Zelfbouw-pc's werden in een jaar tijd gemiddeld 51 procent duurder

In iets meer dan een jaar tijd zijn zelfbouw-pc's meer dan de helft duurder geworden. Dat blijkt uit een analyse van Tweakers op basis van de zes pc-builds uit de Desktop Best Buy Guide, variërend van een basis-pc tot game-pc's en een krachtig workstation.

Dit nieuws in het kort

  • Zelfbouw-pc's werden in iets meer dan een jaar tijd gemiddeld 798 euro duurder.
  • Dat is gebaseerd op de prijsontwikkeling van de basis-pc, game-pc's en workstation-pc uit de Tweakers Desktop Best Buy Guide.
  • Geheugen, ssd's en videokaarten zijn verantwoordelijk voor vrijwel de volledige stijging.

Gemiddeld werden de geadviseerde pc's 51 procent duurder. Dat komt neer op gemiddeld 798 euro. In absolute zin stijgen de duurdere systemen harder in prijs. Wie een 4k-game-pc of workstation-pc wil aanschaffen, is nu 1000 tot 1500 euro meer kwijt dan een jaar geleden.

Voor wie de pc-markt een beetje volgt, zal het geen verrassing zijn welk onderdeel het sterkst in prijs is gestegen. Over alle pc's in de Desktop Best Buy Guide kost het geheugen gemiddeld 321 procent meer dan vorig jaar. Dat is dus ruim vier keer zoveel.

Ook de ssd's (121 procent) en videokaarten (39 procent) werden in iets meer dan een jaar tijd fors duurder. Processors bleven vrijwel even duur en enkele andere onderdelen daalden juist iets in prijs, waaronder koelers en voedingen. Alle onderdelen zonder grote prijsstijging hebben met elkaar gemeen dat er geen geheugenchips in zitten.

In relatieve zin lijken de prijsstijgingen van ssd's en videokaarten nog mee te vallen, maar in euro's zijn ze een stuk groter. Dat komt doordat ssd's en zeker videokaarten al veel duurder waren dan een geheugenset. Een kleinere relatieve stijging heeft daardoor toch veel impact op de totaalprijs van een pc.

Van de totale gemiddelde prijsstijging van 798 euro wordt 200 euro veroorzaakt door de duurdere ssd's. De gestegen prijzen van videokaarten zijn verantwoordelijk voor bijna 250 euro. Geheugen blijft met 368 euro nog altijd de grootste bijdrage leveren aan het duurder worden van pc's.

Er lijkt voorlopig nog geen licht aan het einde van de tunnel voor wie een game-pc of workstation wil kopen. In de lente en zomer leken de prijzen enigszins te stabiliseren. De prijzen van geheugenmodules, ssd's en videokaarten zitten de afgelopen maanden echter weer stevig in de lift.

Voor de analyse keken we naar de historische prijzen van september 2025, voordat de geheugencrisis uitbrak, en de huidige prijzen in oktober 2026. De bron voor die prijsdata is de Tweakers Pricewatch. Daarin namen we eventuele veranderingen in de adviezen mee, al zijn die grotendeels gelijk gebleven doordat er weinig nieuwe hardware is geïntroduceerd. Een uitzondering is de 1080p-game-pc, waarin de hoeveelheid geheugen begin dit jaar is gehalveerd. Toch werd dat systeem met 67 procent nog altijd bovengemiddeld veel duurder.

Door Tomas Hochstenbach

Redacteur

21-10-2026 • 06:00

8

Reacties (8)

Sorteer op:

Weergave:

Mijn pc van eind 2023 is nu zelfs meer waard, nooit meegemaakt.
Heel vroeger gingen de ontwikkelingen zo snel dat ik gekscherend zei: zodra je één voet de winkel uitzet, ben je al weer hopeloos verouderd (en ook nog eens de helft van je betaald bedrag kwijt).
En de processoren komen ook nog wel, AMD was als ik het goed herinner laatst in het nieuws om de prijs te verhogen.

Ik kijk af en toe naar mijn wens-/ droomlijst voor een nieuwe pc, maar die kost grofweg 3600 euro. Daarvan gaat ruim tweederde naar GPU, RAM en SSD. Bizar.. hopelijk draait mijn oude meuk nog jaren.
Ik heb 10 weken geleden een pc gebouwd. Die is nu ongeveer 700 duurder om te bouwen. Wel zieke situatie.
En dit is waarom ik niet zo begrijp waarom er op het Desktop koopadvies forum zo wordt afgeraden om een nieuw AM4 systeem te bouwen. Ik heb een 5700X3D systeem met een recent aangeschafte 9070 XT en in alle games die ik speel op 1440p, behalve CS2, is de grafische kaart mijn bottleneck. Ja, het upgradepad is er niet als je een nieuw AM4 systeem bouwt, maar goeie genade, die DDR5 geheugenprijzen! De 5000 ryzens zijn nog steeds retesnel voor alles behalve de absolute top in GPU land. Maar nee, géén nieuw AM4 systeem samenstellen hoor!
Ik bouw en bedenk sinds 2002 tot op heden mijn eigen pc's. Ik stel de componenten zelf samen, maar laat de daadwerkelijke assemblage tegenwoordig over aan de webwinkel. In de periode daarvoor, van 1996 tot 2002, kocht ik altijd kant-en-klare computers van bekende merken. Mijn huidige systeem stamt uit november 2020 en is gebaseerd op een Ryzen 7 5800X. Goedkoop was het destijds zeker niet, en tussentijds heb ik de nodige upgrades uitgevoerd.

Zo heb ik ruim drie jaar geleden mijn MSI RTX 2080 Ventus OC (waar ik destijds € 799 voor betaalde) geüpgraded naar een Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC van € 1.869. Ook de voeding, de M.2 SSD en de interne opslag (inmiddels 22TB) hebben tussentijds een upgrade gehad.

Mijn allereerste zelfbouwcomputer stelde ik in 2002 samen bij MyCom (dat inmiddels al jaren failliet is). Die pc bouwde ik nog helemaal zelf, maar omdat ik de processorkoeler er destijds met geen mogelijkheid op kreeg, zette ik te veel kracht en druk. Bij de technische dienst van de winkel bleek dat er door mijn eigen schuld een stukje van de die (core) was afgebroken, al bleef de processor het gelukkig gewoon doen. Sinds dat moment kies ik de onderdelen zelf, maar laat ik het assembleren aan de winkel over.

Mijn volledige historiek:
  • 1996 - 2002: Verschillende kant-en-klare merksystemen
  • 2002 - 2005: AMD Athlon XP 2400+ (Mijn eerste zelfbouw/samenstelling)
  • 2005 - 2009: AMD Athlon 64 X2 4400+
  • 2009 - 2015: Intel Core i7 860
  • 2015 - 2020: Intel Core i7 6700K
  • 2020 - heden: AMD Ryzen 7 5800X
Mijn volgende build staat gepland voor ergens tussen 2029 en 2031; ik wacht rustig op de volgende generatie AMD-processors op het AM6-platform. Gezien de huidige marktontwikkelingen vrees ik dat die computer nóg duurder gaat worden dan mijn huidige systeem. Hoewel er geluiden zijn dat de markt na 2027/2028 stabiliseert en de prijzen weer gaan dalen, ben ik voorlopig in elk geval blij dat mijn huidige pc zijn waarde door de inflatie goed vasthoudt.

[Reactie gewijzigd door Van der Berg op 21 oktober 2026 06:48]

Ik heb vorig jaar voor EUR 325,00 een tweedehands Ryzen 7 5700X3D, 32 GB RAM + moederbord gescoord.

Het zou me niet verbazen dat die set nu voor meer weg zou gaan...

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn