De Amsterdamse taxicentrale TCA zal een rechtszaak beginnen als de overheid de dienst uberPop, waarmee particuliere chauffeurs taxiritten kunnen rijden, niet aan banden legt. Daarvoor waarschuwt de directeur van TCA.
"We hebben in Nederland een wet die het taxiverkeer regelt, en die staat niet toe dat particulieren personen gaan vervoeren", zegt directeur Richard van der Veen van TCA tegenover Tweakers. Volgens hem omzeilt Uber met zijn UberPop-dienst wetgeving waar taxibedrijven aan moeten voldoen en die eisen stelt aan de kwaliteit.
Woensdagmorgen maakte Uber bekend dat het UberPop ook in Amsterdam introduceert. Met uberPop kunnen particulieren zonder taxivergunning met hun eigen auto personen vervoeren. Vooralsnog is de dienst enkel te gebruiken voor betatesters die zichzelf hebben aangemeld.
Van der Veen noemt de introductie van UberPop in Amsterdam een 'publiciteitsstunt'. "Het is leuk dat ze zoveel publiciteit weten te genereren, maar het mag gewoon niet", zegt hij. Volgens de TCA-directeur zijn chauffeurs van UberPop vergelijkbaar met zogenoemde snorders: illegale taxichauffeurs zonder vergunning.
Het is nog niet duidelijk wat de overheid van UberPop vindt; de Inspectie voor Leefomgeving en Transport, waar het taxivervoer onder valt, komt later op woensdag met een reactie. De gemeente Amsterdam onderzoekt de introductie van de dienst nog. Eurocommissaris Neelie Kroes, die overigens geen zeggenschap over de taxibranche heeft, zei Uber eerder te verwelkomen.
Mocht er geen verbod komen, dan stapt TCA naar de rechter, stelt Van der Veen. "Dat is niet alleen voor ons een reden om naar de rechter te stappen", aldus Van der Veen. Ook branchevereniging KNV, waar Van der Veen bestuurslid is, zal dan naar de rechter stappen, verwacht hij. "Maar ik kan me niet voorstellen dat de overheid flexibel om zal gaan met deze stunt van Uber. Zoveel vertrouwen heb ik nog wel in onze overheid."
Uber zelf denkt dat de dienst wel door de beugel kan. "We hebben veel contact gehad met de overheid", zegt Niek van Leeuwen van Uber tegenover Tweakers. "Uit onze gesprekken met de overheid blijkt dat ze openstaat voor innovatieve ideeën die de mobiliteit verbeteren." Van Leeuwen zegt te verwachten dat de taxiwet wordt aangepast. "Die is nu onduidelijk", zegt hij. "We verwachten dat we wet binnenkort wordt aangepast en daar spelen we alvast op in." Begin maart zei Van Leeuwen nog tegenover NU.nl dat UberPop voorlopig niet geïntroduceerd zou worden in Nederland, omdat de taxiwet 'niet progressief genoeg' was voor de introductie ervan.
UberPop werd eerder verboden in Brussel, omdat het bedrijf de taxiwetgeving overtrad. De prijzen van UberPop liggen circa vijftig procent lager dan die van reguliere taxi's. Niet iedereen kan zich aanmelden voor UberPop: chauffeurs moeten een relatief nieuwe auto hebben en een verklaring van goed gedrag kunnen overleggen. UberLux en uberBlack, waarmee reguliere taxi's kunnen worden besteld, zijn al langer actief in Amsterdam.