De AIVD heeft spionage door Chinese en Russische inlichtingendiensten bij Nederlandse technologiebedrijven ontdekt en voorkomen. De bedrijven zijn erover ingelicht. De AIVD acht de dreiging van digitale aanvallen in ons land groot.
De Chinese inlichtingendiensten gebruiken agenten en informanten om de ontwikkeling van hoogwaardige technologie bij Nederlandse bedrijven te volgen. Ook maken ze gebruik van digitale spionage vanuit China zelf, schrijft de AIVD in zijn jaarverslag. De AIVD noemt een geval waarbij bedrijfsgegevens zijn weggesluisd voor gebruik in China. Diverse andere landen hebben al gewaarschuwd voor de dreiging van Chinese spionage, terwijl het land ook wordt verdacht van hacks zoals die op Google. Daarnaast heeft de AIVD Russische inlichtingenactiviteiten waargenomen. Die spionagedienst zou via tussenpersonen informatie van onder andere innovatieve bedrijven en universiteiten betrekken.
Volgens de Nederlandse inlichtingendienst vinden steeds vaker digitale spionageaanvallen van 'vreemde mogendheden' op Nederlandse bedrijven en overheden plaats. De AIVD doet naar eigen zeggen onderzoek met bedrijven en universiteiten naar mogelijkheden om cyberaanvallen in een vroeg stadium te kunnen detecteren. Zo zou er al een analysemethode ontwikkeld zijn die de weerstand tegen de dreigingen kan verhogen.
Volgens de dienst zijn Nederlandse instanties zich vaak niet bewust van de waarde van hun informatie en schatten zij de veiligheid van onder andere laptops en smartphones te hoog in. "Uitwisseling van gevoelige informatie over de telefoon of via e-mail vormt altijd een risico, mede omdat dergelijke communicatie via knooppunten in het buitenland kan lopen. Ook worden e-mailberichten van mobiele systemen als laptops en smartphones soms tijdelijk op buitenlandse servers opgeslagen. Buitenlandse inlichtingendiensten maken graag gebruik van dergelijke kansen."