De Belgische consumentenorganisatie Test-Aankoop is boos over Belgacoms prijsverhoging voor zijn goedkoopste telefoonabonnement. Het zou een doorzichtige poging zijn om de adsl-concurrentie een hak te zetten.
Belgacom verhoogt op 1 augustus het abonnementsgeld voor zijn Discovery Line-telefoonlijn, de goedkoopste uit het aanbod, van 6,85 euro naar 9,95. Deze lijn wordt veel afgenomen door internetters die via een andere aanbieder dan Belgacom het web opgaan, aldus Test-Aankoop. Er is weliswaar een alternatief, de zogeheten raw copper-lijn waarmee niet gebeld kan worden, en die ook van de voormalige staatsmonopolist moet worden betrokken. Hoewel hier officieel geen abonnementsgeld voor is verschuldigd, heeft de Belgische telecomregulator Bipt het tarief dat andere aanbieders voor het gebruik ervan aan Belgacom moeten betalen, vastgesteld op 9,29 euro per maand. Deze providers rekenen, na vermeerdering van het kaalkopertarief met 21 procent btw, 11,24 euro door aan de klant.
De Discovery Line biedt geen voordeel voor Belgacom-internetabonnees, omdat er voor hen goedkopere opties voorhanden zijn, zo bevestigt Belgacom-zegsman Jan Margot tegenover Het Nieuwsblad. De tariefverhoging van komende vrijdag komt dus neer op een prijsverhoging van alternatieve adsl-abonnementen, zoals die van bijvoorbeeld EDPnet of Full Telecom.
Volgens Test-Aankoop moet Bipt dit 'machtsmisbruik' door Belgacom ongedaan maken door de prijs van de kale koperlijn te verlagen. Die is immers technisch gelijk aan de Discovery Line, op de onmogelijkheid tot het voeren van telefoongesprekken na. De 11,24 per maand die de klant aan raw copper kwijt is, is volgens de consumentenorganisatie dus volstrekt onlogisch.
Belgacom rechtvaardigt de prijsverhoging van zijn Discovery Line overigens met de stelling dat deze ooit bedoeld was om klanten terug te winnen die vonden dat ze geen vaste telefonielijn meer nodig hadden. Dat doel is volgens de telecomprovider bereikt, waardoor de formule geen prioriteit meer heeft.