Beste sidewalker, je hebt veel tijd in je post gestopt wat lovenswaardig is, maar er zitten wat cruciale fouten in
Ër op Tweakers door de foutieve berichtgeving gisteren, met late updates en vandaag weer grote verwarring ontstaan over wat er nu echt gebeurd is. Webwereld schijnt een stuk correcter te zijn deze keer.
Heel kort samengevat: in Duitsland heeft Apple een proces aangespannen bij een rechtbank die erg vriendelijk is voor copyrighthouder of patenthouders. 50& van alle Europese zaken dient om die reden daar!
Wat Apple gedaan heeft in Dusseldorf is vragen om een importverbod puur en alleen op basis van modelbescherming ofwel de looks van apparaat en verpakking. Daarvan hoefden ze Samsung niet op de hoogte te stellen dus die zijn nu overvallen door dit besluit. Dit ´tijdelijke importverbod´ is gebaseerd op de in Europa gedeponeerde modelbeschrijving en beschrijving dus is de verwachting (niet meer dan dat) dat andere Europese landen dit zullen overnemen. Het heeft daar dus NIETS MET PATENTEN te maken.
Het Duitse recht op dit punt (en het Europese in grote lijnen ook) is heel simpel. Jij gaat naar de rechter, toont plaatje van concurrents produkt, toont je eigen gedeponeerde beeldrecht en de rechter wijst je tijdelijke importverbod vrijwel automatisch toe.
Nederland is een geval apart dat op complexe juridische gronden die ik tweakers zal besparen, een uitzondering is in het geval van Samsung omdat NL onderscheid maakt tussen Samsung NL en Samsung Korea. In Nederland will Apple de hoofdkwestie uitvechten (net als in de VS, de UK, en nog een paar Europese landen) over de PATENT kwestie.
Die zaak gaat dus niet alleen over de TABLETS, maar ook en vooral over de PHONE. We weten natuurlijk allemaal dat Apple in Europa aan de verliezende hand is tov de Galaxy SII, dus is Apple er alles aan gelegen om introductie van de SII in de VS te voorkomen. Hij is daar namelijk niet beschikbaar vandaar het veel hogere percentage nieuwe Apple kopers aldaar.
De Nederlandse kort geding zaken gaan volgens mij niet tot een snelle beschikking leiden. In de VS loopt diezelfde zaak en wil de rechter zich niet onnodig laten overhaasten in zo´n belangrijke zaak. De Nederlandse rechtbank is zich daar natuurlijk van bewust en zal vermoedelijk de zaak verwijzen naar de bodemprocedure (duurt veel langer) die Samsung juist al tegen Apple aangespannen had in Nederland.
Over de uitspraak van de Duitse rechter valt niet veel te twisten. Het is zo goed als een automatisme, maar Samsung wist dus van niets. Men zal nu een vliegtuig advocaten naar Dusseldorf sturen om de beelmerk kwestie te bestrijden. Pas op dat moment gaat een hogere instantie kijken of dat Europese beeldmerk wel terecht afgegeven is. Daar het nooit aangevochten is, is er ook nooit over geoordeed. De hele vraag of je een rechthoek van glas met afgeronde hoeken mag maken of dat dit nu voorbehouden is aan Apple komt dan aan de orde en het kan goed zijn dat Apple dat beeldrecht kwijtt raakt.
(voor de mensen die de materie snappen: ik laat even terzijde dat modelbescherming deponaties in Europa ook bij de lokale autoriteiten moeten geschieden. het verwart slechts de discussie)
Dus de Duitse rechter zal mogelijk dit importverbod weer opheffen nadat Samsung zijn verhaal gedaan heeft. In dat geval moet Apple Samsung betalen voor het verlies als gevolg van dit importverbod. Vandaar dat Samsung zeker niet zijn prijzen gaat verlagen! Dit kan allemaal best snel zoals we zoals we zagen toen Sony´s playstation, ook zonder dat sony dit wist, plots niet meer geimporteerd mocht worden door een uitspraak van een Nederlandse rechter).
De Nederlandse kwestie is voor patent mensen interessant en veel fundamenteler vandaar ook mijn verwachting dat deze zaak niet snel tot een uitspraak zal leiden, maar vermoedelijk bij de al lopende bodemprocedure gevoegd zal worden.
De ´imitatie´ kwestie is nu van kracht en het is afwachten hoe snel Samsung deze nu van tafel kan krijgen, danwel in ieder geval kan vermijden dat andere Europese landen deze rechtstreeks overnemen. Dat zijn ze IN PRINCIPE verplicht, maar door de wat afwijkende strenge Duitse regelgeving en het belang van de kwestie heb je best kans dat de rest van Europa het eerst even aanziet.
Kortom verwar niet patent met beeldrecht want dat ging er compleet mis in de post van SideWalksuper. Niet gek natuurlijk als alle online sites in de war zijn en er een potje van bakken. Je kan van de users dan moeilijk verwachten dat ze ze het kunnen volgen.
edit: ik had Sj44k13 post hierboven niet gezien toen ik deze tikte. Again het is niet zo simpel als het lijkt in Roche vs Primus daar de zaak nog omstreden is daar de Advocacaat Generaal aanstuurt op vernieting van het vonnis. Doet echter niet af aan je boodschap dat octrooien/patenten per land afgedwongen moeten worden ook al is er een Europees Patent bureau.
edit2: ik zie dat mensen nu ook ingaan of consumenten verward zouden kunnen worden door de twee modellen. Dat is een grappige misvatting daar dit voor Amerikaans recht inderdaad geldt en iedereen natuurlijk vooral over Amerikaanse zaken leest. In Europa doet dat er geen snars toe. Als je modelrecht geschonden wordt, wordt er niet getoetst op mogelijke consumentenverwarringl, maar slechts op de jurische houdbaarheid van je Europese model bescherming die je aangevraagd hebt.
[Reactie gewijzigd door max3D op 10 augustus 2011 12:56]