Intel heeft begin september tijdens zijn IDF-event in San Francisco de nieuwste generatie Atom-processors formeel geintroduceerd. Waar Atom in het verleden een beetje als derderangsprocessor werd beschouwd, moet de nieuwe generatie aanzienlijk beter presteren en toch zuinig met energie omspringen. Deze zogeheten Bay Trail-generatie zou dan ook grote veranderingen inhouden voor de mobiele sector. Atom-tablets moeten zuiniger en krachtiger worden en dichter tegen Haswell-tablets aanschuren.
Bovendien wil Intel het productieprocedé waarmee Atom-processors gemaakt worden niet langer een of twee generaties achter de highend-processors laten volgen; Atom moet cutting edge-techniek krijgen. Een eerste aanzet voor deze nieuwe generatie Atoms vormt de Bay Trail-serie Atom-socs. Die worden in drie versies, Bay Trail-M, -T en -D gemaakt, voor achtereenvolgens laptops, tablets en desktops.
Net als de nieuwste Haswell-processors worden Bay Trail-Atoms op 22nm gebakken en ze hebben met de Silvermont-architectuur voor het eerst een out-of-order-architectuur gekregen. Die factoren gezamenlijk moeten voor krachtiger socs gaan zorgen, die zuiniger zijn dan de huidige generatie. Om die claims in de praktijk te toetsen, vergelijken we een tablet met Intels nieuwste Bay Trail Atom Z3770 aan boord met tablets die met de huidige snelste Atoms, de Z2760, zijn uitgerust. Daarnaast kijken we hoe de nieuwe Bay Trail-apparaten eruit gaan zien: welke features en designs mogen we verwachten?