
Antec VSK-3000E

De Antec VSK-3000E is een midi-tower met ruimte voor een micro-atx-moederbord. Achterin zit een stille 92mm-ventilator en aan de voorkant is ruimte voor een ventilator van hetzelfde formaat. De kast is goedkoop en biedt ons de mogelijkheid om zelf een voeding uit te zoeken, die aan onze energiebehoefte en kwaliteitseisen voldoet. Er is ook een drivebay aanwezig voor onze ssd.
Aan de voorzijde vinden we twee usb 2.0-aansluitingen. We moeten het wel stellen zonder usb 3.0-aansluitingen, dit kon er binnen ons budget helaas niet meer van af.
linkProductspecificaties @ Antec

4.5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen be quiet! System Power 7 300W
be quiet! System Power 7 300W

In het budgetsegment is de keuze voor een behuizing met ingebouwde voeding vaak een goedkopere keuze. De voedingen zijn echter over het algemeen niet van een geweldige kwaliteit. Zo wordt er maar al te vaak van goedkope condensators gebruikgemaakt en laat het rendement ook vaak te wensen over. Vandaar dat we besloten hebben om toch maar iets meer geld uit te geven voor wat kwaliteit.
linkProductspecificaties @ be quiet!

€ 14,49Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Pentium G3220 Boxed € 48,91 Onbekend
Moederborden ASRock Intel H81M-DGS € 38,36 Onbekend
Geheugen intern Crucial CT51264BA160BJ € 30,25 € 14,49
Solid State Drives Kingston SSDNow V300 120GB € 62,- Onbekend
Behuizingen Antec VSK-3000E € 24,- Onbekend
Voedingen be quiet! System Power 7 300W € 32,15 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 235,67 € 14,49

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Voor het tweede systeem, wat we als het basissysteem aanduiden, hebben we het budget op €325 gesteld. Hiermee kunnen we onder meer een sneller processor en geheugen uitzoeken. Ook is er voor een ssd met betere prestaties gekozen en heeft de behuizing ook een usb 3.0-aansluiting aan de voorkant.

Basissysteem

4 van 5 sterren
OnbekendProcessors AMD A8-6600K Boxed
AMD A8-6600K Boxed

De AMD A8-6600K is een processor uit de Richland-familie, met AMD's Piledriver-modules en een Radeon HD8570D-gpu aan boord, met behoorlijke prestaties. De basisklokfrequentie van deze quadcore-processor is 3,9GHz, wat kan oplopen tot 4.2GHz wanneer de turbomodus ingeschakeld wordt.
linkReview @ ExtremeSpec

4.5 van 5 sterren
OnbekendMoederborden MSI A78M-E45
MSI A78M-E45

Het basissysteem rusten we uit met een moederbord van MSI. De A78M-E45 heeft alles wat je van een modern moederbord mag verwachten, zoals usb 3.0- en sata-600-aansluitingen. Ook zijn er twee extra geheugenslots aanwezig, waardoor we nu twee modules kunnen plaatsen, maar nog steeds de mogelijkheid hebben om de hoeveelheid geheugen op een later tijdstip uit te breiden. Dit moederbord van MSI staat er verder om bekend dat de mosfets van een betere kwaliteit zijn dan de Asrock-moederborden in dit prijssegment.
linkProductspecificaties @ MSI

OnbekendGeheugen intern G.Skill F3-14900CL9D-4GBXM
G.Skill F3-14900CL9D-4GBXM

De apu's van AMD hebben baat bij snel geheugen en daarom kiezen we ditmaal voor geheugen wat op een frequentie van maar liefst 1866MHz is geklokt. Waar we bovendien in het budgetsysteem een enkel reepje van 4GB plaatsen, zijn er nu twee modules van 2GB. Per saldo evenveel geheugen, maar de twee modules worden in dualchannel-configuratie aangesproken, wat een positieve invloed op de prestaties heeft.
linkProductspecificaties @ G.Skill

4.5 van 5 sterren
OnbekendSolid State Drives Samsung 840 EVO 120GB
Samsung 840 EVO 120GB

Ook in het basissysteem plaatsen we een 120GB ssd. Dit keer kiezen we voor de iets duurdere Samsung 840 EVO. Deze ssd's maken gebruik van tlc-geheugen, wat zich inmiddels heeft bewezen als betrouwbaar. Omdat in de 840 EVO-serie een nieuwe cachingtechniek wordt toegepast, behoort deze ssd tot de snelsten in de markt. De opgegeven leessnelheid bedraagt 540MB/s terwijl de schrijfsnelheid 410MB/s bedraagt.
linkReview @ TweakerslinkReview @ Anandtech

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Cooler Master N300 (Closed)
Cooler Master N300 (Closed)

De Cooler Master N300 is geschikt voor atx- en matx-moederborden. Aan de voorzijde vinden we de gebruikelijke aansluitingen: 3,5mm-headphone, microfoon, tweemaal usb 2.0 en eenmaal usb 3.0. Verder is de behuizing van binnen ook in het zwart afgewerkt, kan de voeding onderin het systeem worden geplaatst en biedt de N300 de mogelijkheid om 6 ventilatoren te plaatsen. Standaard worden er al twee ventilatoren meegeleverd.
linkProductspecificaties @ Cooler Master

€ 0,-Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors AMD A8-6600K Boxed € 84,94 Onbekend
Moederborden MSI A78M-E45 € 48,- Onbekend
Geheugen intern G.Skill F3-14900CL9D-4GBXM € 44,23 Onbekend
Solid State Drives Samsung 840 EVO 120GB € 74,- Onbekend
Behuizingen Cooler Master N300 (Closed) € 32,50 Onbekend
Voedingen be quiet! System Power 7 300W € 32,15 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 315,82 € 0,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

We hebben weer een selectie gemaakt van randapparaten waarvan de prijs en de prestaties bij de budget- en basissystemen van deze BBG passen. Daarnaast bieden we een extra optie met betrekking tot de opslag.

Basisonderdelen

3.5 van 5 sterren
€ 54,99Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB

Omdat de gekozen ssd een capaciteit van 128GB heeft, is het niet ondenkbaar dat de ssd vol zal raken. Daarom bieden we een harde schijf van 1TB als optie aan.
De harde schijf is goed leverbaar, voor een lage prijs. Het toerental bedraagt 7200 per minuut.
linkProductspecificaties @ Seagate

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives LG GH24NS90 Zwart
LG GH24NS90 Zwart

Veel mensen gebruiken hun optisch station steeds minder. Een OS kan via een usb-drive worden geïnstalleerd en veel programma's zijn als download beschikbaar. Er zijn echter voldoende redenen te bedenken om toch een dvd-brander in de computer te plaatsen, vandaar dat we er nog steeds een aandragen, maar niet meer in de standaardconfiguratie. De GH24NS90 van LG is goedkoop, relatief stil en verder niets bijzonders, maar doet gewoon wat je er van verwacht.
linkProductspecificaties @ LG

3 van 5 sterren
OnbekendMonitoren LG 22EN43T-B Zwart
LG 22EN43T-B Zwart

De LG 22EN43T is een prima monitor wanneer er niet te veel geld uitgegeven mag worden. Het scherm heeft een resolutie van 1920x1080 pixels en een beelddiagonaal van 21,5 inch. De monitor heeft verder een responstijd van 5ms en beschikt over zowel een d-sub- als dvi-aansluiting. In de doos zit overigens alleen een vga-kabel, dus als je de monitor digitaal wilt aansluiten zal er nog apart een dvi-kabel moeten worden aangeschaft.
linkProductspecificaties @ LG

4.5 van 5 sterren
OnbekendMuizen Logitech RX250 (Zwart)
Logitech RX250 (Zwart)

De Logitech RX250 is een basismodel. Deze bedrade optische usb-muis heeft als enige extraatje een scrollwiel dat zowel verticaal als horizontaal kan bewegen.
linkProductspecificaties @ Logitech

4 van 5 sterren
€ 9,99Toetsenborden Logitech K120 (Internationaal)
Logitech K120 (Internationaal)

De K120 is een uiterst eenvoudig bedraad usb-toetsenbord, maar Logitech heeft allang bewezen dat het ook voor de kleine beurs goede spullen levert.
linkProductspecificaties @ Logitech

4 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Logitech MK260
Logitech MK260

Wil je minder kabels op je bureau, dan raden we de Logitech MK260 aan. Dit draadloze setje bestaat uit een optische muis en een toetsenbord met diverse extra knoppen om snel programma's te kunnen starten.
linkProductspecificaties @ Logitech

4 van 5 sterren
OnbekendPC speakersets Logitech LS11
Logitech LS11

De Logitech LS11-set bestaat uit twee losse speakers van 1,5 watt. Daarnaast beschikken ze over in- en uitgangen aan de voorzijde, zodat een hoofdtelefoon, een microfoon of een mp3-speler probleemloos kan worden aangesloten.
linkProductspecificaties @ Logitech

Logitech HD Webcam C270 (Zwart)

Wordt de computer ook voor Skype gebruikt, dan is een webcam wel zo leuk. De Logitech HD Webcam C270 maakt beelden in 720p-formaat en heeft een ingebouwde microfoon. Er zijn zeker goedkopere webcams te krijgen, maar dat gaat vaak ten koste van resolutie en kwaliteit.
linkProductspecificaties @ Logitech

€ 81,73Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB € 46,90 € 54,99
Optische drives LG GH24NS90 Zwart € 16,30 Onbekend
Monitoren LG 22EN43T-B Zwart € 101,- Onbekend
Muizen Logitech RX250 (Zwart) € 5,94 Onbekend
Toetsenborden Logitech K120 (Internationaal) € 9,95 € 9,99
Toetsenborden Logitech MK260 € 28,95 Onbekend
PC speakersets Logitech LS11 € 15,13 Onbekend
Webcam Logitech HD Webcam C270 (Zwart) € 19,19 € 16,75

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Budget- en basisgamesysteem

Na een ronde van afwezigheid krijgt dit keer het budgetgamesysteem weer de volle aandacht. We zijn weer aan de slag gegaan met een budget van 425 euro. Er zijn enkele kleine wijzigingen te vinden in het moederbord en de processor, maar de grootste wijziging betreft de videokaart. Het is helaas niet gelukt om ons aan het budget van 425 euro te houden vanwege de beperkte beschikbaarheid van enkele interessante videokaarten. Mede daardoor is het wel een erg krachtig budgetgamesysteem geworden die een aantal jaren mee kan.

Budgetgamesysteem

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors AMD Athlon II X4 760K Black Edition Boxed
AMD Athlon II X4 760K Black Edition Boxed

De gekozen processor is er een van AMD. Er is in het budgetgamesysteem al vaker gekozen voor een Athlon II X4 en die keuze is ditmaal niet veranderd. Wat soms nog wel verandert is de keuze voor het model. We menen er goed aan te doen om een paar euro extra uit te geven zodat we de AMD Athlon II X4 760K kunnen installeren in plaats van de 750K. Dit is feitelijk een AMD A10-6800K, maar dan met een uitgeschakelde grafische kern en een iets lagere kloksnelheid.

Ten opzichte van de 750K biedt deze processor een hogere kloksnelheid van maar liefst 400 MHz, waardoor de kloksnelheid uiteindelijk op 3.8GHz komt. Tevens is de 760K gebaseerd op een Piledriver core, die vergeleken met de Bulldozer-module in de 750K iets efficiënter is en zich beter laat overklokken.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMoederborden MSI A78M-E45
MSI A78M-E45

Je zou je kunnen afvragen waarom er niet voor een moederbord is gekozen met een A88X chipset. Moederborden met deze chipset zitten namelijk rond hetzelfde prijsniveau als de gekozen MSI A78M-E45. Dit moederbord is echter, zoals de naam al doet vermoeden, gebaseerd op de A78 chipset. Deze chipset is uitgebracht voor de Kaverni apu's die enige tijd geleden zijn geïntroduceerd. De A78 chipset doet qua functionaliteit eigenlijk niet onder voor de A88X chipset, getuige de zes sata-600 poorten en zes usb-3.0 poorten.

Een laatste argument om voor dit moederbord te kiezen is dat de kwaliteit van het spanningscircuit, die de processor van stroom moet voorzien, iets beter is dan die van menig ander moederbord in dit prijssegment, zoals de Asrock Extreme4+. Dat wil overigens niet zeggen dat dit moederbord geschikt is voor overklokkers, in tegendeel zelfs. Om ook overklokkers een optie te bieden hebben we onderaan de pagina daarom speciaal een optie neer gezet voor mensen die van plan zijn hun systeem over te klokken.
linkProductspecificaties @ MSI

4.5 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU
Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU

In eerste instantie waren we van plan om het budgetgamesysteem met 4GB intern geheugen uit te rusten, maar gezien het prijsverschil zijn we uiteindelijk toch voor 8GB intern geheugen gegaan. Overigens zou 4GB ook al krap zijn voor de nieuwste games, maar niet onspeelbaar.

Het gekozen geheugen van Crucial heeft een kloksnelheid van 1600MHz. Sneller geheugen geeft geen meerwaarde in dit systeem, omdat de gekozen processor niet over een interne gpu beschikt.

4.5 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten Club3D Radeon R9 270 '14 Series
Club3D Radeon R9 270 '14 Series

Dat het budget is overschreven, is vooral te verwijten aan de videokaart. De HD 7850's, die een tijdje in het budgetgamesysteem vertegenwoordigd waren, zijn inmiddels niet meer goed leverbaar. De opvolger van deze kaart, de R7 265, is echter ook nog niet leverbaar. Daarom hebben we er voor gekozen om iets meer geld uit te geven voor een AMD R9 270. Deze kaart biedt goede prestaties en ondersteunt de nieuwe Mantle-techniek van AMD. Als de nieuwe R7 videochip wel leverbaar wordt zou de absolute budgetgamer nog wat geld kunnen besparen om voor de R7 265 kaart te gaan.

3.5 van 5 sterren
€ 54,99Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB

Het budgetgamessyteem moet het nog steeds doen met een traditionele harde schijf. Omdat het een gamesysteem betreft investeren we voorlopig liever in grafische kracht dan in een ssd. Elke euro die met dit budget extra wordt uitgegeven aan grafische kracht zal zich direct uitbetalen in merkbaar hogere framerates.

De gekozen harde schijf is geen opmerkelijke, hij zit al tijden in de best buy guides. De ST1000DM003 van Seagate is voor harde schijfbegrippen behoorlijk snel vanwege de 1TB-platters en een toerental van 7200rpm.

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Cooler Master N300 (Closed)
Cooler Master N300 (Closed)

De Cooler Master N300 is geschikt voor atx- en matx moederborden. Aan de voorzijde vinden we de gebruikelijke aansluitingen: 3,5mm-headphone, microfoon, tweemaal usb 2.0 en eenmaal usb 3.0. Verder is de behuizing van binnen ook in het zwart afgewerkt, kan de voeding onderin het systeem worden geplaatst en biedt de N300 de mogelijkheid om 6 ventilatoren te plaatsen. Standaard worden er al twee ventilatoren meegeleverd.

4 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Corsair Builder CX430 Bronze
Corsair Builder CX430 Bronze

Corsair maakt al tijden degelijke voedingen en de CX430 Bronze is daar geen uitzondering op. Dit is inmiddels al de derde revisie van de CX430 en, zoals de naam al doet vermoeden, heeft de voeding nu een 80plus Bronze-certificaat. Hierdoor is hij over het algemeen iets zuiniger dan zijn voorgangers terwijl de prijs hetzelfde is gebleven.

€ 54,99Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors AMD Athlon II X4 760K Black Edition Boxed € 70,60 Onbekend
Moederborden MSI A78M-E45 € 48,- Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU € 61,90 Onbekend
Videokaarten Club3D Radeon R9 270 '14 Series € 148,50 Onbekend
Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST1000DM003, 1TB € 46,90 € 54,99
Behuizingen Cooler Master N300 (Closed) € 35,55 Onbekend
Voedingen Corsair Builder CX430 Bronze € 36,99 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 448,44 € 54,99

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Tijdens de vorige editie van de BBG is er een erg groot gat ontstaan tussen het mainstreamgamesysteem en het basisgamesysteem. Daarom hebben we het basisgamesysteem flink meer ruimte gegeven in het budget. Waar we de vorige keer net boven de 550 euro uit kwamen, gingen we nu met 700 euro aan de slag. Door deze investering hebben de meeste onderdelen een flinke upgrade gekregen.

Basisgamesysteem

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Core i5 4440 Boxed
Intel Core i5 4440 Boxed

Vanwege het hogere budget ten opzichte van de vorige BBG konden we ons ditmaal weer een snellere processor veroorloven. De meest interessante processor voor gamesystemen met een budget van 700 euro is de Core i5-4440. Het is de goedkoopste i5 processor op basis van de Haswell architectuur. De processor beschikt over vier rekenkernen die elk op 3.1GHz draaien. De processor is overigens niet geschikt voor mensen die graag willen overklokken; de processor heeft een vaste muliplier. Hierdoor is overklokken praktisch onmogelijk. Gelukkig is de processor uit zichzelf al snel genoeg om geen bottleneck te vormen voor de overige componenten.

3 van 5 sterren
OnbekendMoederborden Gigabyte GA-B85M-D3H
Gigabyte GA-B85M-D3H

Bij het selecteren van een moederbord voor dit systeem stelden we ons zelf een aantal eisen. Het moederbord moest beschikken over vier geheugenslots, genoeg sata-aansluitingen en moet degelijk zijn wat gekozen onderdelen betreft en bovenal mag het bord niet te duur zijn. Al snel kwamen we uit bij uit bij de Gigabyte GA-B85M-D3H. Dit moederbord voldoet aan alle bovenstaande eisen. Het moederbord beschikt over zes sata-aansluitingen, waarvan er vier als sata-600 zijn uitgevoerd. Daarnaast hoeven we usb 3.0 en PCI-e-3.0 ook niet te missen.

4.5 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU
Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU

Het geheugen is niet anders dan het geheugen wat we in het budgetgamesysteem hebben gezet. Ook hier kiezen we dus voor twee modules van 4GB ddr3-geheugen, goed voor 8GB, van Crucial.

4 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten XFX Radeon HD 7970 Double Dissipation
XFX Radeon HD 7970 Double Dissipation

Als videokaart hebben we gekozen voor een oud gediende: de AMD HD 7970 maakt zijn rentree in het basisgamesysteem. Hoewel de kaart al is opgevolgd door de R9 280X, is het nog steeds een erg interessante videokaart. De prijzen van de 280X'en liggen nog behoorlijk hoog en er zijn nog maar weinig modellen goed leverbaar. Daarom is op dit moment de 7970 van XFX nog een zeer interessante keuze door de goede beschikbaarheid en lage prijs.

De beschikbaarheid kan echter snel terug lopen, in dat geval is het verstandig om te kiezen voor een 280X, zoals de MSI Radeon R9 280X Gaming 3G

4 van 5 sterren
OnbekendInterne harde schijven Seagate ST1000DX001, 1TB
Seagate ST1000DX001, 1TB

Vroeg of laat gaat het een keer gebeuren: de keuze voor een ssd in het basisgamesysteem. Dat moment is op dit moment echter nog niet aangebroken, al is de Crucial M500 240GB zo scherp geprijsd dat we er bijna niet omheen kunnen. Toch kiezen we er voor om nog geen ssd op te nemen in ons systeem. De combinatie van een losse ssd en hdd drukt te zwaar op het budget. De keuze is ook ditmaal op de shd van Seagate gevallen die goede prestaties door het flashgeheugen met genoeg opslagruimte combineert.
linkProductspecificaties @ Seagate

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Corsair Carbide 200R Closed
Corsair Carbide 200R Closed

Voor de behuizing zijn we wederom bij de strakke Carbide 200R van Corsair uitgekomen. Deze behuizing heeft usb 3.0-aansluitingen aan de voorkant, ruimte voor vijf fans met stoffilters aan de voorkant en de voeding wordt onderin de kast geplaatst. Ten slotte is er ook nog voldoende ruimte in de kast om de kabels netjes weg te werken.
linkCorsair Carbide 200R Case Review @ Anandtech

4 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Seasonic S12II-Bronze 520W
Seasonic S12II-Bronze 520W

De voeding is eigenlijk onveranderd ten opzichte van de vorige BBG. We hebben alleen een iets zwaarder model gekozen in verband met de snellere videokaart. De Seasonic S12II-Bronze 520W levert maximaal 480W op de 12v lijnen, die voor zowel de cpu als de gpu het belangrijkst zijn. Verder zijn er geen verloopstukjes nodig om de videokaart van voldoende spanning te voorzien.
linkProductspecificaties @ Seasonic

€ 0,-Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Core i5 4440 Boxed € 154,89 Onbekend
Moederborden Gigabyte GA-B85M-D3H € 63,05 Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU € 61,90 Onbekend
Videokaarten XFX Radeon HD 7970 Double Dissipation € 229,50 Onbekend
Interne harde schijven Seagate ST1000DX001, 1TB € 68,03 Onbekend
Behuizingen Corsair Carbide 200R Closed € 48,99 Onbekend
Voedingen Seasonic S12II-Bronze 520W € 48,20 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 674,56 € 0,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Opties en randapparatuur

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives Samsung SH-224DB Zwart
Samsung SH-224DB Zwart

Veel mensen gebruiken hun optische station steeds minder. Een besturingssysteem kan via een usb-stick worden geïnstalleerd en veel programma's zijn als download beschikbaar. Er zijn echter voldoende redenen te bedenken om toch een dvd-brander in de computer te plaatsen, vandaar dat we er nog steeds een adviseren, maar niet meer in de standaardconfiguratie. De SH-224DB van Samsung is goedkoop, relatief stil en verder niets bijzonders, maar doet gewoon wat je ervan verwacht.

3.5 van 5 sterren
OnbekendMonitoren BenQ GL2250 Zwart
BenQ GL2250 Zwart

Voor het budget- en basisgamesysteem kunnen we af met een simpele fullhd-monitor. Het voordeel van deze monitor is dat de prijs laag is en hij beschikt over een dvi-aansluiting, waardoor we een scherper beeld op de monitor kunnen krijgen. Wel moet deze dvi-kabel er los worden bijbesteld, aangezien er standaard alleen een vga-kabel wordt meegeleverd. Het scherm meet 21,5 inch en beschikt over een tn-paneel.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMuizen Sharkoon FireGlider
Sharkoon FireGlider

Een basisgamer kan af met een budget muis van Logitech, maar bij enkele games is het toch wel fijn om over een aantal extra knoppen te beschikken of de dpi-waarde snel aan te kunnen passen. Deze Sharkoon FireGlider-muis is al zeer lange tijd te verkrijgen, maar is nog altijd een goede keus. De prijs van deze muis ligt zo rond de 20 euro. Voor dat bedrag is deze muis een zeer goede koop.

4 van 5 sterren
€ 9,99Toetsenborden Logitech K120 (Internationaal)
Logitech K120 (Internationaal)

Een toetsenbord is van minder belang voor een gamer en toetsenborden die speciaal voor gamers zijn ontwikkeld zijn vaak schrikbarend duur. Daarom adviseren we wel een standaard toetsenbord van Logitec.

3.5 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Sharkoon Skiller
Sharkoon Skiller

Om de budgetgamer ook van een fancy toetsenbord te kunnen laten genieten hebben we die deze keer ook meegenomen in de opties. De Sharkoon Skiller is een toetsenbord van nog geen 15 euro, maar biedt wel extra functietoetsen en geeft een gamesysteem net iets meer uitstraling.

4 van 5 sterren
OnbekendPC speakersets Logitech LS21
Logitech LS21

Een eenvoudig geluidssetje mag ook niet ontbreken. Door de subwoofer is de bas bij geluidseffecten een stuk beter dan bij boxen zonder subwoofer. Omdat de prijs ook nog eens vriendelijk is, is deze set erg aan te raden.

Overklokoptie budgetgamesysteem

Zoals gezegd is het moederbord van MSI niet geschikt voor overklokkers. Omdat de AMD Athlon II X4 760K over een unlocked multiplier beschikt, leek het ons goed om ook een moederbord aan te dragen waarmee overklokkers mee uit de voeten kunnen. Het moederbord moet voldoen aan een aantal eisen. Zo moeten er voldoende fases aanwezig zijn om de processor van genoeg en met name stabiele spanning te voorzien, daarnaast moeten de mosfets van die voeding kwalitatief ook in orde zijn.

Let op! Dit moederbord is alleen bestemd voor het budgetgamesysteem en werkt niet in combinatie met het basisgamesysteem vanwege de verschillende sockets.

OnbekendMoederborden Gigabyte F2A88X-D3H
Gigabyte F2A88X-D3H

Uiteindelijk zijn we op de F2A88X-D3H van Gigabyte uitgekomen. Dit moederbord beschikt over een spanningtoevoer met 4+2-fases naar de processor en de gebruikte componenten zijn kwalitatief ook goed genoeg om een redelijke overklok te behalen.

De prijs van het moederbord is nog redelijk vriendelijk; het is voor iets minder dan 70 euro te verkrijgen. Hoewel het een moederbord is voor overklokkers, zal het niet het uiterste uit de processor kunnen persen. De prijs-/kwaliteitverhouding is echter wel erg goed te noemen. Die hard-overklokkers kunnen hun systeem beter uitrusten met een Gigabyte G1.Sniper A88X of ASRock FM2A88X Extreme6+. Deze moederborden zijn echter te duur voor een budgetsysteem naar onze mening.
link•GIGABYTE Ultra Durable™ 4 Plus Technology

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessorkoeling Gelid Solutions Tranquillo Rev.2
Gelid Solutions Tranquillo Rev.2

Bij een overklokoptie hoort natuurlijk ook een betere processorkoeler. Met de standaard koeler wordt al snel de termperatuurslimiet bereikt. Een redelijke koeler voor weinig geld is de Gelid Solutions Tranquillo Rev.2. De koeler beschikt over een pwm-ventilator waardoor die in ruststand ook nog eens erg stil is.

Mainstreamgamesysteem

Het mainstreamgamesysteem is een populair gamesysteem waardoor hij ook deze editie aanwezig is. Het deze maand samengestelde systeem heeft grote gelijkenissen met die van de vorige editie. Desondanks zijn er kleine wijzigingen te vinden in de gekozen videokaart, het moederbord, de voeding en de behuizing. Het huidige gamesysteem is gebaseerd op een atx-moederbord en bijbehorende grote behuizing.

Een suggestie die sommige forumbezoekers deden is om een micro-atx-moederbord en kleine behuizing te nemen. Je bent dan wel beperkt in je uitbreidingsmogelijkheden, maar je hebt dan wel een compacter systeem. Mocht je dit interessant vinden dan moet je dus een ander moederbord, behuizing en, in dit geval, een andere processorkoeler kiezen. Bij deze onderdelen staat een matx-alternatief vermeld.

Basisonderdelen

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Core i5 4670K Boxed
Intel Core i5 4670K Boxed

Een bekend gezicht: de Intel i5 4670K. Deze populaire quadcore draait op een kloksnelheid van 3,4GHz en heeft een turbofrequentie van 3,8GHz. Deze processor heeft tevens een vrij instelbare multiplier en kan daardoor makkelijk worden overgeklokt. De duurdere i7 4770K heeft als kenmerkend verschil de ondersteuning voor hyperthreading. Hyperthreading leidt bij de meeste games echter niet tot significante prestatieverschillen.

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessorkoeling Scythe Mugen 4 PCGH Edition
Scythe Mugen 4 PCGH Edition

De opvolger van de populaire Scythe Mugen 3 heet simpelweg Scythe Mugen 4. In ons systeem plaatsen we de speciale PCGH-editie. Deze is uitgerust met twee ventilators en houdt de processor onder alle omstandigheden mooi koel. Als je van plan bent hevig te gaan overklokken is een betere processorkoeler een verstandige keuze.

De Mugen 4 is nog redelijk groot, waardoor hij niet in elke micro-atx-behuizing past. Een goed alternatief is de iets kleinere Gelid Solutions Tranquillo Rev.2. Deze is tevens iets goedkoper, maar koelt daarentegen ook iets minder goed.

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden Gigabyte GA-Z87-HD3
Gigabyte GA-Z87-HD3

Gigabyte biedt met de GA-Z87-HD3 een zeer uitgebreid lga1150-moederbord tegen een aangename prijs. Dankzij de Z87-chipset is het overklokken van de processor mogelijk en uiteraard ondersteunt het bord functionaliteit als usb 3.0 en sata-600. Om de prijs laag te houden zijn er wel enkele concessies gedaan. De meest noemenswaardige punten zijn dat het moederbord wel meerdere pci-e-slots heeft, maar dat ze niet in een 8x/8x-configuratie geconfigureerd kunnen worden, wat de mogelijkheid to crossfire of sli belemmert. Daarnaast is de koelings voor de stroomtoevoer voor de processor eenvoudiger van aard. Dit heeft als gevolg dat het moederbord niet geschikt is voor een hele hoge overklok van de processor.

Mocht je van plan zijn heviger te gaan overklokken en/of de mogelijkheid willen hebben om in de toekomst sli of crossfire te draaien, dan is de Gigabyte GA-Z87X-D3H een goed alternatief.

Het micro-atx-alternatief is tevens van dezelfde fabrikant, namelijk de Gigabyte GA-Z87MX-D3H. Dit micro-atx-moederbord is wel iets duurder, maar dat prijsverschil wordt opgevangen doordat de behuizingen voor micro-atx-systemen weer iets goedkoper zijn.

5 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix Tactical BLT2C4G3D1608ET3LX0CEU
Crucial Ballistix Tactical BLT2C4G3D1608ET3LX0CEU

We kiezen voor 8GB werkgeheugen dat op 1600 MHz is geklokt; dat is voor het gros van de gamers voldoende. Deze twee modules van Crucial zijn klein van stuk, waardoor problemen met de installatie van de processorkoeler worden voorkomen.

4 van 5 sterren
OnbekendVideokaarten MSI Radeon R9 290 Gaming 4G
MSI Radeon R9 290 Gaming 4G

Een gamesysteem kenmerkt zich door zijn videokaart, want deze heeft de grootste invloed op de prestaties. Bij de voorgaande editie kozen we voor de AMD 290, maar was het aanbod van deze videokaart nog beperkt. Intussen zijn fabrikanten gekomen met eigen versies met alternatieve koelers. Het gekozen model van MSI weet daarbij vooral op te vallen door zijn lage prijs, goede verkrijgbaarheid en goede koeler.

De mensen die nog iets betere gameprestaties willen tegen een lager energieverbruik kunnen kiezen voor de MSI GeForce GTX 780 Gaming. Mooi meegenomen is dat je bij deze videokaart vouchers voor drie games krijgt.
linkReview @ Overclock3D

4.5 van 5 sterren
OnbekendSolid state drives Crucial 2.5" M500 240GB
Crucial 2.5

Voorgaande edities kozen we vaak de Samsung 840 EVO ssd. De Crucial M500 en de Samsung 840 EVO zaten toen namelijk op een vergelijkbaar prijspeil, terwijl laatstgenoemde doorgaans net iets sneller was. Die situatie is nu gewijzigd, omdat de Crucial M500 een significante prijsverlaging heeft gekregen. Hierdoor is bijvoorbeeld het 256GB-model circa 25 euro goedkoper dan de 840 EVO. Reden genoeg om hier enigszins op te besparen, zonder dat de prestaties noemenswaardig achteruit gaan.

3.5 van 5 sterren
€ 69,-Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB
Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB

Een 2TB grote harde schijf van Seagate voorziet de gemiddelde gamer van genoeg opslagruimte. De hdd beschikt over een sata-600-aansluiting en 64MB cachegeheugen. Mocht er meer capaciteit vereist zijn dan zijn er ook 3TB- en 4TB-versies van deze harde schijf verkrijgbaar.

4.5 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Cooler Master CM 690 III Closed
Cooler Master CM 690 III Closed

Een behuizing kiezen is een heikel punt bij het geven van advies. De ene persoon kiest zijn behuizing op basis van de koelingsmogelijkheden terwijl een ander juist het uiterlijk van het grootste belang vindt. En zelfs wat betreft dat uiterlijk variëren de meningen erg. We proberen enigszins variatie aan te brengen en kiezen deze editie voor de nieuwe Coolermaster CM 690 III. Deze behuizing zal waarschijnlijk het gros van de mensen tevredenstellen. Dit model kenmerkt zich de goede koelprestaties en de handige drivetrays.

Alternatieve behuizingen zijn de Fractal Design Define R4 en de Corsair Carbide 500R. Mocht je geïnteresseerd zijn in het micro-atx-systeem, dan zijn de Cooler Master Silencio 352 en Fractal Design Define Mini goede keuzes.
linkTweakers review

4.5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Cooler Master VS V550S
Cooler Master VS V550S

De populaire Seasonic M12II 520 watt-voeding die we de bij de vorige editie nog kozen is inmiddels slecht verkrijgbaar. We zijn daarom genoodzaakt verder te zoeken en komen uit bij de Cooler Master V550S. Deze voeding van Cooler Master is wel iets duurder, maar je krijgt er dan ook een kwalitatief beter product voor terug. Niet alleen zijn de interne componenten van een hogere kwaliteit, maar de voeding is ook energiezuiniger en stiller dan de eerder gekozen Seasonic M12II 520. Coolermaster schijnt zeker van zijn zaak te zijn, want het bedrijf geeft vijf jaar fabrieksgarantie op deze voeding.
linkReview @ TechPowerUp

€ 69,-Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Core i5 4670K Boxed € 192,50 Onbekend
Processorkoeling Scythe Mugen 4 PCGH Edition € 36,50 Onbekend
Moederborden Gigabyte GA-Z87-HD3 € 88,90 Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix Tactical BLT2C4G3D1608ET3LX0CEU € 65,01 Onbekend
Videokaarten MSI Radeon R9 290 Gaming 4G € 386,- Onbekend
Solid state drives Crucial 2.5" M500 240GB € 100,90 Onbekend
Interne harde schijven Seagate Barracuda 7200.14 ST2000DM001, 2TB € 70,49 € 69,-
Behuizingen Cooler Master CM 690 III Closed € 77,98 Onbekend
Voedingen Cooler Master VS V550S € 81,49 Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 1.099,77 € 69,-

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Randapparatuur

4 van 5 sterren
OnbekendOptische drives Samsung SH-224DB Zwart
Samsung SH-224DB Zwart

Net als bij de andere systemen laten we de optische drive dit keer buiten het lijstje van standaardcomponenten. Games worden steeds meer als download aangeboden en zelfs het installeren van het besturingssysteem gaat tegenwoordig door middel van een usb-drive. Voor de mensen die toch niet zonder kunnen, is dit model van Samsung een prima keuze.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMonitoren Dell Ultrasharp U2312HM Zwart
Dell Ultrasharp U2312HM Zwart

De Dell U2312HM is de opvolger van de populaire U2311H. Dit ips-scherm is voorzien van een led-backlight. Zowel de lage input-lag als de korte responstijd maken het zeer geschikt voor het spelen van games. Dell heeft ook de U2713HM in het assortiment; deze monitor heeft een grotere beelddiagonaal en hogere schermresolutie.

4 van 5 sterren
OnbekendMonitoren LG IPS277L-BN Zilver, Zwart
LG IPS277L-BN Zilver, Zwart

Naast Dell biedt LG degelijke monitoren met ips-panelen aan tegen scherpe prijzen. Deze 27"-monitor van LG heeft een fullhd-resolutie en is voorzien van een strak ontwerp en dunne bezels. De kleinere 23"-versie is iets goedkoper, maar biedt alsnog goede prestaties en functionaliteit.

4.5 van 5 sterren
€ 263,90PC speakersets Logitech Z906
Logitech Z906

De Z906 is de opvolger van de beroemde Z-5500. Dit 5.1-setje heeft dan ook dezelfde kenmerken, zoals een prijs van rond de 300 euro en een grote subwoofer. Voor wie niet alles binnen handbereik opstelt, wordt een afstandsbediening meegeleverd.

4 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Logitech G510s Gaming Keyboard
Logitech G510s Gaming Keyboard

Logitech heeft een rijk assortiment toetsenborden voor gamers en wij kozen voor de G510s. Dit toetsenbord is voorzien van tal van macrotoetsen, wat bij sommige games erg handig kan zijn. Daarnaast is een klein lcd-scherm aanwezig om ingame-informatie te tonen. Voor de nachtbrakers is er achtergrondverlichting bij de toetsen ingebouwd en zijn de wasd-toetsen in een andere kleur uitgevoerd.

4.5 van 5 sterren
OnbekendToetsenborden Steelseries 6Gv2 (Qwerty)
Steelseries 6Gv2 (Qwerty)

Sommigen zweren erbij, anderen kan het niet bekoren: toetsenborden met mechanische schakelaars, die veel duidelijkere haptische feedback geven dan reguliere toetsenborden. De laatste tijd zijn er steeds meer fabrikanten die de zogeheten mechanische keyboards maken. De Steelseries 6gv2 maakt gebruik van Cherry MX Black-switches en leent zich daarmee goed voor een potje gamen.

Voor meer informatie kun je kijken naar een uitgebreid topic op het forum over mechanische toetsenborden.

4.5 van 5 sterren
OnbekendMuizen Logitech G400s Gaming Mouse
Logitech G400s Gaming Mouse

De G400s kan gezien worden als de populaire MX518 in een ander kleurtje en met een verbeterde sensor. Het ergonomische ontwerp is namelijk precies hetzelfde gebleven. Dit is voor de meeste mensen een prima muis, die ook nog eens schappelijk geprijsd is. Sommige gebruikers geven aan dat de sensor zelfs nog beter is dan de duurdere G500s.

4.5 van 5 sterren
€ 11,99Muismatten Steelseries Qck
Steelseries Qck

De een kan niet zonder, terwijl de ander het nut er niet van in ziet: de muismat. Voor de gebruikers die er toch een willen hebben, is dit simpele, maar ook gunstig geprijsde model van Steelseries een goede keuze.

ProductPrijsAct.Prijs
Optische drives Samsung SH-224DB Zwart € 13,30 Onbekend
Monitoren Dell Ultrasharp U2312HM Zwart € 183,88 Onbekend
Monitoren LG IPS277L-BN Zilver, Zwart € 238,- Onbekend
PC speakersets Logitech Z906 € 272,95 € 263,90
Toetsenborden Logitech G510s Gaming Keyboard € 97,99 Onbekend
Toetsenborden Steelseries 6Gv2 (Qwerty) € 72,- Onbekend
Muizen Logitech G400s Gaming Mouse € 45,97 Onbekend
Muismatten Steelseries Qck € 6,90 € 11,99

Thuisserver

De best buy guide sluiten we deze editie af met de thuisserver. Het is namelijk circa een jaar geleden dat dit systeem voor het laatst behandeld werd. Speerpunten zijn energiezuinigheid, een lage prijs en de mogelijkheid om makkelijk uit te breiden.

Met deze editie van de BBG hebben we geprobeerd een systeem samen te stellen die op de eerste plaats een goede storage-server is. Gedacht kan worden aan onder andere Windows, Ubuntu Server of FreeNAS als besturingssystemen. Uiteraard zijn er ook andere alternatieven. De thuisserver kan worden uitgebreid met componenten waardoor hij ook geschikter is om gevirtualiseerde besturingssystemen te draaien. Als uitgangspunt hebben we ondersteuning voor ESXi als criterium meegenomen. De voorgestelde systemen zijn exclusief harde schijven. Dat biedt de vrijheid om zelf de capaciteit te bepalen.

Voor veel gebruikers voldoet een nas ook voor het delen en backuppen van bestanden en het draaien van enkele applicaties. De redenen om voor een thuisserver te kiezen in plaats van een reguliere nas lopen uiteen. De meest kenmerkende voordelen zijn de betere prestaties voor het geld, vooral op het gebied van doorvoersnelheid. Ook de lagere prijs zodra meerdere harde schijven ingebouwd worden is een pluspunt net als de flexibiliteit die het zelf kiezen van de onderdelen met zich meebrengt. Ten slotte draait sommige software niet, of niet goed, op een reguliere nas.

Een bekende Nederlandse filosoof zei eens dat elk voordeel zijn nadeel heeft, en de thuisserver is daar geen uitzondering op. De thuisserver vergt namelijk meer tijd en kennis om hem te installeren, zowel qua hardware als software. Het gebruikersgemak is derhalve voor sommige personen misschien lager. De thuisserver is qua functionaliteit al een stuk specifieker dan bijvoorbeeld de gamesystemen. We raden dan ook aan om bij het samenstellen je goed in te lezen en eventueel hulp te vragen op het forum.

NAS

4.5 van 5 sterren
OnbekendNetwerkopslag Synology DiskStation DS213j
Synology DiskStation DS213j

De Synology DiskStation DS213j is één van de populairste nas’en uit de Pricewatch en dat is niet zonder reden: de lage prijs, het compacte en strakke ontwerp, en de gebruiksvriendelijke DSM-software vallen bij veel mensen in de smaak. Mocht je dus enkel op zoek zijn naar een makkelijke oplossing om je bestanden te delen dan is dit een goede keuze. Neem daarnaast ons recente achtergrondartikel over DSM 5.0 eens door, waar de functionaliteit en de toekomst van DSM wordt besproken.
linkDSM 5.0 achtergrondartikel Tweakers

ProductPrijsAct.Prijs
Netwerkopslag Synology DiskStation DS213j € 169,- Onbekend

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Basisconfiguratie

4 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Celeron G1820 Boxed
Intel Celeron G1820 Boxed

Vaak wordt er veel aandacht besteed aan de snelste processors die honderden euro’s kosten. Voor deze thuisserver is dat veel minder van belang. De Intel Celeron G1820 is een dualcore-processor met een kloksnelheid van 2,7GHz die genoeg processorkracht biedt voor de taken van de thuisserver. Laat je trouwens niet wijsmaken dat Celeron per definitie slecht is; de G1820 is gebaseerd op de Haswell-architectuur wat deze processor zeer energiezuinig maakt.

4 van 5 sterren
OnbekendMoederborden ASRock B85M Pro4
ASRock B85M Pro4

Speciale aandacht gaat uit naar het moederbord, of meer specifiek: de netwerkchip van het moederbord. De ondersteuning voor de netwerkchip is van groot belang bij ESXi en FreeBSD (e.g. FreeNAS). In eerste instantie waren we namelijk van plan een systeem samen te stellen op basis van een mini-itx-moederbord, maar de populaire Asrock B85M-ITX wordt bijvoorbeeld met een minder goed ondersteunde Atheros-netwerkchip uitgevoerd.

De Asrock B85M Pro4 is de basis van de thuisserver. Dit micro-atx-moederbord heeft vier geheugenslots, zes sata-poorten en de Intel I217V-netwerkchip. Over het algemeen is er goede ondersteuning voor Intel netwerkchips, maar soms is het nodig om een driver apart in te laden. Tevens is dit moederbord energiezuinig en is hij gunstig geprijsd.

4.5 van 5 sterren
€ 22,27Geheugen intern Corsair CMV4GX3M1A1333C9
Corsair CMV4GX3M1A1333C9

Voor de basisconfiguratie van de thuisserver kiezen we één geheugenmodule met een capaciteit van 4GB. Het gemis van dualchannel-geheugen is bij een basisserver als deze niet van groot belang. Door de keuze voor één module blijft de mogelijkheid bestaan om op een later moment uit te breiden.

4 van 5 sterren
OnbekendBehuizingen Cooler Master N300 (Closed)
Cooler Master N300 (Closed)

Veel gebruikers van thuisservers zetten het systeem vaak headless, dat wil zeggen zonder een monitor aangesloten, ergens in een afgezonderde ruimte zoals een meterkast. Het uiterlijk en de afmetingen van de behuizing zijn vaak van minder belang. Voor de thuisserver is de Cooler Master N300 geschikt: een goedkope behuizing, maar hij biedt wel plaats voor maar liefst zeven harde schijven.

Doordat er een micro-atx-moederbord is gekozen kan je ook voor een generieke micro-atx-behuizing kiezen, mocht je een compacter systeem willen.

4.5 van 5 sterren
OnbekendVoedingen Seasonic G-Serie 360Watt
Seasonic G-Serie 360Watt

Een goede voeding is essentieel, vooral als het systeem 24/7 aanstaat. Het rendement van een voeding bij minimale belasting wordt echter niet vaak besproken. De 80 Plus-certificering gaat in op het rendement bij een belasting van 20% tot 100%. Deze energiezuinige thuisserver zit echter onder die 20%-belasting waardoor het verstandig is om alternatieve reviews en meningen van experts te raadplegen. Hieruit bleek al snel dat de Seasonic G360 een goede keuze was, vooral door de hoge kwaliteit van de interne componenten.

De hoge kwaliteit en het hoge rendement verantwoorden de hogere prijs. Bovendien is de voeding vrij stil en is het vermogen van 360 watt ruim voldoende, ook als vele harde schijven in gebruik worden genomen. De voeding heeft wel vier sata-aansluitingen; als je meer apparaten wil aansluiten moet je dus even verloopstukjes halen.

€ 22,27Actuele totaalprijs:
ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Celeron G1820 Boxed € 30,44 Onbekend
Moederborden ASRock B85M Pro4 € 56,50 Onbekend
Geheugen intern Corsair CMV4GX3M1A1333C9 € 34,99 € 22,27
Behuizingen Cooler Master N300 (Closed) € 35,55 Onbekend
Voedingen Seasonic G-Serie 360Watt € 51,- Onbekend
Totaalprijs bij opstellen BBG € 208,48 € 22,27

De goedkoopste leveranciers van deze configuratie kun je hier bekijken.

Upgrades

Naast de basisconfiguraties stellen we enkele upgrades voor. Deze upgrades zijn vooral gericht op het verbeteren van de prestaties bij virtualisaties. De onderdelen kunnen veelal los van elkaar worden aangeschaft.

4.5 van 5 sterren
OnbekendProcessors Intel Core i5 4440 Boxed
Intel Core i5 4440 Boxed

De i5-4440 is tevens op de Haswell-architectuur gebaseerd en derhalve ook energiezuinig. Deze quadcore-processor, met een kloksnelheid van 3,1GHz, is een stuk sneller dan de Intel Celeron G1820 uit de standaardconfiguratie. Dit komt vooral van pas als je meer virtuele systemen op één machine gaat draaien.

De processor ondersteunt tevens VT-d, Intel Virtualization Technology for Directed I/O, wat voor sommige tweakers een uitkomst kan zijn. Enkel het experimenteren met VT-d is voor sommige gebruikers reden genoeg deze upgrade te kiezen.

4 van 5 sterren
OnbekendGeheugen intern Crucial Ballistix Sport BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU
Crucial Ballistix Sport BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU

Een andere upgrade is het vergrootten van het werkgeheugen naar 8GB of 16GB. De standaardconfiguratie heeft 4GB aan boord wat soms te weinig kan zijn indien men actief bezig gaat met virtualiseren. Het is jammer dat het werkgeheugen zoveel in prijs is gestegen, omdat de upgrade nu relatief veel geld kost.

4.5 van 5 sterren
OnbekendSolid state drives Crucial 2.5" M500 240GB
Crucial 2.5

Indien er meerdere machines, met wellicht verschillende besturingssystemen, op één systeem gedraaid kan de harde schijf een bottleneck vormen. Het aantal iops van een harde schijf schiet dan namelijk vaak tekort, vooral bij kleine bestanden en random reads/writes. Een ssd biedt uitkomst, omdat een ssd hier juist goed in is. De besturingssystemen en programma’s kunnen dan op de ssd geïnstalleerd worden.

We stellen hier een 240GB-model van Crucial voor, maar je zou natuurlijk ook een grotere of kleinere ssd kunnen kiezen, afhankelijk van het aantal virtuele systemen.

3 van 5 sterren
OnbekendUsb-sticks Kingston DataTraveler 100 G3 16GB Zwart
Kingston DataTraveler 100 G3 16GB Zwart

ESXi vereist geen eigen snel opslagmedium om goed te functioneren, aangezien de software vanuit het werkgeheugen zal draaien nadat het is ingeladen. Een simpele usb-stick biedt daarom uitkomst. ESXi vereist niet veel opslagruimte, maar de prijzen van usb-drives zijn al zo laag dat we een 16GB-model van Kingston kiezen.

ProductPrijsAct.Prijs
Processors Intel Core i5 4440 Boxed € 153,- Onbekend
Geheugen intern Crucial Ballistix Sport BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU € 114,95 Onbekend
Solid state drives Crucial 2.5" M500 240GB € 100,90 Onbekend
Usb-sticks Kingston DataTraveler 100 G3 16GB Zwart € 7,08 Onbekend

Harde schijven

De harde schijven worden apart meegenomen. Hieronder noemen we enkele harde schijven die geschikt zijn voor de configuraties, mede door het lage energieverbruik. Het moederbord van Asrock komt met twee sata-kabels. Als je meer harde schijven gaat installeren moet je dus even wat extra sata-kabeltjes bijbestellen.

4 van 5 sterren
€ 80,-Interne harde schijven WD Green WD20EZRX, 2TB
WD Green WD20EZRX, 2TB

Als standaard harde schijf kiezen we voor de Western Digital Green-serie. Deze harde schijf is in meerdere opslaggroottes beschikbaar, maar de 2TB- en 3TB-versie zijn het meest interessant door de capaciteit/prijs-verhouding. Door het lage toerental hebben deze serie harde schijven een laag energieverbruik.

4 van 5 sterren
€ 139,-Interne harde schijven WD Red SATA 6 Gb/s WD30EFRX, 3TB
WD Red SATA 6 Gb/s WD30EFRX, 3TB

Als alternatief is er ook de Western Digtial Red-serie, die iets hoger geprijsd is dan de Green-serie. De Western Digital Red-serie distantieert zich van reguliere harde schijven door specifiek ontworpen te zijn voor een nas of DIY-nas-oplossingen. Een kenmerkende functie is daarbij time-limited error recovery, een functie die voorkomt dat de harde schijf error recovery procedures gaat uitvoeren, waardoor harde schijven uit een raid-array kunnen worden gegooid. Ook komt de Red-serie met drie jaar fabrieksgarantie, één jaar meer dan bij de WD Green-serie.

Veel van de verschillen zijn heel specifiek, waardoor de kans aanwezig is dat je die misschien niet gebruikt. Mocht je niet geheel zeker weten welke harde schijf je moet kiezen dan is het verstandig om dit uitgebreide achtergrondartikel van Anandtech door te nemen en je vraag te stellen op het forum van Tweakers.

ProductPrijsAct.Prijs
Interne harde schijven WD Green WD20EZRX, 2TB € 70,95 € 80,-
Interne harde schijven WD Red SATA 6 Gb/s WD30EFRX, 3TB € 106,94 € 139,-

Reacties (185)

185
184
82
6
0
74
Wijzig sortering
Mocht men met het mainstream game systeem niet gaan overclocken, dan kun je overwegen om een i5 4670 (zonder k dus) cpu te pakken, met een h87 of b85 chipset moederbord en de stock koeler. Kan je dan zo weer 100 euro schelen, zonder dat je inlevert op prestaties!

Ook ben ik wel benieuwd naar de verwachte levensduur van deze pc. Begint het niet interessanter te worden, om te kijken naar octacore cpu's of cpu's met hyperthreading, aangezien dat steeds meer ondersteund lijkt te gaan worden?

[Reactie gewijzigd door CH4OS op 22 juli 2024 15:42]

100 euro minder word toch lastig, zelfs met de stock koeler. De non-k cpu is slechts 5 euro goedkoper, het moederbord zo'n 30 euro en de koeler scheelt 35. Kom je op zo'n 70 euro.

Wel kan het een stuk voordeliger, als je bijv. een minder dure kast neemt en een wat eenvoudiger voeding. Hier word toch weer gekozen voor vrij duur spul, wat niet perse nodig is in een mainstream game-pc.

Zo kan het ook: gallery: Madrox

Zonder oc-optie, met een 4570 non-k die wel de moeite waard is qua prijs bezuiniging. Verder gewoon een goede kast en een prima voeding.

[Reactie gewijzigd door Madrox op 22 juli 2024 15:42]

Mooie bbg, maar wat ik niet snap is dat er in het budgetsysteem voor een ssd van kingston is gekozen.
De crucial m500 is goedkoper en biedt ook nog bescherming tegen stroomuitval.
Bij het mainstreamgamesysteem wordt gezegt dat de Scythe Mugen 4 PCGH Edition niet in alle microATX behuizingen past. Ik heb echter de aangeraden Fractal Design Define Mini, en daar past ie precies in. Je moet wel het foam aan de outlet aan de zijkant van de kast weghalen, en je kan daar dan dus ook geen koeler meer plaatsen.
Je moet helemaal niets weg doen ;)
Ik heb zo'n build met de Scythe Mugen 4 (niet PCGH Edition) en die is even hoog en dat past perfect zonder die verwijderbare foam eruit te halen.
(http://tweakers.net/ext/f/k25gmUMaxkYdnNH3DOpQahMo/full.jpg)

[Reactie gewijzigd door SmokingCrop op 22 juli 2024 15:42]

Dat kan ik beamen. Hier thuis ook een Define Mini + Scythe Mugen 4 (WEL! de PCGH Edition). Past prima, zonder wat weg te halen. Zelfs nog een paar mm/halve cm's over.
Tja, in feite past hij dus niet. Je moet materiaal weghalen, dat lijkt me met het opstellen van een configuratie zoals door Tweakers gedaan niet de bedoeling. ;)
Eigenlijk is juist dingen passend maken behoorlijk Tweakerig O-)
Volgende keer deze dan ook maar meenemen in de BBG? :+
Ter verduidelijking: in de zijkant van de kast zit een rooster, wat aan de binnenkant dichtzit met foam van ~5mm dik. Je zou dat foam kunnen verwijderen om nog een extra fan te plaatsen. Of je gebruikt die ruimte voor een echte processorkoeler. Het foam verwijderen is dus geen rare aktie :P
Dus je koopt eerst Define Mini, o.a vanwege de goede geluidsdempende eigenschappen en vervolgens ga je de geluidsdemping te verwijderen. :+
Een vraag over het basis systeem van maart:
Kun je het geadviseerde moederboord vervangen door deze: MSI FM2-A75IA-E53
(heeft wifi aan boord) in de voorgestelde configuratie?
Zou het voor de thuisserver niet een beter idee zijn om een minibox voeding te gebruiken ipv deze 360W voeding.
Want zelfs met een RAID1 configuratie en aparte bootdisk is 360W teveel, en daarbij ook niet bepaald zuinig wanneer de server weinig doet, je zit dan ruim binnen de eerste 20% (0-72W in dit geval) verbruik van de voeding, en dan is elke voeding niet zuinig.
Om het ruim te houden zou je dan voor de 150W minibox psu kunnen kiezen, en wanneer je het echt gaat uitkienen en uitregelen kun je vast ook wel met de 80W variant uitkomen.

@ StefanvanGelder
Zolang zowel de 5V als de 3.3V van een 150W picopsu max 6A en peak 8A kunnen leveren moet dat toch geen probleem zijn, vooral niet met staggered spin-up ingesteld.

@player-x
24/7 is geen probleem voor een picopsu, zelf heb ik een pc'tje die 24/7 aanstaat met een 150w picopsu, en dat draait inmiddels al zeker 2-3 jaar zo.
En meer dan 3-4 schijven aan een picopsu kan idd een probleem worden voor de 5/3.3V leveringen. Maar 3 moet te doen zijn, vooral met gebruik van ssd en 2,5" schijven.

[Reactie gewijzigd door cHoc op 22 juli 2024 15:42]

Zolang zowel de 5V als de 3.3V van een 150W picopsu max 6A en peak 8A kunnen leveren moet dat toch geen probleem zijn, vooral niet met staggered spin-up ingesteld.
Ik hoor iig geen positieve geluiden bij meerdere schrijven, meer dan 3 max 4 laag verbruiks HDDs zou ik iig niet aan een PicoPSU hangen.

Daarnaast staat een server 24/7 aan, een betere PSU is dan geen slecht plan.

Edit:
24/7 is geen probleem voor een picopsu, zelf heb ik een pc'tje die 24/7 aanstaat met een 150w picopsu, en dat draait inmiddels al zeker 2-3 jaar zo.
Getest door mij zelf zegt mij echt niet veel, dat is net zo iets als zeggen Corsair voedingen zijn slecht want ik had er 1 die stuk gegaan is.

Persoonlijke ervaring heeft niks met of iets wel of niet betrouwbaar is te maken, daar is de sample van ''een'' PicoPSU veel te klein voor.
vooral met gebruik van ssd en 2,5" schijven.
Die juist niet, daar 2.5'' schijven juist bijna geheel hun stroom van de 5V lijn halen.

Wil je wat verdere adviezen, heb een uitgebreide HTPC en Homeserver Guide geschreven.

Ben zeker geen tegenstander van PicoPSU's, gebruik er zelf een in de keuken HTPC en receptenboek-PC, maar een homeserver als in het advies, die gaat jaren mee, en met de jaren plaats je steeds meer HDDs in je server.

[Reactie gewijzigd door player-x op 22 juli 2024 15:42]

Zo'n picoPSU kan niet erg veel harde schijven aan, bij twee houdt het toch echt wel op. Ik denk dat de meeste mensen toch al snel op drie drives uitkomen...
Wat ik nog mis bij de best buy thuis server is een energie zuinige combinatie.
Mijn oog is gevallen op de pricewatch: ASRock C2550D4I
Als ik een thuis server wil opzetten is het niet alleen van belang dat deze snel is maar vooral energie zuinig omdat deze 24/7 aan zal staan.
Het volgende is dat omdat de server 24/7 aan zal staan wil ik ook dat deze geluidsarm is.
Daarvoor dus ook een fanloze voeding pricewatch: Seasonic Platinum Series 400 Watt Fanless zodat deze alleen nog maar een case fan nodig heeft om het systeem.

Volgens een Duitse review http://www.computerbase.de/forum/showthread.php?t=1290778
zit de c2750d4i (octacore) board op full load ongeveer op 35 watt wat bijna de helft is van de celeron processor
pricewatch: Intel Celeron G1820 Boxed
die hier als basis genomen word.

Prijs van zo'n systeem is duidelijk hoger, maar op langer termijn qua verbruik weer zuiniger.
Ergens had ik gelezen dat 1watt minder ongeveer 2,50 per jaar scheelt op de energie rekening.
wat natuurlijk fluctueert omdat de energie prijs schommelt.
De pricewatch: ASRock C2550D4I blijkt helemaal niet zo zuining te zijn in idle modus... : http://gathering.tweakers...message/41696362#41696362.

Daarnaast hamer je behoorlijk om het load verbruik, maar 95% of misschien wel 99% van de tijd staat de processor in idle modus en zal het verbruik onder belasting niet veel uitmaken.
@StefanvanGelder
In het bericht staat dat de "ASRock C2550D4I/C2750D4I" in zijn wishlist staat
Wat waarschijnlijk dan bedoeld is het volgende board:
ASRock AD2550R/U3S3 Atom D2550

Wat ik wel heb gedaan is iets verder kijken. Hierbij heb ik de resultaten van de tests bekeken.
Daarbij kan ik ook concluderen dat het inderdaad om de Idel power verbruik gaat.
Zijn nieuwe Blog post geeft ook aan dat hij nog steeds op zoek is naar de C2550D4I
mux' blog: BBG Zuinige Server Maart 2014
Volgens de tests is het systeem ook maar 0.6% van de tijd op full load bezig wat mijn perceptie van een zuinige server heeft veranderd. Daarvoor mijn dank.

In iedergeval minimaal 2 Gigabit Lan poorten omdat deze als router moet gaan functioneren. Dat is iets wat ik nog niet in de tests zie naar voren komen.
Extra PCI / PCI-e of 2x Onboard Lan is nog iets om over na te denken.
Het is inderdaad een ander moederbord, ik neem direct mijn woorden terug ;) Maar er is nog niet zoveel bekend over het verbruik, daarnaast is de prijs hoog dus dat maakt het een minder interessant BBG product.
Ik ben me ook aan het oriënteren op een matx gamesysteem. Voor het moederbord ben ik uitgekomen bij de ASRock Z87M Extreme4. Met name omdat deze de nieuwere Realtek ALC1150 Audio Codec en Intel WG-I217V LAN heeft. Hij is ook nog zo'n € 15 goedkoper.

Vergelijking: http://tweakers.net/price...re/listing/335887;333927/

Heeft de Gigabyte GA-Z87MX-D3H uit het advies andere belangrijke voordelen?
Toevallig heb ik de ASrock ook in mijn wishlist staan. Veel angeraden vanwege vele features voor een vriendelijke prijs. Ook tweakers heeft hem eerder gereviewd: reviews: Vijf gaming-moederborden getest
Jammer van de lelijke BIOS. Maarja 1x OC en je kijkt er vrijwel nooit meer na.
Dit moederbord wordt met name vermeden vanwege de slechte kwaliteit mosfets. Hij biedt erg veel features voor weinig geld maar bij de stroomtoevoer van de cpu is duidelijk bezuinigd. De gebruikte mosfets worden warmer dan die bijvoorbeeld gebruikt worden in het Gigabyte moederbord.
Ik vind de Scythe Mugen een beetje overkill voor het mainstreamgamesysteem, ik denk dat er beter van een B85/H87 bordje + de standaardkoeler kan worden uitgegaan. Overklokken is slechts weggelegd voor een kleine groep tweakers.
overklokken is tegenwoordig zo makkelijk dat iedereen het wel kan, het is gratis prestatie winst ( op het beetje verbruik na dan). Maar zo ie zo is een koele processor sneller. Ook scheelt het aan temperatuur in je kast. Wat weer invloed heeft op andere componenten. Dat de Scythe misschien overkill is, je zou voor een kleinere kunnen gaan. Maar voor de kosten hoef je het niet te laten.
Overklokken hoeft inderdaad niet weggelegd te zijn voor een kleine groep Tweakers. Maar het 'nut' van overklokken is tegenwoordig veel minder dan vroeger. Die 'gratis' prestatiewinst neemt risico's mee die ik eigenlijk niet wil met hardware die normaal 5+ jaar mee moet gaan. Dat neemt echter niet weg dat een 'investering' in een goede koeler (en voeding) nooit weggegooid geld is, een goede koeler koelt beter, is stiller en doet langer zijn werk in verhouding tot de standaardkoelers. In mijn ervaring zorgt een goede koeler voor een langer correct werkend systeem, wat je uiteindelijk weer geld bespaart...
Ik ben het bijna helemaal met je eens, maar ik wil er toch aan toevoegen dat een goede koeler ook daadwerkelijk betere prestaties kan opleveren, zonder zelf te overklokken.
Als je bijv. een CPU en/of een recente GPU hebt met "TurboBoost" feature, kan je CPU/GPU zichzelf automatisch op die TurboBoost frequentie klokken, terwijl die dankzij de betere koeling stiller en koeler blijft en dus ook nog eens extra prestaties oplevert.
Ik ben het bijna helemaal met je eens, maar ik wil er toch aan toevoegen dat een goede koeler ook daadwerkelijk betere prestaties kan opleveren, zonder zelf te overklokken.
Als je bijv. een CPU en/of een recente GPU hebt met "TurboBoost" feature, kan je CPU/GPU zichzelf automatisch op die TurboBoost frequentie klokken, terwijl die dankzij de betere koeling stiller en koeler blijft en dus ook nog eens extra prestaties oplevert.
Dat doet 'ie ook als je gebruik maakt van een stock koeler, dus zonder overklokken levert een 3rd party koeler alleen geluidswinst.
Toch mag je bij een mainstreamgamesysteem wel verwachten dat er een after market koeler op zit. Als je hem niet wilt gebruiken voor overklokken, dan is die in ieder geval een stuk stiller.
Akkoord en niet akkoord. Een mainstream gamer doet volgens mij niet of weinig aan over klokken en het heeft ook weinig zin meer. Ik begrijp niet echt waarom je een Haswell meer zou laten verbruiken en warmer laten draaien terwijl de CPU in games nog zelden de bottleneck is. Dus zou ik ook voor een H87 bord gaan, je zegt er wel niet bij dat die i5 4670k dan ook overkill is, dan bespaar je beter wat en neem je een i5 4570 of 4670 (niet k).

Maar een after market koeler maakt echt veel verschil voor de geluidsproductie, die zou ik toch behouden. Misschien geen Scythe 4 PCGH, denk dan eerder aan een Gelid Tranquillo rev 2.
wel een goede bbg. Maar dat er voor 8 gig gekozen wordt bij de mainstream game computer. Bijv BF4 gebruik je al snel 6 gig op een vrij kale besturings systeem. Heb je dan nog wat dingen op de achtergrond draaien. Dan wordt 8 gig toch wel een beetje krap.
Dat BF4 6GB vereist wil niet zeggen dat het die hoeveelheid geheugen ook nodig heeft. 8GB is momenteel ruim voldoende voor gaming.
Dat BF4 6Gb aan geheugen gebruikte was te wijten aan een bug. Iedere keer als de map veranderde bleef de vorige nog in het geheugen staan. Als het goed is is die bg nu gefixt
dat er 6GB gebruikt wordt, wil niet zeggen dat 8GB te weinig is.
het is niet zo dat je systeem trager gaat als er meer RAM verbruikt wordt, in tegendeel!
Is het bij de geavanceerde thuisserver mogelijk via een laptop met RDP naar een VM te connecten en zo externe data via de laptop te kopiëren naar de VM? Of heb je hier Vpro voor nodig?

Zou voor mij een ideale oplossing zijn zodat ik niet steeds naar de fysieke server hoef te lopen.
Is het bij de geavanceerde thuisserver mogelijk via een laptop met RDP naar een VM te connecten en zo externe data via de laptop te kopiëren naar de VM? Of heb je hier Vpro voor nodig?
als je naar een Virtual Server connect heb je niks met vPro te maken.
Ook niet om via RDP een ISO te mouten voor een nieuwe VM installatie?
Een nieuwe VM installeren, ligt er aan wat je gebruikt, als je VMware ESXi (gratis versie) gebruikt kan je dat via de (gratis) vSphere Client. Als je Windows Server gebruikt kan je op elke willekeurige wijze de image kopiëren (shares/ftp/rdp) en daarna mounten in Windows om de VM te installeren.
Wel even rekening houden met het feit dat vSphere Client onbruikbaar is bij de recente Linux-versies.
Debian 7 wordt wel ondersteunt, maar niet via vSphere.
Daarvoor heb je de Webclient nodig en laat daar nou net geen download van zijn....
Is onderdeel van een adminpakket...

Overigens is 16GB voor ESXi geen overbodige luxe. Processing power is niet zo belangrijk, maar geheugen daarentegen! Minimum voor ESXi 5.5 is 8GB(!)
Je maakt denk ik een foutje. Afhankelijk van je hypervisor (esxi of Hyper-V) gebruik je de bijbehorende consoles - voor zowel ESXi en Hyper-V zijn die remote te gebruiken.
Ik beheer mijn Hyper-V machines zelfs vanaf een Surface RT op die manier :)

[Reactie gewijzigd door alt-92 op 22 juli 2024 15:42]

Waarom zou je daar een VM voor nodig hebben, je kan om een NAS ook gewoon shares aanmaken die je kan benaderen als netwerkschijf vanaf je laptop. In je laptop kan je dan gewoon een externe HDD/USB-stick plaatsen en kopiëren naar de netwerk share. Als je je NAS correct configureert kan je zelfs van de andere kant van de wereld data kopiëren naar je NAS via FTP of Webdav.
Inderdaad, niet aan gedacht.
Hoe komt het dat de Crucial SSD net iets meer dan €100 kost? Ik wil een 2e Crucial M4 128GB aanschaffen om mijn RAID uit te breiden, maar die is gewoon €115!
Die prijzen van SSD's lijken alle kanten op te gaan.
Ik zou je mijn M4 aanbieden, maar het is voor jou voordeliger om 2x een M500 te kopen en je M4 op marktplaats te zetten.
Tenzij je gewoon een grotere SSD wilt, is R0 niet echt een prestatie verbetering, alleen je doorvoer van grote files gaat omhoog, die van kleine files gaat juist omlaag.

Aan het einde van de dag is het net resultaat een kleine niet merkbare snelheidsverbetering, en een lichte betrouwbaarheidsverlaging, wat het in de praktijk niet echt waardevol maakt om voor snelheidsverbetering te gebruiken.

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.