Inleiding
In november organiseerde Tweakers.net voor de vijfde keer de Gouden Steeksleutel Awards. Bij deze jaarlijks terugkerende verkiezing kunnen bezoekers van Tweakers.net in diverse categorieën stemmen op hun favoriete producten, diensten en bedrijven.
Van 7 tot en met 27 november kon er worden gestemd op goudensteeksleutel.nl. Alle geregistreerde Tweakers.net-gebruikers konden hier in maar liefst 25 categorieën hun stem uitbrengen.
In totaal hebben 10.147 mensen hun stem uitgebracht. Dat is iets minder dan de bijna 11.500 mensen die vorig jaar stemden, maar gemiddeld brachten ze in 21,7 categorieën hun stem uit. In totaal werden zo 219.654 stemmen uitgebracht, en dat is een nieuw record.

Dit jaar kon er bij het stemmen ook gekozen worden voor de optie 'Geen mening'. Deze optie is bij het tonen van de resultaten weggelaten. De procentuele weergave van de uitslag heeft dus betrekking op de uitgebrachte stemmen op een van de genomineerde producten.
Audio/video
Beste mediaspeler
In de categorie mediaspelers is de Popcorn Hour C-200 de winnaar. Hoewel dit apparaat al langer op de markt is en inmiddels is afgelost door de A-300, blijft een aanzienlijke schare fans de C-200 trouw. Bovendien kan er een blu-ray-speler in de C-200 worden gebouwd. Op nummer twee staat de Playon!HD Mini 2, een goedkope en solide streamer. Nummer drie is de Apple TV geworden, een mediaspeler die specifiek is bedoeld voor de content die Apple in de aanbieding heeft.
Beste televisie
Met overgrote meerderheid is dit jaar gekozen voor de D8000-lcd-tv van Samsung. Het opvallendste kenmerk van deze tv is de zeer dunne aluminium bezel. Het toestel is uitgerust met een s-pva-paneel met goede zwartwaarden, en heeft uitgebreide multimediafunctionaliteit. Onder meer dankzij de minimale crosstalk is ook de 3d-weergave zeer goed. De enige nadelen dat we kunnen noemen zijn de hoge prijs en de niet zo beste zwartuniformiteit van het scherm.
Hoewel de tv-divisie van Panasonic dit jaar diep in de rode cijfers is gedoken, is de tweede plaats van de Viera VT30 zeer verdiend. Deze plasma-tv biedt uitstekende zwartwaarden en een minimum aan reflecties door het gebruik van een zeer goed zwartfilter. Ook heeft Panasonic dit jaar werk gemaakt van het dunner maken van zijn plasmapanelen en kreeg de VT30, samen met de GT30, een geheel nieuw uiterlijk. De derde plek wordt ingenomen door de Sony Bravia HX920 met zijn full-led backlight. Samen met de Gorilla Glass-toplaag en het strakke Monolith-ontwerp zijn dat eigenschappen waar je mee gezien mag worden.
Camera's
Beste compactcamera
Vijf van de tien compactcamera's in de lijst hebben een zoomlens met tienvoudige zoom of nog beter, en twee van deze zogeheten travelzooms zijn uitgekomen op plek een en twee. Op de eerste plaats staat de Sony HX9V. Dit toestel heeft een 16x-zoomlens en ligt goed in de hand, en ook de beeldkwaliteit is volgens diverse tests prima.
De DSC-HX9V wordt op de voet gevolgd door de Lumix TZ20 van Panasonic, die ongeveer hetzelfde zoombereik heeft. Deze camera is de opvolger van de TZ10, die vorig jaar bij Gouden Steeksleutel-verkiezing op de derde plaats eindigde. Net als de TZ10 heeft de TZ20 ingebouwde gps.
De derde plaats is voor de PowerShot S95 van Canon. De S95 is voorzien van een 1/1,7"-beeldsensor, waardoor ook bij weinig licht nog redelijke foto's gemaakt kunnen worden. De S95 is een van de kleinste camera's van dit moment met een dergelijke grote sensor en bovendien is het toestel relatief goedkoop. Er staan nog twee camera's met een 1/1,7"-sensor in de lijst, de Lumix LX5 van Panasonic en de XZ1 van Olympus, maar die grepen net naast de prijzen.
Beste dslr
Nikon kondigde begin dit jaar de D5100 aan, een D5000 met de sensor van de D7000 en met de scharnier van de lcd aan de zijkant in plaats van de onderkant. Canon zette ondertussen het instapsegment op scherp zette met de EOS 1100D en kwam ook nog met een opvolger van de 550D, de EOS 600D. In oktober bracht dit bedrijf ook nog de professionele EOS 1D X uit, waarmee de 1D- en de 1Ds-lijnen werden samengevoegd. Sony zorgde verder nog voor de nodige beroering met de Alpha A77, met een vaste spiegel.
Frappant is dat van de tien dslr's in het lijstje alleen de Alpha A77 dit jaar uitgebracht is. De winnaar van dit jaar is de Canon EOS 550D - de draaibare lcd van de 600D weegt blijkbaar niet op tegen de lagere prijs van zijn voorganger. De Nikon D7000 is dit keer op de tweede plek geëindigd, een plaatsje hoger dan vorig jaar. Onverminderd populair is ook de drie jaar oude Canon EOS 5D Mark II.
Beste compacte systeemcamera
Dit jaar hebben we voor het eerst een aparte categorie voor interchangeable lens compacts. Deze nieuwe categorie is nipt gewonnen door de NEX-7 van Sony. Hoewel de camera wat groter is dan andere ilc-camera's en er eigenlijk een dure lens op moet om de 24 megapixels optimaal te benutten, is dit een perfect in de hand liggende camera met genoeg knoppen en draaiwieltjes om de gevorderde fotograaf bezig te houden. Officieel is deze camera, vanwege de overstromingen in Thailand, nog niet in Nederland te koop.
Op de tweede plaats is de Lumix G3 van Panasonic geëindigd. De camera is compacter en ergonomischer dan voorganger G2, en de nieuwe beeldsensor zorgt voor verbeterde ruisprestaties. Door de ingebouwde evf is het een compleet plaatje.
De derde plek wordt weer bezet door een Sony-camera: de NEX-5N. Dit toestel heeft hetzelfde ontwerp als de NEX-5, maar kreeg een verbeterde beeldsensor met uitstekende ruisprestaties. Bovendien is dit het enige toestel dat geschikt is voor Sony's nieuwe - en dure - oled-viewfinder.
Componenten
De Gigabyte UD3 is met zijn Z68-chipset nipt tot beste moederbord verkozen. Posities twee en drie worden door Asus ingenomen. Op de tweede plaats staat een micro-atx-bord uit de Republic of Gamers-serie: de Gene. Ook dit bord is uitgerust met de Z68-chipset. Het podium wordt gecompleteerd door de op de P67-chipset gebaseerde Sabertooth. Voormalig budgetmerk Asrock viste net buiten het net met zijn Extreme4, die voorzien is van AMD's 970-chipset.
De processorverkiezing is, vrij voorspelbaar, gewonnen door Intels Sandy Bridge-processors. Met een ruime marge is de Core i7-2600K de winnaar geworden, terwijl de 2500K op ruime afstand volgt. Ook AMD wist met zijn nieuwe Bulldozer FX-8150 nog een podiumplek te behalen. De aanwezigheid van maar liefst drie Bulldozers in de top tien is opvallend, omdat de prestaties vaak minder waren dan die van de oudere K10-cpu's. Ook de A8-3850, AMD's Fusion-chip met een vrij krachtige geïntegreerde gpu, haalde de erelijst. Opvallend is ten slotte de aanwezigheid van twee zuinige chips voor smartphones en tablets, Nvidia's Tegra2 en de OMAP 4430 van TI.
De HD 6950 van Sapphire wist de meeste stemmen binnen te slepen, maar groot is het verschil met MSI's HD 6950 niet. Vermoedelijk wint de Sapphire vanwege de uitstekende koeler. Verder valt op dat vooral mainstream-kaarten hun weg naar de top tien vonden, terwijl high-end kaarten als de GTX580 en de HD 6970 niet vertegenwoordigd zijn.
Computers en software
Beste Laptop
Al sinds 2008, toen de Gouden Steeksleutel-categorie 'Beste Laptop' in het leven werd geroepen, wordt de eerste plaats in deze categorie bezet door de MacBook Pro, en dit jaar is geen uitzondering. Net als in 2010 is het de 15"-versie die als beste uit de bus komt. Ook de tweede plaats gaat naar een Apple-product: de 13"-MacBook Air.
De basisnotebook van de Best Buy Guide uit juli, de K53SV-SX146V van Asus, is de populairste niet-Apple-laptop. Dat is opvallend: vorig jaar waren Asus-laptops niet eens genomineerd. Ook MSI, Lenovo en Samsung ontbraken vorig jaar geheel, maar staan dit jaar trots bij de top tien van populairste notebooks.
Beste Monitor
Vorig jaar noemden we de techniek achter de Samsung Syncmaster 2443BW enigszins bejaard, met zijn verouderde backlight en weinige inputs. Toch is deze 24"-monitor net als vorig jaar de kampioen - maar zo vreemd is dat eigenlijk niet, want voor minder dan 250 euro zet je hiermee een 1920x1200-monitor op je bureau.
De nummer twee, de Ultrasharp U2711 van Dell, beschikt eveneens nog over een ccfl-backlight, maar is groter en duurder: het 27"-paneel heeft een resolutie van 2560x1440 pixels en een prijskaartje dat richting de 600 euro gaat. Ook Apples nieuwe 27"-scherm met Thunderbolt-aansluiting blijkt dit jaar populair te zijn.
Beste Beveiligingssoftware
Security Essentials van Microsoft is relatief nieuw, maar dat weerhield het gratis pakket er niet van om het met meer dan een kwart van de stemmen tot populairste beveiligingssoftware te schoppen. De gratis software van AVG is eveneens populair; opvallend is dat de betaalde versie van datzelfde pakket niet eens een nominatie in de wacht heeft gesleept.
Dat gratis pakketten populairder zijn, is logisch, maar er is toch een betaald beveiligingspakket op het podium geëindigd: de derde plaats is voor Nod32 van het Slowaakse ESET.
Gaming
Beste Game-platform
Bij de gamende tweakers is de pc aan de macht. Dat wordt dit jaar opnieuw bevestigd met een enorme voorsprong in de categorie 'Beste Gameplatform'. De PlayStation 3 en de Xbox 360 volgen op grote afstand en leveren bovendien duidelijk in ten opzichte van vorig jaar. Een mogelijke verklaring daarvoor is dat diverse games dit jaar hebben aangetoond dat het hardwarematige verschil tussen de pc en de consoles nu wel erg groot begint te worden.
Om de kruimeltjes strijden onder meer de Nintendo Wii en Apples iOS, waarbij opvalt dat die twee stuivertje hebben gewisseld. Dat komt dan vooral door de teruglopende populariteit van de Wii, want iOS is in vergelijking met 2010 vrijwel even populair gebleven.
Beste Game
De Gouden Steeksleutel in de categorie 'Beste Game' gaat naar Battlefield 3. Daarbij moet meteen worden gezegd dat games als Modern Warfare 3, The Elder Scrolls V: Skyrim, Assassin's Creed: Revelations en The Legend of Zelda: Skyward Sword buiten de boot vielen. Om de Steeksleutels dit jaar een beetje op tijd te kunnen uitreiken, hebben we namelijk een strikte einddatum voor nominaties gehanteerd.
Met alléén die uitleg doen we Battlefield 3 echter tekort. Battlefield 3 zette op de pc een nieuwe audiovisuele standaard voor shooters neer en houdt dagelijks duizenden, zo niet miljoenen gamers bezig. Zelden werden we zo weggeblazen door een game als door de pc-versie van Battlefield 3, en daarom hebben Electronic Arts en DICE de Gouden Steeksleutel wat ons betreft dik verdiend.
Beste Game-ontwikkelaar
Het had weinig gescheeld of DICE had na de steeksleutel voor 'Beste Game' ook 'Beste Ontwikkelaar' binnengehaald, maar die trofee gaat naar Blizzard. Dat is behoorlijk knap, want in 2011 bracht Blizzard eigenlijk geen enkel nieuw product op de markt. Blijkbaar zijn de populariteit van World of Warcraft en de belofte van het aankomende Diablo III genoeg om een hoop stemmen te trekken.
Beste Game-uitgever
Nadat Activision in 2009 en 2010 de Gouden Steeksleutel voor 'Beste Uitgever' ophaalde, is het dit jaar Electronic Arts dat met de eer gaat strijken. Het apart meetellen van Activision en Blizzard kost de voormalige nummer één waarschijnlijk veel stemmen, en de zeer kritisch ontvangen game Call of Duty: Modern Warfare 3 heeft vermoedelijk ook niet geholpen. In een jaar met uitstekende games als Battlefield 3 en FIFA 12 - én omdat ze wat krediet krijgen voor het uitgeven van Portal 2 - lijkt EA ons een prima winnaar.
Internet en browsers
Beste browser
Chrome, de browser van Google, is door de bezoekers van Tweakers.net uitgeroepen tot beste browser van 2011. Als tweede staat de nummer een van vorig jaar: Mozilla's Firefox. Internet Explorer 9 van Microsoft verliest ten opzichte van vorig jaar een procentpuntje, maar krijgt toch nog een bronzen medaille. Opera doet het net iets beter dan Apples Safari en staat op de vierde plaats.
Beste internetprovider
Net als vorig jaar sleept Ziggo de titel 'Beste Internetprovider' in de wacht. De provider die vroeger vooral bekend stond om zijn slechte klantenservice, wist dit jaar ruim een derde van de stemmen binnen te halen. KPN-dochter Xs4All, de winnaar van 2009, verloor ruim een kwart van zijn aanhangers en weet UPC nog maar net achter zich te houden.
Beste wifi-router
Als beste router is gekozen voor de Linksys E4200. Deze wifi-router van Cisco zou volgens veel gebruikers goede prestaties weten te koppelen aan een opvallend design. Op de tweede plaats eindigde, op kleine achterstand van de winnaar, de Netgear WNDR3700 te vinden. De TL-WR1043ND van TP-Link sleepte de derde plaats in de wacht.
Telecom en smartphones
Beste smartphone
In de categorie Smartphones zien we een kleine revolutie: de iPhone won drie keer op rij de Gouden Steeksleutel, maar dit jaar grijpt Apple naast het goud. De Gouden Steeksleutel 2011 gaat naar de Android-smartphone Galaxy S II, die met 41,4 procent van de stemmen wist te winnen.
Dat is vermoedelijk deels te danken aan het feit dat Samsung, net als Apple, één duidelijk vlaggenschip uitbracht. Dankzij goede prestaties, een platte behuizing en een mooi scherp scherm wist de Galaxy S II veel tweakers te overtuigen. De iPhone 4S kreeg 27 procent van de stemmen, drie procentpunt minder dan de 30 procent waarmee het vorig jaar won.
HTC, dat vorig jaar met drie toestellen 40 procent van de stemmen kreeg, valt ver terug. Ondanks de stortvloed aan HTC's kregen alleen de Sensation en de Titan een nominatie: de weinig baanbrekende designs en het beter beveiligen van de bootloaders heeft HTC vermoedelijk fans gekost. Nog verrassender is het dat de Nokia N9 de vierde plek veroverde - terwijl het toestel in Nederland officieel niet te koop is.
Zes van de tien genomineerden zijn Android-smartphones. Daarmee is Googles mobiele OS minder goed vertegenwoordigd dan vorig jaar, toen acht van de tien toestellen Androids waren. BlackBerry, vorig jaar nog goed voor een zesde stek, kreeg dit jaar niet eens een nominatie.
Beste mobiele besturingssysteem
Voor de tweede keer gaat de Gouden Steeksleutel voor het beste mobiele besturingssysteem naar Android. Dat is nauwelijks een verrassing, maar de overmacht is even groot als vorig jaar - en dat terwijl het marktaandeel van Android in 2011 juist flink is gestegen.
Over het algemeen lopen tweakers wat voor op de rest van Nederland als het gaat om techtrends. Hoewel Android in de verkooplijsten nog altijd flink groeit, lijkt het erop dat onder tweakers het plafond is bereikt. Het zou ons daarom niets verbazen als de verkopen van Android-toestellen in Nederland binnen anderhalf tot twee jaar stagneren.
De logische nummer twee is Apples iOS. Windows Phone wint net als vorig jaar de bronzen medaille, maar kreeg er wel wat fans bij.
Beste provider
Vodafone krijgt van de bezoekers van Tweakers.net opnieuw de Gouden Steeksleutel voor beste provider. De voorsprong op T-Mobile is echter minder groot dan vorig jaar, vermoedelijk door de recente prijsverhogingen. Bovendien kampte T-Mobile medio 2010 met wekenlange storingen door een tekort aan capaciteit, wat het bedrijf destijds veel stemmen moet hebben gekost.
KPN en zijn dochters Telfort en Hi kregen alle drie een kwart tot een derde minder stemmen dan vorig jaar. Wellicht heeft ook dat te maken met de prijsverhogingen. KPN-dochter Simyo haalde overigens wel meer stemmen binnen dan vorig jaar. Ook een vermelding waard is het Belgische Mobile Vikings: deze mvno, die de nadruk op mobiel internet legt, kreeg 8,8 procent van de stemmen tegenover 4,6 procent vorig jaar.
Tablet, e-reader & navigatie
Beste draagbare/mobiele navigatie
De overduidelijke winnaar in de categorie Beste draagbare/mobiele navigatie is Google Maps. Dat is geen wonder, want deze dienst is standaard aanwezig op Android-smartphones en is bovendien gratis. Op positie twee en drie vinden we de pnd's van TomTom. Hoewel er voor de HD Traffic-dienst betaald moet worden, biedt het Nederlandse bedrijf kennelijk nog steeds voldoende tegengas aan de gratis navigatieproducten.
Beste e-reader
De beste e-reader van 2011 is de nieuwe Kindle van Amazon. Dit apparaat weet twee e-readers van Sony te verslaan: de Kindle is dan ook een solide product dat volledig is toegespitst op leesplezier. De concurrentie was dit jaar verder heviger dan vorig jaar; met name Asus wist met zijn nieuwe - en vrij prijzige - DR900 bijna een podiumplek te veroveren.
Beste tablet
De tabletverkiezing is zoals verwacht met ruime voorsprong gewonnen door de iPad 2. Apple heeft de tabletmarkt met de iPad en de iPad 2 nog steeds stevig in handen, ondanks de opkomst van met name Android-tablets. Apple biedt immers een volwaardig ecosysteem met iOS en de zeer populaire App Store. De tweede plaats is voor Samsung met zijn Galaxy Tab 10.1. Toekomstvoorspellingen durven we in deze categorie niet te doen: veel hangt af van de mondiale patentruzie die Samsung en Apple momenteel uitvechten.
Webwinkel
Beste webwinkel
De categorie Webwinkel laat zien hoe populair de 'traditionele' Pricewatch-webwinkels nog altijd zijn, maar de titel van 'Beste Webwinkel' gaat net als vorig jaar naar de relatieve nieuwkomer Bol.com. De zilveren medaille is voor Azerty, dat Bol.com - ook net als vorig jaar - op de hielen zit. Coolblue zet zijn opmars ondertussen voort: nadat het vorig jaar de vijfde plaats veroverde, heeft het bedrijf nu de bronzen medaille buitgemaakt door 4Launch en Alternate in te halen.
Winnaar Panasonic-televisie
Onder de tweakers die hun stem hebben uitgebracht in een of meer categorieën, kon Tweakers.net dit jaar een Panasonic Viera TX-P42VT30 verloten. Deze 3d-tv is voorzien van een plasmapaneel en heeft in de Pricewatch een prijskaartje van rond de 1500 euro.
Uit de database met deelnemers aan de Gouden Steeksleutel-verkiezing is een willekeurige winnaar getrokken. De gelukkige winnaar is tweaker McMad. Onze felicitaties gaan uit naar deze winnaar en alle bedrijven die een Gouden Steeksleutel hebben gewonnen, en natuurlijk bedanken we bij deze alle tweakers voor het leveren van een bijdrage aan de Gouden Steeksleutel-verkiezing 2011!
