Microsoft maakt Windows 8.1 naar verluidt aanzienlijk goedkoper voor fabrikanten die het OS op desktops, laptops en tablets met een lage prijs willen zetten. De softwareontwikkelaar zou hiermee willen voorkomen dat ze overstappen op bijvoorbeeld Chrome OS of Android.
Fabrikanten van laptops, tablets of desktops die minder dan 250 dollar kosten, hoeven straks nog maar 15 dollar in plaats van 50 dollar voor Windows 8.1 te betalen, fluisterden bronnen Bloomberg in. Verdere restricties naast die prijs zou Microsoft niet stellen. Zo zouden apparaten niet over een touchscreen hoeven te beschikken.
Sommige fabrikanten betaalden overigens al omstreeks 30 dollar als ze aan bepaalde voorwaarden van Microsoft op bijvoorbeeld marketinggebied voldeden. Met de stap wil Microsoft Windows aantrekkelijker maken voor het goedkope segment. Fabrikanten gaan er steeds meer toe over voor Chromebooks te gaan bij goedkope laptops, terwijl Android de markt van budget-tablets domineert.
Bij een keuze voor Windows en bijbehorende meerkosten zou de winstgevendheid in gevaar komen. Bij netbooks verlaagde Microsoft jaren geleden ook al de prijs van Windows XP tot 15 dollar om dezelfde reden, terwijl daarna een speciale Windows 7 Starter Edition voor de goedkope kleine laptops verscheen. Met de prijsverlaging van Windows 8.1 wil Microsoft daarnaast mogelijk zijn partners te vriend houden. Microsoft heeft kwaad bloed bij hen gezet door met de Surface-tablets een directe concurrent te worden.
Verder moet de lagere prijs de verkoop van Windows 8.1 waarschijnlijk een duw in de rug geven. Microsoft zei eerder deze maand meer dan 200 miljoen licenties voor Windows 8 verkocht te hebben, maar daarmee is de adoptie van het OS langzamer dan die van Windows 7.