De grootste Linux-distributeur van dit moment, Red Hat, heeft zes maanden na de vorige release weer een nieuwe versie van Red Hat Linux vrijgegeven, zo is te lezen in een persbericht op hun site. Deze nieuwe versie draagt het nummer 9, waarmee Red Hat lijkt te zijn afgestapt van het uitbrengen van versies met een 'minor' versienummer, zoals 7.2 en 7.3. Ten opzichte van de vorige release, Red Hat Linux 8.0, zijn er uiteraard weer veel vernieuwingen te bespeuren in de nieuwe release.
Nieuwe Kernel
Red Hat Linux 9.0 komt uiteraard met een nieuwe kernel. De nieuwe kernel is gebaseerd op de 2.4.20 kernel, waarbij enkele patches uit de 2.4.21-kernel zijn toegevoegd. De nieuwe kernel biedt ondersteuning voor User Mode Linux, een soort VMWare voor Linux, en een vernieuwde threading-library, Native POSIX Thread Library (NPTL). Door deze laatste toevoeging is het echter mogelijk dat sommige applicaties, zoals Java en Wine wat problemen kunnen geven maar die echter eenvoudig op te lossen zijn. In eerdere bèta's van Red Hat 9 zat ook ondersteuning voor ACPI en ACL's (Access Control Lists). Dit is echter in de uiteindelijke versie eruit gehaald. ACPI zorgt voornamelijk voor powermanagement en ACL's maakt een het mogelijk om bestandsrechten fijnmaziger in te stellen dan met de standaard voorzieningen in Linux. Verder zijn er vernieuwde drivers voor IEEE 802.11b-apparaten. Ook is er al goed nieuws voor bezitters van een nVidia videokaart. Bij Red Hat 8.0 moest nog geruime tijd gewacht worden op nieuwe drivers; voor 9 zijn ze nu al beschikbaar.
Gebruiksvriendelijk desktop
Red Hat 9 is uiteraard voorzien van de nieuwe XFree86 4.3.0 welke een aantal in het oog springende vernieuwingen bevat. Voor de minder ervaren gebruiker is de functie waarmee het mogelijk is om de scherm resolutie en rotatie 'on-the-fly' te veranderen via de XRandR module. Ook de mogelijkheid om themes te gebruiken voor muiscursors behoort tot de nieuwe mogelijkheden van deze XFree-versie. Red Hat levert uiteraard een standaard muiscursor theme bij hun distributie.
Met de introductie van het BlueCurve theme voor Gnome en KDE was het duidelijk dat Red Hat zich met hun Linux distributie steeds meer richt op de zakelijke desktop-gebruiker. Met de versie 9 wordt deze trend verder doorgezet. De nieuwe Red Hat wordt standaard geleverd met de nieuwste versie van KDE en Gnome, respectievelijk 3.1 en 2.2. De laatst genoemde is de standaard Desktop Environment. De grafische login-manager GDM heeft een update ondergaan waarbij enkele vervelende gedragingen van dit programma zijn verwijderd. De diverse desktop-applicaties hebben natuurlijk ook nieuwe updates gekregen: Mozilla 1.2.1, Evolution 1.2.2 en OpenOffice.org 1.0.2 zijn nu respectievelijk de standaard browser, mailclient en officesuite. Dankzij de nieuwe Gnome 2.2 en werk van de Red Hat engineers is ook de usability van de desktop verbeterd. Het applicatie-menu heeft een flinke reorganisatie doorgemaakt, waardoor de applicaties op logischere plaatsen terug te vinden zijn. Verder is er nu een 'startup-notification' waardoor men kan zien dat een programma ook daadwerkelijk opgestart wordt.
Overige vernieuwingen
In een review op Guru Labs, welke zich vooral toespitst op de technische kant van de distributie, wordt er op gewezen dat er ondersteuning voor grafische boot-support in de maak is. Door enkele wijzigingen in een configuratie-file is dit al te gebruiken. Verdere onderhuidse vernieuwingen zijn natuurlijk talrijk. Voor de print-spooler wordt nu standaard CUPS gebruikt en een andere handige feature is de mogelijkheid om labels toe te kennen aan hardware-devices. Op netwerkgebied is er verbeterde ondersteuning voor VLAN's en IPv6. Ook is er een nieuwe standaard FTP-daemon, vsftpd. Het installatie-programma is op kleine punten ook verbeterd, waarbij de verwijdering van fdisk als optie voor het partitioneren van harddisks waarschijnlijk nog het meest opvallendst is. MP3- en DVD-ondersteuning ontbreken, evenals in Red Hat Linux 8.0, nog steeds.
Red Hat Linux 9 is per direct te downloaden van de site van Red Hat of een van de vele mirror-sites. Vanaf 7 april zal de nieuwe Red Hat versie ook in de winkel te verkrijgen zijn in een Personal en Professional variant.
Reviews
Op internet zijn inmiddels uiteraard ook al de nodige reviews verschenen: