AFilm: "Emule.nl, stop met linken filmdownloads"- Update

AFilm, een Nederlandse filmdistributeur, heeft Emule.nl gesommeerd te stoppen met linken naar downloadbare films. Die films worden weliswaar niet aangeboden bij Emule zelf, maar er wordt gelinkt naar de bestanden op het eDonkey-netwerk. De vraag is of dat daadwerkelijk als niet toegelaten kan beschouwd worden. AFilm fundeert het verzoek met de uitspraak van een rechter in de zaak tussen Deutsche Bahn enerzijds en Xs4All en Indymedia anderzijds. De rechter oordeelde toen dat het linken naar illegaal materiaal niet is toegestaan. De beheerder van Emule wil echter niet op de eisen ingaan en heeft intussen een advocaat ingeschakeld. Hij wijst er tevens op dat Emule niet de enige site die linkt naar filmdownloads op P2P-netwerken. Donkeyportal.nl kreeg overigens een brief met dezelfde eisen in de bus, waarna de site in kwestie offline werd gehaald.
eMule logo
Update: Emule.nl is inmiddels niet meer te bereiken. Dat heeft niets te maken met het verzoek van AFilm, maar wel met het feit dat de site de bandbreedte-limit overschreden heeft door de belangstelling voor de zaak. De beheerder van Emule heeft de brief in kwestie overigens op het forum van Releases4U geplaatst.

Door Steve Lersberghe

Nieuwsposter

27-01-2004 • 20:12

57

Bron: WebWereld

Lees meer

Europeanen stappen over op eDonkey
Europeanen stappen over op eDonkey Nieuws van 15 oktober 2003

Reacties (57)

57
56
49
10
0
2
Wijzig sortering
Binnenkort gaat dus supernova er ook aan ?? (naam kan weleens verkeerd zijn anyway een erg bekende site voor Torrent users.....)

Volgens mij doen ze toch niks verkeerds, was vroeger met MP3 ook zo links zijn legaal zolang het niet van jou is :)
het is suprnova ;)

anyway, dat maakt gebruikt van het bittorent netwerk zover ik weet (of het een netwerk is, of dat bittorent weer zoiets al p2p is kan ook)

Het viel met persoonlijk nogal mee dat sites zoals suprnova en nog wat andere nog 'in de lucht' waren met dat gezeur van de RIAA enz.

Maar het zat eraan te komen imo.

Nog wel een goede reclame voor ze, zo'n nieuwspost :P

Edit:

Even de link aangepast ivm waarschuwing
Anoniem: 100386 @IFASS27 januari 2004 20:53
Ik kreeg een OW toen ik de naam van deze torrent-site gebruikte dus pas maar op ...

Maar om daarop te reageren, in denk niet dat die site down zal gaan, want er wordt immers niets illegaals aangeboden. De links op die site wijzen alleen maar naar torrents, en torrents zijn maar "losse bestandjes" die op zichzelf geen illegale informatie bevatten.

Juridisch gezien staat dat systeem behoorlijk sterk imo. En het nu door AFilm gebruikte argument gaat zeker niet op.

edit:

In het algemeen kan ik in het standpunt van AFilm wel begrijpen er is ecter een maar; DOWNLOADEN is niet illegaal, is eerder al eens door een rechter bepaald. Een link om te kunnen DOWNLOADEN lijkt mij dan ook moeilijk te verbieden.

De uploader is degeen die strafbaar is, en op de manier van AFilm wordt die niet aangepakt.
De downloader is ook strafbaar hoor (omdat die op illegale wijze auteursrechtelijk beschermd materiaal verkrijgt :P) ;)

Dit kan in principe alleen met een wetswijziging verboden worden (wet die verbiedt mee te werken (in dit geval door ernaar te linken - ook al is dit eigenlijk geen linken, maar verwijzen) aan vergaring op welke manier dan ook van illegale materialen via internet).

Ik geef AFilm 10% kans om dit te winnen... maargoed, rechters kunnen verbazende uitspraken doen :)
Die wetswijziging mag wel eens komen trouwens...
je mag het materiaal niet verspreiden dus de aanbieder zit fout, de downloader kan er niks aan doen dat de "uploader" het verspreid ;)

daarnaast is ergens naartoe linken volgens mij ook gewoon legaal :)
Das dus met bittorrent niet meer waar, want zodra jij gaat downloaden wordt je meteen verspreider, en dan ben je dus wel illegaal bezig..
Downloaden van films (waarvoor normaal betaald moet worden) is wel illegaal..
Downloaden van films is zeer zeker niet illegaal dit valt namelijk onder het thuis kopie maken. Er is daar over al een aantal keer een stuk tekst op tweakers.net verschenen.
tja... ik weet niet of jullie je het Phileine zegt sorry drama kunnen herinneren van vorig jaar ? Nou ik was dus degene die em als eerste poste in een nieuwsgroup. 4 weken voor de premiere. Dat was geen goed idee. Watnou.nl had er lucht van gekregen... en toen stond het in alle kranten. En toen.. een week later om 6:30 stond de FIOD-ECD met 3 lui voor me deur samen met 5 agenten. Met 8 man sterk .. ja want iemand die een film post zal ook wel meteen schietgevaarlijk zijn. De personen die de film hadden gedownload en um weer gerepost hadden waren voor mij al opgepakt. FIOD-ECD neemt dus zaken aan, van AFILM. Let dus op,FIOD-ECD is dus het oude BUMA STEMRA piraterij opsporingsdienst. Zij nemen zaken aan van Afilm omdat AFILM beweerst dat dit economische schade is. Volgens mij kan er alleen maar economische schade zijn als er schaarste is. Maar ze namen wel al mijn PC's in beslag. Pas maar op voor Afilm... dat zijn nare mensen.
Ja, ik heb je verhaal al eens eerder gelezen op het forum van FTD, maar heb je je spullen eigenlijk ooit wel eens terug gekregen? Lijkt mij dat er toch nix mis is meer een aantal pc's met veeeel HDD space ;)
Hey zullen we dan A-film eens aanklagen wegens het kunstmatig relatief hoog houden van prijzen van de films die zij uitbrengen (op de Movie Power Box serie na dan)?
Als je als particulier iets goedkoop weet te krijgen is het crimineel en komen ze je ophalen met veel poespas, als je als bedrijf je markt min of meer afperst omdat je prijsafspraken maakt (en niet alleen in de platen/film business), dan heet het "marge" :r
Raar dat bedrijven als AFilm het downloaden van films probeert te stoppen terwijl ik tegenwoordig elke dag tientallen keren reclame van chello en @home hoor hoe snel wel niet die nieuwste films bij hun abbo's neer te laden zijn.

Of kunnen we dit als 'aanzet tot crimineel gedrag' beschouwen :D
Of kunnen we dit als 'aanzet tot crimineel gedrag' beschouwen :D
das idd wel grappig. maar als je verder doordenkt zal dat wel niet zo wezen, want dan hadden meer bedrijven een probleem

immers:
autoverkoper: deze auto kan van 0 naar 100 in een hallve seconde :+ en hij kan 400 km/uur rijden --> is bij jouw stelling ook aanzetten tot crimineel gedrag. (max op openbare weg = 120)
Je zou de auto nog kunnen gebruiken op een circuit... daar mag het wel...

Een film die je al gekocht hebt mag je best nog een keer downloaden, aangezien je het orgineel zelf in bezit hebt. Daarom is het bij beide vergelijkingen niet aanzet tot crimineel gedrag.
immers:
autoverkoper: deze auto kan van 0 naar 100 in een hallve seconde en hij kan 400 km/uur rijden --> is bij jouw stelling ook aanzetten tot crimineel gedrag. (max op openbare weg = 120)
Klopt !

En das nou precies de reden waarom de prestaties van een auto ook niet in een reclame genoemt mogen worden. Ze hebben het in auto reclames dus alleen maar over veiligheid, stuurgedrag, enz. Je zal nergens in een autoreclame de topsnelheid of acceleratie horen. :7
Anoniem: 31180 27 januari 2004 20:55
Er wordt helemaal niet gelinkt naar een bestand op het eDonkey netwerk, de daadwerkelijke lokatie van een source die het bestand heeft wordt namelijk niet gegeven.
Zo'n ed2k:// url bestaat slechts uit een hash en de naam van het bestand. eDonkey of eMule gaan aan de hand van de hash zelf sources zoeken, de lokatie van zo'n source wordt op emule.nl niet gegeven. Van linken is dus eigenlijk geen sprake.
idd, volgens mij is zo'n edonkey link hetzelfde als zeggen "zoek op google.nl naar GroteHit.MP3"
Ja, precies, maar dat is met een simpele wetswijziging dus wel te verbieden. Torrents zouden dan makkelijker te verbieden zijn (het zijn kleine files) dan emulelinks trouwens, ook al bevat de link bij emule ongeveer hetzelfde als een torrent-bestand ;)
Een torrent verwijst naar een absolutie lokatie (tracker), een ed2k link geeft slechts informatie over het bestand. Dat is een wezenlijk verschil..

Bovendien heeft een ed2k link meer mogelijkheden, dan alleen file-sharing. Zo zou je een ed2k link kunnen gebruiken om de integriteit van een bestand te controleren.
Die site die XS4ALL hostte was toch wel even een heel andere categorie dan waar eMule.nl onder valt.
Die XS4ALL site ging over hoe de Duitse spoorwegen te saboteren.

Maarja, sommige advocaten denken ook overal een precendent in te kunnen ontdekken en er een leuk slaatje uit te kunnen slaan.
Als DVD's en CD's nu gewoon eens 10 euro waren dan hadden we lang niet zoveel problemen. Net alsof ik een DVD van 40 euro 8 keer ga bekijken. :? Na 2x is daar ook de lol van af.
Anoniem: 28333 @-=bas=-27 januari 2004 22:20
dvd's zijn er genoeg voor 10 euro te vinden, bijv. op cdwow, dus doe je ding ;)
Nu wordt er gelinkt naar een netwerk waarop mensen (al dan niet rechtmatig) files aanbieden
Er is natuurlijk wel een verschil tussen het aanbieden van willekeurige links en het aanbieden van een LOTR link onderaan een review ervan ...

Wellicht wordt dit onderscheid op dit moment door de wet nog niet gemaakt, maar ieder persoon met een gezond verstand kan dit onderscheid maken.
sorry hoor, maar daar zie ik echt geen verschil in. Of ik mijn fiets nou met 5 sloten op slot zet of er een bordje bij zet met "niet aankomen". Als iemand hem steelt is hij een dief.

eMule is iets heel anders. Het eDonkey netwerk werkt alleen met beschrijvingen van bestanden. Als je de het bestand in kwestie al hebt (bijvoorbeeld vroeger de LP gekocht, of je hebt de dvd beschadigd) mag je het bestand zo downloaden. Daar is niets strafbaars aan.

Dat is nog eens wat anders dan dat iedereen in de jaren 90 al zijn LP's nog eens op cd erbij kocht! Dat was vanuit copyright oogpunt gezien nog eens laaienlichterij.
AFilm die maakt (naar mijn mening terecht) een verzoek aan een veel bezochte site, of ze een (aantal) verwijzing(en) naar "illegale" bestanden op hun site willen verwijderen.

Ik snap niet waarom je dan een advocaat in de arm gaat nemen en niet aan het (volgens mij) vriendelijke verzoek wilt ingaan.
Je hebt al een heel rijtje p2p-tools gehad: Scour, Mxchange, Napster, Gnapster, Kazaa, Emule, Shareaza, Edonkey.

Idem zoveel sites/forums met linkjes. Dit soort links is voor binaries nu met .nbz-bestandjes overgenomen.

Maar snap ik het goed: downloaden is in Nederland niet verboden. Uploaden wel. Maar puur aanwijzen waar je kunt downloaden ook :?

Kennelijk beseft deze filmclub haar zwakke positie, want ze verzoeken te stoppen met filmlinks. Anders had men wel met de rechtenclubs een zaak of wat aangespannen tegen soortgelijke sites :Z
Ik denk niet dat dat met een zwakke positie te maken heeft, maar meer met goed fatsoen, en daarnaast kosten.
Als ik terracide mag geloven komen ze als het kan gewoon met een paar agenten je huis binnenzetten als ze daar reden voor vinden.

Maar een film aanbieden voor iedereen is dan ook gewoon illegaal. Zeker die film want die liep niet zo lekker in de Bios.

Maar ik betwijfel of een rechter het ook illegaal vind om mensen te vertellen hoe die illegale film heet.

Misschien moeten er gewoon filmavondjes komen waarbij men dit soort films toch kan 'delen'. En dat zou ook een leuk precedent zijn. ;)
Vind het overdreven edonkey aan te gaan klagen. Op dit site is feitelijk alleen een hash en de filename te vinden. De eigenlijke content wordt aangeboden door degenen die de file sharen (en bij edonkey ook degenen die de file aan het downloaden zijn).
Ook denk ik dat de uitspraak van de rechter waaraan gerefereerd wordt hier niet van toepassing is: toen ging het om een link naar een site waarop uitgelegd werd hoe de rails gesaboteerd konden worden, iets wat gezien kan worden als hulp aan potentiele terroristen. Nu wordt er gelinkt naar een netwerk waarop mensen (al dan niet rechtmatig) files aanbieden.
je mag ook niet linken naar illegale mp3tjes op het www, dus ik vind het ergens wel logisch dat dit niet mag.
het verschil is alleen dat je met de welbekende mp3 sites linkt naar de directe/fysieke files en dat is hierbij niet het geval. In dit geval link je niet meer dan naar een andere link. En als da afgeschaft wordt dan mag niemand dus meer ergens anders naartoe gaan linken.
Een http-link heeft ook een vaag naampje, wat door een DNS server naar een nog vager nummertje vertaald wordt, wat weer wijst naar een server waar een filetje staat.
Bij een ed2k link krijg je direct het nummertje, en wijzen meerdere servers je naar meerdere plekken waar het filetje zich bevind.
Het protocol is anders (http vs. ed2k) maar het resultaat is hetzelfde, een link naar de locatie van het fysieke bestand, en bij ed2k zelfs meerdere locaties.
En nu dat het ook nog eens in het nieuws komt, wordt het dus alleen maar bekender. 8-)
Anoniem: 60561 @Stray28 januari 2004 15:01
En ja hoor, emule is inmiddels offline. Of het iets met deze zaak te maken heeft is niet echt duidelijk:
Bandwidth Limit Exceeded
The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later.

Apache/1.3.29 Server at www.emule.nl Port 80
Door dit nieuws word die site natuurlijk hevig bezocht, en nu is dan de bandwith overschreden. Heeft niks met de rechtzaak te maken :)

Deze nieuwsposts zijn gewoon geweldige reclame! Wat wil je nog meer :Y)
Lekker klote hosting account dan dat ze je offline knallen...
Normaal dok je gewoon een paar Gb-tjes extra en gaan met die banaan...

Op dit item kan niet meer gereageerd worden.